|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

جنگ ترامپ با رسانه ها تا كجا ادامه دارد؟magiran.com: جنگ ترامپ با رسانه ها تا كجا ادامه دارد؟
 
 

 ايرنا 13/12/95

جنگ ترامپ با رسانه ها تا كجا ادامه دارد؟

تهران- ايرنا- كينه ترامپ از رسانه هاي آمريكايي و بين المللي كه از زمان رقابت هاي انتخاباتي آغاز شده بود حال به نزاعي آشكار مبدل شده است و اين سوال را ذهن متبادر مي سازد كه جنگ ترامپ با رسانه ها و مطبوعات تا كي ادامه خواهد يافت و چه تبعاتي در پي دارد؟
    به گزارش گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا، جنگ رسانه ها و «دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريكا موضوع تازه اي نيست و از مدت ها پيش كه وي به عنوان نامزد وارد كارزار انتخاباتي شد، آغاز و تاكنون ادامه يافته است. در روزهاي گذشته اين نزاع حالت جدي تر و در عين حال عريان تري به خود گرفت به طوري كه اين وضعيت در آخرين نشست كاخ سفيد خود را نشان داد.
    
    
    
     ** آغاز جنگ رسمي دولت و رسانه هاي آمريكا
    در نشستي كه به تازگي در كاخ سفيد برگزار شد و از ورود خبرنگاران برخي رسانه هاي معتبر آمريكايي و بين المللي ممانعت به عمل آمد، اين نتيجه حاصل شد كه در كوتاه مدت به سختي مي توان انتظار رفع اين تنش ها را داشت.
    در اين نشست به خبرنگاران رسانه هايي همچون بي ‌بي ‌سي، سي ‌ان‌ ان، نيويورك‌ تايمز، گاردين، لس‌ آنجلس ‌تايمز، بازفيد، ديلي‌ ميل، هافينگتون پست چاپ آمريكا و پوليتيكو اجازه ورود به كاخ سفيد و شركت در نشست داده نشد.
    از طرفي، رييس جمهوري آمريكا در سخناني به انتقاد از رسانه ها پرداخت و گفت: بسياري از رسانه ها هرگز ما رو جدي نگرفتند اما شما ثابت كرديد كه نبايد مردم را دست كم گرفت.
    رسانه هاي آمريكا مدتي پيش نيز با اشاره به گزيده اي از سخنان ترامپ، اعلام كردند كه رييس جمهوري آمريكا مطبوعات را دشمن خود دانسته است؛ موضوعي كه در اين سخنراني با تكذيب ترامپ مواجه شد. ترامپ گفت از قول من نوشتند كه گفته ام مطبوعات دشمن هستند. من گفته بودم خبر دروغ دشمن ماست اما حرف من را تحريف كردند.
    ترامپ در اين باره اظهار كرد : من دشمن رسانه ها نيستم. من از رسانه هاي غير صادق مي خواهم كه منابع خود را فاش كنند. ما شبكه هاي زيادي داريم كه عليه ما نظرسنجي منتشر مي كنند. مثل شبكه خبري كلينتون. اشاره غيرمستقيم وي به نظرسنجي هاي زيادي است كه در دوره رقابت هاي انتخاباتي از سوي اين رسانه ها صورت گرفت و بيشتر آنها كلينتون را برنده نهايي معرفي كردند.
    به اعتقاد كارشناسان، روي سخن ترامپ از شبكه خبري كلينتون همان شبكه سي ان ان است چرا كه رييس جمهوري آمريكا مدتي پيش در توئيتي اين شبكه را به عنوان دشمن معرفي كرده بود. ترامپ تاكنون با پيام هاي توئيتري خود نشان داده است كه بيش از هر رسانه اي، با اين ابزار به انعكاس سخنان و مواضع خود تكيه دارد.
    همان طور كه اشاره شد، دور از ذهن به نظر مي رسد كه دعواي ترامپ و رسانه ها به اين جا ختم شود. اين نتيجه گيري زماني تقويت مي شود كه به يكي از تازه ترين توئيت هاي ترامپ اشاره شود. ترامپ در توئيتي نوشت كه در مراسم سالانه شام خبرنگاران در كاخ سفيد شركت نمي كند؛ مراسمي قرار است نهم ارديبهشت سال آينده (29 آوريل 2017 ميلادي ) برگزار شود.
    
    
     ** اقدام رسانه ها: دوقطبي شدن يا همبستگي؟
    رفتارهاي گزينشي ترامپ در قبال مطبوعات و رسانه هاي آمريكا باعث شده است تا برخي در كنار ترامپ قرار بگيرند و شماري نيز در مقابل وي. در نتيجه با تداوم اين روند ممكن است شاهد دوقطبي شدن رسانه ها باشيم؛ امري كه تا حدي اتفاق افتاده است و در سخنان و تحليل هاي اصحاب رسانه خود را نشان مي دهد.
    اين عمل ترامپ همانند بسياري از اقدامات وي در دوره رياست جمهوري 40 روزه او خشم بسياري را به دنبال داشت. رسانه هاي آمريكايي كه تا حال از فضاي غيردموكراتيك و بسته برخي كشورهاي جهان دَم مي زدند حال در كشور خود مورد تبعيض قرار گرفته اند؛ موضوعي كه سبب شد در گزارش ها و تحليل هاي خود نتوانند از خشم ايجاد شده عليه ترامپ سخن به ميان نياورند. آنها حتي فراتر از زير سوال بردن اقدامات رييس جمهوري انجام داده و رسانه هاي حاضر در نشست را به باد انتقاد گرفتند.
    در اين ارتباط نيويورك تايمز در گزارشي از احتمال تهاجم بيشتر ترامپ عليه رسانه هاي اين كشور سخن گفت. اين رسانه مطرح آمريكايي با اشاره به سخنان چندي پيش ترامپ در معرفي رسانه ها به عنوان دشمنان ملت، افزود: اين اقدام كاخ سفيد در تاريخ طولاني پوشش خبري ما از دولت هاي متعدد از هر حزب كشور بي سابقه بوده است.
    روزنامه گاردين نيز از جمله رسانه هايي بود كه خبرنگار آن اجازه حضور در اين نشست نيافت. اين روزنامه نيز در ارتباط با نشست خبري رييس جمهوري و اقدام نامتعارف وي نوشت: رسانه هاي خبري كه براي پوشش چاپلوسانه خود از دونالد ترامپ شهرت دارند مانند سايت راست افراطي بريتبارت نيوز، وان آمريكا نيوز نت ورك، واشنگتن تايمز و شبكه هاي تلويزيوني سي بي اس، ان بي سي، فاكس نيوز و اي بي سي اجازه يافتند در نشست خبري شركت كنند.
    در مقابل، اقدام اخير ترامپ بستر را براي نزديكي بيشتر رسانه هاي مخالفت دولت جمهوري خواه آمريكا هموار كرد. پس از اين كه خبرنگاران چند رسانه مطرح آمريكايي و بين المللي اجازه حضور در نشست خبري رييس جمهوري را نيافتند، برخي رسانه ها نيز ناگزير شدند تا مواضع خود را در اين قبال اعلام كنند. به عنوان نمونه دو رسانه واشنگتن ‌پست و مك ‌كلاچي هم كه خبرنگارانشان در اين جلسه حضور يافتند، اعلام بي اطلاعي از اين ممنوعيت كرده اند و گفته اند كه از اين پس در اين نشست هاي خبري شركت نمي كنند.
    از طرفي، برخي رسانه هاي اين كشور كه از اقدام گزينشي ترامپ مطلع بودند همانند آسوشيتدپرس، يواس‌اي تودي و هفته نامه تايم به رغم دعوت به حضور، در اين نشست شركت نكردند و آن را مورد تحريم قرار دادند. اين موضوع از همبستگي رسانه اي در اين كشور نشان دارد و احتمال آن مي رود با رفتارهاي سختگيرانه ترامپ عليه رسانه ها، وحدت و همبستگي بيشتري را بين رسانه ها و مطبوعات ايالات متحده شاهد باشيم.
    در مجموع، از پيام هاي رييس جمهوري آمريكا و اقدامات وي اين طور برداشت مي شود كه دعواي شكل گرفته در ماه هاي پيش رو شديدتر شود.
    بسياري از تحليل گران معتقدند : در صورت همبستگي رسانه اي، شخص ترامپ به عنوان شخص شماره يك آمريكا ضررهاي زيادي خواهد ديد چرا كه پيشبرد سياست ها در دوره چهارساله بدون حمايت نرم از جانب رسانه ها امري دشوار به نظر مي رسد.
    افزون بر آن، ناديده گرفتن رسانه هاي اصلي آمريكا از جانب ترامپ در تضاد با ارزش هايي چون دموكراسي، فضاي باز سياسي و آزادي رسانه ها است كه ايالات متحده همواره داعيه سردمداري آن را داشته است.
    اين اقدام ضد رسانه اي ترامپ حتي با واكنش هاي سران جمهوري خواه نيز مواجه شده به طوري كه «جورج بوش» رييس جمهوري پيشين آمريكا در مصاحبه اي تلويزيوني ضمن انتقاد از ترامپ، آزادي رسانه را براي دموكراسي ضروري دانست.
    *پژوهشم **1969**1601** خبرنگار: حسن شكوهي نسب ** انتشاردهنده: شهناز حسني
     

View: 1003 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82450366/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي اروميه
متن مطالب شماره 10 (پياپي 2910)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است