|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

شادي‌آفرينان سودآورmagiran.com: شادي‌آفرينان سودآور
 
 

 مدرسه همشهري 17/3/96

شادي‌آفرينان سودآور


    دانش تبليغ - با خشنودي و رضايت مشتريان، برند تجاري ما خلاقيت و سود بيشتري را تجربه مي‌كند
    حرف جديدي درباره رابطه ميان خلاقيت و شادي نيست. اكنون سال‌هاي سال است كه روانشناسان دارند پيوند ميان نگرش‌ها و توانايي‌هاي ما براي خلاقيت را مورد بررسي قرار مي‌دهند. دكتر «رابرت ايبستين» روانشناسي است كه بيش از 20 سال از عمر خود را صرف مطالعه جريان خلاقيت در ذهن انسان كرده است. وي معتقد است:«خلاقيت هرچه بيشتر باشد، سبب خرسندي و شادي بيشتر ما مي‌شود.» اگر چنين باشد كه ايبستين مي‌گويد و رابطه ميان اين دو متقابل باشد، آن‌وقت مي‌توانيم بگوييم كه خرسندي و شادي هم به خلاقيت منجر مي‌شود. البته ممكن است شما بگوييد فلان هنرمند، فلان شاهكار را در زندان يا در حال فقر و گرسنگي خلق كرده، ولي امروز مي‌دانيم كه اگر ماده سروتونين در بدن ما ترشح شود، حس خوبي در ما به ‌وجود مي‌آيد و اين حس خوب مي‌تواند مايه خلق يك زيبايي باشد. در واقع حس خوب فقط جرقه شروع يك خلاقيت است.
    
    
     فقط مفيد بودن كافي نيست
    برندها هم مي‌توانند خوب از اوضاع بهره بگيرند اگر بدانند كه خرسندي مشتريان از محصول يا خدمات ما چقدر مي‌تواند مهم باشد. اينكه محصول و طراحي آن مفيد باشد به تنهايي كافي نيست، بلكه مي‌بايست مردم را نيز خرسند و رضايتمند نگه دارد.چرا؟ چون مردم دوست دارند تجربه كاربران محصول را بشنوند و وقتي مي‌بينند كه او راضي است، آنها نيز لذت مي‌برند. چيزي كه سبب لذت كاربران از برندهايي مثل اپل يا آمازون مي‌شود، تميزي، سرراستي و سادگي كار با وبسايت‌هاي آنان است. اين خود لذتبخش است. حال چنين پايگاه‌هايي را با وبسايت‌هايي مقايسه كنيد كه طراحي سنگين، پيچيده و بي‌نظم دارند. به نظر شما كاربران در كدام يك از پايگاه‌ها دوست دارند بيشتر وقت‌شان را صرف كنند؟
    به همين خاطر مي‌گوييم فقط مفيد بودن كافي نيست؛ چون براي كاربران مهم است كه از محصول مورد نظر راضي باشند و از داشتن و به‌كارگيري آن لذت ببرند. چنين پيوندي ميان برند و فناوري به اين سادگي‌ها پديد نمي‌آيد يا دست‌كم ناگهاني نيست.
    معمولا ما پيش خودمان جريان خلاقيت و طراحي را اين‌گونه تعريف مي‌كنيم: پژوهش، برنامه‌ريزي، خلق اثر و تجزيه‌وتحليل بازخوردهاي مربوط به محصول يا اثري كه خلق كرده‌ايم. ولي ما در اين ميان يك نكته را از ياد برده‌ايم؛ رضايت و خرسندي در اين فرمول كجاست؟ معمولا اين امر در فرايند خلق يك محصول ناديده گرفته مي‌شود.
    اگر از خودمان نپرسيم:«آيا آنچه ساخته‌ايم، خرسندي و رضايت به‌بار مي‌آورد؟» در واقع ما عوامل يك طراحي درست و دقيق را ناديده گرفته‌ايم. اگر چنين امري را فراموش كنيم، ستون فقرات و پشتوانه رابطه ميان محصول و مشتري را از ياد برده‌ايم. با اين كار مشتري از محصول ما دل مي‌كند و دوباره دنبال چيزي مي‌گردد كه بتواند نياز به خرسندي و رضايت او را فراهم كند.
    براي نمونه يك برند نوشابه‌سازي فقط نوشابه نمي‌فروشد. با خوردن اين نوشيدني كلي خاطره و احساس از زمان‌هاي خيلي دور در ما زنده مي‌شود و نوستالژي نوشابه براي خيلي از ما لذتبخش است. در واقع اين برند طعم خرسندي و لذت را به ما مي‌فروشد.
    براي اينكه محصول ما رضايت و لذت بيافريند، بايد طراحان خوبي هم داشته باشد. همين خالقان و طراحان بايد از كارشان رضايت داشته باشند تا بتوانند محصولي لذت‌آفرين توليد كنند. اما چه چيزي سازندگان را سر ذوق مي‌آورد؟
    
    
    خرسندي؛ نهفته در جزئيات
    برخي كارشناسان مي‌گويند كه رضايت در توجه به جزئيات است. چيزهايي كوچك اما بسيار تاثيرگذار. مثلا حمايت، احترام به مشتري و به رسميت شناختن حق و رضايت او، نشان دادن اينكه ما چقدر قابل اعتماديم و گاهي سورپرايز كردن مشتري. اينها مي‌تواند مشتري ما را شاد و خرسند نگه دارد. اگر سازندگان و خالقان يك محصول به همين جزئيات توجه كنند، واكنش‌هاي شادي‌آفريني از مشتريان دريافت خواهند كرد كه اين خود يك چرخه رضايت را شكل مي‌دهد. رضايت مشتري، وفاداري او را بيشتر مي‌كند و كيست كه نداند اين وفاداري چقدر مهم است و خيلي سخت به‌وجود مي‌آيد و اگر كمي غفلت كنيم به سرعت محو مي‌شود.
    شخصيت برند ما از دل خلاقيت و به‌كارگيري رنگ‌هاي خاص و همچنين ساخت محصولي با كيفيت بيرون مي‌آيد. خود همين امر سبب بروز ايده‌هاي جديدي در ذهن مخاطبان و لذت آنان مي‌شود.
    اين ايده‌اي ساده، ولي فوق‌العاده است؛ ببينيم مشتريان از چه چيزي لذت مي‌برند، همان را عرضه كنيم. اينجاست كه وفاداري و همراهي مشتريان براي بسياري از كمپاني‌ها اهميت زيادي پيدا مي‌كند. آنها گاهي بدون كم و زياد كردن ميزان محصول خود شروع به سنجش ميزان رضايت آنان مي‌كنند تا ببينند آيا در ادامه مسير توليد خود موفق خواهند بود يا نه.
    
    
     وفاداري مشتري و شادي سودآور
    فراموش نكنيم كه رضايت و خشنودي مشتريان چند اثر مهم دارد:
    در عرصه تجارت الكترونيك سدهاي پيش روي رقبا كمتر شده و سريع‌تر مي‌توانند ما را كنار بزنند، بنابراين برگ برنده ما بايد رضايت و خشنودي مشتريان باشد.
    ز هزينه‌ها كم مي‌كند، چون استفاده از منابع موثرتر مي‌شود.
    هم ما هم مشتريان توانايي ايجاد ارزش خواهيم داشت.
    خط‌مشي كيفي سازمان نمايان‌تر مي‌شود.
    رضايتمندي وفاداري مشتريان را بيشتر مي‌كند و هريك از آنان حالا مي‌توانند تبديل به يك بازارياب غيررسمي براي ما باشند.
    همه اين نكاتي را كه گفتيم در يك نكته مهم خلاصه مي‌شود؛ رضايت. مشتري با محصول ما راحت و آسوده باشد و از داشتن آن احساس لذت كند. در اين ميان، استمرار ارتباط ميان ما و مشتريان بسيار اهميت دارد؛ چون اگر اين ارتباط قطع شود، ديگر درست نمي‌دانيم كه مشتريان از چه چيزي لذت مي‌برند. مشتري كه لذت نبرد، از محصول ما استقبال نمي‌كند. اين موضوع كار ما را متاثر مي‌كند. ديگر انگيزه‌اي براي ديده شدن باقي نمي‌ماند. مشتري كه شاد نباشد، ما هم شاد نيستيم. همين نقطه پايان موفقيت‌هاي ماست؛ چون خلاقيتي وجود ندارد.
    يادمان باشد كه رضايت مشتري، وفاداري او و در مرحله سوم عملكرد ما در سوددهي شركت ما خيلي مي‌تواند موثر باشد. بايد بتوانيم مشتري‌مان را حفظ كنيم. مشتري همين كه احساس دلخوري يا ناخشنودي كند، بي‌تعارف سراغ برند ديگري مي‌رود. پس براي همين است كه مدام تكرار مي‌كنيم كه لذت و خشنودي مشتري را مد نظر قرار دهيم.
     

View: 181 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3941.aspx

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي و كبدي از بالين تا آزمايشگاه
شماره 4 (پياپي 1104)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است