|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تعاملي ميان رسانه و دانشگاه وجود نداردmagiran.com: تعاملي ميان رسانه و دانشگاه وجود ندارد
 
 

 ايسنا 25/2/96
در همايش روز جهاني ارتباطات عنوان شد
تعاملي ميان رسانه و دانشگاه وجود ندارد

در همايش روز جهاني ارتباطات، عده‌اي از اهالي رسانه در مناظره‌اي با محوريت «نسبت ميان دانشگاه و توليد محتواي رسانه‌اي» شركت كردند.
    به گزارش ايسنا، همايش روز جهاني ارتباطات امروز - ۲۵ ارديبهشت ماه - در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار شد و شركت در اين همايش براي عموم دانشجويان آزاد بود.
    در اين همايش، ميلاد دخانچي (مجري و تهيه‌كننده برنامه گره و جيوگي)،‌ احسان ناظم بكايي (روزنامه نگار و دبير سابق سرويس اجتماعي هفته‌نامه همشهري جوان)،‌ شهريار رباني (مجري برنامه چرخ)، حليه صبورنژاد (سردبير برنامه چرخ)، سجاد مرادي (دانش آموخته ارتباطات) و مريم فيروزي (تهيه‌كننده تلويزيون) حضور داشتند.
    پنل اول همايش با موضوع نسبت ميان دانشگاه و توليد محتواي رسانه‌اي برگزار شد كه در اين راستا سخنرانان بايد به اين سوال كه تعامل رسانه با دانشگاه چگونه‌ است، پاسخ مي‌دادند.
    ميلاد دخانچي در اين راستا بيان كرد: رسانه‌ي ما از ۱۵ - ۲۰ سال پيش تغييرات بسياري كرده است و تحولات تكنولوژيك بر آن تاثير گذاشته است. در همين راستا وضعيت آكادميك ما هم تغيير كرده است و طبيعي است كه مشكلي بين اين دو نهاد وجود داشته باشد. رسانه خود را مكلف نمي‌داند با آكادمي حرف بزند و آكادمي با غرور با رسانه برخورد مي‌كند.
    او درباره چرايي اين عدم ارتباط ميان اين دو نهاد گفت: با توجه به تجربه‌اي كه در برنامه‌هاي تلويزيوني خودم داشتم زماني كه دستمان را سمت دانشگاه دراز كرديم دانشگاه در موقعيتي نبود كه به ما كمك كند. مردم از بيرون تلويزيون را يك دست مي‌بينند اما بايد بدانيد كه جنس مديران و مسلك سياسي و اجتماعي آنها با هم فرق دارد اما همه در راستاي منافع ملي كار مي كنند.
    دخانچي ادامه داد: براي مثال زماني كه من از دانشگاه كمك خواستم، به من گفتند چرا در برنامه ۲۰:۳۰ فلان‌حرف‌ها را مي‌زنند؟‌ من بايد درباره سياست كلان پاسخ مي‌دادم. البته رسانه هم تكثر را تئوريزه نكرده است. رسانه هم خودش را مكلف نكرده است كه به سمت دانشگاه برود.
    احسان ناظم بكايي در پاسخ به پرسشي كه مطرح شد، گفت: تجربه‌اي كه من از مطبوعات به دست آوردم اين است كه فقط بايد بنويسيم. در دانشگاه هم استادها در رشته‌ ارتباطات در بحث مك لوهان مانده‌اند؛ در حالي كه حوزه رسانه مدام در حال تغيير است. دانشجوها در دانشگاه از استادها خيلي جلوتر هستند.
    او ادامه داد: حوزه شخصي و علاقه به رسانه ربطي به تحصيلات آكادميك ندارد. كسي كه در رشته ارتباطات تحصيل كرده شايد نتواند خوب بنويسد و حرف بزند. فضاي علوم انساني مدرن نيست به نظرم ساختار بحث‌هاي دانشگاهي بايد عوض شود.
    حليه صبورنژاد هم درباره‌ي محيط آكادميك و رسانه گفت: من نسبت به آكادمي سويه مثبت‌تري دارم. ما مساله سازمان يافتگي را در رسانه نداريم اما دانشگاه بسيار سازمان يافته‌تر است. از نظر من صنعت رسانه در كشور وجود ندارد. زماني مي‌توانيم بگوييم كه صنعت رسانه داريم كه رسانه‌ي ما مولد شود و نگاهش به مخاطب باشد. آكادمي بايد بينش رسانه‌اي به دانشجويان بياموزد دانشگاه كارش تربيت است. ما در دانشگاه يكسري نظريه مي‌خوانيم، مشكل اينجاست كه نمي‌توانيم آن نظريه‌ها را كاربردي كنيم.
    او درباره‌ي واحدهاي درسي رشته علوم ارتباطات اظهار كرد: ما در دانشگاه واحدهاي مختلفي را مي‌گذرانيم كه گوشه‌اي از تفكر و بينش ما را شكل مي‌دهد. تنوع در رشته‌ ارتباطات باعث مي‌شود زماني كه تازه مي‌خواهيم راه خود را پيدا كنيم، به پايانش مي‌رسيم. در اين راستا تعدادي تناقض داريم كه بايد حل شود؛ براي مثال بداهه نوشتن در روزنامه، كاري مهم است اما در دانشگاه اين بداهه نوشتن جايگاهي ندارد پس چگونه مي‌توانيم اين تناقض را مديريت كنيم.
    سجاد مرادي درباره‌ رشته ارتباطات گفت: مبحثي كه در دانشگاه‌ها به ما تدريس مي‌شود ارتباطات اجتماعي است و بايد بدانيم كه ارتباطات با ارتباطات اجتماعي متفاوت است. وقتي از توليد محتواي رسانه حرف مي‌زنيم يعني با ساز و كار جمعي و پيچيده‌اي روبه‌رو هستيم. اين ساز و كار هميشه وابسته به قدرتي بوده است. ارتباطات توسعه، حلقه پيوند ارتباطات و ارتباطات اجتماعي است.
    او با طرح اين پرسش كه رابطه دانشگاه و رسانه‌ چگونه است؟ بيان كرد: فرقي ندارد كساني كه ارتباطات خوانده‌اند، در رسانه‌ها بنويسند يا نه. دانشگاه و رسانه يك ايدوئولوژي را پيش مي‌برند كه متعلق به ارتباطات است نه ارتباطات اجتماعي.
    مجري و تهيه‌كننده برنامه جيوگي در نقد نظر سخنرانان ديگر بيان كرد: آكادمي فرم نوشتن را به ما ياد مي‌دهد اما رسانه براي چگونه‌ حرف زدن است. تسلط به زبان آكادميك هيچ ارتباطي به اين كه در رسانه موفق شويد، ندارد و بايد اين دو را از هم تفكيك كرد. كسي كه به درك علوم اجتماعي رسيده باشد و وارد رسانه شود به شرطي كه قريحه هنري داشته باشد، مي‌تواند رسانه‌چي و ژورناليستي موفقي شود. در واقع اگر درك و سواد اكادميك پيدا كنيم مشكل ما حل خواهد شد.
    دخانچي در ادامه گفت: دانشگاه بايد به دانشجوها تكنيك ياد بدهد و فرصتي را براي انتقاد فكري ايجاد كند؛ براي مثال برنامه «جيوگي» بايد مورد مطالعه و سوژه دانشگاه‌ها باشد. اگر برنامه «جيوگي» كيفيت بدي دارد، معلوم شود كه دليلش چيست. خبرنگاري كه مي‌خواهد با من گفتگو كند بايد با درك و فهم، من را به چالش بكشد. دانشجوهاي ما به جاي اينكه تكنيك ياد بگيرند، غرق سياست دانشگاهي شده‌اند. وظيفه دانشگاه اين است كه گفتمان سازي كند.
    سجاد مرادي، دانش آموخته علوم ارتباطات اظهار كرد: كساني كه از بازار آزاد منفعت مي‌برند ايدئولوژي هم مي‌سازند. جامعه متشكل از طبقات مختلف است و در دانشگاه و رسانه نيز بخشي از ايدئولوژي جامعه گفته مي‌شود.
    حليه صبورنژاد سردبير برنامه چرخ هم گفت: آكادمي بايد به دانشجويان فكر ياد بدهد. آكادمي و رسانه بايد به هم نزديك شوند. جدل دوسويه هيچگاه به نتيجه نمي‌رسد. بايد ايده‌اي در رسانه دنبال شود تا به دانش برسد. چرا ما در رسانه ابتذال را مي‌بينيم به اين دليل كه سيستم ارتباطش با دانشگاه قطع شده است و برنامه‌هايش خلاقانه نيست. جامعه‌شناسي و ارتباطات همسايه هستند اما تعامل ندارند.
    او با اشاره به چارت درسي دانشگاه در اين رشته گفت: چارت درسي دانشگاه‌ها چند سالي است كه تغيير نكرده است و استادهاي ما كپي‌هاي خود را بازتوليد مي‌كنند.
    احسان ناظم‌بكايي با اشاره به يكي از مشكلات در محيط آكادميك گفت: ساده گفتن مهم است. مشكل ما در دانشگاه‌ها اين است كه با مردمي كه تحصيلات ندارند نمي‌توانيم ارتباط برقرار بكنيم. دانشجوهاي ارتباطات بايد پشت صحنه فضاي رسانه‌اي و مطبوعات را ببيند و بايد بدانند جايگاه اجتماعي خوبي دارند اما از لحاظ كسب درآمد تا حدي دچار مشكل مي‌شوند.
    ميلاد دخانچي اظهار كرد: جنس گفتگوها در رسانه و برنامه‌هاي مختلف فرق دارد. ما بايد به زبان آكادميك پايبند باشيم در غرب هم هنوز مك‌ لوهان را تدريس مي‌كنند و چارت درسي قديمي است. زبان آكادميك، نوع حرف زدن، فكر كردن و ابزار را در اختيار فرد مي‌گذارد. ما بايد از مفهوم رسانه ملي دفاع كنيم اما واضح است كه كسي از وضعيت فعلي رسانه دفاع نخواهد كرد. رسانه در همه جاي دنيا بازتوليد ايدئولوژي است. رسانه ملي ما به شدت نيازمند به نقد و همچنين بي‌پول است.
    او در ادامه با اشاره به راه‌حل‌هايي كه مي‌توان ارتباط رسانه و دانشگاه را ايجاد كند، بيان كرد: ابتدا بايد به تكنيك، تفكر انتقادي و تحقيق مسلط باشيد و علاوه بر اين، در حوزه عمومي هم‌انديشي را ايجاد كنيم. سياست‌گذاري بايد به سمت دانشگاه هدايت شود.
    سجاد مرادي درباره راه‌حل ارتباط رسانه و محيط آكادميك گفت: ارتباطات و توسعه مساله‌اي است كه مي‌تواند دانشگاه و رسانه‌را پيوند دهد. مساله من با دانشگاه اين است كه از بودجه عمومي تغذيه مي‌كند و بايد مسائل اجتماعي را بيان كند. دانشگاه به زبان علمي و رسانه به زبان عمومي سخن مي‌گويند. رسانه و دانشگاه هيچكدام به مسائل اجتماعي نمي‌پردازند و بيشتر نياز بازار را تامين مي‌كنند و نه مردم.
    حليه صبورنژاد نيز در همين راستا راه‌حلي ارائه داد و بيان كرد: فرايند يادگيري خودانگيخته و هدف محور نيست. سيستم آموزشي ما بايد از آموزش توده‌اي فاصله بگيرد و دانش مواجهه‌اي را به وجود بياورد. دانشگاه ما رابطه خوبي با شبكه شغلي ارتباطات ندارد. راهكار من اين است كه دانشگاه به هدف محور كردن مطالعه و آموزش بپردازد. همچنين دانشجويان بايد مطالبات داشته باشند تا تحولي در سيستم آموزش ايجاد شود. ما بايد گفتگو را ياد بگيريم.
     

View: 80 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/96022516428/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستار هاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 26)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است