|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت86/10/19: حجت الاسلام والمسلمين محمد علي رحماني کانديداي مجلس بايد اقتصاددان، جهان آگاه، شجاع و خدوم باشد
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9477
پنج شنبه 5 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6338 19/10/86 > صفحه 5 (فرهنگي ) > متن
 
 


حجت الاسلام والمسلمين محمد علي رحماني کانديداي مجلس بايد اقتصاددان، جهان آگاه، شجاع و خدوم باشد


نويسنده: گفتگو از احمد غلامحسيني

باسلام و تشکر به خاطر اختصاص وقت خويشبه گروه فرهنگي روزنامه رسالت، لطفا مختصري از زندگينامه خود را بيان نماييد.
    قبل از گفتگو من نيز از جنابعالي که به اينجا تشريف آورده ايد تشکر مي کنم اميدوارم روزنامه رسالت از رسالت واقعي خود که دفاع از ارزش هاي متعالي اسلام و انقلاب و معرفي اسلام ناب محمدي(ص) است باز نايستد.
    اينجانب معمولايکي از روزنامه هايي که به جهت گيري هاي سياسي، اجتماعي و خبري و نيز در حوزه ديني آن توجه دارم روزنامه رسالت است.
    ملاحظه مي کنيد که امروز روزنامه رسالت که در پيش روي من هست و جلب توجهم کرده، در بخش سياسي به نقش استعماري و توسعه طلبي آمريکا و طرح خاورميانه بزرگ و نقش آن کشور در سرکوب نهضت هاي آزاديخواه و مواضع خصمانه اي که همواره با انواع جنايات و کشتار عليه امت اسلامي مانند عراق و افغانستان و ... وبالاخره در کشور فلسطين اشغالي، اسرائيل اين غده سرطاني و باحمايت آمريکا صورت مي گيرد توجه نموده و به افشاگري پرداخته است. اين مواضع است که طبق نظرات حضرت امام(ره)، آمريکا را سرسلسله همه شرارت هاي ضد بشري معرفي کرده است و حق نيز چنين است که نبايد از کيد و مکر شيطان بزرگ و صهيونيسم بين الملل غفلت کرد.
    اما در پاسخ به سوال جنابعالي، اينجانب محمد علي رحماني در سال 1332 شمسي در شهرستان قوچان متولد شدم و در يک خانواده متعهد و مذهبي و در فضايي اسلامي و انقلابي و مانوس با روحانيت رشد يافتم.
    مرحوم پدرم از کسبه موجه و محترم بازار قوچان و از زندگي خوبي برخوردار بودند و به دليل مراودات و انسي که با علما و اهل معرفت از سير و سلوک داشتند در ابعاد معنوي هم به توفيقاتي دست يافته بودند اگر چه زاهد بودند ولي تارک دنيا نبودند.
    در امور اجتماعي مشارکت داشتند و در اصلاح ذات البين بستگان و نسبت به طبقات ضعيف دستگير و در امر به معروف و نهي از منکر هيچ کوتاهي نمي کردند.
    مرحوم پدرم از محضر پرفيض عالم رباني وعارف انقلابي آيت الله آقاي نجفي (قدس سره( )صاحب تاليفات زياد از جمله سياحت شرق و سياحت غرب) و ديگر علماي مجاهد اين شهر بهره ها برد و برهمين اساس ملتزم به فرائض و سنن اسلامي بود و از نخستين کسبه اي بود که به نهضت روحانيت لبيک گفت و شيفته حضرت امام خميني(رض) بود به طوري که شجاعانه در آن جو خفقان و رعب انگيز دوران ستمشاهي تصاوير حضرت امام خميني و ديگر مبارزين را در مغازه خود نصب نموده بود.
    مرحوم پدرم از مشوقين اصلي بنده براي ورود به وادي پر نور روحانيت بودند.
    تحصيلات اينجانب با ورود به حوزه علميه قوچان آغاز شد. سپس براي تکميل تحصيلات به حوزه هاي مقدسه مشهد، نجف اشرف و قم مشرف شدم که خود داستاني طولاني دارد.
    درخصوص انگيزه تشرف به حوزه علميه نجف اشرف توضيحاتي را بيان بفرماييد.
    پس از تبعيد پدر و همه اعضاي خانواده ام به دليل مبارزات انقلابي و پس از قضاياي 15 خرداد و هجوم به فيضيه و ايجاد رعب و وحشت و فشار رژيم برحوزه هاي علميه سراسر کشور و نگراني پدرم از عدم پيشرفت تحصيلات اينجانب، در چنين جوي، حسب تصميم و اقدام به موقع ايشان حوزه تحصيلي اينجانب از مشهد مقدس به نجف اشرف انتقال يافت و تقريبا چند ما قبل از تبعيد ثانوي حضرت امام از ترکيه به عراق و نجف اشرف، اينجانب وارد حوزه علميه نجف اشرف شدم.
    لطفا نام اساتيدي را که از محضرشان کسب فيض کرده ايد به اختصار ذکر بفرماييد.
    اينجانب در دوران تحصيل در دروس فقه، اصول، فلسفه و تفسير و ادبيات عرب از حضرت آقايان آيت الله رمضانعلي قوچاني (عموي بزرگوارم)، مرحوم مدرس افغاني، حجت الاسلام عزيزي، حجت الاسلام سعادتي، آيت الله مصطفوي کاشاني، آيت الله راستي کاشاني، آيت الله شهيد مدني، آيت الله رضواني، آيت الله حاج تقي قمي، آيت الله ميرزا جواد آقا تبريزي، آيت الله دکتر محمد صادقي تهراني، آيت الله مجتبي لنکراني، آيت الله حاج حسين همداني و نيز حضرت آيت الله العظمي امام خميني و آيت الله العظمي خويي، آيت الله سيد عبدالاعلي سبزواري و حاج ميرزا باقر زنجاني و آيت الله ابطحي اصفهاني کسب فيض نمودم.
    الحمدالله پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي بعد از استقرار در تهران و علي رغم مسئوليت هاي سنگين در دفتر امام و مسئوليت بسيج سازمان عقيدتي سياسي نيروي انتظامي، از تحقيق و تدريس در حوزه هاي فقه و اصول و فلسفه غافل نشدم و مدت 2 سال است که به تدريس خارج اصول فقه با محوريت کتاب کفايه الاصول مرحوم آخوند خراساني (اعلي الله مقامه الشريف) اشتغال دارم.
    جمعي از اهل علم با فضيلت و علاقه مندان به مباحث اصولي، در اين جلسات شرکت مي نمايند.
    لطفا به اختصار بفرماييد سوابق اجرايي تان در سال هاي پس از پيروزي انقلاب تاکنون چه بوده است؟
    بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ضمن عضويت در دفتر حضرت امام خميني(رض) و نمايندگي معظم له در شهرستان قوچان، پس از استقرار حضرت امام در جماران ما نيز در تهران مستقر شديم.در ابتداي جنگ از طرف دفتر حضرت امام مکررا راهي جبهه هاي حق عليه باطل شدم و در چند عمليات نيز شرکت کردم تا اينکه مقرر شد از سال 1362 مسئول بسيج مستضعفين سپاه پاسداران انقلاب اسلامي باشم، در بسيج با همکاري و ايثارگري همکارانم موفقيت هاي بزرگي در جنبه هاي مختلف اعم از جذب، سازماندهي و اعزام نيرو، افزايش پايگاه هاي مقاومت بسيج و سريع تر نمودن آهنگ اعزام نيرو و بويژه اعزام 100/000 نفري سپاه حضرت محمد(ص) که شهره آفاق است و موجبات رضايت خداوند تبارک و تعالي و حضرت امام گرديد به نحوي که خطاب به بنده فرمودند:
    من همه شب شما را دعا مي کنم - شما باعث عزت اسلام و انقلاب شديد - اعزام يکصد هزار نفري مشت محکمي بر دهان استکبار بود، خدا شما را حفظ کند.و نيز مسئول ستاد جذب و هدايت کمک هاي مردمي به جبهه ها بودم که تقريبا بيش از 12 ميليارد تومان مساعدت هاي مردم به جبهه هاي حق عليه باطق ارسال گرديد.تشکيل بسيج مجلس اعلاي عراق با مسئوليت برادرم سردار مرتضي ميرزاخاني و همکاران ديگر در ستاد بسيج عضو کميته ويژه عمليات برون مرزي عليه حزب بعث عراق و کشورهاي کمک کننده به حزب بعث عراق به همراه آيت الله شهيد سيد محمد باقر حکيم(ره.)
    و نهايتا مبارزه با منافقين ضد خلق درمرصاد از طريق بسيج و کمک رساني در سال 1370 هجري شمسي حسب الامر حکم مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي (ادام الله ظله العالي) به نمايندگي ولي فقيه و رياست سازمان عقيدتي سياسي نيروي انتظامي منصوب شدم و نيز يکي از اعضاي ادغام نيروي انتظامي بودم که الحمدالله از عهده آن به خوبي برآمده و بالاخره منويات مقام معظم رهبري در ادغام نيروها و تشکيل مهمترين عنصر امنيت ملي يعني نيروي انتظامي را محقق ساختيم.
    امروز نيروي انتظامي با اجراي سياست امنيت فراگير و پايدار براي همه هموطنان يکي از مقتدرترين پليس هاي جوان و حامي محرومين و مستضعفين مي باشد.
    سازمان عقيدتي سياسي ناجا در طول 17 سال از اقتدار بالايي برخوردار بوده و بارها مورد تشويق و تائيد فرماندهي معظم کل قوا قرار گرفته است.
    لطفا درخصوص اقدامات سياسي و اجتماعي خود توضيحاتي را ارائه نماييد.
    اينجانب همانند گذشته که در اين 3 دهه بعد از انقلاب در خدمت حضرت امام و رهبر فرزانه انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي) و انقلاب و نظام مقدس اسلامي و در مسئوليت هاي مختلف سياسي، انتظامي و امنيتي بويژه در 2 سازماني که هريک از گسترد ه ترين نهادهاي حکومتي خدمتگزار به ملت و کشور يعني بسيج مستضعفين در سال هاي دفاع مقدس و نيروي انتظامي جمهوري اسلامي انجام وظيفه کرده ام و در اين چند سال يکي از اهداف حرکت هاي ما بر اين معني استوار بوده که پليس بايد حافظ امنيت در تمامي کشور و براي تمام مردم باشد و هرگز با جانبداري از گروه خاصي، نيروي انتظامي سالم را از مسير خدمت جدا ننمايد و در مسير روشن خط حضرت امام و مقام معظم رهبري گام بردارد.اما در مورد خودم، اميدوارم تا توان دارم در خدمت نظام مقدس اسلامي و ملت رشيد ايران و سرباز انقلاب در خط امام امت(ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) باشم.اينجانب از مراحم و الطاف مقام معظم رهبري و حسن اعتماد ايشان کمال تشکر را دارم.اما همان گونه که مقام معظم رهبري در جلسه اي خطاب به بنده فرمودند و نيز حضرت حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني به نمايندگي از معظم له در جلسه توديع و معارفه اعلام کردند، نظر رهبر معظم انقلاب توديع نيست بلکه انتقال از سنگري به سنگر ديگر است. همچنين مقام معظم رهبري مقرر فرمودند که شما نظر مشورتي خود را پيرامون شغل آينده اعلام کنيد. اما همان گونه که خدمت مقام معظم رهبري عرض کردم، اعلام مي کنم که من يک سرباز کوچک انقلاب وخدمتگزاري براي مردم شريف و رشيد کشور و امت اسلامي مان هستم و برحسب وظيفه سربازي ام در هر عرصه اي که خدمت به ملت شريف ايران اسلامي محسوب شود آماده خدمتگزاري هستم.
    ولي امر مسلمين، امسال را به نام اتحاد ملي وانسجام اسلامي مزين فرموده اند در اين خصوص توضيحاتي را ارائه بفرماييد.
    کشور بزرگ و پرافتخار ايران اسلامي و مردان و زنان شريف و بزرگوارش ترديدي در اقدامات خصمانه غرب و در راس آنها دولتمردان آمريکا ندارد.نياز به توضيح نيست که دشمن در برابر انقلاب بزرگ ملت ايران به رهبري حضرت امام(ره) از انواع ترفندهاي نظامي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي و از هرگونه وسايل تخريب استفاده نموده است و همواره مواجه با تدابير و رهبري هاي حکيمانه حضرت امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري و مقاومت ملت قهرمان و مسلمان ايران شد و نهايتا نتوانسته است به اهداف شوم و پليد خود برسد، لذا چشم اميد استعمار و استکبار به سه امر است.
    -1 جداسازي ايران از عرصه بين المللي تا او را در داخل مرزهايش منزوي کند و از صف مسلمين و کشورهاي اسلامي نه تنها جدا نمايد بلکه با القاي حساسيت ها، ايران را کشوري ضد صلح بلکه جنگ طلب معرفي نمايد و هرگونه ناامني در منطقه را به ايران منتسب نمايد و بالاخره جهان اسلام و کشورهاي اسلامي را رو در روي نظام جمهوري اسلامي ايران قرار دهد و جبهه جديدي باز نمايد تابه طرح خاورميانه بزرگ نزديک شود.
    -2 شبيخون فرهنگي دشمن با استفاده از همه ابزار ممکن، از جمله صدها شبکه تلويزيوني و راديويي و روزنامه ها و ...
    -3 ايجاد جنگ رواني و تهديدهايي که برخي از آنها زمينه تحقق دارند و عوامل تفرقه داخلي و دامن زدن به اختلافات قومي و مذهبي و تقويت خرافات و ... بر همين اساس رهبر معظم انقلاب با بررسي همه جانبه شرايط، براي مقابله با اين ترفندها در پيام نوروزي، امسال را به نام اتحاد ملي و انسجام اسلامي تعيين فرمودند.
    اتحاد ملي و وحدت کلمه به اين معنا که آحاد ملت ايران که داراي هر زبان، نژاد و مذهب و حتي مسلکي باشد در همه احوال و در تمام امور در برابر بيگانه متحد بوده و درجهت حفظ وطن و مردم و نظام مقدس جمهوري اسلامي بکوشند زيرا اتحاد، تار و پود يک جامعه با اقتدار و موفق و پيشرو را تشکيل مي دهد.
    اصولاشرط بقا وعزت و اقتدار هر نظام و حکومت و ملتي وحدت و انسجام ملي آن مردم مي باشد. وحدت و همدلي، بسترساز موفقيت در تمامي ابعاد خواهد بود.
    روي آوردن به تفرقه و اختلاف، درهم شکستن اقتدار سياسي يک نظام و ملت و بالاخره خدشه دار نمودن امنيت ملي است که در اين صورت نه تنها فرصت هاي مهم اقتصادي را از دست مي دهيم بلکه از نعمت هاي خدادادي هم استفاده نکرده و دچار فقر خود ساخته مي شويم که در اين صورت بستر تسلط بيگانگان و دشمنان بر مقدرات يک ملت، مهيا مي شود.انسجام اسلامي، بدين منظور که همه حول کلمه لااله الاالله بوده و به کلمه توحيد چنگ زده و با تکيه بر مشترکات بين امت اسلامي زمينه هاي يکپارچگي فراهم گردد.همان گونه که مقام معظم رهبري فرمودند: “ما اگر بخواهيم اتحاد ملي و انسجام اسلامي تحقق پيدا کند بايد بر اصولي که بين همه مشترک است تکيه کنيم و نبايد خودمان را سرگرم فروعي کنيم که مورد اختلاف است.”همه دستاوردهاي عظيم انقلاب و ملت مسلمان ايران از جمله موفقيت هاي دوران دفاع مقدس و فناوري هسته اي و کليه توفيقات در عرصه هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و علمي و ... که باعث خشم آمريکا و صهيونيست ها شده در سايه اتحاد و انسجام ملي پديد آمده است.
    همچنين دولتمردان، احزاب و گروه ها نبايد اتحاد ملي و انسجام اسلامي را يک شعار تلقي کنند. بلکه در همه عرصه هاي ملي و اسلامي به شاخص هاي وحدت بخش توجه نمايند.
    در ارائه و توزيع خدمات به همه طبقات جامعه و در اداي حقوق ملت به دور از رانت ها و تبعيض ها و بالاخره با ايجاد فرصت هاي شغلي و نعمت هاي خدادادي، محروميت زدايي صورت گيرد و با شناسايي عوامل گسست و نفي آن، زمينه هاي وحدت ملي را فراهم آورند.به نظر من ملت شريف و انقلابي ايران در همه عرصه هاي سخت کشور، ايثارگرانه به صحنه آمده و با اعتقادي که به ولايت دارد تکليف مدارانه عمل کرده است ولي جاي تاسف است که انحصارطلبي و خودرايي و تنگ نظري و اجراي قانون با تفسيرهاي غير واقعي و عدم لحاظ حقوق مردم از سوي برخي جريانات و اظهارنظرهاي تخريبي، جز عوامل دلسرد کننده مردم محسوب مي شود.
    در آ ستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي قرار داريم چه توصيه اي به احزاب و نيز به ملت شريف ايران داريد؟
    برکسي پوشيده نيست که معمار کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(اعلي الله مقامه الشريف) در پاسخ به سوال خبرنگاران که از ايشان پرسيدند، اين انقلاب شما وحدت نظري در بين همه گروه هاي سياسي و ديني به وجود آورده است که شاه بايد برود، نظام جايگزين به جاي شاهنشاهي چيست؟
    ملاحظه مي کنيد پاسخ حضرت ايشان را که فرمودند: ما قصد داريم حکومت اسلامي به معناي حقيقي خودش جايگزين رژيم سلطنتي شود، ما نظام جمهوري را به آراي عمومي (انتخابات) مي گذاريم و چون ايران همه شان مسلمان هستند راي بدين قضيه خواهند داد و بعد از راي آنها حکومت جمهوري اسلامي تشکيل خواهد شد. بنابراين همان گونه که انتخابات نقش اصلي را در نظام مقدس جمهوري اسلامي داشته، نبايد هرگز صحنه را خالي بگذاريم و مسئوليت خود را نسبت به نظام اسلامي يعني حضور پرشور در انتخابات را مورد غفلت قرار دهيم.حضرت امام فرمودند: وصيت من به ملت شريف ايران آن است که در تمام انتخابات از جمله نمايندگان مجلس شوراي اسلامي شرکت نمايند زيرا مجلس شوراي اسلامي در راس تمام نهادهاي نظام جمهوري اسلامي است. ثانيا در انتخاب وکلا، با طبقه روشنفکر تحصيلکرده و متعهد به اسلام و جمهوري اسلامي و با علما و روحانيون با تقوا و متعهد به جمهوري اسلامي نيز مشورت نمايند.معناي اين بيانات اين است که تسليم جوسازي ها و باندبازي ها و بالاخره فضاسازي هاي مزورانه از هر نوعش نشوند.ثالثا وکلااز طبقه اي باشند که محروميت و مظلوميت مستضعفان ومحرومان جامعه را لمس کرده باشند و در فکر رفاه آنان باشند نه از سرمايه داران و صدرنشينان مرفه و غرق در لذات و شهوت ها.رابعا وکلاي مجلس نماز شب خوان کفايت نمي کند، نمايندگان مجلس بايد افرادي سياسي، اقتصاددان و اشخاص آگاه به اوضاع جهان، متعهد به اسلام و موافق با جمهوري اسلامي و شجاع و وفادار به مردم و در خدمت مردم باشند.
    شوراي محترم نگهبان و وزارت کشور به نحوي عمل کنند که يک انتخابات سالم و رقابتي باشد و بستر براي مشارکت حداکثري فراهم گردد.
    


 روزنامه رسالت، شماره 6338 به تاريخ 19/10/86، صفحه 5 (فرهنگي )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1698 بارآثار ديگري از "گفتگو از احمد غلامحسيني "

  حجت الاسلام والمسلمين حسيني همداني كارشناس شبكه قرآن و امام جماعت مسجد صاحب الزمان (عج:)بايدكيان مسجد حفظ شود
گفتگو از احمد غلامحسيني -عكس از عليرضا شعبان پور، رسالت 12/12/87
مشاهده متن    
  سيد اميرمحمد خرازاني مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش: مديران آموزش و پرورش به جوانان اعتماد ندارند
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 19/1/87
مشاهده متن    
  سيداميرمحمد خرازاني مديرعامل خبرگزاري دانش آموزي ايران:پانا سي هزار خبرنگار دانش آموز دارد
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 11/11/86
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين دکتر علم الهدي کارشناس مذهبي صدا و سيما: تبعيض ها و بهره مندي هاي ويژه اتحاد ملي را برهم مي زند
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 15/9/86
مشاهده متن    
  خدمت به مردم توصيه اوليايخداست/ ديدار با ستارگان زمين- 3
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 9/7/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي كاربردي در مهندسي صنايع
متن مطالب شماره 3، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است