|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

يارانه بيت المال صرف نشريات سكولار نشودmagiran.com: يارانه بيت المال صرف نشريات سكولار نشود
 
 

 خبرگزاري مهر 24/2/96
روزنامه نگار پيشكسوت گلستان:
يارانه بيت المال صرف نشريات سكولار نشود

گرگان- پژوهشگر تاريخ انقلاب و روزنامه نگاري پيشكسوت گلستان گفت: يارانه بيت المال صرف نشريات سكولار نشود.
    به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا خاركوهي، پيش از ظهر يكشنبه، در جمع فعالان بسيج رسانه استان گلستان، اظهار كرد: اخيراً فصلنامه «استارباد» كه در استان گلستان منتشر مي شود در شماره هشتم خود ضمن توهين به طرفداران امام خميني(ره) به تمجيد از دوران پهلوي پرداخته و مبارزات ماركسيست ها و سازمان مجاهدين خلق (منافقين) را برتر از همه مبارزان معرفي كرده است.
    وي افزود: فصلنامه فوق در ستون اول صفحه ۵۰ اين شماره، رُشد اقتصادي رژيم شاه را بهتر از دوره انقلاب مي نامد و مي نويسد در دوره پهلوي «فاصله معناداري بين طبقات فقير و غني مانند اين زمان نبود.» در حالي كه هم اسناد و هم آمارنامه هاي آن دوره و هم مشاهدات عيني ما بخوبي ادعاي كذب اين نشريه را ثابت مي كند. اين نشريه با ناديده گرفتن فقر و فلاكت مردم در دوره شاه، مي خواهد كارنامه انقلاب اسلامي را همچون خاندان فراري شاه ناموفق جلوه دهد.
    خاركوهي گفت: عليرغم ۱۰ سال جنگ تحميلي و داخلي، و تحريم هاي ظالمانه، ترورها و بمبگذاري ها، خدماتي كه در طول ۳۷ سال پس از انقلاب توسط نهادهاي حكومت جمهوري اسلامي به مردم ايران ارائه شده چندين برابر بيش از خدمات ۵۷ سال حكومت پهلوي هاست.
    وي افزود: يكي ديگر از اقدامات فصلنامه اِستارباد بزرگ نمايي و ترويج انديشه ماركسيستي در جامعه است. چنانكه در همه شماره هايش مقالات و خاطرات كمونيستي درج مي كند. حتي در صفحه ۵۱ فعاليت هاي ماركسيست ها و ملي گراها را عليه حكومت پهلوي «خيلي بيشتر و حجيم تر و سازمان يافته تر از مذهبيو» معرفي مي كند.
    خاركوهي اقدام ديگر اين فصلنامه را برجسته كردن كاذب نقش منافقين در انقلاب عنوان كرد و گفت: اين نشريه در صفحات مختلف مخصوصا در صفحه ۱۷۹ و صفحه ۵۱، سازمان مجاهدين خلق را سردمدار مبارزات سياسي و فرهنگي بر عليه رژيم پهلوي در گرگان معرفي مي كند، كه اين ادعا كاملا دروغ است. اين بي انصافي است كه آن ها انبوه مبارزان مذهبي و مردمي اقشار مختلف را در اين منطقه ناديده مي گيرند و ۸ نفر زنداني سياسي منافقين را سرآمد هزاران مبارز روحاني، بازاري، دانشگاهي و روستايي مسلمان معرفي مي كنند.
    وي افزود: اين فصلنامه در جاهاي مختلف مخصوصا در صفحات ۵۲ و ۵۳ همين شماره هشت، بيشترين گرايشات انقلابي دوره شاه را متعلق به افراد ملي – مذهبي و وابسته به سازمان منافقين مثل محمد محمدي و حسن محمدي معدوم و فاضل كبير مي داند و آن ها را سياسيون و انقلابيون واقعي معرفي مي كند و روش آنها را نسبت به ساير انقلابيون «علمي تر، معتدل تر و اصيل تر» مي داند.
    به گفته خاركوهي، فصلنامه اِستارباد با توهين به انبوه مردم طرفدار امام خميني(ره) آنها را «مردمي بي سواد، كم سواد و بي تجربه» معرفي مي كند علاوه بر اين، فصلنامه فوق پا را فراتر نهاده و انقلابيون طرفدار امام را «افراد انقلابي نما»، «سايه طلب»، سوء استفاده گر و داراي شخصيت كاذب معرفي كرده است.
    اين مورخ انقلاب اسلامي اضافه كرد: بطور كلي انديشه سكولاري بر اين فصلنامه حاكم است. اين نشريه با «اسلاميت» انقلاب اسلامي مشكل دارد و مكرر بجاي «انقلاب اسلامي» از تعبير «انقلاب بهمن ۵۷» استفاده مي كند. روند ضد فرهنگي اين فصلنامه با روح مذهبي جامعه ما كاملاً مغايرت دارد.
    خاركوهي با انتقاد از نهادهاي فرهنگي و نظارتي مخصوصاً وزارت ارشاد گفت: كجاي دنيا دولت به مطبوعاتي يارانه بيت المال را مي دهد كه بر عليه ارزش ها و فرهنگ مردم كشورش مطلب منتشر كنند؟ چنان كه در صفحه ۸۴ اين فصلنامه مشاهده مي مي شود آنها با هر كتاب تاريخي كه منطبق با نهضت امام خميني و تاريخ واقعي مبارزات انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي باشد مخالفند، آنها آثاري را مي پسندند كه رنگ و لعاب اپوزيسيون داشته و مدافع افراد و جريانات سكولار ، ملي گرا، اُمتي ها و ماركسيست ها باشد.
    وي افزود: يكي ديگر از ويژگي هاي فصل نامه استارباد ترويج فرهنگ غرب گرايي و ابتذال در جامعه است كه مردم را نسبت به ارزش هاي انقلاب بي رغبت مي كند و نسبت به پذيرش فرهنگ غربي تشويق مي كند. يكي ديگر از اقدامات آنها زير سئوال بردن روحانيت انقلابي در تاريخ معاصر از نهضت مشروطه تا انقلاب اسلامي است. مثلا آنها بدترين حرفها را عليه روحانيت مي زنند و شيخ فضل الله نوري و آيت الله كاشاني و ياران امام را شاهدوست و مدافع ارازل و اوباش و طرفدار استبداد و بي سواد و كم تجربه معرفي مي كنند. چنين نشريه اي در شان جمهوري اسلامي نيست و سازمان هاي نظارتي چرا در خواب خرگوشي بسر مي برند و از انجام وظايف قانوني خود در دفاع از انقلاب اسلامي استفاده كوتاهي مي كنند.
    خاركوهي نكات زيادي از اين فصلنامه را قابل نقد دانست و گفت: خط و مشي فصلنامه اِستاربادِ فعلي تقريباً، مُشابه «كتابِ فصل» است كه در سال هاي ۵۸ تا ۶۰ در گرگان منتشر مي شد و بخاطر خط مشي ضد انقلابي تعطيل شد. «كتابِ فصل» متعلق به كانون نويسندگان و شعراي گرگان بود و اين كانون به استناد اطلاعيه ها و مطالبي كه آن سال ها منتشر كرده، مروج افكار كمونيستي، مدافع تجزيه طلبان كمونيستِ تركمن صحرا، مدافع طرح خودمختاري اقوام و نيز حامي سازمان مجاهدين خلق يا همان منافقين تروريست بود و متاسفانه در حال حاضر دبير آن كانون مُنحله و فصلنامه قديمي با افكار ضد انقلابي كه داشت، و برخي ديگر از اعضاي آن ، از نويسندگان ثابت مطالب فصلنامه اِستارباد شده اند.
    اين پژوهشگر تاريخ اضافه كرد: اينگونه مجلات با انتشار چنين مطالبي مي خواهند ژست روشنفكري به خود بگيرند و روشنفكر بازي در بياورند، وگرنه لزومي ندارد كه يك فصلنامه رسمي داخلي، با كلي هزينه و وقت، مطالب پر از دروغ را با يارانه دولتي منتشر نمايد و ذهن جوانان جامعه را مشوش كند.
     

View: 76 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.mehrnews.com/news/3978363/DB8CD8A7D8B1D8A7D986D987-D8A8DB8CD8AA-D8A7D984D985D8A7D984-D8B5D8B1D981-D986D8B4D8B1DB8CD8A7D8AA-D8B3DAA9D988D984D8A7D8B1-D986D8B4D988D8AF

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Research in Cardiovascular Medicine
متن مطالب شماره 22، Jan-Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است