|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

جنگ نفس گير ترامپ با رسانه هاي آمريكاييmagiran.com: جنگ نفس گير ترامپ با رسانه هاي آمريكايي
 
 

 ايرنا 7/12/95

جنگ نفس گير ترامپ با رسانه هاي آمريكايي

تهران- ايرنا- برخي رسانه هاي عربي در روزهاي گذشته با محور قرار دادن حملات ترامپ به رسانه ها و اختلاف ميان ترامپ و اصحاب رسانه به تحليل و بررسي زمينه ها و پيامدهاي اين رخداد پرداختند.
    به گزارش گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا، در روزهاي اخير «دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريكا، بارها رسانه ها را به دروغگويي و فريب افكار عمومي متهم كرده است. ترامپ همچنين رسانه ها را به مجازات و تنبيه تهديد كرد.ترامپ گفت وقتي رسانه ها به مردم دروغ مي گويند من به هيچ عنوان به آنها اجازه نخواهم داد كه از تنبيه فرار كنند.
    جدال ترامپ با رسانه ها كه به دوران رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري در سال 2016 ميلادي باز مي گردد در روزهاي اخير به شدت بالا گرفته است. اختلاف و جنگ ميان ترامپ و رسانه ها، طي روزهاي گذشته يكي از محورهاي بررسي و تحليل رسانه هاي عربي بوده است كه در اين گزارش به آن پرداخته مي شود.
    
    
     ** شليك ترامپ به رسانه ها
    روزنامه هاي «البيان» امارات، «المدن» لبنان، «الرياض» عربستان و صفحه عربي شبكه هاي خبري «اسپوتنيك» روسيه و «الجزيره» قطر از جمله رسانه هايي بودند كه جنگ ترامپ با رسانه ها را در كانون توجه قرار دادند.
    به نوشته روزنامه البيان، ترامپ بر روي رسانه ها آتش گشوده است. كار به جايي رسيده كه او ارج نهادن به فعاليت رسانه اي را زير سوال مي برد. او كه از دوران تبليغات انتخاباتي از رسانه ها كينه به دل دارد، اكنون با حمله به رسانه ها به خود آرامش مي دهد. او در مقايسه با ديگر روساي جمهوري آمريكا بسيار به رسانه ها حمله كرده است و از هنگامي كه در انتخابات پيروز شد هواي انتقام گيري از رسانه ها را در سر دارد.
    ترامپ ماه نخست رياست جمهوري خود را در شرايطي به پايان رساند كه در كنفرانس هاي مطبوعاتي خود از زشت ترين الفاظ عليه رسانه ها استفاده كرد. به طوري كه اين مسائل سبب شد كه رسانه ها شمشير خود كه شامل فيلم ها، دوربين ها و نوارهاي صوتي است از غلاف بيرون آورند و براي ترامپ و اطرافيانش دامي را بگسترانند.
    لرزش هاي ترامپ اكنون به سوژه اي براي رسانه ها تبديل شده است و مهره هاي او يكي پس از ديگري قرباني خواهند شد. «مايكل فلين» مشاور امنيت ملي ترامپ يكي از مهمترين اين قربانيان است.
    ترامپ جنگ عليه رسانه ها را در سر دارد و اگر رسانه ها هم جنگ عليه ترامپ را در دستور كار قرار دهند در اين زمينه ترامپ هزينه هاي سنگيني را خواهد پرداخت. روزنامه المدن لبنان نوشت: با وجود اينكه روابط مردم آمريكا و رسانه ها به ويژه پس از انتخابات رياست جمهوري سرد است، اما بازهم مردم آمريكا اعتماد بيشتري به رسانه ها دارند. بيشتر مردم آمريكا بر اين باورند كه بيشتر اخبار دورغ از زبان ترامپ خارج مي شود.
    شبكه خبري اسپوتنيك نوشت: جامعه آمريكا شاهد درگيري ميان ترامپ و برخي از رسانه هاي مشهور مانند شبكه «سي ان ان» و روزنامه «نيويورك تايمز» است. اين درگيري پس از آن رخ داد كه اين رسانه هاي گزارش هايي را درباره روابط تيم ترامپ با روسيه و تماس هاي تلفني اين افراد با روس ها منتشر كردند. به دنبال اين خبرها بود كه فلين مشاور امنيت ملي ترامپ استعفا داد.
    او با «سرگئي كيلسياك» سفير روسيه در واشنگتن در ارتباط بود. همچنين رسانه ها گزارش هاي ديگري را عليه ترامپ منتشر كردند. رسانه ها به موضوعات حساس پرداخته و ترامپ را در شرايط سختي قرار دادند.
    رييس جمهوري آمريكا بارها اخبار مربوط به روابط خود با روسيه را تكذيب و روزنامه نگاران را به انتشار خبرهاي دروغ متهم كرد.
    به نوشته روزنامه الرياض، ترامپ به رسانه ها حمله كرد و در صفحه «توييتر» خود شبكه هاي تلويزيوني و روزنامه نيويورك تايمز را دشمن مردم آمريكا به شمار آورد.
    او در صفحه توييتر خود نوشت: رسانه هاي دروغگويي مانند نيويورك تايمز، «ان بي سي نيوز»، «اي بي سي» و «سي بي اس» و «سي ان ان» فقط دشمن من نيستند. بلكه دشمن آمريكايي ها هستند. او رسانه ها را مشكل آفرين در دولت خود به شمار مي آورد.
    شبكه خبري الجزيره نوشت: در تبليغات انتخاباتي بيشتر رسانه هاي آمريكا به طور آشكار از كلينتون حمايت كردند و با قدرت در برابر ترامپ ايستادند.
    «بسياري از روزنامه ها و شبكه هاي تلويزيوني آمريكا اخباري را درباره رسوايي جنسي و فرار مالياتي ترامپ منتشر مي كردند. ترامپ آن هنگام رسانه ها را فاسد ناميد كه براي پيروزي كلينتون تلاش مي كنند. كساني كه اخبار انتخابات رياست جمهوري آمريكا در دنبال كرده باشند مي دانند كه ترامپ نزد رسانه ها از هيچ محبوبيتي برخوردار نبود. در ميان 100 روزنامه كثير الانتشار آمريكا تنها 2 روزنامه از ترامپ حمايت مي كردند.»
    در شرايطي كه در هنگام انتخاب ترامپ موفق شد تنها حمايت كمتر از 20 روزنامه را به دست آورد بيش از 200 روزنامه از كلينتون پشتيباني مي كردند. از اين رو، پيروزي ترامپ ضربه كمرشكني به رسانه ها وارد كرد. به طوري كه برخي تحليلگران پيروزي ترامپ را شكست و اهانتي براي هزاران روزنامه نگار به شمار آوردند.
    
    
     ** پيامدهاي جنگ ترامپ عليه رسانه ها
    روزنامه الرياض عربستان و «اليوم السابع» مصر در بخشي از گزارش هاي خود سركوب رسانه ها از سوي ترامپ را اقدامي در راستاي تقويت حكومت ديكتاتوري و فرار از مردم سالاري دانستند.
    به نوشته روزنامه الرياض، «بن رود» يكي از مشاوران «باراك اوباما» رئيس جمهوري پيشين آمريكا گفت انتقادهاي ترامپ از رسانه ها مانند هديه اي به نظام هاي سلطه است و اين موضوع سبب مي شود كه در تلاش هاي آمريكا براي حمايت از آزادي رسانه ها در جهان ترديد شود.
    به نوشته روزنامه اليوم السابع، «جان ماكين» عضو مجلس سناي آمريكا در برابر حمله هاي ترامپ به رسانه ها از آزادي رسانه ها دفاع كرد. او هشدار داد كه سركوب آزادي ها در رسانه راهي است كه هر ديكتاتوري با آن دوران خود را آغاز مي كند.
    به گفته ماكين، نظام جهاني پس از جنگ جهاني دوم بر پايه هايي استوار شده كه يكي از آنها آزادي مطبوعات است.
    به نوشته اليوم السابع «جين شاهين» سناتور ايالت نيوهمپشاير در سناي آمريكا نيز درباره اظهارات ترامپ عليه رسانه ها احساس نگراني كرد و گفت: انتقادهاي ترامپ از مطبوعات يك خطر واقعي است.
    او افزود آزادي مطبوعات مساله مهمي براي ادامه مردم سالاري است و تلاش هاي ترامپ براي ضربه زدن رسانه ها بسيار خطرناك است.
    
     

View: 847 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82443586/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نبض اقتصاد
متن مطالب شماره 47، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است