|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

رسانه‌هاي چاپي و شبكه‌هاي اجتماعي؛ پيوندي الزاميmagiran.com: رسانه‌هاي چاپي و شبكه‌هاي اجتماعي؛ پيوندي الزامي
 
 
ساغر کوهستانی
 مدرسه همشهري 18/5/96

رسانه‌هاي چاپي و شبكه‌هاي اجتماعي؛ پيوندي الزامي

در ايران، حركت رسانه‌هاي چاپي به سمت رسانه‌هاي ديجيتال شروع شده است. در اين فضاي جديد، هر نشريه‌ مي‌بايست با اتكا به نقاط قوت و تمايز موضوعي خود، جايگاه مناسبي را در ميان انبوهي از نشريات و اطلاعات موجود در فضاي مجازي پيدا كند.دست يافتن به چنين جايگاهي، با حضور توده‌وار و نسخه‌برداري از ديگران در فضاي مجازي امكان پذير نيست. هر رسانه چاپي بايد شرايط شبكه‌هاي اجتماعي را تحليل و توانايي‌هاي منحصر به فرد خود را در آن بستر پيدا كند.
    روزنامه‌ها ده‌ها سال فرمان‌روايان اطلاع‌رساني در دنيا بوده‌اند؛ اما چاپ اخبار سوخته، فرهنگِ كاريِ فرسوده، هزينه‌هاي بالا و صدمات زيست‌محيطي، تنها بخشي از مشكلاتي است كه صنعت چاپ، به دنياي امروز ارتباطات تحميل مي‌كند.
    كاربران فضاي مجازي، اخبار و اطلاعات روزمره را از كانال‌ها و صفحات اجتماعي كه به سليقه و ديدگاه‌هاي سياسي‌شان نزديك‌تر است، دريافت مي‌كنند. در اين ميان، يك رسانه چاپي مي‌تواند با توجه به جهت فكري‌اش، تعداد زيادي از مخاطبان هم‌سو را با خود همراه كند. اين امر تنها با حضور مستمر، خلاقانه و مشخص اين رسانه در فضاي مجازي امكان پذير خواهد بود.
    
    
     چه پيامي براي چه كانالي
    كاربران بسته به نياز و فن‌آوري در دسترس، از شبكه‌هاي اجتماعي تحت بسترهاي گوناگون استفاده مي‌كنند و بسته به ويژگي‌هايي كه هر يك از اين شبكه‌هاي اجتماعي در اختيار قرار مي‌دهند، به دنبال انواع متفاوتي از پيام و اطلاعات هستند. براي آگاهي از قابليت‌هاي كاربردي شبكه‌هاي اجتماعي مختلف و انتخاب فرم و محتواي مناسب نكات زير را در نظر داشته باشيد:
    -حتما عضو شبكه‌ي اجتماعي يا پيام رسان مورد نظرتان شويد و نحوه ارائه پيام و محتوايي كه توسط ديگر كاربران ارسال مي‌شود را به همراه بازخوردشان رصد كنيد.
    -از اطرافيان خود بپرسيد كه عضو كدام شبكه‌هاي اجتماعي بوده و در آن‌ها به دنبال چه اطلاعاتي هستند.
    -با يك نظر سنجي محدود دريابيد در يك رسانه اجتماعي مشخص،مخاطبان از برند شما توقع انتشار چه اطلاعاتي را دارند.
    -هميشه از جديدترين فن‌آوري‌هاي مرتبط با رسانه اجتماعي مورد نظر آگاه باشيد و حتما اطلاعات خود در خصوص نحوه استفاده از آن را به‌روز نگه داريد.
    -اطلاعات مربوط به رهبران صنعت رسانه‌هاي نوين، مديران شبكه‌هاي اجتماعي موفق و سازمان‌هاي پرطرفدار منتشر كننده‌ اطلاعات در شبكه‌هاي اجتماعي را دنبال كنيد و از آن‌ها بياموزيد.
    -هيچ‌گاه از رصد تلاش‌هاي رقباي خود در فضاي مجازي غافل نشويد.
    
    
    چگونه مخاطب را به پيام رسانه خود جذب كنيم؟
    داستان‌هاي خبري پيوسته در شبكه‌هاي اجتماعي در جريان هستند؛ بنابراين، جلب نظر مخاطبان در بسترهاي مختلف،هر روز سختر مي شود. براي داشتن صدايي رسا در ميان پيام‌هاي در حال گردش در شبكه‌هاي اجتماعي، ابتدا نيازمند آماده سازي عنوان جذاب هستيد. براي اين منظور، هشت نكته براي نوشتن يك تيتر موثر در شبكه‌هاي اجتماعي معرفي مي شوند:
    -خبر را توضيح دهيد: مردم علاقه‌مندند از آخرين خبرو اخبار تكميلي مربوط به آن مطلع باشند.
    - افعال قدرتمند استفاده كنيد: تيتربايد پويا باشد، فعل‌هاي زنده و پويا انتخاب كنيد.
    - "عدد" اضافه كنيد:معمولا خوانندگان مي دانند كه از داستان و خبر چه مي خواهند، به اطلاعات خود آمار اضافه كنيد.
    - سئوال بپرسيد: سئوالاتي كه كنجكاوي مخاطب را جلب و او را درگير مي كند، بپرسيد اما از مطرح كردن سوالات كليشه‌اي براي افزايش كليك، خودداري كنيد.
    -از بهترين نقل قول استفاده كنيد:نقل قول ها مي توانند بهترين قسمت داستان يا خبر را نقل كنند و براي پست‌هاي تويتري بسيار مناسب هستند.
    - از اطلاعات آشنا استفاده كنيد:مخاطبان به دنبال موضوعات آشنا هستند و اگر اسامي، مكان‌ها و سازمان‌هاي معرفي شده را نشناسند، موضوع را دنبال نخواهند كرد.
    - به پيام اضطرار اضافه كنيد:در زمان پخش اوليه خبر بر اهميت، فوريت و اضطرار آن تاكيد كنيد. براي اين كار مي‌توانيد از عباراتي چون "خبر فوري"، "همين حالا"، "به روز شده"و امثال اين‌ها استفاده كنيد.
    - احساسات مخاطب را درگير كنيد: در بسياري موارد مخاطبان به صورت احساسي با پيام‌هاي مختلف درگير مي‌شوند؛ از اين فرصت استفاده كنيد.
    
    
    راه‌هايي براي به‌ روز بودن
    استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي اين امكان را براي خبرنگاران در رسانه‌هاي سنتي به‌وجود آورده كه شنواي صداهاي متفاوتي باشند؛صدايي كه قبلا كمتر شنيده مي‌شد و به همين دليل شايد خطري بزرگ روزنامه‌نگاران را تهديد كند: برخي از صداها بيش از اندازه اهميت پيدا كند يا دريافت اطلاعات، در مواردي، اصول اخلاقي روزنامه نگاري را پايمال كند. در اين ميان يافتن اطلاعات صحيح دشوار مي‌شود. اگرچه بسياري از سازمان‌هاي رسانه‌اي سنتي، به شبكه‌هاي اجتماعي به عنوان يك تهديد نگاه مي‌كنند؛اما در بسياري از موارد، شبكه‌هاي اجتماعي بستر جديدي براي معرفي رسانه‌ چاپي هستند و مي توان از امكانات و فرصت موجود، مثل «شهروند خبرنگاران» استفاده كرد.
    از سوي ديگر،شبكه‌هاي اجتماعي اين امكان را به رسانه‌هاي چاپي مي‌دهد كه در صحنه و در ميان مردم حضور داشته و از آخرين رويدادها و وقايع جديد مطلع باشند. از اين رو روزنامه‌نگاري آنلاين، اين امكان را به خبرنگار مي‌دهد كه همواره اخبار خود را به‌روز نگه دارد و بازخوردهاي مربوط به آن را دريابد. به همين دليل است كه در دنياي امروز، از هر روزنامه نگار فعال انتظار مي رود كه يك كنش‌گر فعال در فضاي مجازي باشد. وقتي صحبت از يك شبكه‌ پيام‌رسان قدرتمند در ميان خبرنگاران و سازمان هاي رسانه اي مي شود، نام توييتر در صدر همه شبكه‌هاي اجتماعي قرار مي‌گيرد.
    
    
     جمع بندي
    همان گونه كه مك‌لوهان در نظريه‌ي«آينه‌ عقب‌نما» مي‌گويد، هر رسانه‌ جديدي كه به بازارعرضه مي‌شود، ويژگي‌هاي رسانه‌هاي قبلي رادارد. يعني به فن‌آوري‌هاي قبلا ز خود توجه مي‌كنند، مثل كامپيوتر و خودرو كه ويژگي‌هاي ماشين تحرير و در شكه راد رخوددارد. معناي اين حرف مي‌تواند اين باشد كه فن‌آوري جديد، وسايل قديمي‌تر را كنار نمي‌نهد،‌ بلكه آن‌ها را متحول مي‌سازد و به گونه‌اي درمقابل ما قرار مي‌دهد كه گويي تغيير چنداني به ‌وجود نيامده است.
    شبكه‌هاي اجتماعي نيز باتوجه به رسانه‌هاي پيشاز خود، مانند صنعت چاپ داراي ويژگي‌هاي مشابه، به اضافه ويژگي‌هاي نوين هستند. رسانه‌هاي ديجيتال كه زمينه‌ساز فضاي مجازي شدند، درمقايسه بارسانه‌هاي پيشين خود، دگرگون شده‌اند. از اين رو، با وجود حضور فعال رسانه‌هاي سنتي در فضاي مجازي، هنوز نقش محوري رسانه‌هاي قديمي‌تر به عنوان هسته ارتباطي از بين نرفته است؛ در حالي كه در سوي مقابل، عدم حضور مناسب يك رسانه‌ي چاپي در بستر جديد را مي‌توان نوعي خودكشي محسوب كرد.
    
    
    منابع:
    Griessner، Mag. Christoph (2012)، NEWS AGENCIES AND SOCIAL MEDIA: A RELATIONSHIP WITH A FUTUR،Reuters Institute Fellowship Paper،University of Oxford
    https://www.poynter.org/2017/8-headline-tips-to-hook-readers-on-social-media/464682/
    https://www.poynter.org/2017/6-ways-to-learn-what-works-on-a-social-media-platform/460701/
    https://goo.gl/v9We1K
     

View: 1279 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3953.aspx

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مكانيك كاربردي و محاسباتي
شماره 2 (پياپي 502)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است