|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت86/11/11: سيداميرمحمد خرازاني مديرعامل خبرگزاري دانش آموزي ايران:پانا سي هزار خبرنگار دانش آموز دارد
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9498
دو شنبه 30 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6355 11/11/86 > صفحه 5 (فرهنگي ) > متن
 
 


سيداميرمحمد خرازاني مديرعامل خبرگزاري دانش آموزي ايران:پانا سي هزار خبرنگار دانش آموز دارد


نويسنده: گفتگو از احمد غلامحسيني

اشاره:
    فرصتي حاصل شد كه به سراغ سيداميرمحمد خرازاني مديرعامل خبرگزاري دانش آموزي ايران و مشاور جوان وزير آموزش و پرورش برويم و در خصوص خبرگزاري پانا و حواشي آن به گفتگو بنشينيم.
    از جمله ويژگي هاي بارز خرازاني ادب، تواضع و ميل به خدمت است.
    او متولد 1355 هجري شمسي و كارشناس ارشد فلسفه تعليم و تربيت اسلامي مي باشد. توجه خوانندگان محترم را به مطالعه مصاحبه ذيل جلب مي نماييم:
    در ابتداي امر در خصوص خبرگزاري پانا توضيحاتي را ارائه فرماييد.
    خبرگزاري دانش آموزي ايران (پانا) در سال 1382 توسط سازمان دانش آموزي ايجاد شد. اين سازمان و همچنين خبرگزاري يك نهاد غيردولتي است كه براي انجام فعاليت هاي پرورشي، در خارج از ساعات درسي دانش آموزان، در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيده و در حال حاضر زير نظر معاونت پرورشي وزارت آموزش و پرورش در حال فعاليت است.
    از جمله كارهاي ارزنده سازمان دانش آموزي، حج دانش آموزي و تاسيس خبرگزاري بود كه از وظايف و اهداف خبرگزاري پانا، اطلاع رساني به دانش آموزان در همه حيطه ها و حوزه هاي خبري از جمله در ابعاد سياسي، اجتماعي، مذهبي و علمي و... است. از ديگر اهداف خبرگزاري، گرفتن بازخوردها و نظرات، طرح ها وايده هاي دانش آموزان و نيز آموزش خبرنگاري است. تفاوت اين خبرگزاري با ديگر خبرگزاري ها اين است كه ما آموزش خبرنگاري به دانش آموزان مي دهيم.
    دانش آموزاني كه علاقه مند ورود به حيطه خبرنگاري هستند اين نيازشان را برآورده كرده و به آنان آموزش مي دهيم. اين آموزش رايگان و بدون هيچ گونه هزينه مي باشد.
    پانا در تمام كشور داراي دفتر خبرگزاري است، در خارج از كشور نيز دفتر كويت فعال شده و طي تفاهم نامه اي تا آخر سال تقريبا در اكثر مدارس ايراني خارج از كشور دفاتر پانا راه اندازي خواهد شد.
    به نظر مي رسد در زمينه اطلاع رساني جهت تبليغ و معرفي خبرگزاري ضعيف عمل شده، علت چيست؟
    بله، تبليغ ضعيف بوده و يكي از علل عدم رشد همين مورد بوده است. امسال در تلاش بوديم از طريق روابط عمومي هاي وزارت آموزش و پرورش و روساي سازمان با تبليغات كم هزينه، اطلاع رساني نماييم. البته ما حضور دانش آموز را در اينترنت و فضاي وب داريم. قبلاخيلي بازديدكننده نداشتيم اما ظرف يكي دو سال گذشته رشد خوبي در جذب بيننده و نيز آموزش خبرنگاري داشتيم. پانا در حال حاضر سي هزار خبرنگار دانش آموز دارد. جالب است بدانيد كه خيلي از دانش آموزان كه به صورت خبرنگار با خبرگزاري همكاري داشتند پس از فارغ التحصيلي جذب حوزه هاي خبري (جرايد، نشريات و...) شده اند.
    از طريق شوراي عالي آموزش و پرورش در حال تهيه طرحي هستيم كه بتوانيم رشته روزنامه نگاري را در شاخه كار و دانش ايجاد نماييم ، كه البته مسئولين عالي رتبه آموزش و پرورش، پيگير اين قضيه نيز هستند.
    چرا براي خبرگزاري دانش آموزي نام پانا انتخاب شد. بهتر نبود اسم بامسمايي كه حامل 2 پيام ايراني و اسلامي بود انتخاب مي شد؟
    البته انتخاب نام پانا قبل از حضور بنده بوده است. پانا مخفف كلمه انگليسي يعني كانون مردمي دانش آموزي است، به خاطر اينكه 4 سال است اين اسم در ذهن دانش آموزان شكل گرفته، تغيير آن زمان بر است و اينكه شايد نتوانيم آن چيزي را كه مي خواهيم دوباره احيا كنيم.
    خبرگزاري به لحاظ اداري و قانوني چه جايگاهي دارد و بودجه آن از كجا تامين مي شود؟
    خبرگزاري با تفاهم نامه اي كه بين خبرگزاري جمهوري اسلامي و وزارت آموزش و پرورش امضا شده شكل قانوني به خود گرفته است و براساس آن به كار خود ادامه مي دهد و در آينده نزديك در خواست يك خبرگزاري مستقل را ارائه خواهيم كرد.
    بودجه خبرگزاري از سازمان دانش آموزي و فعاليت هاي آن سازمان زيرنظر وزارت آموزش و پرورش است. اما درآمدها الزاما اين نيست. آموزش و پرورش، خيريه ها و دانش آموزان به اين خبرگزاري كمك مي كنند. البته هزينه اي كه از دانش آموزان گرفته مي شود خيلي نيست.
    خبرگزاري از چه سرويس هايي تشكيل شده است؟
    از سرويس هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي، سياسي، اقتصادي، علمي، آموزشي، ورزشي و انجمن هاي اسلامي، بازي هاي پرورشي و گزارش تصويري.
    البته قصدداريم در اين خصوص بعضي از نيازهاي دانش آموزان را برطرف كنيم. دانش آموزان خواستار سرويسي هستند كه بتوانند سوالات خود را از مسئولان آموزش و پرورش بپرسند. ان شاءالله اين سرويس در آينده ايجاد خواهد شد.
    مقام معظم رهبري امسال را به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي مزين فرموده اند. خبرگزاري پانا چه اقداماتي را در اين زمينه انجام داده است؟
    يك لوگوي ثابت دراين خصوص گذاشته ايم. به همه سرويس هاي خبري پانا ابلاغ شد كه خبرهاي اين حوزه را به خوبي پوشش دهند. ضمن اينكه در حوزه دانش آموزي از ارائه اخباري كه خداي ناكرده باعث شكستن اين قضيه مي شود خودداري مي كنيم.
    همچنين فراخوان مقالات با موضوع اتحاد ملي و انسجام اسلامي را اعلام كرديم. پيرو آن مقالات زيادي به خبرگزاري رسيد و راهكارها و مسائل خيلي جالبي را به دانش آموزان مطرح كرده بودند كه غالب آن مقالات در خبرگزاري درج شد.
    آنچه كه براي شخص بنده بسيار جالب بود اينكه مقالات دانش آموزان باعث شد تا اينجانب امسال را كه سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي است از نگاه دانش آموزي ببينم.
    برگه اي كه جنابعالي جهت معرفي و سوابق خبرگزاري به اينجانب مرحمت فرموديد حاوي تصاوير شخصيت هاي مختلف با تفكر و سلايق مختلف سياسي و فرهنگي است، در اين برگه تصاوير جناب آقاي دكتر احمدي نژاد رياست محترم جمهوري و آقايان دكتر علي اكبر ولايتي، حجت الاسلام و المسلمين كروبي، دكتر محسن رضايي و... مي باشد.
    لطفا در اين باره توضيحاتي را ارائه بفرماييد.
    همه اين آقايان كه نام برديد از خبرگزاري بازديد كرده اند. سعي كرديم درحوزه خبرگزاري دانش آموزي كاملافراجناحي عمل كنيم، علتش اين است كه معتقديم اين خبرگزاري يكيازباصداقت ترين خبرگزاري هاست. به دليل وجود طينت پاك و روح لطيف دانش آموزان خبرهايي كه تهيه مي شود فاقد مسائل ژورناليستي است كه باعث جذب كاذب خواننده مي شود. صداقت شعار اصلي خبرگزاري است و التزام داريم با وجود دانش آموزاني كه داراي روحيه صداقت هستند فعاليت هاي خود را به پيش ببريم.
    لذا در حوزه اخبار (حتي اخبار سياسي) سعي شده است كه اصلانگاه جناحي نداشته باشيم كه اين شائبه براي نوجوانان به وجود نيايد.
    البته اين امر، درخواست دانش آموزان هم بوده است و همان طور كه شما فرموديد افراد، با سلايق مختلف در خبرگزاري حضور پيدا كرده اند. از شخص رياست محترم جمهوري اسلامي كه در نمايشگاه مطبوعات به غرفه خبرگزاري پانا تشريف آوردند و كارت خبرنگار افتخاري را هم دريافت كردند تا بقيه دوستان ،كه خبرنگار افتخاري ما نيز هستند.
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6355 به تاريخ 11/11/86، صفحه 5 (فرهنگي )

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 581 بارآثار ديگري از "گفتگو از احمد غلامحسيني"

  حجت الاسلام والمسلمين حسيني همداني كارشناس شبكه قرآن و امام جماعت مسجد صاحب الزمان (عج:)بايدكيان مسجد حفظ شود
گفتگو از احمد غلامحسيني -عكس از عليرضا شعبان پور، رسالت 12/12/87
مشاهده متن    
  سيد اميرمحمد خرازاني مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش: مديران آموزش و پرورش به جوانان اعتماد ندارند
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 19/1/87
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين محمد علي رحماني کانديداي مجلس بايد اقتصاددان، جهان آگاه، شجاع و خدوم باشد
گفتگو از احمد غلامحسيني ، رسالت 19/10/86
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين دکتر علم الهدي کارشناس مذهبي صدا و سيما: تبعيض ها و بهره مندي هاي ويژه اتحاد ملي را برهم مي زند
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 15/9/86
مشاهده متن    
  خدمت به مردم توصيه اوليايخداست/ ديدار با ستارگان زمين- 3
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 9/7/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد آموزش ابتدايي
متن مطالب شماره 7 (پياپي 9801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است