|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

اسكار روزنامه‌نگاران؛ از جوخه مرگ در فيليپين تا گزارش يك آتش‌سوزيmagiran.com: اسكار روزنامه‌نگاران؛ از جوخه مرگ در فيليپين تا گزارش يك آتش‌سوزي
 
 

 ايسنا 22/1/96

اسكار روزنامه‌نگاران؛ از جوخه مرگ در فيليپين تا گزارش يك آتش‌سوزي

اسكار روزنامه‌نگاري را هم اهدا كردند؛ شب گذشته بهترين‌هاي روزنامه نگاري در دنياي انگليسي‌زبان، براي پروژه‌هايي كه بهترين استانداردها را رعايت كرده بودند، پرافتخارترين جايزه روزنامه‌نگاري دنيا را به دست آوردند.
    اما غير از عناوين توليدات روزنامه‌نگارانه‌اي كه موفق به دريافت اين جايزه شده‌اند، خواندن داستان تلاش‌ها و روندي كه روزنامه‌نگاران و رسانه‌هاي برنده طي كرده‌اند تا «حقيقت» را به مردم بگويند، جذاب‌تر است. داستان برندگان پوليتزر روزنامه‌نگاري 2016 را در اينجا بخوانيد:
    همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد، افشاگري بين‌المللي گروهي از روزنامه‌نگاران اقتصادي در مورد فساد اقتصادي گسترده‌اي كه با استفاده از فرصت فرار مالياتي در پاناما رخ داده است، يكي از برنده‌هاي پوليتزر امسال بود، عنوان بهترين گزارش روشنگرانه سال 2016، به گزارش بين‌المللي «اسناد پاناما» رسيد.
    گزارش پاناما كه با همكاري بيش از 300 روزنامه‌نگار در شش كشور دنيا تهيه شده، افشا كرد كه 140 مقام سياسي در 50 كشور دنيا، از جمله 14 رهبر فعلي و سابق، با استفاده از فرصتي كه در پاناما براي ثبت شركت وجود دارد، در فرارهاي مالياتي سازمان‌يافته دست دارند. مجموعه اسناد اين گزارش به صورت همزمان در تمام دنيا در يك روز به رسانه‌ها عرضه شد. اين نمونه‌اي از هماهنگي بي‌نظير روزنامه‌نگاران در سطح جهاني براي افشاگري در مورد فرارهاي مالياتي بود. «جرالد ريل» رييس مركز بين‌المللي روزنامه‌نگاري تحقيقي كه به نمايندگي از ساير روزنامه نگاران درگير در پروژه «اسناد پاناما» جايزه را دريافت كرد، در اين مورد مي‌گويد: « اين افتخار براي ما و همكاران‌مان در ايالات متحده و در سرتاسر جهان است، ما مفتخريم كه جايزه پوليتزر كار ساختارشكنانه و همكاري بين‌المللي ما را مورد توجه قرار داده است.»
    در بخش بهترين گزارش تحقيقي سال، «اريك اير» از روزنامه «چارلستون گازت ميل» جايزه گرفت. بنياد پوليتزر در مورد گزارش او نوشته است: «جايزه به اريك اير تعلق مي‌گيرد، به اين دليل كه گزارش او در مقابل چشمان قدرتمندان مخالف كارش منتشر شده است، سيلي از نظرات عمومي را در خود جاي داده و از آمار بالاي مرگ بر اثر زياده‌روي در مصرف قرص در ويرجينياي غربي پرده برداشته است.»
    «ايرك اير» 51 ساله، در آغاز مجموعه گزارش‌هايش در مورد اپيدمي مرگ بر اثر زياده‌روي در مصرف قرص نوشته است: « قرص‌ها را دنبال كنيد، به اجسادي كه از زياده‌روي در مصرف مرده اند خواهيد رسيد.»
    تهيه اين گزارش‌ها چندين سال زمان برده و با سنگ‌اندازي شركت‌هاي دارويي كه منافعشان در توليد و مصرف بيشتر داروست، درگير بوده است. طبق آن چه بنياد پوليتزر در مورد اين جايزه منتشر كرده، يكي از وكلاي مدافع شركت داروسازي كه گزارش اير، عليه آنها بوده در مورد كار اين روزنامه‌نگار مي‌گويد: « براي ما بسيار مهم بود كه اسناد دادگاه را از دماغ اين "روزنامه‌نگار سردرآورده از رسانه‌هاي آن‌لاين" دور نگه داريم»؛ اما ظاهرا موفق نشدند!
    بهترين گزارش بين‌المللي سال، به انتخاب بنياد پوليتزر، در روزنامه «نيويورك‌تايمز» منتشر شده است، روزنامه‌نگاران نيويورك‌تايمز در تمام سال گذشته مجموعه‌اي گزارش در مورد تلاش سازمان‌يافته «پوتين» رييس‌جمهور روسيه براي دستيابي به قدرت بيشتر در عرصه بين‌المللي تهيه كردند كه شامل « آشكارسازي روش‌هايي مانند ترور، آزار و اذيت و كاهش مدارك جرم توسط او براي بي‌اعتبار كردن يا از بين‌بردن مخالفانش» مي‌شود.
    روزنامه نيويورك‌تايمز نوشته كه با ايجاد تيمي از روزنامه‌نگاران به نام « هنر تاريك روس‌ها» در دو كشور كشف كرد كه اقدامات مرگ‌آفرين توسط افرادي مرتبط با دولت روسيه در حال انجام است تا مخالفان خارجي اين دولت را ساكت كند، اين گروه همچنين شواهدي در مورد دست‌داشتن هكرهاي وابسته به روسيه در حمله سايبري به انتخابات سال 2016 آمريكا به دست آورده است.
    جايزه ديگر بنياد پوليتزر به «بهترين گزارش محلي» در روزنامه‌هاي محلي اهدا مي‌شود. امسال اين جايزه به روزنامه‌نگاران روزنامه «سالت‌ لك تريبون» رسيد، مجموعه گزارش‌هاي برنده پوليتزر امسال در اين روزنامه، به مجازات‌هاي غيرانساني و ظالمانه براي قربانيان تجاوز جنسي در مدرسه جوانان بريگهام، يكي از قدرتمندترين نهادها در ايالت يوتا پرداخته است.
    اولين مقاله‌اي كه روزنامه در مورد اين مساله منتشر كرد افشا كرد كه در مدرسه متعلق به كليساي «عيسي مسيح» و «قديسان آخرالزمان» دانش‌آموزاني كه گزارشي در مورد بروز تجاوز جنسي يا شكستن قوانين در مورد لباس متحدالشكل داشته باشند مورد بررسي قرار مي‌گيرند. در اين مدرسه دفتر خاصي ايجاد شده تا كساني را كه گزارش آزار جنسي داده باشند مورد بررسي قرار دهد و دانش‌آموزاني را كه چنين گزارشي ارائه دهند از برخي سرويس‌هاي مدرسه محروم مي‌كند.
    بهترين گزارش ملي سال روزنامه‌نگاري آمريكايي را هم « ديويد اي. فارنتهولد» نوشته و روزنامه واشنگتن‌پست آن را منتشر كرده است، گزارش‌هاي برنده پوليتزر او شيوه خلاقانه‌اي در پوشش كمپين‌هاي انتخاباتي را به روزنامه‌نگاران عرضه كرده و نشان داده است كه چطور بحث بر سر سوءاستفاده كمپين انتخاباتي ترامپ از سخاوتمندي موسسه‌هاي خيريه بالا گرفت.
    فارنتهولد 39 ساله، بعد از اين كه ترامپ در جريان يكي از سفرهاي انتخاباتي‌اش از مردم خواست تا براي جان‌باختگان يك حادثه پول جمع كنند، متوجه شد كه تنها نيمي از پولي كه مردم به خيريه‌ها پرداخت كرده‌اند براي افراد تحت پوشش هزينه شده است. او بعدا كشف كرد كه پولي كه ترامپ مدعي پرداخت آن به خيريه شده بود، در يكي از تجارت‌هاي خودش هزينه و بخشي از آن براي خريد دو پرتره از خودش استفاده شده است.
    بنياد پوليتزر جايزه بهترين گزارش غيرخبري سال را هم به «سي.جي.چيور» از نيويورك‌تايمز داده است، گزارش او به شيوه‌اي هنرمندانه نشان داد كه چطور مي‌شود واقعيت و جزئيات را در يك زمان كنار هم قرار داد و روشن كرد كه جرايم خشني كه از برخي كهنه‌سربازها سر مي‌زند نه اقدامات خشونت‌آميز ساده، بلكه ناشي از درگيري آن‌ها با اختلال جدي «اضطراب پس از حادثه» است.
    چيور 52 ساله، ماه‌ها براي نوشتن يك گزارش پرتره 18 هزار كلمه‌اي وقت گذاشت و كشف كرد كه يك كهنه‌سرباز جنگ افغانستان كه در نتيجه يك درگيري به زندان محكوم شده است، چطور از زمان برگشت از جنگ تا به حال از مرور خاطرارت خود و تحمل اضطراب بعد از حادثه رنج مي‌برد. گزارش او باعث شد كه حكم زندان اين سرباز لغو شود. «جك سيلور» دبير روزنامه نيويورك تايمز در مورد اين گزارش مي‌گويد: « او به روشني شكنجه واقعي كه يك مرد جوان را به مرز جنون مي‌رساند، ترسيم كرده است.»
    در بخش بهترين پوشش خبري سال، كاركنان روزنامه «ايست بوي تايمز» در اوكلند براي پوشش خبري يك آتش‌سوزي محلي كه جان 36 نفر را گرفت موفق به دريافت جايزه شدند. بنياد پوليتزر همچنين يادآوري كرده است كه جايزه به اين دليل به روزنامه تعلق مي‌گيرد كه بعد از حادثه با پوشش تراژدي حاصل از آن، تلاش كرده است مسوولان را به سمت انجام اقدامات پيش گيرانه بهتر هدايت كند.
    نيل چس، دبير اين روزنامه كه براي دريافت جايزه در مراسم حضور داشت در مورد پوشش خبري اين اتفاق گفت: « ما از همه همكارانمان استفاده كرديم، هم روزنامه‌نگاران تحقيقي، هم هنرمندان همكار و هم بچه‌هاي بخش خبر فوري.» روزنامه همچنين اعلام كرده است كه جايزه نقدي همراه با جايزه پوليتزر را به مركز خيريه‌اي كه براي كمك به بازماندگان اين حادثه ايجاد شده است پرداخت خواهد كرد.
    بنياد پوليترز علاوه بر جايزه‌هاي ديگري كه در حوزه سردبيري و بهترين نقدهاي سال اهدا مي‌كند، به عكاسان خبري هم جايزه مي‌دهد. بنياد، امسال جايزه بهترين عكس خبري را به « ديويد برهلاك» اهدا و اعلام كرده است عكس‌هايي كه او در روزنامه «نيويورك تايمز» منتشر كرده، از «بي‌توجهي به زندگي انسان‌ها در فيلپين در جريان حمله سازمان‌يافته دولت به فروشندگان و مصرف‌كنندگان مواد مخدر» پرده برداشته است.
    برهلاك، 41 ساله، كه در سال 2015 هم براي عكاسي از مناطق متاثر از شيوع ابولا، جايزه پوليتزر گرفته بود، در مورد اتفاقي كه در فيليپين در جريان «مبارزه خشن دولت با مصرف‌كنندگان و توزيع‌كنندگان مواد مخدر» افتاده است مي‌گويد: « يك جوخه مرگ سازمان‌يافته با مجوز دولت در آنجا كار مي‌كرد.»
    او همچنين جايزه نقدي همراه با پوليتزر را به خانواده‌هاي كشته‌شدگان در جريان اين حوادث اهدا و ابراز اميدواري كرده است كه اين كار بتواند بخشي از درد آنها را كاهش دهد.
    جايزه بهترين «عكس غيرخبري» سال هم به «اي. جيسون وانبسگنز» از روزنامه «شيكاگو تريبونال» رسيده است، عكس او پرتره‌اي از يك پسريچه 10 ساله و مادرش را نشان مي‌دهد كه بعد از اين كه پسربچه در جريان تيراندازي‌هاي شيكاگو زخمي و دچار آسيب‌هاي جدي شد، تلاش مي‌كنند جان او را نجات دهند.
    وانبسگنز 44 ساله مي‌گويد: « اين عكس چيزي بين تلخي و شيريني است، براي اين كه اين پسربچه و مادرش بيش از آن‌چه معمولا ما با آن برخورد داريم پذيراي همه چيز بودند.»
    
    ايسنا - فاطمه كريمخان
     

View: 103 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/96012208654/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و تحقيقات توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است