|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت86/9/15: حجت الاسلام والمسلمين دکتر علم الهدي کارشناس مذهبي صدا و سيما: تبعيض ها و بهره مندي هاي ويژه اتحاد ملي را برهم مي زند
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9498
دو شنبه 30 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6311 15/9/86 > صفحه 5 (فرهنگي ) > متن
 
 


حجت الاسلام والمسلمين دکتر علم الهدي کارشناس مذهبي صدا و سيما: تبعيض ها و بهره مندي هاي ويژه اتحاد ملي را برهم مي زند


نويسنده: گفتگو از احمد غلامحسيني

اشاره:
    در ادامه گفتگوهاي بخش فرهنگي، در اين شماره، نزد حجت الاسلام والمسلمين دکتر سيدمحمد باقر علم الهدي کارشناس مذهبي صدا و سيما، تحليلگر مسائل فرهنگي و اجتماعي و مدير حوزه علميه تخصصي حضرت قاسم ابن الحسن(ع) رفته و با ايشان به گفتگو پرداختيم که ماحصل آن از نظرتان مي گذرد؛
    لطفا خود را معرفي بفرماييد؟
    اينجانب سيدمحمد باقر علم الهدي به سال 1341 هجري شمسي در تهران متولد شدم و در يک خانواده مذهبي و روحاني رشد و نمو نمودم. پدر بزرگ من مرحوم آيت الله حاج سيدعلي علم الهدي از علماي بنام مشهد مقدس و معاصر مرحوم آيت الله العظمي ميلاني بودند. ايشان هفت فرزند پسر داشتند و همگي آنها به غير از پدرم از چهره ها و شخصيت هاي علمي و روحاني هستند و هرکدام به نحوي در مسير ترويج معارف اهل بيت عليهم السلام مشغولند فقط پدر اينجانب به دلايل خاصي به اشتغالات اقتصادي روي آوردند و هم اکنون در بازار مشغول فعاليت بوده و همواره نسبت به علوم ديني و فقهاي عالي مقام علاقه مندي ويژه اي دارند. به همين دليل تمام فرزندانشان، حتي نوه هاي ايشان همگي در کسوت مقدس روحانيت بوده و يا در حوزه هاي منور علميه مشغول تحصيل هستند.
    چنانچه ممکن است در خصوص چگونگي ورود به حوزه علميه و نيز اساتيدي که از محضرشان کسب فيض نموديد توضيح دهيد؛
    اينجانب پس از پايان دوره راهنمايي در رژيم طاغوت ستمشاهي و به دليل بي بند و باري هاي آن زمان در مسائل فرهنگي و نيز وابستگي شديد به تحصيل در علوم اسلامي و فقه و فقاهت در سال 1356 وارد حوزه علميه حضرت آيت الله مجتهدي تهراني شدم. اين حوزه و مديريت موفق آن همواره مورد توجه و علاقه بيت ما قرار داشت و به همين دليل برادر بزرگ من و همچنين ساير پسرعموهايم در آن مدرسه علميه تحصيل کرده بودند. روش تحصيل در اين حوزه نيز با مختصات منحصر به فرد آن، بهترين روزنه اميد جهت گام گذاردن در رشته اي بود که آن را انتخاب نموده بوديم.
    پس از پايان سال تحصيلي 57-56 و با شکوفا شدن اقدامات انقلابي مرحوم امام و زحمات مردم شهيدپرور، آرام آرام فضاي کشور تحت تاثير انقلاب شکوهمند اسلامي قرار گرفت و انقلاب اسلامي به پيروزي رسيد، در آن زمان بود که احساس شد وظيفه طلاب جوان در آن برهه از تاريخ کشور دو چندان گرديده است و باوجود اشتياق فراوان در جهت همراهي با نيروهاي مدافع انقلاب در ارگان هاي انقلابي، همواره تحصيل به عنوان اولويت اول براي اينجانب مطرح بود. زيرا از همان زمان اين درک صحيح در من شکل گرفته بود که انقلاب نيازمند نيروهاي کيفي است و بايد سربازان با کيفيت براي دفاع از حريم دين و شريعت تربيت شوند. البته لازم است اينجا اعتراف کنم که اينجانب هرگز توفيق لازم جهت ارتقاي علمي و روحي را نتوانستم کسب نمايم ولي اين تفکر، يک انديشه صحيحي بود که در من و برخي از دوستانم شکل گرفته بود و به همين جهت تحصيل را بر هر کار ديگر ترجيح داده و از محضر اساتيدي همچون آيت الله مجتهدي، مرحوم آيت الله جوادي، مرحوم آيت الله رئوفي، مرحوم حجت الاسلام والمسلمين معصومي و آيت الله ضياءآبادي و حجت الاسلام والمسلمين حسيني دروس تحصيلي خود را در زمينه هاي نحو عالي و بلاغت، فقه، اصول و منطق و فلسفه بهره بردم. در سال 1361 پس از اتمام شرح لمعه و اصول مظفر جهت ادامه تحصيل به شهر مقدس قم مشرف شدم. پس از ورود به حوزه علميه قم باتوجه به تنوع دروس و تکثر اساتيد، از محضر آيت الله اعتمادي و مرحوم آيت الله ستوده براي پايان دوره سطح بهره بردم. در سال 1364 در محضر اساتيدي چون آيت الله العظمي وحيد خراساني در درس خارج فقه و اصول ايشان شرکت کردم تا سال 1377 به مدت 13 سال از نقطه نظرات فقهي و اصولي اين فقيه بزرگوار و نيز محروم آيت الله العظمي ميرزاجواد تبريزي بهره مند شدم.
    از آنجايي که اشتياق وافري به يادگيري زبان هاي زنده دنيا داشتم در خلال تحصيلات از آموزش زبان هاي عربي و انگليسي نيز غافل نشدم و در ايام تبليغات و تعطيلات حوزوي با حضور در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل از فضاي ملکوتي حاکم بر جبهه ها نيز بهره گيري کردم. از سال 1373 با شروع دوره هاي تخصصي دکتري در حوزه علميه قم در آزمون ورودي شرکت کردم و پس از موفقيت در آزمون ورودي در رشته فلسفه و کلام در موسسه مطالعاتي امام صادق عليه السلام، زير نظر حضرت آيت الله سبحاني در کنار دروس خارج فقه و اصول مشغول تحصيل شده و در سال 1377 فارغ التحصيل رشته فلسفه و کلام در مقطع دکتري گرديدم و در همان سال به تهران مراجعت نمودم.
    در حال حاضر در کدام حوزه علميه مشغول تدريس هستيد؟ همچنين پيرامون فعاليت هاي فرهنگي و علمي خود توضيحاتي را ارائه بفرماييد؟
    هم اکنون در حوزه علميه حضرت قاسم بن الحسن (عليه السلام) و حوزه علميه حضرت قائم چيذر تدريس مي نمايم.
    در حوزه علميه حضرت قائم(عج) فقه از جمله کتب فقهي مانند ميراث، حدود و قصاص و ديات تدريس مي نمايم. لازم به ذکر است کتاب الارث شرح لمعه از تخصصي ترين کتب فقهي حقوقي است که حقير با روش رياضيات و به زبان روز تدريس مي کنم و گمانم بر اين است که از بحث هاي موفق اينجانب باشد.
    حوزه علميه و تخصصي حضرت قاسم بن ا لحسن (عليه السلام) که امسال راه اندازي شده است در دو رشته تفسير و علوم قرآني و کلام فعاليت مي کند. ضمن مديريت اين حوزه به تدريس تفسير براي طلاب مقطع کارشناسي مشغول هستم. البته تدريس قواعد فقهي و فقه مقارن و اصول فقه از ديگر فعاليت هاي علمي اينجانب مي باشد. تا قبل از افتتاح حوزه علميه حضرت قاسم بن الحسن (عليه السلام) در ايام فراغت و تعطيلات حوزه با عنايت به ارتباطات فرهنگي با خارج از کشور که اينجانب در دوران تحصيل در قم پيدا نموده بودم، با ارائه مقالاتي در برخي از دانشگاه هاي خارج از کشور تاکنون ارتباطات خوبي را با برخي از دانشگاه هاي اوکراين، يونان، لبنان، سوريه، بلاروس (مينسک) و کيپ تاون در آفريقاي جنوبي داشته ام و سفرهاي مکرري به اين کشورها جهت دفاع از مقالات خود نموده ام. در کنار آن نيز جلساتي را براي مسلمانان و شيعيان اين کشورها داشته ام که اين ارتباطات همچنان ادامه دارد.
    جنابعالي فعاليت هاي موثري در موسسه فرهنگي، مذهبي حضرت قاسم بن الحسن (عليه السلام) داشته و داريد لطفا درخصوص فعاليت هاي اين مجموعه فرهنگي توضيحاتي را ارائه بفرماييد.
    موسسه فرهنگي و مذهبي حضرت قاسم بن الحسن (عليه السلام) يک مجموعه فرهنگي و مذهبي است که داراي ماموريت هاي مختلف فرهنگي است. لازم است در اينجا نگاهي به تاريخچه اين مجموعه فرهنگي داشته باشيم.
    پس از قيام و نهضت مردمي پانزده خرداد و تبعيد مرحوم امام(ره) جواناني پرشور در راستاي اهداف فرهنگي، در يکي از محلات جنوب تهران با تشکيل هيئتي به نام حضرت قاسم بن الحسن (عليه السلام) فعاليت فرهنگي خود را آغاز نموده واين هيئت در طول ساليان متمادي با فرازها و فرودهاي شرايط فرهنگي رژيم سابق با مقاومتي دليرانه در مقابل فرهنگ ستيزان طاغوتي مقاومت کردند تا پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي تصميم به توسعه کارهاي فرهنگي گرفتند و در منطقه جنوب شرق تهران در ضلع شمالي ميدان شهيد محلاتي در بزرگراه شهيد محلاتي (آهنگ سابق) يک مجموعه فاخري را تاسيس کردند اين مجموعه با چند وظيفه سنگين هم اکنون مشغول خدمت رساني است و مهمترين رسالتش، برنامه هاي فرهنگي و غني در ماه هاي محرم و صفر و اعياد و شهادت هاي حضرات معصومين سلام الله عليهم اجمعين مي باشد و هر شب برنامه تفسير قرآن کريم و يا نهج البلاغه توسط اينجانب بيان مي شود. در کنار برنامه هاي مسجد، حوزه تخصصي مجموعه فرهنگي حضرت قاسم بن الحسن(ع) است که در دو رشته تفسير و علوم قرآني و کلام فعاليت مي کند و انشاالله در سال هاي آينده رشته هاي تخصصي ديگر مانند رشته قضاء، تاريخ اسلام، تبليغ و فلسفه افزوده خواهد شد. اين حوزه با همکاري شوراي مديريت حوزه علميه قم و زير نظر آن مرکز آغاز به کار کرده است و پس از پايان دوره مدرک رسمي کارشناسي به فارغ التحصيلان اعطا خواهد شد و پس از آن طي يک کنکور، طلاب اين حوزه، در مقطع کارشناسي ارشد و پس از آن در رشته دکتري مشغول به تحصيل خواهند شد.
    لازم به ذکر است که مدارک اعطايي با تائيد مرکز مديريت حوزه علميه قم بوده و داراي اعتبار کشوري است. در کنار حوزه علميه تخصصي برادران هم اکنون حوزه علميه خواهران فعال است و در مقطع سطح 2 حوزه و زير نظر شوراي مرکزي مديريت حوزه هاي خواهران مشغول سرپرستي حوزه وتعليم دروس حوزوي به طلاب و دانش پژوهان مي باشم. در اين مجموعه کتابخانه نفيسي جهت بهره مندي بيش از پانصد نفر از جوانان، تاسيس شده که انشا الله درآينده بسيار نزديکي افتتاح خواهد شد.
    در اين مرکز، مجموعه ورزشي از قبيل سالن بدنسازي، استخر، سونا و جکوزي پيش بيني شده است که ظرف سه ماه آينده به حول و قوه الهي در اختيار جوانان منطقه قرار خواهد گرفت.
    يکي ديگر از واحدهاي اين مجموعه، مرکز تحقيقات کامپيوتري است که در آينده اي نزديک به بهره برداري خواهد رسيد. از ديگر واحدهاي اين موسسه، دارالشفاي حضرت قاسم بن الحسن(ع) است که در نوع خود بي نظير است و هم اکنون در حوزه هاي تخصصي مختلف مشغول خدمت رساني است.
    مرکز مشاوره و مددکاري نيز از ديگر خدمات اين موسسه خيريه فرهنگي و مذهبي است که خواهد توانست کمک هاي شاياني را به مردم شريف اين بخش از کلانشهر تهران ارائه نمايد.
    به عنوان کارشناس مذهبي راديو و تلويزيون، چه نظري درخصوص برنامه هاي ديني صدا و سيما داريد؟
    اخيرا برنامه هاي راديو و تلويزيون نسبت به مسائل فرهنگي و مذهبي توجه بيشتري نشان مي دهد و اين باعث خوشوقتي است و در اينجا لازم مي دانم از مديران سازمان و برنامه ريزان مذهبي تشکر نمايم.
    اما نکته اي که جهت تعامل و رشد بيش از پيش رسانه ملي ضروري به نظر مي رسد؛ اينکه صدا و سيما در سريال هاي مذهبي بايد حساسيت ويژه اي براي انعکاس آداب و رسوم و فرهنگ ايران اسلامي در کانون خانواده ها به جهت تقويت و استحکام بنيان خانواده داشته باشد. ولي متاسفانه گاهي اوقات مشاهده مي شود که رسانه ملي بدون توجه به دقت لازم اصالت هاي محلي و خانوادگي را ناديده مي گيردو با اختلاط زن ها و مردها و نوع گويش هاي ويژه آنان شرايط نامساعدي را در منازل هموطنان خصوصا متدينين به وجود مي آ ورد. در ارتباط با جلسات و ميزگردهاي مذهبي نيز متاسفانه خيلي از مواقع مجريان يا کارشناسان دانش لازم و جذابيت مطلوب را ندارند که بايد به اين بخش هم توجه ويژه اي شود.
    چند فرزند داريد و به چه کاري مشغول هستند و آيا تمايل داريد آنها مانند جناب عالي وارد مسلک روحانيت شوند؟
    من 3 فرزند پسر دارم. پسر اول من 21 سال سن دارد و اکنون در سال چهارم حوزه علميه چيذر مشغول تحصيل است و همزمان با حوزه، دانشجوي سال آخر دانشگاه در مقطع کارشناسي مي باشد. ايشان در زمره طلاب است و خودش راهش را انتخاب نموده است.
    پسر دوم من دانش آموز سال سوم دبيرستان است. ايشان به رشته هوا - فضا اشتياق بسياري دارد و احتمالادر همين رشته نيز ادامه تحصيل خواهد داد.
    پسر سوم من دانش آموز پنجم ابتدايي است، او نيز گرايش شديدي به نظام روحانيت دارد. اصولافرزندانم را در انتخاب رشته آزاد مي گذارم و آنان خود نيز مسير زندگيشان را انتخاب مي کنند البته اينجانب مانند هر پدر و مادر ديگري تلاش مي کنم مشاور خوبي براي آنان باشم.
    به نظر شما مشکلات فرا روي حوزه هاي علميه چيست؟ و براي رفع مشکلات آنان چه پيشنهادهايي داريد؟
    از آنجايي که همواره حوزه هاي مبارکه علميه در مسير تعالي روحي و معنوي مردم و ترويج معارف اهل بيت (عليهم السلام) نقش تعيين کننده اي داشته و دارند، لذا همواره از سوي دشمنان مورد تهديد و تخريب شخصيتي قرار داشته است و هميشه خطر اين گونه مراکز علمي و مذهبي را هدف قرار مي دهد، به همين منظور توجه و هوشياري مديران و دست اندرکاران حوزه هاي علميه، تحت توجهات ولي الله الاعظم(عج( )روحي فداه)، بزرگترين مانع دستيابي دشمنان به حوزه هاي علميه بوده است ولي يقينا عنايات هميشگي حضرت صاحب الامر(عج) نسبت به حوزه هاي علميه، هرگز نبايد مجوزي براي کم کاري و يا عدم درک صحيح از نيازهاي امروز جامعه ديني ما باشد.
    شبهات و پرسش هايي که امروز توسط دشمنان، جهت تخريب اعتقادات نسل جوان، طراحي و ترويج مي گردد، بيانگر ضرورت توجه ويژه حوزويان نسبت به اردوگاه اعتقادي مردم است.
    توسعه وسايل ارتباط جمعي و تاسيس دهکده جهاني در عصر حاضر اعم از امواج راديو و تلويزيوني و ماهواره ها و اينترنت، همگي حکايت از نياز يک اقدام سريع و عاجل براي بهره مندي از اين گونه امکانات دارد و اگر دير اقدام شود همين امواج به راحتي مي تواند ما راخرد نموده و نسل آينده را از حقايق ديني جدا کند بر همين اساس، حوزويان رسالتي بس سنگين تر از سابق برعهده دارند، زيرا آنان مي توانند با بهره مندي از اين گونه امکانات درجهت ترويج معارف و تفکرات اهل بيت عصمت و طهارت(ع) اقدام نمايند و صداي قرآن و بيانات پيامبر اعظم(ص) و اهل بيت عصمت و طهارت (ع) را به گوش تشنگان حقيقت و حق جويان اسير و در بند شانتاژهاي تبليغاتي رسانده و مخاطبان خود را به راحتي در اقصي نقاط عالم پيدا نمايند. در غير اين صورت بايد منتظر سيل بنيان کن شبهات و پرسش هاي وارداتي استکبار جهاني بود که در صورت عدم آمادگي لازم در برابر شبيخون فرهنگي، حوزه هاي علميه هيچ گونه پاسخ و جوابي نخواهند داشت.در اينجاست که بايد با نگرشي عميق و سيستماتيک به استقبال شرايط به وجود آمده تبليغات دنيا رفت تا بتوانيم بهترين اقدامات را در جهت ترويج دين مبين اسلام ناب محمدي(ص) بنماييم.
    البته سخن گفتن در اين باره نيازمند فرصت و برپايي همايش ها و هم انديش هايي است که از زواياي مختلف(اين موضوع) بسيار مهم را بررسي نمود ولي آنچه که در اين مختصر مي گنجد و بايد حوزه هاي علميه خصوصا مديريت حوزه هاي علميه در شهر مقدس قم بيش از پيش به آن توجه داشته باشند در چند نقطه اصلي و اساسي متصور است؛
    يکي از نقاط مهم و تعيين کننده که مي تواند سيستم لازم را در آماده سازي طلاب تامين نمايد مديريت علمي حوزه هاي علميه است، مي دانيم که رشته مديريت جداي از ساير رشته هاي صنعتي و مهندسي ، جايگاه علمي در فرايند رشد و بهره وري از امکانات دارد و بر همين اساس امروزه تا مقطع دکترا، در مراکز علمي دانش پژوه مي پذيرد. متاسفانه بايد بگويم در خيلي از حوزه هاي علميه، اين گونه مديريت علمي اعمال نمي شود.
    البته اين به آن معني نيست که گردانندگان حوزه هاي علميه از جايگاه علمي لازم برخوردار نيستند، خير، هرگز اينچنين نيست، زيرا که دانش آموختگان حوزوي، به دليل آنکه براساس وظيفه شرعي تحصيل مي کنند، علم و کسب دانش را به عنوان يک واجب مي بينند و مشغول تحصيل مي شوند لذا هرگز به فکر وقت گذراني در ايام تحصيلات نيستند بلکه اداره حوزه هاي علميه بايد از آهنگ علمي و سيستماتيک بهره مند شود تا از تصميم گيري هايي که بر مبناي سليقه هاي شخصي است، پرهيز شود و من همين جا توجه برنامه ريزان و اعضاي محترم شوراي عالي مديريت حوزه هاي علميه را به اين نکته حياتي و تعيين کننده جلب مي نمايم که موفقيت آينده طلاب و دانش پژوهان علوم حوزوي در گرو چگونگي شکل اداره آنان در زمان تحصيل است، زيرا کرامت و تهذيب نفس و دانش افزايي و روح تحقيق سربازان امام زمان(عج) و شاگردان مکتب امام صادق(عليه السلام) بستگي به نوع برخورد مديران و اساتيد مدعو در حوزه ها دارد که بايد به اين امر توجه ويژه شود. از ديگر مطالبي که در راستاي آماده سازي طلاب جوان در جهت به روز بودن آنان مي باشد وجود امکانات مناسب و در اختيار گذاردن آنان به طلاب در حوزه ها مي باشد. تا در سايه بهره مندي از امکانات، نيازمندي هاي جامعه را تشخيص دهند و نبوغ خود را بيابند و آماده ورود به صحنه جهت پاسخگويي و يا برنامه ريزي فرهنگي براي مخاطبان خود باشند. به همين منظور امروزه آموزش رايانه، اينترنت و حداقل دانستن يک زبان خارجي براي طلاب يک ضرورت است که بايد حوزه هاي علميه در کنار ساير دروس فقه و اصول و کلام و تفسير براي دانش پژوهان خود برنامه ريزي نمايند.(از ديگر مسائلي که مي تواند طلاب جوان را در مسير تحقيق وعلم، پرنشاط و فعال سازد، طراحي هدف هاي فرهنگي براي طلاب و ايجاد دورنماهاي علمي و اشتغالات آنان است که باعث مي شود طلاب جوان، به صورت هدفمند به تحصيل مشغول شوند. البته اين برنامه ها هم اکنون در حوزه هاي علميه با جديت تحت عنوان مراکز تخصصي دنبال مي شود که نقطه اميدي در دل ها ايجاد کرده ا ست که بايد انشاالله روز به روز بر توسعه آن افزوده شود.
    مقام معظم رهبري امسال را به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي مزين فرموده اند ضمن توضيح در اين خصوص، چه طرح ها و پيشنهادهايي جهت اجرايي شدن منويات معظم له به نظر شما مي رسد؟
    مقام معظم ولايت فقيه، رهبر فرزانه انقلاب شکوهمندمان، به مثابه يک باغبان دلسوز در مزرعه و لاله زار کشور همواره به دنبال حفظ و صيانت از دستاوردهاي انقلاب است و همان گونه که باغبان خبره، علف هاي هرزه را به خوبي مي شناسد و با آن برخورد مي کند و يا نحوه رسيدگي به باغ را جهت طراوات و شادابي به بهترين شکل انجام مي دهد، ايشان نيز خطرات از ناحيه دشمن را به خوبي شناسايي مي کنند و براي از بين بردن آن به موقع وارد عمل مي شوند و فرامين و دستورات لازم را به مردم و کليه مسلمانان جهان صادر مي فرمايند. اگر امسال به عنوان سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي مزين شده است شايد دلايل مختلفي داشته باشد ولي از نظر بنده، مهمترين آن ضرورت يکپارچگي امت اسلام خصوصا در خاورميانه جهت دفاع از مردم مظلوم فلسطين، لبنان، عراق و افغانستان و حفظ آب و خاک و ناموس آنان به عنوان وطن اسلامي باشد، زيرا دشمن در فکر تغيير جغرافياي خاورميانه بوده و هست و شعار دروغين مبارزه با تروريسم آنان حکايت از برنامه هاي شان براي بهره گيري از امکانات مسلمانان و زنجيرکشاندن آنان توسط رژيم اشغالگر قدس، اسرائيل غاصب مي باشد.
    آنچه که مي تواند تمام برنامه هاي آنان را نقش بر آب نمايد حفظ اتحاد و انسجام ميان مسلمانان است که امسال رهبر معظم انقلاب به خوبي ضرورت آن را تشخيص دادند و به مردم توصيه نمودند اما آنچه که مهم است اين است که اتحاد ملي و انسجام اسلامي يک شعار نيست بلکه يک روش و اقدام صحيح در زندگاني همه ما به عنوان مردم است که مي تواند در ابعاد مختلف در متن زندگي ما عينيت پيدا کند. لذا ما بايد ببينيم چه عاملي باعث گسست اتحاد ملي و انسجام اسلامي ماست. گاهي از اوقات تعدي به حقوق مردم و تبعيض ها و بهره مندي هاي ويژه عده اي از مردم، روح وحدت و يکپارچگي را برهم مي زند که بايد همه اقشار از مسئولان گرفته تا مردم آن را رعايت نمايند. چه بسا خيلي از مسئولان اينچنين پندارند که مخاطب رهبر معظم انقلاب اسلامي آنان نيستند و فقط مرد م اند که بايد اسباب و موجبات وحدت ملي را باعث شوند در حالي که مسئولان در ابتداي امر بايد نشان دهند که پيرو رهبر حکيم انقلاب مي باشند تا مردم نيز با دلگرمي بيشتر به دنبال اجرايي شدن فرمايشات حضرت آيت الله خامنه اي باشند. به هر حال فرمان معظم له به عنوان يک مرجع که در جايگاه والاي ولايت فقيه نيز هستند براي همه مردم تکليف آور است و هر عنصري که اين وحدت و يکپارچگي را برهم بزند فعل حرام انجام داده و برخلاف شرع مقدس عمل نموده است.
    وظيفه ما در دوران غيبت امام زمان(عج) چيست؟
    ما در اين ايام بايد روح انتظار را در وجود خود همواره زنده و پايدار نماييم، معناي انتظار، خود مفهوم جامعي از آ مادگي اخلاقي، رفتاري و عبادي را مي طلبد، منتظر امام زمان (عج)، ابتدا قلبش و سپس رفتارش را به شکلي تنظيم مي کند که باعث رضايتمندي حضرت بقيه الله الاعظم(عج) باشد و امام زمان عليه السلام او را بپذيرند نه اينکه عملکرد او باعث رنجش و آزردگي قلب مقدس امام زمان(عج) شود.
    


 روزنامه رسالت، شماره 6311 به تاريخ 15/9/86، صفحه 5 (فرهنگي )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1021 بارآثار ديگري از "گفتگو از احمد غلامحسيني"

  حجت الاسلام والمسلمين حسيني همداني كارشناس شبكه قرآن و امام جماعت مسجد صاحب الزمان (عج:)بايدكيان مسجد حفظ شود
گفتگو از احمد غلامحسيني -عكس از عليرضا شعبان پور، رسالت 12/12/87
مشاهده متن    
  سيد اميرمحمد خرازاني مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش: مديران آموزش و پرورش به جوانان اعتماد ندارند
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 19/1/87
مشاهده متن    
  سيداميرمحمد خرازاني مديرعامل خبرگزاري دانش آموزي ايران:پانا سي هزار خبرنگار دانش آموز دارد
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 11/11/86
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين محمد علي رحماني کانديداي مجلس بايد اقتصاددان، جهان آگاه، شجاع و خدوم باشد
گفتگو از احمد غلامحسيني ، رسالت 19/10/86
مشاهده متن    
  خدمت به مردم توصيه اوليايخداست/ ديدار با ستارگان زمين- 3
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 9/7/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت و سياستگذاري در سلامت
شماره 6 (پياپي 806)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است