|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

سواد رسانه‌اي؛ ظرفيتي براي تبديل تهديد به فرصتmagiran.com: سواد رسانه‌اي؛ ظرفيتي براي تبديل تهديد به فرصت
 
 

 ايسنا 20/6/96
در همايش سواد رسانه‌اي مطرح شد:
سواد رسانه‌اي؛ ظرفيتي براي تبديل تهديد به فرصت

عضو شوراي عالي فضاي مجازي كشور در همايش سواد رسانه‌اي، سواد اينترنتي را ظرفيتي براي تبديل تهديدها به فرصت‌ها عنوان كرد و گفت: بايد با استفاده صحيح و افزايش سواد رسانه اي، نهايت بهره‌برداري را از اين فضا داشته باشيم.
    به گزارش ايسنا، همايش فعالان سواد فضاي مجازي سراسر كشور امروز ـ ۲۰ شهريور ماه ـ با حضور سيد مرتضي موسويان (مشاور وزير ارشاد و رييس مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال)، دكتر حسن خجسته (رئيس پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات)، گيتا علي آبادي (رييس دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها)، محمد خدادي (مدير عامل ايرنا)، محمد حسين فرهنگي (عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي) و جمعي از فعالان فضاي مجازي كشور در مجموعه فرهنگي باغ زيبا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
    حجت الاسلام سيدرضا عاملي در همايش فعالان سواد فضاي مجازي سراسر كشور اظهار كرد: موضوع سواد رسانه‌اي را با تاخير شروع كرديم ولي خوشبختانه به سرعت رشد كرد و حركت اين مهم در كشور رو به جلو است.
    وي با ارائه آماري از مصرف بالاي اينترنت در دنيا گفت: در حال حاضر حجم زيادي از اشتغال، در فضاي مجازي در حال گسترش است. تعداد كاربران فيسبوك به ۲ ميليارد رسيده و كاربران اينترنت از مرز سه ميليارد و ۷۰۰ ميليون گذشته است. همچنين اقتصاد اينترنت از ۵ تريليون دلار فراتر رفت و اقتصاد پنجم جهان است و سرمايه گذاري‌هاي بزرگ مربوط به داده‌هاي بزرگ است.
    عاملي الگوريتمي بودن را به معناي با برنامه عمل كردن، سيستم داشتن و يافتن راه حل در بن بست‌ها و تامين آرمان دانست و يادآور شد كه امكان تامين خواسته‌هاي به ظاهر دست يافتني، در محيط عددي با خلق الگوريتم امكان پذير مي‌شود. در جهان عيني، فيزيكي و حضوري با نظارت الگورتيم داده مبنا، تضمين الگوريتمي‌ها از يك ماهيت دوتايي صفر و يك برخوردار هستند و فضايي را ايجاد مي‌كنند كه در الگوي تعريف شده هميشه يك اتفاق مشابه محقق مي‌شود. در واقع اين نوع استاندارد كردن يك مسير يا يك اتفاق قطعي است.
    اين استاد دانشگاه افزود: الگوريتم‌ها موجودات زنده ساختگي هستند كه مي‌توانند مسير تبعيض‌ آميز ايجاد كنند و با زبان عدالت نگارش شوند. يكي از بحران‌هاي نظام اداري نداشتن مسير است و ۸۵ درصد اظهار مي‌كنند كه نظام اداري با عدم شفافيت روبرو است.
    عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي كشور، گره زدن سواد رسانه‌اي به تقويت شغل و مهارت و در عين حال زندگي در محيط سالم و ايمن فضاي مجازي و گره زدن سواد به شناخت چالش‌ها و پليدي‌هاي فضاي مجازي را دو رويكرد مهم سواد مجازي عنوان و در عين حال مطرح كرد: زندگي بدون سواد الگوريتمي قدم گذاشتن در تاريكي و راه رفتن در مسير باتلاق است. در اين ميان نيروي كار خلاق و آموزش ديده نقش مهمي در ادامه مسير دارد. متاسفانه دانشگاه‌هاي ما در حوزه سواد جديد فصاي مجازي دچار بحران بوده و هر روز در حال عقب افتادن از اين دانش است. تمام فناوري‌هاي قديم از جمله فكس و ويدئو، تك محصولي بودند، از اين رو اين محصولات قابل مقايسه با اينترنت و فناوري‌هاي جديد نيستند.
    عاملي تاكيد كرد: امروز بايد به سمت و سوي توسعه سازمان‌هاي مجازي حركت كنيم و خود را از قافله فناوري‌هاي اطلاعات و ابزار روز عقب نرانيم.
    وي يكي از قابليت‌هاي مهم سازمان‌هاي مجازي را كاهش آسيب‌ها و تخريب محيط زيست دانست و افزود: سواد اينترنتي ظرفيتي براي تبديل تهديدها به فرصت است. راه حل فردي، راه حل اجتماعي و راه حل ساختاري را به عنوان سه توصيه مطرح مي‌كنم كه افزايش سواد، مهارت، معرفت و افزايش توانايي شغلي هم به عنوان راه حل فردي محسوب مي‌شود.
    عاملي همچنين علاوه بر ايجاد اكوسيستم جديد از طريق اينترنت سالم و ايمن و انديشه سالم و پاك به عنوان راه حل اجتماعي، بازسازي نظام حكمراني بر مبناي مدل دو فضايي و يكپارچه پيشرفت پايدار در ايران را نيز به عنوان راه حل ساختاري برشمرد.
    عضو شوراي عالي فضاي مجازي كشور در ادامه صحبت‌هايش سواد اينترنتي را ظرفيتي براي تبديل تهديدها به فرصت ها عنوان كرد و تاكيد كرد: بايد با استفاده صحيح و افزايش سواد رسانه‌اي، نهايت بهره‌برداري را از اين فضا داشته باشيم.
    وي در آخر با بيان اينكه رييس جمهور بايد براي تغيير نظام ساختاري اقدام كند، افزود: رييس جمهور بايد قد قامت الصلاة بگويد و يك تغيير نظام ساختاري را محقق كند؛ چرا كه نظام ساختاري ما نيازمند تغيير اساسي است تا جايي كه سازمان فناوري اطلاعات نيازمند بازسازي جدي است. بايد تمام نظام‌هاي كارشناسي ما تغيير كند و اين در حالي است كه اين اتفاق حتي در سازمان فناوري ارتباطات نيفتاده است. معلمان و اساتيد ما نيز بايد تغيير كنند و براي اين مهم نياز به راه حل ساختاري داريم.
    
    
     اقدامات سخت‌گيرانه در حوزه سواد رسانه‌اي جواب نمي‌دهد
    محمدحسين فرهنگي ـ عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي ـ هم در همايش فعالان سواد فضاي مجازي سراسر كشور با بيان اينكه افق‌هاي جديدي در قانون برنامه ششم توسعه كشور ترسيم شده است، گفت: در اين برنامه شاهد رشد ۱۹.۴ درصدي بودجه هستيم كه اين بخش يك جهش فوق العاده را شاهد خواهد بود.
    فرهنگي در همايش فعالان سواد فضاي مجازي سراسر كشور در سخناني اظهار كرد: كسي كه در هر زمينه و حوزه دنبال تحول و تغيير است بايد به علم روز به ويژه فناوري اطلاعات و سواد رسانه‌اي آشنايي داشته باشد و براي رسيدن به اهداف بايد با ابزارهاي لازم راه غلبه بر موانع را نيز بداند.
    نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز سرعت تحولات در فضاي مجازي به بالاترين حد رسيده، از اين رو بخش‌هايي از جامعه به خوبي از اين ظرفيت استفاده كرده و برخي نيز نتوانسته‌اند به خوبي از اين فرصت استفاده كنند. مهم اين است كه چاره‌اي جز هماهنگ شدن با فناوري‌هاي روز دنيا را نداريم و بايد همگام و همراه تحولات در عرصه فناوري اطلاعات حركت كنيم.
    فرهنگي در عين حال تاكيد كرد: در اين عرصه مهم فناوري اطلاعات، نيازمند آموزش و برنامه ريزي جامع و كامل با توجه به آينده اين عرصه هستيم.
    او سپس اظهار كرد: بومي‌سازي سواد رسانه‌اي نيازمند توجه بر اعمال نظر و تلاش ويژه است. شناسنامه دار كردن محتواي ديجيتال اصلي مهم است. شوراي عالي فضاي مجازي فرصتي از سوي مقام معظم رهبري به اين حوزه بوده كه بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.
    فرهنگي بيان كرد: در حوزه قانون‌گذاري و تصميم‌گيري در حوزه حقوقي كارهاي زيادي انجام شده است كه متكي بر سواد مجازي است. همچنين در قانون برنامه ششم توسعه كه از ابتداي سال جاري لازم الاجراست براي همه بخش‌ها رشدي ديده شده كه متوسط ميانگين رشد بخش‌هاي مختلف كشور هشت درصد بوده اما تنها بخشي كه رشد آن با جهش فوق‌العاده‌اي پيش بيني شده است چيزي حدود نوزده و چهار درصد است.
    عضو هيات رييسه مجلس يادآور شد: در مجلس قوانين مختلفي در اين حوزه وجود دارد كه تجارت الكترونيك (مصوبه ۱۷ دي‌ماه سال ۸۲)، قانون جرايم رايانه‌اي(مصوبه ۵ خرداد سال ۸۸)، قانون نحوه مجازات در حوزه فعاليت‌هاي غير مجازي سمعي و بصري(مصوبه ۱۶ دي‌ماه سال ۸۶)، قانون ثبت اختراعات طرح‌هاي صنعتي(مصوبه ۷ آبان سال ۸۶)، قانون نام‌ها و نشان‌هاي جغرافيايي(مصوبه ۷ بهمن ماه سال ۸۳) و قانون دسترسي آزاد به اطلاعات(مصوبه ۶ بهمن ماه سال ۸۷) از جمله قوانين مصوب مجلس در حوزه سواد رسانه‌اي است.
    فرهنگي در پايان بيان كرد: اعتقاد راسخ داريم تلاش بر اقدامات كنترل سخت گيرانه در حوزه سواد رسانه‌اي و توسعه آن جواب نمي‌دهد اما اقدامات تشويقي و حمايتي مسلما كار آمدتر از اقدامات التزامي است و ارائه محتوا و تلاش براي محتواي مناسب در كنار آن آثار خوبي بر جا خواهد گذاشت.
    
    
     بايد نهصت محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي راه بيفتد
    مديرعامل ايرنا بيان كرد: بحران اصلي در شبكه‌هاي اجتماعي امروز بحران توليد اطلاعات است، اگر نگراني‌هاي اين حوزه حل نشود اقبال به شبكه‌هاي اجتماعي به خطر در اين حوزه تبديل مي‌شود، بايد نهضت محتوا در شبكه‌هاي اجتماغي راه بيافتد و بپرسيم منبع خبر چيست. اقبال مردم در ايران از رسانه‌هاي داخلي بالا نيست و به رسانه‌هاي بيگانه روي مي‌آورند دليلش هم اين است كه اطلاعات خام و ناقص توليد مي كنيم. بايد نهضت محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي راه بيفتد تا مردم به دنبال منبع خبر باشند.
    محمد خددادي با اشاره به سختي هاي ارسال خبر در گذشته گفت: امروز شبكه‌هاي اجتماعي حرف اول را مي‌زنند آينده رسانه‌ها در موبايل است و همه رسانه‌ها در آينده داخل موبايل مي‌روند و در آينده بايد در داخل موبايل گنجانده شوند.
    وي افزود: خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي رسمي امروز داخل شبكه‌هاي اجتماعي شده‌اند. در گذشته در رسانه‌هاي سنتي انحصار اطلاعات داشتيم به غير از ايرنا و صداوسيما خبري جايي نداشت و اخبار راديو و تلويزيون و روزنامه‌هاي صبح مرجع خبري مردم بود.
    وي با بيان اينكه امروز از اطلاعات به مخاطب مي‌رسيم درحالي كه در گذشته عكس اين موضوع بود، بيان كرد: رسانه‌هاي نو امروز سرعت شان قابل مقايسه با رسانه‌هاي گذشته نيست مخاطبان گسترده تر شده‌اند زمان و مكان ندارند و برخلاف رسانه هاي سنتي هميشه همراه مخاطب هستند.
    خدادادي افزود: امروز در شبكه‌هاي اجتماعي مردم جاي خود را باز كرده‌اند و حرف براي گفتن دارند.
    وي خاطرنشان كرد: معناي زندگي يعني ارتباط و بزرگترين تنبيه بشر در هر جرمي قطع ارتباط است. ارتباط موثر بر بستر اطلاعات شكل مي‌گيرد و اطلاعات به ما ارتباطات مناسب مي‌دهد. در ايران بيشتر نظر توليد مي‌كنيم تا خبر، برداشت سطحي از هر موضوعي نظر مي‌شود و آنجا كه مي‌خواهيم خبر دهيم بايد وقت بگذاريم، خبر بايد شناسنامه و منبع اطلاعات داشته باشد.
    مديرعامل ايرنا بيان كرد: بحران اصلي در شبكه‌هاي اجتماعي امروز بحران توليد اطلاعات است، اگر نگراني‌هاي اين حوزه حل نشود اقبال به شبكه‌هاي اجتماعي به خطر در اين حوزه تبديل مي‌شود، بايد نهضت محتوا در شبكه‌هاي اجتماغي راه بيافتد و بپرسيم منبع خبر چيست. اقبال مردم در ايران از رسانه‌هاي داخلي بالا نيست و به رسانه‌هاي بيگانه روي مي‌آورند دليلش هم اين است كه اطلاعات خام و ناقص توليد مي‌كنند. بايد نهضت محتوا در شبكه‌هاي اجتماعي راه بيفتد تا مردم به دنبال منبع خبر باشند.
     

View: 106 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/96062011644/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آب و فاضلاب
متن مطالب شماره 114، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است