|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

كارشناسان سياسي آسياي مركزي:فشار دولت «بيشكك» بر مطبوعات و آزادي بيان افزايش يافته استmagiran.com: كارشناسان سياسي آسياي مركزي:فشار دولت «بيشكك» بر مطبوعات و آزادي بيان افزايش يافته است
 
 

 خبرگزاري فارس  28/12/95

كارشناسان سياسي آسياي مركزي:فشار دولت «بيشكك» بر مطبوعات و آزادي بيان افزايش يافته است

كارشناسان مسائل سياسي آسياي مركزي با اشاره به حوادث اخير در قرقيزستان و اخراج خبرنگار روسي از اين كشور بر اين باورند، در آستانه انتخابات رياست جمهوري فشار دولت بيشكك بر مطبوعات و آزادي بيان افزايش داشته است.
    به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در بيشكك به نقل از «فرغانه‌نيوز»، دادستاني قرقيزستان در اوايل ماه مارس به درخواست «الماس‎بيگ آتامبايف» رئيس جمهور اين كشور عليه خبرگزاري‌هاي «زنازا» و «آزادي» شكايت كرد.
    دادستاني قرقيزستان طي اين شكايت درخواست پرداخت جريمه به مبلغ 23 ميليون صوم برابر با 300 هزار دلار را از اين رسانه ها عنوان كرد.
    حزب «سوسيال دموكرات» (حزب حاكم) همچنين از خبرگزاري محلي «24.كج» و «ريتا كاراسارتاوا» شكايت كرده و درخواست پرداخت جريمه يك ميليون صومي برابر با 15 هزار دلار را كرده است.
    اين شكايت در پي انتشار مطلبي در مورد كاهش محبوبيت اين حزب در برخي مناطق قرقيزستان مطرح شد.
    اوج اين وضعيت نابسامان و متشنج بر عليه رسانه ها در اين جمهوري زماني بود كه «گريگاري ميخايلاف» خبرنگار روسي خبرگزاري رگنوم در تاريخ 10 مارس از قرقيزستان اخراج كردند.
    كارشناسان و سياستمداران قرقيزستان در مورد اين اوضاع نقطه نظرات خود را ارائه دادند.
    «الكساندر كنيازف» كارشناس علوم سياسي با اشاره به اخراج ميحايلاف، گفت: اخراج اين خبرنگار بخشي از اقدامات سركوب‌گرانه در خصوص رسانه‌ها و ايجاد فضاي اطلاعاتي مناسب با منافع رئيس جمهور و تيم وي بود.
    وي ادامه داد: موضع‌هاي سياسي آتامبايف خيلي ضعيف هستند و وي فقط به خاطر خستگي جامعه از تغييرات توانست دوام بياورد.
    كنيازف افزود: اينكه خبرنگار روسي را اخراج كردند مي‌تواند به طور غير مستقيم به نارضايتي دولت از پوشش جريانات داخلي از طرف رسانه‌هاي روسيه و ميزان روابط با اين كشور مرتبط باشد.
    وي ادامه داد: دليل نارضايتي آتامبايف از روسيه مي‌تواند به دليل كاهش حمايت مالي اين كشور، كسب نكردن سود راضي كننده از حضور قرقيزستان در اتحاديه اقتصادي اوراسيا و عدم حمايت صددرصدي «مسكو» از مبارزات انتخاباتي اين كشور باشد.
    اين كارشناس علوم سياسي گفت: فشار آوردن روي رسانه‌ها و تلاش براي كنترل آنها اشتباه است مخصوصا وقتي كه اين موضوع به رسانه‌هايي كه در خارج از قرقيزستان فعاليت دارند، مرتبط باشد.
    رسانه‌هاي قزاقستاني، روسي يا هر رسانه ديگري تحت نظارت «ساپار عيسي‌كاف» رئيس دفتر رياست جمهوري، «ابديل سگيزبايف» رئيس كميته دولتي امنيت ملي و «فاريد نيازف» مشاور رئيس جمهور فعاليتي نخواهند كرد.
    وي ادامه داد: تقريبا 4 سال پيش بنده را به عنوان فردي متخلف در قرقيزستان اعلام كردند و اين موضوع حتي يك كلمه را در اظهارات من در مورد اين كشور در رسانه هاي مختلف و با زبان‌هاي مختلف تغيير نداد.
    كنيازف افزود: اتفاقي كه براي ميحايلاف افتاد باعث خواهد شد كه خبرنگاران به قرقيزستان نگاه مثبتي نداشته باشند.
    «عليكبك جكشينكولاف» وزير امور خارجه سابق و سياست‌مدار سرشناس قرقيزي گفت: اين خبرنگار خيلي وقت است كه با مطالب تحليلي خود برخي واقعيت‌ها را بازگو مي‌كرد.
    وي افزود: اينكه حزب «سوسيال دموكرات» به فشار بر رسانه‌ها روي آورده از آمادگي آن براي انتخابات رياست جمهوري خبر مي‌دهد.
    جكشينكولاف ادامه داد: پاك سازي فضاي اطلاعاتي رسانه‌هاي مستقل در حال انجام است، اول كنيازف بود حالا نوبت به ميحايلاف رسيد.
    وي تصريح كرد: براي همه معلوم است كه بدون موافقت رئيس جمهور هيچ مسئله‌اي در دولت حل نمي‌شود. قدرت امروزي اشتباهات «قربان‌بيگ باكي‌اف» رئيس جمهور سابق را تكرار مي‌كند و در حال حاضر در قرقيزستان آزادي بيان و حقوق بشر تحت فشار قرار دارند كه اين موضوع مي‌تواند باعث درگيري‌هاي جدي شود.
    «نوربيگ تاكتاكوناف» حقوقدان معروف قرقيزستان و رئيس سازمان حقوقي «پراسيدنت» با اشاره به وضعيت به وجود آمده پيرامون رسانه‌ها، گفت: خبرنگاران تا حدي خودشان مقصر هستند زيرا براي مدتي طولاني سكوت كردند.
    وي افزود: سياستمداران در مورد ميحايلاف مي‌گويند كه اخراج وي از كشور هيچ ربطي به سياست ندارد و به خاطر تمام شدن مدت اقامت وي اين اتفاق افتاد، چه كسي را مي‌خواهند فريب دهند؟
    تاكتاكوناف ادامه داد: البته ميحايلاف بايد هواي مدارك خود را داشته باشد اما وي را نه به خاطر اين موضوع بلكه به خاطر مقاله‌اي كه در مورد وضعيت رواني رئيس جمهور قرقيزستان نوشته بود، اخراج كردند.
    وي افزود: به نظرم اين مقاله در كنار ديگر وقايعي كه در قرقيزستان در حال انجام است باعث شد تا براي عده‌اي از سياست‌مداران روسي در مورد سلامت رواني رئيس جمهور سؤالاتي به وجود بيايد.
    اين حقوقدان اظهار كرد: تفكر تحليلي نسبت به اطلاعاتي كه ترويج مي‌شود زماني در جامعه پروش مي‌يابد كه مردم به خاطر اظهار نظر خود مورد تعقيب قرار نگيرند اما وقتي كه به خاطر اظهار نظر شخصي كسي را از كشور اخراج مي‌كنند عملكرد برعكسي در جامعه دارد.
    «آلكساندر كيم» كارشناس مسائل اجتماعي و سياسي در اين‌باره گفت: آتامبايف و حزب وي «سوسيال دموكرات» به هر قيمتي مي‌خواهند قدرت را در اختيار خود بگيرند، در عين حال جامعه سؤالات زيادي در مورد مسائل مربوط به حوزه گمرك، انرژي، وام‌ها، ساخت راه‌ها و ديگر حوزه‌هاي دولتي دارد.
    كيم ادامه داد: فساد مالي در اين حوزه‌ها خيلي بزرگ و فراگير شده و رسانه‌ها نمي‌گذارند حاكمان كارهاي خود را آرام و بدون سر و صدا انجام دهند.
    وي با اشاره به انتخابات رياست جمهوري آتي اظهار داشت: فكر مي‌كنم، نتايج انتخابات رياست جمهوري از قبل برنامه ريزي شده: «عمربيگ باباناف» سياست‌مدار سرشناس 35 درصد آراء جايگزين آتامبايف 31 درصد، «تمير ساري‌اف» نخست وزير سابق 28 درصد را بدست آورند.
    كيم افزود: تمام ناظران بين‌المللي از چنين نتايجي راضي خواهند بود و اعلام مي‌كنند كه در قرقيزستان دموكراسي به طور كامل برقرار است اما وقتي كه انتخابات وارد دوره دوم مي‌شود، جايگزين آتامبايف 1.5 درصد بيش از بابان اف رأي مي‌آورد.
    وي تصريح كرد: بابان اف به برنده تبريك مي‌گويد و به سمت ديگري منصوب مي‌شود اما خبرنگاران هميشه براي آتامبايف كه براي ايجاد تصوير رهبر بزرگ در كشور تلاش مي‌كند، مزاحمت ايجاد مي‌كنند.
    «كرالا سارانكولاوا» قاضي سابق دادگاه عالي قرقيزستان با اشاره به اينكه بدون داشتن اطلاعات كافي در مورد وضعيت ميخايلاف اظهار نظر سخت است، افزود: بايد اطلاعات كامل در دست داشت تا نقطه نظر يا قضاوت خود را ارائه كرد اما چيزي توجه من را جلب كرد اين بود كه يك روز قبل از اخراج اين خبرنگار، آتامبايف با «اولان ايرايلاف» وزير كشور ديدار كرد و مي‌توان گفت اخراج اين فرد نقض قوانين كشور بود.
    وي با اشاره به فشار بر روي برخي رسانه‎هاي محلي گفت: آتامبايف فرد قابل پيش‌بيني است و به نظر مي‌آيد كه تمام اين اتفاقات به پوشش اخبار دستگيري تكي‌بايف مربوط مي‌باشد.
    سارانكولاوا ادامه داد: اينكه خبرنگاران در مطالب خود از تكي‌بايف حمايت كردند آتامبايف را ناراحت كرد چون رئيس جمهور انتظار ديگري داشت.
    وي در پايان افزود: به نظر مي‌رسد سرانجام دادستاني و رسانه‌ها با يكديگر كنار آيند، دادگاه پرونده را مختومه اعلام مي‌كند و خبرنگاران قول مي‌دهند كه از زاويه ديگري مطالب خود را بنويسند.
     

View: 253 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.farsnews.com/13951225000878

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي ژئوفيزيك كاربردي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 7)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است