|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

جنگ نفس گير ميان رسانه هاي قطر، عربستان و اماراتmagiran.com: جنگ نفس گير ميان رسانه هاي قطر، عربستان و امارات
 
 

 ايرنا 19/3/96

جنگ نفس گير ميان رسانه هاي قطر، عربستان و امارات


    تهران- ايرنا- پس از به وجود آمدن تنش و قطع روابط عربستان و همپيمان آن با قطر، رسانه هاي سعودي و اماراتي حمله هاي شديدي را عليه قطر آغاز كرده اند و قطر را به حمايت از تروريسم متهم مي كنند. اين موضوع سبب شد رسانه هاي قطر در برابر رسانه هاي عربستان و امارات واكنش نشان دهند و به دفاع از سياست هاي قطر بپردازند.
    به گزارش گروه پژوهش و تحليل خبري ايرانا، زماني كه خبرگزاري رسمي قطر «قنا» اظهارات «تميم بن حمد بن آل ثاني» امير قطر درباره ايران را منتشر كرد اين خبر مانند آتشي در انبار كاه بود. پس از اين موضوع بلافاصله رسانه هاي وابسته به عربستان و امارات به اظهارات امير قطر واكنش نشان دادند.
    با تداوم بحران در روابط عربستان و همپمانان آن با قطر و قطع روابط ديپلماسي اين كشورها با قطر جنگ رسانه‌اي بين دوطرف شدت گرفت و هريك ديگري را به حمايت از تروريسم و فساد متهم مي كنند. اين گزارش دربردارنده برخي از گزارش هايي است كه در آن ميان رسانه هاي قطر و عربستان و همپيمانان آن جنگ رسانه اي در جريان دارد.
    
    
    ** جنگ رسانه اي عربستان و همپيمانان آن عليه قطر
    جنگ رسانه اي ميان قطر و كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس به ويژه عربستان آغاز شده است. رسانه هاي هر يك از اين كشورها ديگري را به حمايت از تروريسم و فساد متهم مي كنند. در اين زمينه روزنامه هاي «عكاظ»، «الرياض»، «المدينه»، «الجزيره» عربستان، «الاتحاد» و «الخليج» امارات، از جمله رسانه هايي بودند كه در گزارش هاي خود به قطر حمله كردند.
    در اين زمينه روزنامه عكاظ عربستان گزارش هايي را منتشر كرده است كه در آن بر روابط خاندان حاكم قطر و گروه القاعده تاكيد مي كند. اين روزنامه در گزارش خود بر گزارش هاي فوريه گذشته تارنماي «اي بي سي نيوز» استناد كرده است. در اين گزارش آمده است «خالد شيخ محمد» مغز متفكر حوادث يازدهم سبتامبر سال 2001 ميلادي كه مجري آن گروه القاعده به رهبري «اسامه بن لادبن» بود از حمايت ويژه «عبدالله بن خالد آل ثاني» يكي از اعضاي خاندان حاكم بر قطر برخوردار بود. در گزارش روزنامه عكاظ آمده است ميان خاندان حاكم بر قطر و القاعده، داعش و گروه اخوان المسلمين ارتباط وجود دارد.
    نويسنده اين گزارش در تيتري با عنوان «ازدواج عرفي ميان قطر و تروريسم» نوشت: اين ازدواج زماني كه در قرن پيش «حمد بن خليفه» عليه پدر خود كودتا كرد، آغار شد. او سپس شبكه توطئه گر «الجزيره» را تاسيس كرد و به مدت طولاني به عنوان وزارت مطبوعات و بازوي تبليغاتي براي گروه القاعده فعاليت كرد.
    روزنامه الرياض در گزارشي با عنوان «قطر به دليل تزريق اموال نقدي براي حمايت از تروريسم و برهم زدن ثبات منطقه آلوده است» بر روي روابط قطر با گروه هاي تروريستي تمركز كرد. اين روزنامه در گزارش خود بر گزارش وزارت امور خارجه آمريكا كه در سال 2015 ميلادي منتشر شد، تمركز كرد. در آن گزارش آمده است نهاد ها و افرادي در داخل قطر هنوز هم از گروه هاي تندرو به ويژه جبهه النصره حمايت مالي مي كنند.
    روزنامه المدينه عربستان در گزارشي به عنوان «قطر چگونه به قبله و پناهگاه امني براي تروريست ها تبديل شد» با تكيه به گزارش تارنماي «اي بي سي نيوز» قطر را به حمايت از تروريسم متهم كرد.
    روزنامه الجزيره در سرمقاله خود با عنوان قطر چاه خيانت نوشت: قطر با سياست ها خود از مسير كشور هاي حاشيه خليج (فارس) و عربي و اتحاد و همگرايي خارج شده و با اقدام هاي خصمانه خود عليه كشورهاي عربي و شوراي همكاري خليج فارس، ثبات منطقه را هدف قرار داده است. طي سال ها گذشته با وجود تلاش هاي بسيار عربستان و همپيمانان آن در كشورهاي عربي براي تشويق دوحه به پايبندي به تعهدهاي خود باز هم قطر سركشي كرد و از گروه هاي تروريستي پذيرايي كرد. اين كشور براي ناديده گرفتن حاكميت كشورهاي همسايه و منطقه و ايجاد تفرقه فضاي سازي كرد و در بسياري از كشورها از كانون هاي فاسد و تروريست حمايت كرد و اين نشان مي دهد قطر تصوير كاملي از خيانت است.
    روزنامه الاتحاد امارات هم در چندين گزارش به قطر حمله كرد. در شماري از اين گزارش ها از قطر به عنوان پشتيبان تروريسم در منطقه ياد شده است.
    روزنامه الخليج امارات هم در گزارشي از روابط ميان موسسه خيريه «عيد آل ثاني» با تروريست ها سخن به ميان آورد و قطر را حامي تروريست هايي معرفي كرد كه اكنون در ليبي، سوريه، يمن و حتي مالي دست به خشونت مي زنند. در اين گزارش آمده است اين موسسه از گروه هاي تروريستي در اين كشورها با دست و دل بازي تمام حمايت مي كند.
    
    
     ** واكنش رسانه هاي قطري در برابر حمله رسانه اي عربستان و همپيمانان آن
    روزنامه هاي «الوطن»، «الرايه»، «الشرق» و شبكه «الجزيره» قطر در برابر حمله رسانه هاي عربستان و همپيمانان آن واكنش نشان دادند و اين كشورها را به بحران آفريني در منطقه متهم كردند.
    روزنامه هاي قطر هم حمله به قطر را قابل توجيه نمي دانند. در اين زمينه روزنامه الوطن قطر نوشت: تلاش مي شود به قطر لطمه زده شود و اتهام ها و اظهارات بي اساس سرهم مي شود.
    روزنامه الوطن در گزارشي ديگر نوشت: جنگ رسانه هاي كه روزنامه هاي عربستان و امارات عليه قطر آغاز كرده اند منطقه را به مرحله پيش از دولت سازي پيش مي برد. اين در شرايطي است كه اين كشورها بيش از 50 و حتي حدود يك قرن است كه به جامعه سياسي گرايش دارند. اين روزنامه از كاهش تعامل سياسي به سطح جاسوسي توسط عربستان و همپيمانان آن ابراز تاسف كرد.
    شبكه الجزيره هم در گزارشي از ائتلاف حمله به يمن انتقاد كرد. بر پايه گزارش اين رسانه دولت هاي عضو ائتلاف حمله به يمن حقوق مردم يمن را ناديده مي گيرد. اين شبكه به نقل از گزارش سازمان حقوق بشري و آزادي «سام» كه مقر آن در ژنو است نوشت در شهرهاي عدن، المكلا، سقطري و حضرموت يمن زندان هاي سري وجود دارد كه توسط تشكيلات نظامي خارجي اداره و قوانين حقوق بشري ناديده گرفته مي شود. نيروهاي امارات بر اين تشكيلات نظارت دارد. برپايه اين گزارش زندانيان اين زندان هاي سري با انواع شكنجه هاي جسمي و رواني دست و پنجه نرم مي كنند و از ساده ترين حقوق محروم شده اند.
    روزنامه الراية قطر در گزارشي با عنوان«هرگونه مي خواهيد زوزه بكشيد قطر سياست خود را تغيير نخواهد داد» نوشت: عربستان و امارات شيوه باندها را كه بيانگر تعصب قبيله اي است و هيچ ارتباطي با كشور داري ندارد، ادامه مي دهند.
    روزنامه الشرق قطر هم نسبت به شعله ور شدن آتش فتنه هشدار داد و نوشت برخي از كشورهاي منطقه براي برافروختن آتش فتنه و اختلاف تلاش مي كنند و اين موضوع به سود كشورهاي حاشيه خليح فارس كه از همگرايي و انسجام برخودارند، نيست.
    به نوشته اين روزنامه اين فتنه هاي آشكار و جنگ رسانه اي عليه قطر به سود هيچ كس نيست و در پيش گرفتن شيوه درگيري از هيچ توجيه، منطق و عقلانيتي برخوردار نيست.
    پژوهشم **9278**1601**خبرنگار : اصغر يوسفي ** انتشاردهنده : شهناز حسني
    
     

View: 97 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82558714/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 94)، May-June 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است