|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

مقابله با اخبار جلعيmagiran.com: مقابله با اخبار جلعي
 
 
توبی بکر
 مدرسه همشهري 6/6/96

مقابله با اخبار جلعي

گزارش‌ها مبني بر اين كه«اخبار جعلي»روي نتيجه‌ انتخابات اخير امريكا اثر گذاشته اندتوجه جهان را به اين پديده‌ي به سرعت در حال رشد جلب كرده است. چنان‌كه سه كشور بنيانگذار اتحاديه‌ي اروپا (آلمان، فرانسه و هلند) با پيش رو داشتن نظرسنجي 2017، بيم آن دارند كه اروپا نيز به همين ورطه‌ از مغالطه، يا اطلاعات بي‌شرمانه‌ي نادرست بيفتد.
    بااين‌كه«رفع و رجوع فوري[1]» فني نامحتمل به نظر مي‌رسد، جامعه فن‌آوري جهاني دست به كار استفاده از قدرت برنامه‌هاي ديجيتال، جمع‌سپاري[2] وفن‌آوري‌هاي ديگر براي ايجاد ابزارهايي براي مهار اخبار جعلي شده‌ است. در اين متن به بررسي اين موضوع مي‌پردازيم كه كدام يك از اين ابزارها مي‌توانند در اين راه به ما كمك كنند.
    
    
    اخبار جعلي در قرن بيست و‌يكم به چه معناست؟
    اخبار جعلي يك مفهوم جديد نيست. اين مفهوم تاريخ طول و دراز و بي‌رحمانه‌اي داردــ از يهودستيزي قرن پانزدهم و زمين‌لرزه‌ مشكوك قرن هيجدهم بگيرد تا ماجراي پيزاگيت[3] و حمايت پاپ از دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري.
    بااين‌حال، همان‌طوركه اينترنت دسترسي به جهان اطلاعات فوري و لحظه به لحظه را در اختيار ما گذاشته است، موجب گسترش اطلاعات غلط، در مقياسي كه تاكنون ديده نشده، نيز شده است. با اين‌حال ما مي‌توانيم دو دسته‌ي گسترده از اخبار جعلي و دورغي را شناسايي كنيم:
    ــ اخباري كه ممكن است قدري حقيقت در آن‌ها باشد،اما بر اساس منافع غيرقابل‌اعتماد اند؛
    ــ اخبارتعمداً دورغين، كه براي گمراه‌كردن و ايجاد سردرگمي طراحي شده‌اند.
    هرچه بيشتر از اينترنت به عنوان منبع خبراستفاده ‌كنيم، بيشتر در معرض اخبار نامطمئن قرار مي‌گريم، كه قادر به متوقف‌كردن‌شان نيستيم.
    نگران‌كننده‌تر از همه اين است كه وضع مي‌تواند از اين هم بدتر شود. تاكنون، اخبار جعلي محدود به متن‌ نوشته بودند، اما مي‌شود انتظار داشت كه در آينده بيشتر از فرمت ويدئويي استفاده شود. مثلا، ادوبي ووكو[4]، فتوشاپ جديد براي ويرايش فايل‌هاي صوتي، اين امكان را مهيا مي‌سازد تا با همانندسازي صداها كلمات جديدي شكل بگيرد، حال‌آن‌كه نرم افزار فيس‌تو‌‌فيس[5]با دستكاري فيلم‌هاي ويدوئويي،در زمان واقعي، شاخصي به دست مي‌دهد كه ببينم فن‌آوري مي‌تواند ما را به كدام سوسوق دهد.
    
    
     براي مقابله با اخبار جعلي چه كاري انجام شده است؟
    سنجش صحت‌ و سقم اخبار توسط انسان آشكارترين (و قديمي‌ترين) سلاح بر عليه اطلاعات غلط است. سازمان‌هاي سنجش صحت‌ اطلاعات غالباً وابسته به يك سازمان خبري يا دانشگاه اند، مانند FactCheck.org و پولتي‌فكت[6]يا وبلاگ سنجش صحت كانل4،كه ادعاهاي سياسي و اسطوره‌هاي بي‌پايه را ارزيابي مي‌كند.
    اين رويكردكار بَر، اگرچه روش موثري براي ارزيابي مقدار قابل‌كنترلي از اطلاعات است‌‌ــ مثلاً ادعاهايي كه سياست‌مداران در پارلمان مي‌كنندــ با اين‌حال نمي‌تواند همپاي سرعت كنوني پديدارشدن اخبار جعلي گام بردارد. (تحقيقات اخيرنشان مي‌دهند كه يك «كشت‌گاه اخبار جعلي» به تنهايي مسئول78349 ويدئو يوتيوب در 19 كانال بوده، كه برخي از اين كانال‌ها يك ويدئوي جديدرا در هر سه يا چهار دقيقه بارگذاري مي‌كرده اند).
    از آن‌جا كه سنجش صحت سنتي اخبار ديگر چندان عملي نيست، فن‌آوري دو رويكرد ديگر براي مقابله با اخبار جعلي را در اختيار مي‌گذارد: مهاركردن جمعيت و استفاده از هوش مصنوعي.
    
    
    راه‌حل‌هاي مبتني بر جمعيت
    برنامه‌هاي ديجيتال تعداد زيادي از افراد را قادر مي‌سازند كه از فاصله دور با هم كار كنند. مثلاً،برنامه‌هاي اسطوره‌زدا[7] مانند اسنوپس[8](ناگفته‌ها) متكي بر جمع‌سپاري «شايعات» يا اخبار جعلي به كاربران است كه بعد از طريق اين سايت تصديق يا تكذيب مي‌شوند. با اين‌كه سطح دقت اسنوپس خيلي بالاست، مثل بسياري از ابزارهاي يافتن اخبار جعلي، اطلاعات آن در تقلاي رسيدن به آن‌هايي است كه منتظرش نيستند. براي نمونه، نظر سنجيCCN/ORCنشان مي‌دهند كه حتي بعد از اين‌كه شايعه‌هاي مبني بر مسلمان‌بودن باراك اوباما برملا شدند،43 درصد از طرفداران جمهوري‌خواهان همچنان فكر مي‌كنند كه رئيس جمهور پيشين امريكا مسلمان بوده است. در نتيجه‌، اگر قرار است اين ابزارها تاثير معناداري داشته باشند، بايد راهي را براي نزديكي بيشتر به فرايند خواندن اخبار يا به خود خوانندگان پيدا كنند.
    FactCheckEU.orgپا را از اين هم فراتر مي‌گذارد و جمعيتي از افراد را قادر مي‌سازدتا در خود روند تصديق اخبار شركت كنند. كاربران مي‌توانند اطلاعات را مورد بازبيني، راي‌گيري در خصوص ادعاها، ترجمه منابع به زبان‌هاي ديگر، و تصديق و تكذيب ادعاها با ذكر منبع،قرار دهند.اين سايت كه در ابتدا توسط پاجلا پوليتيكا[9]،به عنوان يك وبسايت سنجش صحت سياسي، به راه افتاد،در خلال انتخاب پارلمان اروپا در 2014 به صورت آزمايشي به كار گرفته شد و در ژوئن 2016 بعد از قطع‌شدن بودجه‌تعطيل شد.
    اگر فرض كنيم كه طرح‌هاي سنجش صحت اخبار ادعاي افراد را به صورت صادق و كاذب دسته‌بندي مي‌كنند، ابزارهاي ديگر در صدد ارزيابيرسانه‌ها به طور كلي اند. ابزار اوپن‌سورس متكي بر كمك گرفتن از جمعيت است تا افراد منابع خبري را براي بازبيني ارسال كنندكه بعد متخصصان سايت آن‌ها را طبقه‌بندي كنند. در اين‌خصوص طبقه‌بندي‌هاي بالقوه‌ زيادي وجود دارد، از «اخبار جعلي»، «تئوري توطئه» و «علم بُنجُل[10]»تا به «اخبار نفرت‌پراكن»، «سياسي» و «معتبر».
    
    
    راه‌حل‌هاي مبتني بر فن‌آوري
    هوش مصنوعي امكان خودكارشدن كارهاي انسان را ميسر مي‌سازدومي‌تواند، با الگوريتم‌هاي يادگيري ماشيني، خود را آموزش دهد تا در طول زمان كاراتر شود. اين فن‌آوري مي‌تواند مسير ديگري براي موفقيت پيش پاي ما بگذارد. در انگلستان، سازمان‌هاي سنجش صحت اخبار مانند فول‌فكت[11]و فكت‌متا[12]دست‌به‌كار آزمودن سنجش صحت خودكار شده اند.«روبوچك[13]»ابزاري در حال توسعه براي سنجش خبر است كه بايد بتوانددر يك ثانيه صحت ادعا را از طريق منابع اطلاعاتي تاييد‌شده بررسي كند. با اين‌حال، تمام نظام‌هاي سنجش صحت چه ديجيتال باشند چه نباشند متكي بر دسترسي به منابع قابل‌اعتمادِاطلاعات آزاد هستند. و بديهي است كه با توسعه پروژه‌ي هوش مصنوعي اهميت طرح‌هاي اطلاعات آزاد (داده‌هاي باز) مثل يورواستات[14]و سازمان مشاركت حاكميت باز[15]وبانك جهاني اطلاعات[16] بيشتر مي‌شود.
     همه‌ طرح‌هاي هوش مصنوعي اميدوارند كه، در عوض داوري مطلق صحت اخبار،بر اساس دامنه‌اي از نشانه‌ها، به خوانندگان در خصوص معتبربودن اخبار هشدار دهند. مثلا، چالش اخبار جعلي فراخوان عمومي براي يافتن راه‌حل‌هاي مبتني بر هوش مصنوعي داده است. اين راه حل‌ها بايد بتوانند موضع يك مقاله را در قبال موضوعي خاص ارزيابي كنند. بعد اين موضع مي‌تواند با موضع منابع خبري قابل اعتماد مقايسه شود، تا بتوان داده‌هاي خارج از محدوده را به عنوان داده‌هاي بالقوه غيرقابل‌اعتماد نشانه‌گذاري كرد. ساير نشانگر‌ها ممكن است شامل دامنه‌ي يك وبسايت جوان (معمولا منابع خبري قابل‌ اعتماد كاملاً تثبيت شده اند)، يا ادعاهايي باشند كه برپايه‌ داده‌هايي اند كه منابع خود را ذكر نكرده اند.
    
    
    راه‌حل‌هاي تركيبي
    همچنان‌كه اغلب پيش مي‌آيد، چه بسا بهترين شانس براي موفقيت اين باشد كه كمي از هر چيز امتحان كنيم. تعدادي از طرح‌هاي مقابله با اخبار جعلي كار خود را در زير مجوزهاي كريتيو كامنس[17]قرار داده اند يا آن را با گيت‌هاب[18]به اشتراك مي‌گذارند، كه به ديگران اجازه‌ مشاركت، همكاري و برگزيدن وجوهي از پروژه‌هاي منفرد را مي‌دهد.
     مثلا،پروژه‌ي اوپن‌سورس[19]جمعيت‌گرا متن‌باز است و آزادانه در گيت‌هاب در دسترس است. اين امر تيم پشت بي.اس.‌ديتكتور[20]ــ افزونه‌ي مرورگري كه منبع داستان‌هاي خبري را ردگيري مي‌كندــرا قادر مي‌سازد تاطبقه‌بندي‌هاي اوپن‌سورس را در اپليكشن‌هاي حس‌گر خود بگنجاند. بدين‌ترتيب، در پيمايش با خبرخوان فيس‌بوك به‌واسطه‌ افزونه‌ بي‌.اس.‌ديتكتورلينك اخباربر اساس فهرست‌بندي اوپن‌سورس طبقه‌بندي مي‌شود.
    
    
    چالش‌ها و فرصت‌هاي اجتماعي
    مقابله با اخبار جعلي يك چالش تكنيكي عمده است. با اين‌حال، فرصت‌هايي هم در اختيار مي‌گذارد كه موجب دگرگوني اجتماعي مثبتي مي‌شوند.
    نمي‌توان از ابزار‌هاي شناسايي اخبار جعلي انتظار داشت كه صد‌درصد دقيق عمل كنند. و چه‌بسا كارآيي‌شان با موانع بيشتري مواجه شود اگر روند ناديده گرفتن هر منبعي، كه باورهاي به شدت محكم فرد را نقض مي‌كند، ادامه پيدا كندــ چيزي كه در انتخابات ايالات متحد شاهد بوديم. در نتيجه فشار و تاكيد بر سواد و آموزش ديجيتال بيشتر مي‌تواند كليدي باشد. اين امر به‌ويژه مي‌تواند براي رسيدگي به آن كاربران اينترنتي مهم باشد كه ممكن استدر مورد صحت و سقم ادعاهاي موجود در اينترنت به صورت خودكار به خود ترديدي راه نمي‌د‌هند. در اين خصوص مي‌توان نمونه‌ي بنياد انقلاب سايبري را در اسپانيا دنبال كرد، كه مهارت‌هاي ديجيتال را به گروه‌هايي آموزش مي‌دهد كه در خطر حذف و محروميت ديجيتال اند.
    همراه با به چالش‌كشيدن اخبار جعلي بايد به اين هم فكر كرد كه چطور مي‌توان از داده‌ها استفاده كرد تا حقيقت را به شكل بهتري نشان دهند.گفتني است برخي از اين طرح‌ها نيز از اطلاعات آزادبراي مطلع ساختن افكارعمومي از مسائل مهم استفاده مي‌كنند. اين نمونه‌ها عبارت اند از: برنامه‌ياوپن اسپندينگ[21]و فانكي سيتيزنز[22]كه هزينه‌هاي دولت را رديابي مي‌كنند، يا ويكي‌ريت[23]و اوپن‌كوپريتس[24] كه بر فعاليت‌هاي كمپاني‌هاي بزرگ نظارت دارند.
    پيداست كه اخبار جعلي چالش عمده‌اي پيش روي اجتماع مي‌گذارند، با اين‌حال فن‌آوري توامان هم علت و هم راه‌حل موثري براي اين مسئله است. همان‌طوركه در اين‌جا نشان داديم، ابزارهاي گوناگوني براي كاربردهاي مختلف ايجاد شده‌است: برخي از اين ابزارها براي روزنامه‌نگاران طراحي شده اند، برخي براي شهروندان علاقمند و تعدادي هم براي آن‌هاكه از رسانه‌هاي اجتماعي براي مطلع‌شدن از اخبار روزانه استفاده مي‌كنند.موفقيت اين ابزارها كاملاً به نفع ماست. امافن‌آوري هرگز به تنهايي كافي نيست. بلكه، بايد اميدوار بود كه از بحران اخبار جعلي به‌عنوان فرصتي براي بدل‌شدن به اجتماعي گشوده‌ و پرسش‌گرتري استفاده كنيم كه رسانه‌هاي فهيمي دارد.
    
    
    منبع:
    https://digitalsocial.eu/blog/58/fake-news-what-is-it-and-how-can-we-tackle-it
    
    [1] quick fix
    [2]Crowdsourcing، تركيبي از دو كلمه جمعيت(crowd) و برون‌سپاري (sourcing)به معناي برون‌سپاري به انبوه مردم است. جمع‌سپاري نوعي برون‌سپاري است، اما نه به شركت‌ها يا سازمان‌هاي خاص بلكه به جمعيتي از افراد ناشناخته. ناشناخته به اين معنا كه يك شركت نمي‌تواند جمعيت خويش را بسازد و اين جمعيت هم شامل افراد كارآمد است و هم بي‌تجربه. اين كار معمولاً از طريق فراخوان عمومي در اينترنت صورت مي‌گيرد. تمركز جمع‌سپاري بر مشاركت‌دادن جمعيت در فعاليت‌هايي مثل حل مسئله، توليد و بسط مفاهيمي چون مشاركت در ايده‌سازي، نوآوري، توليد و روند ارائه خدمات است كه بر كيفيت محصول، وفاداري و خشنودي مشتري اثري مستقيم دارد. غيرمتمركز‌بودن، غيررسمي‌بودن، عمودي و افقي‌بودن و در انحصارنبودن اطلاعات از جمله مواهب جمع‌سپاري اند. مدل كسب‌وكار جمع‌سپاري معطوف به مشاركت داوطلبانه‌ي جمعيت براي توليد فرآورده‌هاي نوآورانه است.
    [3]Pizzagate، يا تئوري توطئه‌ پيزاگيت كه در خلال انتخابات رياست جمهوري امريكا مطرح شد، با استناد به اسنادي كه سايت ويكي ليكس منتشر كرده بود، برخي نمايندگان حزب دموكرات را به قاچاق انسان و دست‌داشتن در ايجاد شبكه‌هاي فساد متهم مي‌كرد.
    [4]Adobe Voco
    [5]Face2Face
    [6]PolitiFact
    [7]myth-busting
    [8]Snopes
    [9]PagellaPolitica
    [10] junk science
    [11]FullFact
    [12]Factmata
    [13]Robocheck
    [14]EUROSTAT
    [15] Open Government Partnership
    [16] World Bank DataBank
    [17]Creative Commons
    [18]GitHub
    [19]OpenSources
    [20]B.S.Detector
    [21]OpenSpending
    [22]FunkyCitizens
    [23]Wikirate
    [24]OpenCorporate‌
     

View: 318 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3957.aspx

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي اروميه
متن مطالب شماره 10 (پياپي 2910)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است