|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تيترهاي ساده‌اي كه در رسانه ملي پيچيده مي‌شوندmagiran.com: تيترهاي ساده‌اي كه در رسانه ملي پيچيده مي‌شوند
 
 

 ايسنا 18/6/96
گفت‌وگو با رضا رفيع
تيترهاي ساده‌اي كه در رسانه ملي پيچيده مي‌شوند

يك طنزپرداز با تاكيد بر لزوم وجود اتاق فكر در برنامه‌هاي طنز و آموزش كمدين‌ها اظهار كرد: كارشناسان عرصه طنز بايد با كمدين‌ها اتاق فكري تشكيل دهند و حتي كمدين‌ها بايد در اين عرصه آموزش ببينند زيرا تنها وجود استعداد كافي نيست.
    رضا رفيع در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به رويكرد برنامه «منبع موثق» كه روزهاي شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۲:۳۰ از شبكه «چهار» سيما پخش مي‌شود، گفت: رويكرد اين برنامه بررسي و تحليل مختصر خبرهاي روز در حوزه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي، فرهنگي، ادبي و اقتصادي با چاشني طنز است. اين برنامه به صورت زنده پخش مي‌شود كه در رسانه ملي كمتر اتفاق مي‌افتد به دليل اينكه عموما برنامه‌ها توليدي هستند.
    مجري برنامه «منبع موثق» درباره شيوه ارائه طنز اين برنامه بيان كرد: «منبع موثق» به صورت زنده آخرين اخبار و اتفاقات روز را در حد اشاره يا تحليلي و تفسيري، آميخته با نوع طنزي كه در اين سال‌ها دنبالش بودم به چالش مي‌كشاند؛ طنزي از سر ادب، احترام، نجابت و حتي آميخته با ادبيات (ادبيات به معناي ادب موجود در محتوا و هم به معناي واقعي ادبيات كه شامل شعر، ضرب‌المثل، ايهام، كنايه، استعاره و...است).
    اين طنزپرداز ادامه داد: چرا بايد در يك برنامه به شكل مستقيم و به قول مجله گل‌آقا، سيخكي مسائل را مطرح كنيم كه موجب ناراحتي فردي شود. به نظرم با اين نحوه بيان كه در مطالب بالا اشاره كردم، مي‌توان زهر كلام را گرفت و در برخورد با خط قرمزها نيز موفق‌تر عمل كرد.
    او بار ديگر به برنامه «منبع موثق»، خاطرنشان كرد: مخاطب من را به عنوان يك طنزپرداز كه ادبيات و سياست را مي‌داند، مي‌شناسد كه به عنوان يك فرد نويسنده و شاعر طنزپرداز نظر دارد. در اين برنامه شما از منظر يك طنزپرداز با مسائل برخورد خواهيد كرد. همچنين از منظر يك طنزپردازي كه آشنا به مسائل ادبي، سياسي و فرهنگي است،‌ اخبار بررسي خواهد شد؛ بنابراين اين برنامه كاملا حوزه مشخصي دارد.
    رفيع در ادامه به طنز گفت: در اين برنامه يك صندلي كنار من است كه هيچكس روي آن نمي‌نشيند و تنها به شكل سمبليك در دكور صحنه وجود دارد. گاهي به آن صندلي نگاه مي‌كنم و انرژي مي‌گيرم. اگر فردي روي صندلي مي‌نشست ممكن بود وسط حرف من بپرد.
    او با اشاره به منبع خبري برنامه جديد «منبع موثق» گفت: منبع خبري من در برنامه «منبع موثق» خبرگزاري و مطبوعات هستند. من اخبار را جست‌وجو و مطالب مورد نظرم را انتخاب مي‌كنم و تلاش خواهم كرد كه مطالبم را به استناد منبع بگويم.
    او افزود: اتاق فكر برنامه ما شامل مدير شبكه چهار سيما، تهيه‌كننده و دوستان مجموعه هستند. ما يك گروه تلگرامي براي (استفاده خوب از تلگرام) ايجاد كرديم و در اين گروه برخي از دوستان به من سوژه پيشنهاد مي‌كنند و من از ميان سوژه‌هاي پيشنهاد شده يكي را انتخاب مي‌كنم. گاهي روزها ممكن است من در خبري چاشني طنز پيدا نكنم و اين دوستان با پيشنهادهاي خود دست من را باز مي‌گذارند. اما به دليل اينكه من سردبير هستم تأمين محتوا با من است. اين برنامه تا زماني كه خودم آن را توقيف نكنم ادامه خواهد داشت.
    مجري برنامه قندپهلو با اشاره به فعاليت حرفه‌اي خود در عرصه طنز اظهار كرد: من يك دفعه به تلويزيون نيامده‌ام و تلويزيون هم يك شبه به من اعتماد نكرده است. من ۲۵ سال سابقه طنزپردازي را دارم و از طنز ژورناليستي، سردبيري مجله گل‌آقا و هفت سال پخش زنده برنامه «پا تو كفش اخبار» عبور كرده‌ام. برنامه «پا تو كفش اخبار» نيز به مدت هفت سال به شكل زنده از شبكه پنج پخش مي‌شد و با مسائل جامعه انتقادي برخورد مي‌كرد.
    او درباره چگونگي شكل گيري و توليد برنامه «منبع موثق» در همين راستا افزود: برنامه «منبع موثق» نيز به دنبال اين تجربه‌ها به شبكه چهار رسيده و خدا را شكر در اين شبكه با مديري (رضا پورحسين) سروكار دارم كه طنز را مي‌شناسد و مي‌فهمد و حتي اعتقادش بر اين است كه اين نوع برنامه‌ها بايد در شبكه‌هاي مختلف به شكل انبوه توليد شود.
    رفيع با تاكيد بر وجود برنامه‌هايي مانند «خندوانه» و «دورهمي» در تلويزيون بيان كرد: اين روزها با برنامه‌هاي خوبي مانند «خندوانه» و «دورهمي» مواجه بوده‌ايم كه به گونه‌هاي مختلفي شوخ طبعي دارند. اين برنامه‌ها بايد در تلويزيون وجود داشته باشند. برنامه‌ «خندوانه» بخش جذابي به نام استندآپ كمدي دارد كه در آن استعدادهاي خلاق شناسايي مي‌شوند و جلوه‌گري مي‌كنند. اما اين كمدين‌ها بايد پخته شوند و كارهايشان به صورت كارشناسي بررسي شود. در واقع اين بخش، مقداري نياز به كار دارد. از اين نوع برنامه‌ها بايد حمايت شود زيرا محتواي خوبي دارند و استعدادهاي خوبي كه در اين برنامه‌ها حضور دارند نبايد دلشان بشكند و به آن‌ها هتك حرمت شود.
    او با اشاره به آموزش كمدين‌ها و لزوم وجود اتاق فكر در برنامه‌هاي طنز خاطرنشان كرد: كارشناسان عرصه طنز بايد با كمدين‌ها اتاق فكري تشكيل دهند و حتي كمدين‌ها بايد آموزش ببينند زيرا تنها وجود استعداد كافي نيست.
    اين طنزپرداز افزود: من اگر استعداد طنزپردازي داشتم از زيرِ دست پيشكسوتان خودم بيرون آمدم. آن‌ها مطالب من را خواندند و نظر دادند اما در حال حاضر اين اتفاق در فضاي مجازي و رسانه ملي كمتر پيش مي‌آيد. گاهي فردي كه برنامه طنزي را روي آنتن مي‌برد فقط استعداد دارد اما برخورد كارشناسي ندارد؛ بنابراين اين امر موجب آسيب‌پذيري برنامه‌هاي طنز مي‌شود و حتي مسائلي در برنامه پيش مي‌آيد يا مطالبي گفته مي‌شود كه ممكن است گروهي از مردم ناراحت شوند.
    او با تاكيد بر وجود اتاق فكر در برنامه‌هاي تخصصي مانند طنز در رسانه ملي بيان كرد: من معتقدم كه در رسانه ملي بايد در حوزه‌هاي تخصصي مانند برنامه‌هاي طنز، اتاق فكرهايي ايجاد شود. براي مثال شناسايي كمدين‌هاي با استعداد در استندآپ كمدي خندوانه كار مفيدي است و رامبد جوان كار خوبي انجام داد. من هميشه حامي او بودم.
    رفيع با اشاره به اهميت آموزش كمدين‌ها در عرصه طنز اضافه كرد: كمدين‌ها بايد آموزش ببينند و يكي از اين آموزش‌ها اين است كه چگونه به سلامت، با ادبيات و بدون اينكه به كسي بربخورد، مطالب را منتقل كنند كه توهيني هم شكل نگيرد.
    رضا رفيع در پايان گفت: اين حرف‌ها در كلام مثل يك تيتر ساده است، اما پياده كردنش در رسانه ملي پيچيده است.
     

View: 28 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/96061810181/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم آزمايشگاهي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 42)، May-Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است