|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي همگرايي مردم و رسانهmagiran.com: نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي همگرايي مردم و رسانه
 
 

 ايرنا 6/8/96
«بررسي مطبوعات»
نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي همگرايي مردم و رسانه


    تهران- ايرنا- نمايشگاه مطبوعات نقش مهم و تاثيرگذاري در آشنايي مردم با رسانه ها و ارتقاي سواد رسانه اي آنها دارد. مديران رسانه ها و مطبوعات در جمع مردم حاضر مي شوند و به سخنان آنان گوش فرا مي دهند و ارتباط متقابل شكل مي گيرد و اين فرصتي مغتنم براي همگرايي مردم و مطبوعات است.
    مطبوعات كشور به طور روزانه مهمترين و برجسته ترين رخدادهاي داخلي و خارجي را پوشش مي دهند. اين در حالي است كه بخش زيادي از خبرها، يادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و ... به انعكاس شرايط اجتماعي و فرهنگي جامعه اختصاص مي يابد؛ موضوعي كه توجه ويژه به آن اهميتي فزاينده دارد.
    گروه اطلاع رساني ايرنا؛ موضوع هاي يادشده را كه انعكاس قابل توجهي در روزنامه هاي صبح شنبه 6آبان 1396 داشت؛ با هدف آگاهي بخشي و اطلاع رساني بررسي كرده است.
    
    
     ** نمايشگاه مطبوعات؛ هماوردي رسانه و مردم
    مطبوعات مكتوب و آنلاين به طور كلي روند هدايت فرهنگ جامعه را برعهده دارند و مي توانند در احيا و نوسازي فرهنگ نقش تعيين كننده اي داشته باشند. بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات با حضور نزديك به 1000 رسانه از 5 تا 12 آبان در مصلي امام خميني(ره) آغاز به كار كرد و آماده استقبال از فرهنگ دوستان است.
    روزنامه «قانون» در يادداشتي با عنوان«مطبوعات وزين اينترنت حجيم»كه به قلم طيبه رسول زاده نگاشته شد، آورده است: با برگزاري نمايشگاه مطبوعات، شور و شوقي وصف‌ناپذير بين همه اقشار جامعه به وجود مي‌آيد. اين اشتياق هر سال ابعاد تازه‌تري به خود مي‌گيرد كه نشان از غني‌تر شدن حوزه فرهنگي اجتماع دارد. نمي‌دانيم در اين سه خط چقدر توانسته‌ايم نشان دهيم كه اهل مطالعه و كتاب و مطبوعاتيم. ولي حالا اگر بخواهيم خود واقعي ‌مان را نشان دهيم، چند عاملي كه از نظر ما واقعا در جذب مخاطب تاثير دارد را بيان مي‌كنيم. امسال اعلام كردند كه براي همه غرفه‌داران و بازديدكنندگان اينترنت مجاني وجود دارد. يعني علاوه بر اينكه مي‌توانيد لايو بگذاريد و خودتان را اهل مطبوعات نشان دهيد و كل فيلم ‌هاي گروه‌هاي تلگرامي را دانلود كنيد، مي‌توانيد براي استفاده بهينه از اين موقعيت پدر يا مادر خود را به نمايشگاه برده تا در تلگرام بچرخند. البته اگر پنج نفر اين كار را همزمان بكنند اين خطر وجود دارد كه حجم اينترنت كل نمايشگاه تمام شود. اينجاست كه دليل انتخاب وزير جوان و تازه نفس ارتباطات براي عبور از چنين بحران‌ هايي مشخص مي‌شود.
    در ادامه اين يادداشت آمده است: مژده مژده، اگر تا ديروز بدون هيچ خودكار يا مدادي به دانشگاه مي‌رفتيد و هميشه آويزان دوستان‌تان بوده‌ايد، با رفتن به نمايشگاه مطبوعات اين مشكل‌تان حل مي‌شود. توجه داشته باشيد كه يك كيسه خالي با خود به همراه ببريد زيرا از كنار هر غرفه‌اي كه رد مي‌شويد خودكارهايي در رنگ‌هاي متنوع به شما تعارف مي‌كنند. اگر خوش شانس بوديد و خودكار شيكي گرفتيد، آن را براي روز مبادا كه با دانشجويي برخورد كرديد و جزوه‌هايش ريخت، نگه داريد تا به همراه شماره‌تان به او هديه دهيد. نمايشگاه مطبوعات هم مانند نمايشگاه كتاب، غرفه‌هاي خوراكي متنوعي دارند. شما مي‌توانيد انواع نوشيدني‌ها و غذاهاي خانگي و فست فودها را با آن‌‌ها تجربه كنيد. فقط اميدوارم اين بار وزير فرهنگ و ارشاد به همان اندازه كه به تنوع غذايي در نمايشگاه كتاب اهميت مي‌دهد به نمايشگاه مطبوعات هم توجه كند. درست است كه هميشه اهل مطبوعات مظلوم بوده‌اند ولي اينجا ديگر كوتاه نمي‌آيند و اين ضعف را به مطالبه‌اي جدي ميان اهالي فرهنگ بدل خواهند كرد. لازم به ذكر است وجود غرفه آجيل و خشكبار ضروري است؛ چرا كه غرفه‌داران دربيشتر ساعات روز بيكارند و نياز به تخمه دارند.
    روزنامه«جوان» در گزارشي با عنوان«كودكان، اولين بازديدكنندگان نمايشگاه مطبوعات» نوشت: درحالي كه غرفه‌هاي نمايشگاه در انتظار بازديد‌كنندگان بود، اولين گروه مخاطبان نمايشگاه را كودكان و نوجوانان تشكيل دادند كه با حضور پرشور خود درحالي كه عكس شهيد مدافع حرم حججي را بر دست داشتند از نمايشگاه و نيز غرفه جوان با شور و شوق بازديد كردند. حسين انتظامي در اولين ساعات اولين روز نمايشگاه با حضور در غرفه روزنامه جوان از غرفه‌آرايي و حضور فعال خبرنگاران تقدير كرد و گفت: امسال جوان حضور پرشورتري نسبت به سال‌هاي گذشته داشته است كه اميدوارم اين حضور پررونق‌تر شود. اولين روز نمايشگاه كمي نامنسجم است ولي در نمايشگاه‌هاي ملي كه نمايشگاه مطبوعات نيز جزو اين نمايشگاه‌هاست شروع خوبي را در بازديدي كه داشتم مشاهده كردم و اگر مخاطباني گله‌مند هستند به دليل كم كاري برخي از نشريات است كه نتوانستند در مدت تعيين شده غرفه‌هاي خود را براي بازديد آماده كنند.
    در ادامه مي خوانيم: به گفته برخي از مخاطبان نمايشگاه مطبوعات امسال غرفه‌ ها بسيار شكيل‌تر از سال‌هاي گذشته تزيين شده است اما در اولين روز نمايشگاه ارائه محصولات و توليدات رسانه‌اي بسيار كم است. در اين خصوص احمدي، دانشجوي كارشناسي ارشد در رشته رسانه گفت: در نمايشگاه مطبوعات بايد رسانه‌ها، خبرنگاران باسابقه و حرفه‌اي خود را به غرفه مي‌آوردند تا با مخاطبان ارتباط دو سويه برقراركنند. متأسفانه بسياري از نشريات و حاضران در نمايشگاه فقط به غرفه‌آرايي اكتفا كردند و از خبرنگاران مبتدي و ناشناس استفاده مي‌كنند كه اين اقدام ارتباط بين رسانه و مخاطبان را به حاشيه مي‌راند و از اهداف نمايشگاه فاصله مي‌گيرد. گفتني است در ساعات پاياني نمايشگاه بر تعداد مخاطبان افزوده شد، با اين حال بسياري از بازديدكنندگان از برخي بي‌نظمي‌هاي به وجود آمده و همچنين نوع اطلاع‌رساني گله‌ مند بودند.
    روزنامه«ستاره صبح» در يادداشتي با عنوان«ضرورت پوست ‌اندازي فرهنگ مكتوب» مي نويسد: بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات در شرايطي افتتاح شد كه جاي خالي بعضي رسانه ‌ها در آن احساس مي‌شد. رسانه‌هاي حوزه كودك و حوزه كشاورزي حضور پررنگي در نمايشگاه ندارند. رسانه‌هاي حوزه كودك برنامه ‌هاي شاد و متنوعي را براي مخاطبين خود تدارك ديده بودند. از توزيع بادكنك تا برنامه‌هاي دسته‌جمعي براي كودكان از اين برنامه‌ها بود. انجمن صنفي رسانه‌هاي حوزه كشاورزي با غرفه‌اي بزرگ در نمايشگاه حضوري پررنگ داشت. خبرگزاري ايرنا، سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران و روزنامه اطلاعات با غرفه بزرگ خود همانند نمايشگاه ‌هاي قبل از ميهمانان خود پذيرايي مي‌كردند. نشريات شهرستان‌ها در طبقه دوم نمايشگاه بودند. شما‌نيوز خبرنگاري را به‌رايگان آموزش مي‌داد. صحبت‌ها همه و همه از درد مشترك مطبوعات يعني گران‌بودن هزينه توليد خبر حاكي بود. به‌راستي توليد دانش و آگاهي هزينه دارد و هزينه بالاي توليد صداي مطبوعات كاغذي را درآورده است. نويسنده چندي پيش در مذاكره با يكي از همكاران شنيد كه چند باري به دليل گراني قيمت كاغذ تا آستانه تعطيلي نشريه پيش رفته بودند. اين در حالي است كه در همين كشور همسايه، تركيه، روزنامه‌هايي وجود دارد كه تيراژ چندين برابري نسبت به روزنامه‌هاي ما دارند.
    بهمن كبيري پرويزي فعال رسانه‌اي در ادامه اين يادداشت نوشت: آنچه به‌عنوان راهكار براي روزنامه‌هاي سرزمين ما ضروري به نظر مي‌رسد تغيير رويكرد خبرمحوري به ديگر انواع نوشته‌هاي تحليلي و تفسيري است. با توجه به گسترش رسانه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي نوين و سرعت انتقال اخبار و شرايط روزنامه‌هاي كاغذي، شايد انتشار اخبار محض راه‌كار مناسبي به نظر نرسد. برعكس، انتشار مقالات تحليلي، تفسير و مقالات كه به رمزگشايي هرچه بيشتر اخبار كمك مي‌كند بسيار مفيد خواهد بود. راه افزايش مخاطب رسانه‌هاي فرهنگي گرايش به مقالات تفصيلي‌ است. رسانه‌هاي نوين و رسانه‌هاي اجتماعي مزايايي دارند، ازجمله سرعت در انتشار اخبار است. يك خبر ظرف چند ثانيه به اقصي نقاط جهان ارسال مي‌شود، درحالي‌كه خبر ترور راجيو گاندي 9 ساعت طول كشيد تا به ايران برسد.
    
    
    ** ضرورت تدوين چارچوب هاي اصولي در فضاي مجازي
    گسترش مخاطبان در فضاي مجازي، ضرورت تدوين اصول و چارچوب هاي ويژه را براي در امان ماندن اين فضا از بي اخلاقي ها اجتناب ناپذير ساخته است. استفاده غيراصولي و نداشتن منابع موثق از اين فضاها مي تواند جامعه را با چالش هاي اساسي روبرو سازد كه اين امر ضرورت فرهنگ سازي در جامعه و بهره وري مناسب را طلب مي كند.
    روزنامه«همدلي» در يادداشتي با عنوان«تاثيرگذاري كمپين‌هاي مجازي بر فضاي واقعي جامعه» مي نويسد: شايد بتوان گفت پاگذاشتن كمپين‌هاي مجازي به جامعه ايران در ابتداي امر با يك سرگرمي شروع شد. اگرچه اهداف اصلي ايجادكنندگان چالش «سطل آب يخ» معرفي يك بيماري بود، اما ورود آن به فضاي مجازي ايران به‌مرور تبديل به يك سرگرمي و يا شوخي شد. اين شوخي در مراحل بعدي اما به مرور به سمت بيان مطالبات جدي اجتماعي و گاه حمايت‌هاي سياسي رفت. هركدام از ما چه وقت زيادي را به حضور در شبكه‌هاي اجتماعي اختصاص دهيم يا نه، بدون شك تا امروز عناويني همچون «نخريدن ماهي قرمز»، «نخريدن خودروي صفر»، «كپي نكنيم»، «وارد زندگي خصوصي ديگران نشويم» و «كليشه برعكس» را شنيده باشيم.
    در ادامه اين يادداشت كه به قلم هادي عيار نگاشته شد، مي خوانيم: با ظهور فضاي مجازي، رسانه‌اي در اختيار عموم مردم قرار گرفت كه به ‌راحتي توانست احتكار ابزار رسانه‌اي را شكسته و دامنه فراگيري‌اي را به‌وجود بياورد كه هيچ‌كدام از رسانه‌هاي رسمي، توان غلبه بر آن را نداشته باشند. اگرچه غيررسمي بودن اين فضا، در كنار همه محاسن آن، معايبي همچون گسترش شايعه و اخبار دروغ را در پي داشت، اما اين موضوع بسيار كم‌رنگ‌تر از توانايي فضاي مجازي در شكستن انحصار رسانه‌اي بود. اين قابليت فضاي مجازي تا حوالي سال 92 از سوي بخشي از جامعه مورد استفاده قرار مي‌گرفت و از سوي بخشي ديگر، انكار مي‌شد. در ميان اين تاييد و تكذيب‌ها اما، ايجاد كمپين‌هاي مجازي، هنگامي قدرت واقعي خود در اثرگذاري بر تصميم جمعي را نشان داد كه در انتخابات سال‌هاي 92، 94 و 96 از سوي برخي كانديداها مورد استفاده قرار گرفت و موجب پيروزي آن‌ها شد.
    روزنامه«جام جم» در مطلبي با عنوان«پرسه‌زني در فضاي مجازي قاتل زمان است» به گفت وگو با گيتي خامنه اي مجري تلويزيون پرداخت و نوشت: راستش را بخواهيد، همه چيز به حدود چند ماه پيش برمي‌گردد كه تلفنم خراب شد! با خراب شدن تلفن و نااميد شدن از امكان تعمير آن و اجبار به خريد تلفني جديد، مقاومت طولاني مدتم در مقابل پيوستن به فضاي مجازي در هم شكست! ماجرا از اين قرار بود كه دوستي براي نصب برنامه‌ها در تلفن جديد ياري‌ام كرد و تشويق ايشان باعث شد بعد از مدت‌ها پاسخ منفي به همه دوستاني كه در اين زمينه مشوقم بودند و حتي داوطلبانه صفحاتي برايم ايجاد كردند، تصميم بگيرم به اين فضا بپيوندم. چون بعضي شيوه‌هاي استفاده از اين فضا و امكاناتش را دوست نداشتم و ندارم. به نظرم اگر بي‌هدف و بدون داشتن كنترل شروع به پرسه‌زني در دنياي مجازي كني، زمان فوق‌العاده ارزشمندي را گاهي بابت مسائلي فوق ‌العاده سخيف از دست مي‌دهي اما در عوض اگر بخواهي، مي‌تواني از اين امكان بهترين بهره‌هاي ممكن را ببري؛ مثل همه امكانات ديگر دنيا!
    در ادامه اين گفت وگو آمده است: يكي از دوستان در ابتداي راه‌اندازي صفحه‌ام تذكرات مشفقانه‌اي به من داد كه اگر فلان كار را بكني و بهمان كار را نكني، تعداد دنبال‌كننده‌ها هرگز زياد نخواهد شد! و من در پاسخ به آن مهربان دلسوز گفتم: مگر نه اين‌كه بعضي از بي‌‌محتواترين و مبتذل‌ترين مسائل اين كره خاكي گاهي بيشترين ميزان لايك‌هاي عالم را به خود اختصاص مي‌دهند و بعضي از حياتي‌ترين و انساني‌ترين واقعيات موجود به دست فراموشي سپرده مي‌شوند!؟ حقيقتش رابخواهيد طي چند ماهي كه جزو خانواده فضاي مجازي شدم،جز يكي دو مورد كه كمي در يافتن حريم شخصي‌شان دچار مشكل شده بودند، باقي همه صفاست و دوستي و مهر و مرور خاطرات خوش و... همه سهم من از اين فضا شرمندگي است؛ شرمندگي و قدرداني نسبت به مردمي كه طي همه اين سال‌ها هيچ‌وقت، گيتي خامنه را تنها نگذاشتند.
    روزنامه«آرمان» در يادداشتي با عنوان«شبكه هاي مجازي، مقتل نويسندگان معاصر» مي نويسد: ورود رو به رشد نويسندگان به شبكه هاي اجتماعي و حضور نسبتا مداوم ايشان در اين فضا امري است كه براي جامعه مخاطب برخلاف آنچه پيش از حضور پررنگ اينترنت و گوشي هاي هوشمند از اين قشر مي ديد، به نمايش مي گذارد. ورود مدياهاي رنگ به رنگ و سهل الوصول بودن آن ميل مخاطب شگفت زده قرن گذشته را به رمان به شدت كاهش داده و مخاطب عجول و كم حوصله خود را براي اينكه بتواند لذتي را كه مولف در حين خلق اثر بدان نائل شده با او شريك شود، مقيد به خواندن بيشتر از دويست صفحه رمان نمي داند.
    در ادامه اين يادداشت كه به قلم الهام فلاح نگاشته شد، مي خوانيم: عدم حمايت ناشر و ارگان ها خصوصي و دولتي مرتبط با امور نشر و كتاب در راستاي تبليغ و شناساندن آثار باكيفيت از يك سو و معطوف شدن نگاه و آبشخور ذهني بازار به سمت شبكه هاي اجتماعي و تبليغات آنلاين از سويي ديگر نوسنده ها را به لزوم حضور در فضاي مجازي متقاعد كرده است. حال اينكه جريان هاي پشت پرده خوراك رساني به فضاي مجازي در انحصار چه كساني و در خدمت چه رويكردهايي است بحثي است كه در حوصله اين مقال نمي گنجد. در چنين شرايطي پرسش اصلي اين است كه آيا حضور نويسنده در فضاي مجازي و در دسترسس بودن او آن هم از فاصله بسيار نزديك مي تواند كمكي به رونق بازار راكد ادبيات كند؟
    
    
     ** كاهش آسيب هاي اجتماعي با تلاش سازمان هاي مردم نهاد
    خانواده در همه جوامع از مهمترين كانون هاي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي به شمار مي رود كه بايد براي حفظ و صيانت آن تلاشي همگاني كرد. معضل هايي مانند طلاق، اعتياد و ... مشكلاتي هستند كه سلامت، حيات فردي و اجتماعي افراد را به خطر مي اندازد كه در جريان حل آنها سازمان هاي مردم نهاد و خانواده ها بايد حضور فعال تري داشته باشند.
    روزنامه«قانون» با درج گزارشي با عنوان« «نهنگ آبي»؛ از واقعيت مجازي تا دروغ حقيقي» آورده است: چند روز پيش با انتشار خبر خودكشي دو دختر اصفهاني به‌بهانه بازي «نهنگ آبي» جو حاكم بر فضاي مجازي و حقيقي مردم متشنج شد كه واكنش هاي بسياري را به‌همراه داشت. هنوز چند ساعت از انعكاس خبر سقوط دو دختر نوجوان اصفهاني از بالاي بزرگراه چمران در روز شنبه نگذشته بود كه فضاي مجازي تلگرام و اينستاگرام از تصاوير اين حادثه و اظهار نظرهاي مردمي پر شد.
    نظراتي كه عموماً بر پايه بي‌اطلاعي از وضعيت سلامت دختران، علت سقوط و عدم آگاهي خانواده اين 2 نفر از سوي مردم گوش به گوش و صفحه به صفحه چرخيد. پس از گذشت كمتر از 24 ساعت از ارسال اين خبر، برخي گمان‌ها به‌سوي چالش نهنگ آبي رفت و همگان تصور كردند كه بازي نهنگ آبي سبب چنين اتفاق تلخي شده است. اينجا بود كه براي بار چندم وقتي صفحات اينستاگرام را بالا و پايين مي‌كردي پر بود از عكس اين دختران و موضوع بازي «نهنگ آبي» از نگاه كاربران مجازي كه شايد بنا بر احساسات و هيجان لحظه‌اي خود با خانواده اين 2 دختر ابراز همدردي و اين بازي را محكوم مي‌كردند.
    در ادامه اين گزارش مي خوانيم: اما در مقابل تعدادي هم بودند كه خبر را از دنياي مجازي پيگيري مي‌كردند و در دنياي واقعي‌شان به‌دنبال لينك اين بازي مي‌گشتند تا آن را تجربه كنند و بفهمند چه‌چيز اين بازي آنها را وادار به خودكشي مي‌كند. محمد نوجوان 16ساله‌اي كه به‌گفته والدينش ساعات بسياري از وقت خود را صرف بازي‌هاي رايانه‌اي و اينترنت مي‌كند، درباره احساس خود نسبت به اين مسئله گفت: هرچند خبر خودكشي اين دختران ناراحت كننده بود، اما من به‌عنوان كسي كه بيشتر وقت خودم را صرف بازي و اينترنت مي‌كنم هنوز درباره اين بازي اطلاعات كافي ندارم. وي افزود: حتي در اين چند روز من بيشتر از قبل كنجكاو شدم تا لينك نصبي آن را پيدا كنم و خودم شخصاً وارد بازي شوم و بفهمم در آن چيست كه مردم را وادار به خودكشي مي‌كند.
    روزنامه«اطلاعات» با انتخاب يادداشتي با عنوان«جوانان بي‌دفاع» نوشت: شايد اگر پيش از اينها كسي پيشگويي كرده بود كه روزگاري در اصفهان دو دختر نوجوان را نهنگ مي‌بلعد، كسي باور نمي‌كرد. آخر زاينده‌رود، هر چقدر هم پر آب شود، نهنگ در آن نمي‌آيد. اما زاينده‌رود خشكيد و نهنگ آبي، بچه‌هاي اصفهان را خورد. همان‌طور كه بنيتا و آتنا و اهورا و ديگر بچه‌هاي معصوم ما را، گرگ‌هاي ديگري خوردند... نوجوانان و جوانان ما بي‌دفاعند. در برابر انواع حملات بي‌دفاعند. فرقي نمي‌كند كه حمله سارقان مسلح باشد يا خفاشان غيرمسلح. امواج فرهنگي و الگوهاي عجيب و موهوم و پيچيده باشد يا آسيب‌هاي اجتماعي پيشين و سنتي. سلول‌هاي بنيادي هر جامعه را خانواده تشكيل مي‌دهد. خانواده خاستگاه و زادگاه تك‌تك اعضاي جامعه است. در خانواده همه چيز شكل مي‌گيرد. كسي كه پيشاهنگ ترقي و تعالي مي‌شود و جايزه نوبل مي‌گيرد و كسي كه تبديل به قاتل بالفطره و جنايتكار بالفعل مي‌شود، از خانواده برخاسته است.
    عليرضا خاني در ادامه اين يادداشت مي نويسد: مي‌گويند برخي مواد مخدر به گونه‌اي روي مغز تأثير مي‌گذارد كه مصرف‌كنندگانش قدرت انطباق و تشخيص مسافت و ارتفاع را از دست مي‌دهند و مثلاً پس از مصرف، فنجان چاي را يك استخر مي‌بينند و مي‌خواهند در آن شيرجه بزنند يا ارتفاع طبقه چهارم يك ساختمان تا زمين را به اندازه يك پله مي‌بينند و مي‌خواهند از بالكن پا بر زمين بگذارند و به همين‌رو، جانشان را از دست مي‌دهند. فضاي مجازي، براي يك نوجوان نورسته، چيزي شبيه به آن است. وقتي نوجوان وارد فضاي مجازي مي‌شود، دنياي برساخته از خيال‌هاي رنگين مجازي و خواست‌هاي برآورده شده و لذت‌هاي افسانه‌اي دست يافته را با واقعيات عيني مي‌خواهد جايگزين كند و همين عدم تطابق، او را به بحران دوگانگي مي‌رساند كه منشأ ناكامي‌ها مي‌شود و اين ناكامي‌هاي انباشته او را به ناهنجاري يا انفجار مي‌كشاند... اما براي كنترل اين رخدادها، بايد راهكار ايجابي جست؛ «مصونيت» در برابر آسيب‌هاي فضاي مجازي. اين مصونيت در وهله نخست با «خانواده» به دست مي‌آيد و در درجه دوم با «آموزش و پرورش» و در درجه بعد با رسانه‌هاي تصويري پرنفوذ و اثرگذار از جمله تلويزيون.
    روزنامه«ستاره صبح» در مطلبي با عنوان«فقر محبت، گريبان گير خانواده‌ها» به گفت وگو باسيدحسن موسوي چلك رئيس انجمن مددكاري اجتماعي ايران پرداخت و نوشت: يادگيري آسيب‌هاي اجتماعي در سنين پايين را بيشتر است و علت آن تحت تأثير قرار گرفتن جوانان و نوجوانان است. در اين دوران بيشتر از خودكشي‌هاي منجر به فوت، شاهد اقدام به خودكشي به دلايلي همچون تهديد، اعتراض، جلب‌توجه و ضعف‌ مهارت‌هاي اجتماعي هستيم. همه آن‌هايي كه تا ديروز صحبت كردن درباره آسيب‌ هاي اجتماعي را نوعي سياه‌ نمايي مي‌دانستند، امروز از آسيب‌ها حرف مي‌زنند؛ زيرا‌ آسيب ‌هاي اجتماعي آن‌قدر مشهود شده‌اند كه حال يك بيمار مزمن را پيدا كرده‌اند. حوزه آسيب‌هاي اجتماعي حال خوبي ندارد. اتفاقات و حوادث اخير، علائم و نشانه‌هاي اين بيماري هستند كه در قالب خودزني، خودكشي، خشونت، شرب خمر، حوادث فضاي مجازي و طلاق خود را نشان مي‌دهند.
    در ادامه اين گفت وگو مي خوانيم: نبايد آسيب‌ هاي اجتماعي را به‌مثابه‌جزيره‌هاي جداگانه و بدون ارتباط با يكديگر دانست و سپس نسبت به هركدام از آن ‌ها اظهارنظر كرد و راهكار ارائه داد؛ زيرا جنس موضوعات اجتماعي از جنس موضوعاتي نيستند كه بتوانيم بدون در نظر گرفتن ساير شرايط، از آن‌ها تحليل واقعي داشته باشيم. بخشي از علت گسترش آسيب‌هاي اجتماعي به تغيير ساختار خانواده برمي‌گردد و بخشي از آن‌هم به كيفيت ارتباط اعضاي خانواده مربوط است. درعين‌حال كيفيت مسئوليت‌پذيري و بي‌تفاوتي ما در درون خانواده و كاهش فضاي عاطفي و صميمي درون اين نهاد اجتماعي نيز در اين زمينه مؤثر بوده است. واقعيت اين است كه در خانواده‌ها با فقر محبت روبه‌رو هستيم به همين دليل بچه‌ها زماني كه بيرون از خانواده قرار مي‌گيرند به‌راحتي به هر فردي كه به آن‌ها محبت مي‌كند روي خوش‌نشان مي‌دهند.
    
    *گروه اطلاع رساني
    خبرنگار: مريم همتي**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
    پژوهشم**9117**9131
    ايرنا پژوهش، كانالي براي انعكاس تازه ترين تحليل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشي ايران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شويد.
     

View: 200 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82710533همچنين بخوانيد:
ظاهر نمايشگاه مطبوعات بهتر شده بود اما محتوا نه: منتظرقائم: قول مي‌دهم امسال هم اتفاق خاصي نيفتاده
چند انتقاد و پيشنهاد به نمايشگاه مطبوعات: بيژن نفيسي: مطبوعات ديگر مشتاق تيراژ بالا نيستند
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات ميزبان نشستهاي تخصصي 20 رسانه خارجي بود
ظاهر يا محتوا؛ مساله اين است
پايان ماراتن هشت‌روزه رسانه‌ها با فرصت اعتراض + اسامي رسانه‌هاي برتر و فعال: انتقاد حدادعادل از شوخي با فرهنگستان
چند نفر از نمايشگاه مطبوعات بازديد كردند؟
پيشكسوتان مطبوعات كشور تجليل شدند
كتاب خبرگزاري هاي ايران رونمايي شد: در نمايشگاه مطبوعات
معرفي رسانه هاي برتر در درست نويسي زبان فارسي: برگزاري اختتاميه نمايشگاه مطبوعات؛
محور اخبار رسانه هاي برونئي مسائل اجتماعي است: نامه و نظر هاي مردم در يك صفحه كامل روزنامه
توسعه مطبوعات و رسانه هاي خبري در ايران چشمگير است: سفير پاكستان در گفتگو اختصاصي با ايرنا در نمايشگاه مطبوعات
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:براي راه اندازي دانشكده خبر در خراسان جنوبي تلاش مي شود
رسانه‌ها به كدام خبرگزاري‌ها بيشتر تمايل نشان مي‌دهند؟: در نشست منبع‌نگاري و صحت اخبار رسانه‌ها تشريح شد
سازمان‌هاي خبري در ايران به شدت سياسي شده‌اند: خبرنگار آسوشيتدپرس در گفت‌وگو با ايسنا:
نمايشگاه مطبوعات آتليه شما نيست!: حاشيه‌هاي چهارمين روز از نمايشگاه مطبوعات
چرا در نمايشگاه از رسانه‌ها ابتكاري سر نمي‌زند؟: گفت‌وگو با مديرمسؤول روزنامه «عصر اقتصاد»
گزارشي از حال و هواي حماسي نمايشگاه مطبوعات
با توجه به قهر برخي رسانه‌ها از نمايشگاه مطبوعات، اين نمايشگاه را آسيب‌شناسي كنيم: نعمت احمدي در گفت‌وگو با ايسنا:
نشست‌هاي تخصصي امروز نمايشگاه مطبوعات
مينو بديعي:مردم در رسانه‌ها فراموش شده‌اند
نمايشگاه مطبوعات تحت پوشش برترين اپراتور اينترنت ثابت كشور
زلف اولين نشريه خصوصي را به سبيل مظفرالدين‌ شاه گره زدند: فريد قاسمي ـ حافظه گوياي مطبوعات ايران:
لزوم آسيب‌شناسي نمايشگاه مطبوعات فعلي و سال‌هاي قبل : عضو شوراي سردبيري روزنامه افكار در گفت‌وگو با فارس:
لزوم بها دادن مسئولان نمايشگاه مطبوعات به غرفه‌هاي آموزشي و فرهنگي: مسئول غرفه ماهنامه رشد كودك در گفت‌وگو با فارس عنوان كرد
مخابره اخبار به زمان «حال»: خبرنويسي به سبك آسوشيتدپرس
واكنش قائم مقام نمايشگاه مطبوعات به اعتراض انجمن عكاسان: در پاسخ به مهر عنوان شد؛
رئيس دفتر الجزيره در تهران:معادل دانستن اخبار با تبليغات به معني پايان روزنامه‌نگاري است
ديتاژورناليسم؛ افشاگري داخلي و قدرت پيش بيني آينده
سلطه غرب بر رسانه هاي استراليا، منافع مالي اولويت دارد: به مناسبت بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها،
فردا پنج نشست تخصصي داخلي و خارجي در نمايشگاه مطبوعات برگزار مي شود: همزمان با چهارمين روز برپايي
نمايشگاه مطبوعات؛ عادت يا ضرورت؟
نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها تخصصي نيست مخاطب عام دارد
روند رو به رشد گزارش‌هاي تصويري در نشريات الكترونيكي: در كارگاه «گزارش تصويري» نمايشگاه مطبوعات عنوان شد:
اينجا همه چيز درهم است: حاشيه‌هاي دومين روز نمايشگاه مطبوعات
در قطر شبكه‌هاي اجتماعي منبع خبر نيستند: خبرنگار تلويزيون الجزيره در گفت‌وگو با ايسنا:
نيايد روزي كه آنها با ما قهر كنند: دومين گزارش ايسنا از مردمي كه به نمايشگاه آمده‌اند
هر چه سريع‌تر براي روزنامه‌نگاري فكر عاجل كنيد!: هشدارهاي علي‌اكبر قاضي‌زاده در نمايشگاه مطبوعات
مطبوعات در كشورم در حال مرگ است: سردبير يك نشريه آلبانيايي در گفت‌وگو با ايسنا:
نگاهي به حلقه مفقوده نمايشگاه مطبوعات: گفت‌وگو با مردمي كه به عشق روزنامه آنجا مي‌روند
نمايشگاه مطبوعات نمايشي از تضارب آراء است: مدير راديو نمايش در غرفه ايسنا:
تشريح برنامه‌هاي اداره كل اسناد و انتشارات بنياد شهيد در نمايشگاه مطبوعات
شاخص‌هاي غرفه‌ برتر نمايشگاه مطبوعات كدام‌هاست؟: مدير اداره كل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي در غرفه ايسنا تشريح كرد
نشست‌هاي چهارمين روز نمايشگاه مطبوعات
ضعف پوشش‌ اينترنت موبايل در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها
فضاي مجازي موجب ارتقاي توان حرفه اي مطبوعات شده است
نخستين ويژه نامه نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
روزنامه نگار چيني: رسالت رسانه ها كمك به ارتقا همكاري بين ملت ها است
سال شمار نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها
مطبوعات و ضرورت استراتژي جديد
مطبوعات به خاطره‌ها مي‌پيوندند؟
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
فروش روزنامه‌هاي قاجاري در نمايشگاه مطبوعات
فرزاد اديبي از «گرافيك در مطبوعات» مي‌گويد: در نمايشگاه مطبوعات
پيشكسوتان رسانه در نمايشگاه مطبوعات حاضرند
انجمن صنفي عكاسان در نمايشگاه مطبوعات حضور ندارد
«فارابي» و «فيلم‌نگار» در نمايشگاه مطبوعات
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
كارگاه‌هاي آموزشي دفتر مطالعات در نمايشگاه مطبوعات
كارگاه‌ها و نشست‌هاي تخصصي بخش بين‌الملل نمايشگاه مطبوعات
"پوستر نمايشگاه مطبوعات كودكان را ديده است": دو اظهار نظر درباره پوستر نمايشگاه مطبوعات
آغاز گردهمايي 8 روزه‌ي رسانه‌ها در تهران
اولين بولتن‌هاي نمايشگاه به كدام روزنامه‌ها رسيد؟
جزئيات مراسم افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
نشست‌هاي نمايشگاه مطبوعات پس از افتتاح رسمي
سرفصل‌هاي سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
«جامعه‌اي كه نتواند به رسانه خود تكيه كند، ناامن است»: مشروح سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
جهانگيري: نبايد از رسانه دوري كنيم: افتتاح نمايشگاه مطبوعات با حضور معاون اول رييس جمهور
از كوچه‌هاي آشتي‌كنان نمايشگاه مطبوعات تا دلالان رسانه: گزارش كامل مراسم افتتاح نمايشگاه مطبوعات
انتقاد از خيابان يك‌طرفه بين رسانه و مردم: مديرعامل ايرنا با حضور در غرفه ايسنا عنوان كرد:
«روزنامه‌نگاري يا بولتن‌نگاري»: انتشار اولين ويژه‌نامه نمايشگاه مطبوعات
اعلام شرايط غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
زمان‌بندي و شرايط تحويل غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
اولين رسانه‌هايي كه در نمايشگاه مطبوعات امسال جانمايي كردند
جانمايي الكترونيك رسانه ها در نمايشگاه مطبوعات 26 مهر انجام مي شود
نقشه و اسامي رسانه‌هاي حاضر در نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
آخرين خبرها از بزرگترين‌ گردهمايي رسانه‌اي: كمتر از ۱۵ روز مانده به نمايشگاه مطبوعات

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني كاتاليز
شماره 4 (پياپي 804)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است