|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

چه چيزهايي، كسي را نويسنده علم كند؟magiran.com: چه چيزهايي، كسي را نويسنده علم كند؟
 
 

 مدرسه همشهري 28/3/96
راهنماي نويسندگان علم-2
چه چيزهايي، كسي را نويسنده علم كند؟


    
     فصل اول
    شما مي­دانيد نويسندگي علمي چيست. اگر شما هم مثل ما باشيد، احتمالا به همراه ريچارد پرستون[1]، در نوشته‌اش با عنوان ناحيه آلوده[2] از مواجهه با ويروس‌ها فرار كرده‌ايد، يا توانايي ريچل كارسون[3] در برگرداندن علم به يك شاعرانه تراژيك در كتابش به نام بهار خاموش[4] را ستوده‌ايد. شايد مستندسازي بصري و خيره‌كننده مري روچ[5] در پيگيري داستان پس از مرگ جنازه­ها در كتاب «جنازه»[6]هاي او را دنبال كرده باشيد و يا به همراه چارلز داروين كه شايد بتوان او را معروف‌ترين نويسنده علمي تاريخ ناميد، با خواندن كتاب منشأ انواع، در سفرهايش شركت كرده باشيد. يا شايد هم‌ كارهاي نويسنده‌هاي علمي را در قالب برنامه‌هاي راديويي يا مستندهاي تلويزيوني ديده و دنبال كرده باشيد.
    برخلاف برداشتي كه اكثر ما هنگام مطالعه دروس علوم پايه دبيرستان، مثل شيمي و ... نسبت به علم در ذهنمان جاي مي‌گيرد، علوم - و به‌تبع آن نوشتن درباره آن - به ذات كاري هيجان‌انگيز و مجذوب‌كننده است.
    علم، داستان تقلا و تلاش براي يافتن پاسخ‌ها، ممارست و پايداري در برابر مشكلات و دشواري‌ها، مجادله و بحث با همكاران، كنار آمدن با شكست‌ها و به شادي نشستن موفقيت‌ها است. اين داستاني درباره دنياي اطراف ما است - اينكه استخوان‌هاي ما از چه ساخته‌شده است، ستارگان چگونه به دنيا مي‌آيند و چرا خشك‌سالي‌ها چهره زمين را مي‌خراشند. - و درباره اين موضوع كه آگاهي چگونه در جامعه ما پذيرفته مي‌شود و جا مي‌افتد. نويسندگي علمي اگر به‌درستي انجام شود مي‌تواند آگاهي‌بخش، الهام‌بخش و حتي تغييردهنده مسير تاريخ باشد و اگر اشتباه انجام پذيرد... خوب بياييد درباره‌اش حرف نزنيم.
    
    
    اين كتاب درباره درست انجام دادن اين كار است.
    ما نويسندگان علمي كه استادان سخن پشت‌صحنه داستان‌ها هستيم، به همان اندازه كه موضوعات مورد پوشش ما متنوع است ميان خود تفاوت و تنوع داريم. ما براي مجله‌ها، روزنامه‌ها، راديو و تلويزيون دانشگاه‌ها، سازمان‌هاي دولتي، انتشارات آموزشي، موزه‌ها و به‌طور روزافزوني براي خودمان محتوا توليد مي‌كنيم. ما براي تحقيق داستان‌هاي خود تماس‌هاي تلفني برقرار مي‌كنيم، به آزمايشگاه‌ها و كتابخانه‌ها و موزه‌ها مي‌رويم - و اگر به‌اندازه كافي خوش‌شانس باشيم - ممكن است در سفري دورودراز و اكتشافي مشاركت كنيم. ما مقاله، كتاب و پست‌هاي بلاگ مي‌نويسم. ما به ساختن فيلم‌هاي سينمايي، پادكست‌ها، وب‌سايت‌ها و برنامه­هاي تلويزيوني كمك مي‌كنيم.
    مأموريتي مشتركي كه همه ما بر عهده‌داريم توضيح دادن پيچيده‌ترين موضوعات درنهايت سادگي و با نهايت دقت ممكن است. انجام اين كار درواقع حل معمايي با بي‌شمار متغير است كه بي‌شمار راه‌حل خواهد داشت و البته كه ما نويسندگان علمي به‌ندرت از مقابله با چالش‌هاي تازه و آزمودن روش‌هاي نو خسته مي‌شويم. درنهايت هميشه چيزهايي بيشتري براي آموختن درباره موضوعي كه روي آن كار مي‌كنيم و هميشه راهي بهتر، شفاف‌تر، برازنده‌تر يا اغواكننده‌تر براي ارتباط با ديگران وجود دارد.
    اگرچه همه نويسنده‌هاي علم روزنامه‌نگار نيستند، نويسندگان اين كتاب عقيده دارند كه همه نويسنده‌هاي علمي بايد اين توانايي را داشته باشند كه از زاويه‌اي روزنامه نگارانه و ژورناليستي به موضوع خود ورود و به آن نگاه كنند. روشي كه دربردارنده كنجكاوي، ذهني باز و بدون موضع‌گيري، مقدار سالمي از شك گرايي نسبت به مواردي كه با آن برخورد مي‌كنيم و شفافيت درباره روش‌ها و جهت‌گيري‌ها و منابع مي‌شود. فرقي نمي‌كند كه براي مخاطب عام مي‌نويسيم يا براي دانشمندان ديگر، درهرحال مسؤوليت اصلي ما متوجه مخاطبانمان است و نسبت به آن‌ها اين وظيفه را داريم كه به جوانب مختلف موضوعي كه در دست داريم توجه كنيم.
    زماني كه اين كتاب نوشته مي‌شود، تعداد زيادي از موقعيت شغلي روزنامه‌نگاران علمي در بسياري از روزنامه‌ها و مجلات با افت و تهديد مواجه شده است پيش‌بيني‌هاي هراسناكي نسبت به آينده نشريات سنتي چاپي و كليت روزنامه‌نگاري نيز مطرح‌شده است[7] اما اين باعث قهر كردن و رها كردن اين حرفه نمي‌شود. تجربه ما و ديگر نويسندگان علمي نشان مي‌دهد اگرچه حوزه فعاليت ما را فضايي مملو از عدم قطعيت فراگرفته اما همزمان با آن فرصت‌هاي مهيجي و بسياري نيز در اين عرصه ظهور كرده است.
    عمده نويسنده‌هاي اين كتاب به شكل آزاد يا غير متعهد (فري­لنس) به فعاليت مشغول‌اند و بسياري از ما با تعداد بسيار زياد و رو به رشدي از بسترهاي غني براي كار مواجه شده‌ايم. عكس، ويديو و انيميشن، همه و همه وقتي با تجربه داستان‌گويي مي‌آميزند، غني‌تر مي‌شوند و همين باعث شده است تا فرصت‌هاي كار گروهي و مشاركتي تازه‌اي براي ما به وجود آيد. در همين حال دانشمندان به كشفيات تازه خود ادامه مي‌دهند بسياري از آن‌ها كشفياتي كارآمد در زندگي روزمره ما هستند (مثل‌اينكه چطور از وقوع بيماري قلبي جلوگيري كنيم) برخي از آن‌ها فوق‌العاده مهم هستند (مثل‌اينكه چطور محلات فقيرنشين از سوي صنايع بزرگ و بازماندهاي آن‌ها مسموم مي‌شوند) و برخي از اين كشفيات و يافته‌ها شگفت‌انگيز و حيرت‌آور است (نحوه عملكرد پاهاي بادكش دار برخي از مارمولك‌ها). ما معتقديم كه هميشه داستان‌هاي جذاب و مسحوركننده‌اي از علم وجود خواهد داشت و هميشه رسانه‌هايي هستند كه بخواهند آن‌ها را به دست مخاطب برسانند و هميشه راهي هست كه از اين طريق (داستان‌گويي علم) زندگي كرد.
    البته يك هشدار هم لازم است. نويسندگي علمي چه به‌صورت آزاد و يا هر شكل ديگري راه بسيار نامطمئني براي ثروتمند شدن است (واقعيت اين است كه براي برخي كه اين راه را طي كرده‌اند حتي تأمين زندگي در حد طبقه متوسط هم كاري دشوار به شمار مي‌رود. شما بايد ماشين‌هاي برخي از ما را ببينيد كه به‌راستي اين گفته پي ببريد) اما به ياري كمي شانس، كار سخت و استعداد شما مي‌توانيد زندگي معقول و شايسته‌اي از اين راه براي خود دست‌وپا كنيد؛ و بسياري از توصيه‌هايي كه در اين كتاب آمده بر همين موضوع تمركز دارد و سعي مي‌كند شما را در اين راه كمك كند. در اين فصل ما به اين موضوع مي­پردازيم كه چطور بايد اين راه را آغاز كرد.
    
    
    نويسندگان علمي از كجا مي‌آيند؟
    ممكن است شما دانش‌آموخته روزنامه‌نگاري باشيد و به‌واسطه آن راه خود را به يك روزنامه يا رسانه بازكرده و ناخودآگاه خود را در ميز علم يافته و به دنبال آن باشيد كه اطلاعات خود را در اين حوزه افزايش دهيد. شايد شما زماني كه در آزمايشگاهي در دوره تحصيلات تكميلي خود بوده‌ايد متوجه شده‌ايد كه چقدر دوست داريد تحقيق خود را به ديگران توضيح دهيد - حتي بيش از آنكه وقتتان را صرف تكميل آن تحقيق كنيد. شايد هم شما واقعاً محقق و پژوهشگري حرفه‌اي باشيد كه دوست دارد نقش خود را در به اشتراك‌گذاري علم با جهان بازي كند. راه‌هاي متعددي براي ورود به دنياي نويسندگي علمي وجود دارد؛ اما عمده مشتاقان نويسندگي علمي سوال هاي مشتركي در اين زمينه دارند. اين‌ها برخي از سؤالاتي است كه ما بيش از بقيه با آن مواجه شده‌ايم؟
    
    
     آيا لازم است كه من مدركي در رشته‌هاي علمي داشته باشم؟
    بسياري از نويسندگان علمي لحظه مكاشفه‌اي را در دوران تحصيلات دانشگاهي در رشته‌هاي علوم تجربه كرده‌اند. آن‌ها در اين لحظات فهميده‌اند كه اگرچه عاشق علم هستند، اما علاقه و كنجكاوي وسيع و متنوع آن‌ها به حوزه‌هاي مختلف علم فعاليت در حوزه نويسندگي علمي را براي آن‌ها به گزينه مناسب‌تري نسبت به دنبال كردن پژوهش صرف در يك‌رشته خاص بدل مي‌كند. دوره‌هاي مختلفي مانند دوره رسانه‌هاي جمعي كه انجمن آمريكاي توسعه علوم (AAAS) برگزار مي‌كند يا دوره‌ها و كارگاه‌هاي كوتاه‌مدت نويسندگي علمي (نظير رويدادهاي سالانه‌اي كه در استان آلبرتا در كانادا و سانتافه نيومكزيكو[8]) برگزار مي‌شود فرصت‌هايي را براي اين دسته از علاقه‌مندان به وجود مي‌آورند تا پيش از آنكه خود را وقف اين كار كنند با اين دنيا آشنا شوند. اينكه شما بعدازاين تصميم براي ورود به دنياي روزنامه‌نگاري علمي تحصيلات خود در رشته علمي كه مشغول آن هستيد را به پايان برسانيد يا نه بسته به تصميم شخصي و شرايط شما است. اينكه چقدر تا پايان آن و دريافت مدرك خود زمان داريد يكي از اين عوامل است.[9] بااين‌وجود اگر فكر مي‌كنيد داشتن عنوان و مدرك در انتها يا ابتداي نام شما به شما كمكي در دنياي روزنامه‌نگاري مي‌كند اشتباه مي‌كنيد. ويراستارها به‌خوبي از اين واقعيت آگاه هستند كه اگرچه داشتن يك دكتراي فيزيك ممكن است به شما در شناسايي و يافتن يك داستان كمك بي‌نظيري بكند اما درعين‌حال توضيح دادن آن براي مردماني كه در خارج از جهان آكادميك و تخصصي شما زندگي مي‌كنند را نيز دشوارتر مي‌سازد. در اين بازار نوشته‌ها و ارتباطات شما نقش مهم‌تري از عنوان را بازي مي‌كند.
    
    
    آيا لازم است كه دوره‌هاي تحصيلات تكميلي در زمينه روزنامه‌نگاري يا نويسندگي علمي را سپري كرده و مدرك آن را كسب كنم؟
    الزامي براي اين كار نيست؛ اما انجام چنين كاري مي‌تواند مزاياي زيادي براي شما به همراه داشته باشد. شما در اين دوره‌ها (چه به‌صورت دانشگاهي چه دوره‌هاي تخصصي) توانايي‌هاي اصلي و اساسي گزارشگري درست را مي‌آموزيد، سابقه كار خود را ارتقا مي‌دهيد كه اين امر باعث مي‌شود شانس بيشتري براي كسب كارآموزي يا شغل‌هاي ورودي به اين حرفه پيدا كنيد كه در غير اين صورت ممكن است در دسترس شما قرار نگيرد و همچنين با اساتيد و دانش‌آموختگاني آشنا مي‌شويد كه داراي ارتباطات قوي بوده و همچنين با نويسندگان برجسته و موفق از نزديك آشنا مي‌شويد. بااين‌وجود اين دوره‌ها ممكن است گران‌قيمت باشد و شما را در شرايط مالي قرار دهد كه انتخاب‌هاي شما براي دوران پس از فارغ‌التحصيلي را محدود مي‌كند.
    
    
    آيا لازم است كه دوره كارآموزي بگذرانم؟
    اگر هيچ تجربه كار روزنامه‌نگاري يا نوشتن رسمي را نداريد احتمالا جواب مثبت است. فرصت‌هاي كارآموزي به شما اين مجال را مي‌دهد تا نگاهي دقيق به پشت‌صحنه روش عملكرد رسانه‌ها بيندازيد. اينكه ويراستاران چطور براي محتواي خود برنامه‌ريزي مي‌كنند، چطور پيشنهادهاي رسيده را ارزيابي كرده، روند ويراستاري و صحت سنجي داده‌ها و بسياري از چيزهاي ديگر چطور كار مي‌كند. گذشته از اين فرصت كارآموزي به شما امكان تماس با كارمندان درون يك سازمان را مي‌دهد كه ممكن است بعداً در مسير كاري شما به ارتباط‌هايي ارزشمند تبديل شوند.
    
    
     راه جايگزين چيست؟
    برخي از نويسنده‌هاي علمي راه خود به دنياي نويسندگي را از دل وبلاگ نويسي بازكرده‌اند. بااين‌وجود اين راه آساني نيست؛ و تقريباً در همه موارد نيازمند ماه‌ها و سال‌ها كار بي‌مزد است. براي بسياري از نويسنده‌هاي علمي تازه‌كار وبلاگ نويسي راهكار مستقلي براي ورود به اين دنيا نيست، بلكه آن‌ها از اين روش براي كسب تجربه و عملي كردن آنچه از دوران تحصيل، كارآموزي يا موقعيت شغلي ابتدايي خود آموخته‌اند استفاده مي‌كنند و آن‌ها را در اين فضا ورز داده و به پختگي مي‌رسانند. نوشته‌هاي منظم و دقيق در وبلاگ براي هر روزنامه‌نگار و نويسنده علمي در هر سطحي كه باشد به او كمك مي‌كند تا اعتبار خود را افزايش داده مهارت‌هايش را صيقل دهد و صدا و سبك خود را تعريف كند. (ما جلوتر در اين كتاب به اين موضوع خواهيم پرداخت) چندي از اعضاي اجتماع آنلاين ساينس آنلاين[10] وبلاگ نويسي را مرحله‌اي پيش‌تر بوده و شهرتي بزرگ و مخاطبي وسيع براي خود پيداكرده‌اند در بين اين گروه از نويسندگان مي‌توان به افرادي همچون اد يانگ[11]، نويسنده «اين كه دقيقاً موشك هوا كردن نيست[12]»، مگي كورت-بيكر[13] نويسنده وبلاگ بوينگ بوينگ[14]، ديويد دوبس[15]، نويسنده وبلاگ نرون كالچر[16]، مارين مك­كنا[17] نويسنده وبلاگ سوپرباگ[18] و بورا زيوكويچ[19] نويسنده وبلاگ بلاگي سر وقت[20] اشاره كرد (حالا كه در حال پرسه زدن در بلاگستان هستيد بد نيست سري هم به وبلاگ آخرين كلمه درباره هيچ[21] بزنيد كه گروهي مستقل از وبلاگ نويسه‌اي علمي و ازجمله تعدادي از اعضاي ساي­لنس، در آن مي‌نويسند.)
    
    
    آيا اينكه بخواهم اين حرفه را به‌عنوان شغلم انتخاب كنم ايده غير خردمندانه‌اي است؟
    نه. باوجوداينكه بسياري از افراد دانشگاهي ترجيح مي‌دهند ميان مردم و علم فاصله‌اي در نظر بگيرند، بسياري از مردم هستند كه به اين موضوعات علاقه‌مندند. داستان‌گويي و علم است كه ما را به شكل انسان تعريف كرده است و اينكه انسان جذب هر دو اين وجوه -علم و داستان‌گويي - شود كاملاً طبيعي است.
    
    
     پيوستن به گروه مستقل‌ها
    در برهه‌اي از فعاليتتان، يا از روي اجبار و يا از روي انتخاب ممكن است تصميم بگيريد كه به جرگه نويسنده‌هاي مستقل يا فري­لنس بپيونديد. بخش‌هاي دوم و سوم اين كتاب به‌تفصيل درباره بسياري از نگراني‌هاي احساسي و عملي پيش روي نويسندگاني كه در دوران ديجيتال كار مي‌كنند و ازجمله فري لنس ها مي‌پردازد اما كي و كجا بايد سفر خود به دنياي فري لنس ها را آغاز كنيد؟
    
    
     اگر برايتان مقدور است تغيير را تسهيل كنيد
    بسياري از افراد به‌ناچار يا به دليل تعديل نيروي كار و يا به دليل تغيير محل زندگي به نويسندگي فري­لنس روي مي‌آورند اما اگر شما قصد داريد با انتخاب خودتان وارد اين عرصه شويد، بهتر است پيش از آنكه كار تمام‌وقت خود را رها كنيد، كمي درزمينه كار مستقل و فري لنس تجربه به دست بياوريد يا اينكه در مدتي كه مشتريان كار فري لنس خود را پيدا مي‌كنيد كاري نيمه‌وقت را هم دنبال كنيد. سوزان موران[22] از اعضا ساي­لنس زماني كه فعاليتش در نقش يك روزنامه‌نگار فري لنس را آغاز مي‌كرد در كنار آن به آموزش نيمه‌وقت روزنامه‌نگاري در دانشگاه محل سكونتش پرداخت. او مي‌گويد: «اگرچه اين كار درآمد بالايي نداشت اما آب‌باريكه قابل‌اعتمادي بود كه مي‌شد به آن اعتماد كرد و درعين‌حال مرا با بدنه دنياي روزنامه‌نگاري و دانشگاه و از آ ن مهم‌تر دنياي فراسوي من و داستان‌هايم در ارتباط نگاه مي داشت.»
    
    
     براي نيازهاي مالي و سلامت خود برنامه‌ريزي كنيد
    آيا قرار است تا زماني كه كارتان به روي غلتك بيفتد، از پس‌انداز خود خرج كنيد؟ آيا قرار است به درآمد همسر يا شريك خود اتكا كنيد؟ آيا قصد داريد در اين مدت بيمه درماني مستقل دريافت كنيد؟[23]. براي من اطمينان و انعطاف نقش كليدي را بازي مي‌كرد؛ من كمي پس‌انداز داشتم و خوشبختانه وامي بر گُرده ام نبود كه بازپرداخت كنم، فرزندي نداشتم و همچنين همراهي داشتم كه بتوانم تا در مواردي به او تكيه كنم (درباره ملاحظات مالي بيشت در فصل 19 بخوانيد)
    استفان اورنز[24] يكي از اعضا ساي­لنس دراين‌باره مي‌گويد: «من در آن زمان به اين نتيجه رسيدم كه بهترين راه براي من اين است كه پس‌اندازي براي هزينه‌هاي شش ماه زندگي­ام جمع كنم و بعدازآن فعاليتم براي آزاد نويسي را شروع كنم؛ و براي سه ماه هيچ كاري ديگر غير از نوشتن و پيشنهاد دادن داستان به رسانه‌هاي مختلف انجام ندهم و بعدازآن ببينم اوضاعم چطور پيش مي‌رود.»
     او كار فري­لنس خود را پس‌ازآنكه از دانشگاه ام. آي. تي؛ و در رشته نويسندگي علم فارغ‌التحصيل شده بود آغاز كرده است. در ضمن فراموش نكنيد كه آن هزينه‌هاي شش‌ماهه علاوه بر آن نيازهاي مالي يا پس‌اندازي است كه مي‌خواهيد بر اساس آن احساس امنيت - در شرايط بروز مشكلات پيش‌بيني‌نشده - داشته باشيد.
    
    
    در نظر گرفتن ارتباط‌هاي موجود فعلي
    كساني كه به‌تازگي به بازار نويسنده‌هاي فري لنس وارد مي‌شوند و داراي تجربه كار در شرايط سازماني هستند مي‌توانند روابطي كه در طول آن سال‌ها و در طي گفتگوهاي غيررسمي و جلسات تحريريه براي خود دست‌وپا كرده‌اند را در مسير تازه خود به كار بگيرند.
    ميشل نيجويس[25] از اعضاي گروه ساي­لنس دراين‌باره مي‌گويد: «اينكه وقتي كار آزادي و فري­لنس را آغاز مي­كنيد، مشتري قابل‌اطميناني داشته باشيد، خيلي اطمينان‌بخش و عالي است. ويراستار و يا گروهي از ويراستاران كه شما را مي‌شناسند و به كار شما اعتماد دارند به شما براي پيش گرفتن راهتان كمك بزرگي مي‌كند. اينكه اين ارتباط را از دوران كارآموزي خود ايجاد كرده باشيد و يا در دوراني كه كار رسمي انجام مي‌داديد، مهم نيست؛ اما داشتن چنان ارتباط‌هايي مي‌تواند تأثير مثبت زيادي در موفقيت شما هم از جهت مالي و هم از جهت احساسي و روحي و به‌خصوص در چند ماه اول آغاز به كار شما داشته باشد اين همان دوره‌اي است كه اين ايده به ذهن شما مي‌آيد كه كسي نه به شما و نه به كار شما اهميت نمي‌دهد و داشتن چنين روابطي كمك بي‌نظيري است.»
    اما حتي اگر شما تجربه كار رسمي در نهاد رسانه‌اي را نداريد نااميد نشويد. شما مي‌توانيد سابقه كار خود را زيرورو كنيد و كمك‌هاي ارزشمندي از كارفرماي پيشين، همكاران يا اساتيد قبلي و حتي دوستان خود بگيريد. با هركسي كه مي‌شناسيد تماس بگيريد و به آن­ها بگوييد كه كار تازه خود را در قالب كار فري­لنس آغاز كرده‌ايد و به كمك احتياج دارد و از آن­ها بخواهيد - البته مؤدبانه - اگر كسي را مي‌شناسند كه ممكن است به شما كمك كند، او را به شما معرفي كنند. من كار آزاد و فري­لنسم را درست بعد از اتمام دوران دانشجويي‌ام آغاز كردم و ارتباطات زيادي در دنياي نشر نداشتم؛ اما ويراستار مجله فارغ‌التحصيلان دانشگاه به من پيشنهاد كرد تا زماني كه جاي پاي خود را محكم مي‌كنم چند مأموريت و داستان را به من ارجاع دهد اين اقدام فوق‌العاده مهمي براي آن‌هايي است كه نخستين هفته‌هاي همراه با عدم قطعيت كار خود را سپري مي‌كنند. ما در فصل بيست بيشتر درباره شبكه‌سازي صحبت خواهيم كرد.
    پيش از پيشنهاد داستان، مطالب منتشرشده در نشريه‌اي كه مي­خواهيد با آن كار كنيد را بخوانيد، بخوانيد و بازهم بخوانيد
    رسانه موردنظر و علاقه خود را به‌دقت مورد تحليل و بررسي قرار دهيد تا نسبت به داستان‌هاي معمول و مورداستفاده آن‌ها، موضوعات و سبك موردعلاقه آن­ها درك بهتري به دست بياوريد. بعدازآن و بر اساس اين تحليل پيشنهاد نگارش مطلب خود را بخش و ويراستار مربوطه ارسال كنيد. در فصل سوم توصيه‌هاي بيشتري درباره نحوه پيشنهاد داستان مطرح مي‌شود.
    
    
     رابطه خود با اديتورها و ساير نويسندگان را تقويت كنيد
    گروه‌ها و انجمن‌هاي صنفي و حرفه‌اي نويسندگي علمي نظير انجمن ملي نويسندگان آمريكا و شعبه‌هاي محلي آن[26] مي‌توانند توصيه‌ها مشورت‌ها و منابعي را براي كمك به شروع كار به شما ارائه دهند. من در ابتداي فعاليتم براي خودم اين دستور را گذاشته بودم كه در هرماه حداقل دو يا سه نفر را در برنامه‌هاي شبكه‌سازي كه برگزار مي‌شد، شناسايي و ملاقات كنم. البته اين كار به اين معني بود كه گاهي با ملاقات و گفتگوهاي معذب كننده‌اي هم‌دست و پنجه نرم مي‌كردم؛ اما آن ارتباط‌ها نه‌تنها به كارهاي بيشتر كه به دوستي‌هاي حرفه‌اي مؤثري ختم شدند. اگر در منطقه شما گروهي محلي وجود ندارد مي‌توانيد در برنامه‌هاي ملي و كنفرانس‌هاي منطقه‌اي شركت كنيد و در آنجا سراغ نويسندگان نزديك به حوزه كاري خود را بگيريد.
    
    
    مانند يك تاجر عمل كنيد
    روحيه‌اي حرفه‌اي و داشتن برنامه‌اي داراي ساختار به شما كمك مي‌كند تا به‌خصوص در چند ماه اول آغاز به كار آزاد نويسي يا فري­لنس بودن كه ماه‌هاي گيج‌كننده‌اي به شمار مي‌روند، راه خود را به‌درستي انتخاب كرده و به‌پيش برويد. براي مثال من برنامه‌ريزي كرده بودم كه چطور بخشي از منابع خود را به توسعه و ارسال تعداد مشخصي پيشنهاد براي كار در هر هفته اختصاص بدهم و چطور در هرماه در رويدادهايي كه ممكن بود براي گسترش شبكه ارتباطاتم كمك مي‌كند شركت كنم. من براي خودم فرم‌هاي آماري درست كرده بودم كه كارهاي حرفه‌اي واداري‌ام را در آن ثبت و مطابق آن سعي مي‌كردم روند كارهاي خود را دنبال كنم. دراين‌باره بيشتر در فصل 19 صحبت خواهيم كرد و آنجا توصيه‌هاي بيشتري در زمينه مديريت تجاري كار را با شما در ميان خواهيم گذاشت.
    
    
    فرصت‌هايي كه به دست مي‌آيد را قاپ بزنيد و شوخ‌طبع بمانيد
    داگلاس فاكس[27] از همكاران ما در ساي­لنس مي‌گويد: «من هميشه به ياد ارنست شكلستون و همراهانش مي‌افتادم كه در اقيانوس منجمد شمالي به سفر پيشتازانه خود مي‌پرداختند. آن‌ها در محيطي فوق‌العاده نامساعد و خشن سفر مي‌كردند اما دنيا هم با آن‌ها راه مي‌آمد و هر از چند گاهي حيواناتي مانند پنگوئن‌ها و شيرهاي دريايي را در راه آن‌ها قرار مي‌داد تا با كباب كردن آن‌ها از گرسنگي نميرند. زندگي آزاد نويس تا حدي شبيه به آن شرايط است فرصت‌ها هر ازچندگاهي خود را نشان مي‌دهند و شما آن‌ها را قاپ مي‌زنيد و كباب مي‌كنيد و مي‌خوريد. بسيار مهم است كه دچار اعتمادبه‌نفس كاذب نشويد و به ياد داشته باشيد فرصت‌ها ممكن است به‌زودي و به‌سرعت از دست بروند؛ اما واقعيت اين است كه زندگي در چنين فضايي فوق‌العاده هيجان‌انگيز خواهد بود.»
    پس آماده‌باشيد كه قدم به درياي منجمد بگذاريم و غذايي كه مي‌يابيم را كباب كنيم.
    [1] Richard Preston
    [2] The Hot Zone
    [3] Rachel Carson
    [4] Silent Spring
    [5] Mary Roach
    [6] Stiff
    [7] با اين وجود نبايد از نظر دور داشت كه بخش عمده اي از اين پيش بيني ها در عمل به واقعيت نپيوسته است. هم اكنون آمار فروش كتب چاپي از نسخه هاي الكترونيكي پيشي گرفته است، آمازون شعبه هاي فروش كتاب چاپي تاسيس كرده و در ماه هاي اخير، نقش رسانه هاي جدي بار ديگر مورد تاكيد و توجه عموم قرار گرفتاه است. اگرچه شكل و شمايل آينده با گذشته متفاوت خواهد بود اما شايد آينده به آن ترسناكي پيش بيني شده نيز نباشد. (م)
    [8] چنين كارگاه ه­هايي درايران نيز برگزار مي شود. مجله دانستنيها، مركز آموزش موسسه همشهري، مركز مطالعات رسانه و برخي از دانشگاه ه­ها و نهادها و مجلات علمي در ايران دوره هاي كوتاه مدتي را در اين حوزه برگزار مي كنند. (م)
    [9] با توجه به اينكه در فضاي ايران براي كسب بسياري از شغل ها و گرفتن دره هاي شغلي داشتن مدارك دانشگاهي حتي اگر ضروري نباشد نقش تعيين كننده اي را - هم در دريافت شغل و هم پايه حقوقي - بازي مي كند، شايد توصيه مناسب براي فضاي ايران اين باشد كه حتما مدرك دانشگاهي خود را به اتمام برسانيد و آن را نيمه كاره رها نكنيد. (م)
    [10] Science inline (www.scienceonline.com)
    [11] Ed Yong
    [12] Not Exactly Rocket Science
    [13] Maggie Koeerth-Baker
    [14] BoingBoing
    [15] David Dobbs
    [16] Neuron Cultuer
    [17] Maryn McKenna
    [18] Superbug
    [19] Bora Zivkovic
    [20] A Blog Around the Clock
    [21] The Last Word on Nothing
    [22] Susan Moran
    [23] خوشبختانه دسترسي به حداقل بيمه در ايران آسان تر و دست يافتني تر از ايلالت متحده است (م)
    [24] Stephen Ornes
    [25] Michele Nijhuis
    [26] متاسفانه در ايران و علي رغم سال ها تلاش هنوز انجمن و گروهي حرفه اي در زمينه نويسندگي علمي وجود ندارد اما نويسندگان مي توانند به مراجع غير ايراني و از جمله فدراسيون جهاني روزنامه نگاران علمي WFSJ مراجعه نمايند. (م)
    
    [27]
     

View: 413 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3944.aspx

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جستار هاي زباني
متن مطالب شماره 5 (پياپي 905)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است