|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت87/1/19: سيد اميرمحمد خرازاني مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش: مديران آموزش و پرورش به جوانان اعتماد ندارند
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9501
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6397 19/1/87 > صفحه 5 (فرهنگي - آموزشي) > متن
 
 


سيد اميرمحمد خرازاني مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش: مديران آموزش و پرورش به جوانان اعتماد ندارند


نويسنده: گفتگو از احمد غلامحسيني

اشاره :درحوزه آموزش و پرورش به عنوان مهمترين مركز تعليم و تربيت جامعه سوال ها و مطالبات بسياري مطرح است. به نمايندگي از جامعه فرهنگي به سراغ سيداميرمحمد خرازاني مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش و مدير عامل خبرگزاري پانا رفته و به گفتگو پرداختيم.
    با ما همراه باشيد:
    لطفا خودتان را معرفي بفرماييد.
    اينجانب سيداميرمحمد خرازاني متولد 1355 هجري شمسي كارشناس ارشد فلسفه تعليم و تربيت اسلامي و كارشناس تكنولوژي آموزشي مي باشم. معلم بوده و هستم و معتقد به كار معلمي مي باشم و با همين عشق و علاقه وارد اين حوزه شدم و الآن هم خود را يك معلم كوچك مي دانم. بهترين لحظات كاري من، حضور در كلاس و مدرسه بوده است.
    الآن تدريس داريد؟
    در حال حاضر تدريس ندارم. سمت اصلي من مشاور جوان وزارت آموزش و پرورش و مدير عاملخبرگزاري دانش آموزي ايران (پانا) هستم- البته كار خبرنگاري و روزنامه نگاري را هم كار معلمي دانم.
    فقط شيوه و مدلش فرق مي كند و خيلي از حيطه معلمي دور نيست.
    ما الآن در همه استان ها گروه مشاورين جوان را تاسيس كرده ايم كه در حال حاضر در وضعيت مناسبي به سر مي برد.
    احساس كرديم كه نمي توانيم با 30 -20 نفر در شهر تهران و در درون يك وزارتخانه به مسائل فرهنگيان جوان و دانش آموزان فكر كنيم، لذا كارمان را به كل كشور بسط و توسعه داديم و در حال حاضر به فضل الهي در تمام استان ها گروه مشاورين جوان تشكيل شده است.
    همچنين موفق به دريافت مجوز پست سازماني براي مشاورين جوان شديم. اين گروه نيروهاي فكري وزارت آموزش و پرورش هستند و به دنبال كسب تجربه بوده و فرصت فكر كردن دارند و طرح ها و ايده ها و برنامه هاي خود را در قالب پيشنهاد ارائه مي كنند. به عبارتي ديگر اين عزيزان اتاق فكرهاي آموزش و پرورش را در دست دارند. ممكن است كار اجرايي نكنند ولي در ارائه پيشنهادهاي خوب و موثر نقش بسزايي دارند. نكته ديگر اينكه در حال كسب تجربه براي احراز مسئوليت در آينده مي باشند.
    آيا مسئولين ارشد وزارتخانه اعم از وزير و معاونين و ... همكاري و تعامل مناسبي با جناب عالي و همكارانتان در حوزه مشاورين جوان دارند؟
    ما در ذهنمان به عنوان نيروي جوان طرح هايي داريم كه شايد آرماني باشد. دوست داريم مديران وزارتخانه حداقل آن را بشنوند حتي اگر آن پيشنهادها را اجرا نكنند.
    متاسفانه بايد بگويم كه بعضي پيشنهادها و طرح هاي ما كه به مديران ارائه مي شود خوانده نمي شود.
    معتقديم، تحول از همين نقطه يعني شكل گيري طرح و ايده و وجود يك تفكر آرماني در ذهن آغاز مي شود. اگر فكر آرماني نباشد، اميدي براي حركت به وجود نمي آيد. علاقمنديم كه مدارس ما خيلي شيك، منظم و تميز و آموزگاران ما آشنا با علم روز و در رفاه كامل و دانش آموزان، بدون دغدغه و با جديدترين امكانات آموزشي دنيا باشند اما قطعا رسيدن به اين آرمان زمانبر است.
    ما بايد با سرعت بيش از پيش حركت كنيم، همان طور كه عرض كردم طرح هاي مشاورين جوان گاهي در آموزش و پرورش مورد عنايت واقع نمي شود حتي خوانده نمي شود. جدي ترين مشكل و مانع در راه مشاورين جوان همين موضوع است.
    انتظار ما اين نيست كه كار اجرايي كنيم چون از وظايف ذاتي مشاور، مشورت دادن است. جالب است براي شما بگويم يكي از وزراء تعريف مي كرد كه در بعضي از سفرهايم به كشورهاي خارجي خصوصا ژاپن، مي ديدم، در حين مذاكره با ديپلمات هاي ژاپني، يك صندلي را پشت سر آنان قرار داده اند و نيروهاي جوان بر روي آن نشسته و مطالبي را يادداشت مي كنند و در حين مذاكره يادداشت هاي خود را به مسئولين خود مي دهند، براي من تعجب آور بود. بعد از جلسه از همتاي ژاپني پرسيدم اين جوانان چه كساني هستند؟ گفت: اين جوانان قرار است در آينده جايگزين ما شوند. از الآن با حضور در جلسات، هم كار را ياد مي گيرند و هم در حين مذاكره نكاتي به ذهنشان مي رسد كه ممكن است به ذهن ما خطور نكرده باشد.
    در آموزش و پرورش اغلب مديران تا 2 الي 3 سال ديگر بازنشسته مي شوند و هيچ گونه پيش بيني براي جايگزيني جوانان جهت حضور در عرصه مديريت نشده است.
    علي رغم حضور حدود 200/000 فرهنگي جوان، متاسفانه در عرصه مديريتي به آنان اعتماد نمي شود. مشاور جوان در وزارت آموزش و پرورش جدي گرفته نمي شود علي رغم اينكه در بعضي از وزارتخانه ها نيروهاي جوان، فعال و مثمرثمر هستند.
    در وزارت آموزش و پرورش، شما مدير كمتر از 20 سال سابقه پيدا نمي كنيد. حتما بايد 20 - 25 سال سابقه داشته و يا حتي بازنشسته شده باشد و خيلي حيف است كه از پتانسيل دوستان ما استفاده نمي شود.
    يكي از تصميمات ارزنده دولت نهم احياي مجدد معاونت پرورشي بود كه در اينجا لازم است تقدير و تشكر شود اما اكنون شاهد حركت كند و غير موثر اين معاونت هستيم. زير مجموعه هاي مختلفي در اين معاونت شكل گرفته كه به غير از صرف بودجه هاي سنگين و غير موثر و هدر نمودن بودجه وزارتخانه و معلمين تاثير ديگر ندارد. لطفا بفرماييد چرا اين گونه است؟
    البته كسي كه در راس معاونت پرورشي حضور دارد انسان فرهيخته اي است و تجربه اين كار را هم دارد. آقاي پيشنمازي سال ها به عنوان مدير و مربي و معاونت پرورشي در استان ها مشغول كار بوده و ايده هاي خيلي خوبي در ذهن دارد. منتها قبل از احياي معاونت، مي بايست خيلي از زيرساخت ها در اين معاونت ايجاد مي شد. تا 2 سال ديگر حدود 90 درصد مربيان پرورشي بازنشسته مي شوند و بايد براي نيروي انساني فكري شود كه البته نشده است. اين معاونت 20/000 مربي تربيت بدني و 17/000 مربي بهداشت و تعداد بسيار زيادي مربي پرورشي كم دارد.
    دوم اينكه؛ روش هايي كه در معاونت پرورشي به كار برده مي شود بايستي به روز باشد؛ به روز، ملي و اسلامي و هيچ كدام مغاير همديگر نيست. بايد روش ها را تدوين مي كرديم و اهداف را مشخص مي نموديم. كه در معاونت پرورشي چه چيزي بايد باشد. يك دانش آموز بايد داراي اخلاق اسلامي، آشنا با مسائل روز و حتي داراي نگاه اقتصادي باشد. اغلب دانش آموزان پس از فارغ التحصيلي حتي نمي توانند يك چك ساده را در بانك نقد كنند و اين موضوع در كتب درسي آموزشي ديده نشده است. نگاه پرورشي بايد آماده ساختن دانش آموزان براي ورود به زندگي و فعاليت هاي اجتماعي باشد.
    به عنوان مشاور وزير و كسي كه 13 سال در آموزش و پرورش سابقه دارد و در مراحل مختلف سمت هايي از جمله تدريس و ... داشته است، معتقدم خيلي از كتب درسي، دانش آموزان را براي ورود به زندگي آماده نمي كنند. به هر حال بايد براي اين موضوع فكري كرد. جبران اين قضيه بايد توسط مديران و مربيان پرورشي باشد.
    بدون برنامه بودن و مشخص نشدن اهداف، حركت را لنگ كرده و باعث ناراحتي مديران، مربيان و اولياء و حتي دانش آموزان مي شود. دانش آموزان با مسائل جدي در جامعه مواجه مي شوند و دوست دارند كه سوالاتشان در يك فضاي آموزشي اسلامي و پر محبت پاسخ داده شود. چنين فضايي غالبا در مدارس كمتر ديده مي شود.
    به عنوان مشاور جوان وزير آموزش و پرورش نظرتان در خصوص برنامه هاي آموزشي راديو و تلويزيون چيست؟
    اي كاش شبكه آموزش در اختيار آموزش و پرورش بود. اين شبكه بيننده كمتري نسبت به ساير شبكه هاي سيما دارد. دوست دارم اين مطلب را روزي به مهندس ضرغامي بگويم كه بياييد و شبكه آموزش را به وزارت آموزش و پرورش بسپريد و البته وزارت آموزش و پرورش در اين خصوص برنامه ريزي خواهد كرد. در حوزه جوان، سيما حركت هاي خوبي را شكل داده، از جمله سريال هاي ماه مبارك رمضان كه پخش شد، خيلي از مسائل ديني ما را با زبان تصوير بيان كرد. كه اين حركت قابل تقدير است. در حوزه صدا و راديو هم مي تواند حركت هاي خوبي شكل بگيرد به طور مثال ما راديو مدرسه نداريم مثل راديو جوان يا راديو شهر يا راديو تجارت كه مي تواند در ارائه اخبار مختلف اقدام نمايد و مشكلات معلمين، دانش آموزان و طرح ها و نظرات آنان و شيوه هاي آموزشي و پرورشي را مطرح كند.
    البته من ايراد فقدان راديو مدرسه را از آموزش و پرورش مي دانم نه از صدا و سيما كه نتوانسته از ظرفيت صدا و سيما بهره گيري نمايد.
    واقف هستيد كه وزارت آموزش و پرورش نيازمند تحول اساسي است و در اين خصوص مي طلبد رياست محترم جمهوري كه خود نيز جزء جامعه فرهنگي كشور مي باشند اقدامي موثر و انقلابي در حوزه آموزش و پرورش كه تعليم و تربيت آينده سازان ايران اسلامي را بر عهده دارد انجام دهند. تا كي بايد شاهد مشكلات معيشتي و رفاهي معلمين باشيم و از طرف ديگر شاهد رويش واحدهاي كم اثر همراه با بودجه هاي كلان در وزارت آموزش و پرورش خصوصا در حيطه معاونت پرورشي باشيم در صورتي كه با حذف اين واحدها و صرف بودجه واحدهاي كم اثر و اختصاص آن به بودجه معلمين شاهد ايجاد عدالت و رفاه براي معلمين خواهيم بود. جناب عالي به عنوان مشاور وزير در اين خصوص توضيحاتي را ارائه بفرماييد.
    من نيز به اين قضيه كه مطرح نموديد معتقد هستم و بايستي تصميمات مهم، جدي و موثر گرفته شود. اين خواست فرهنگيان است و مشكلات معيشتي فرهنگيان بايد حل شود. قسمتي از مشكلات ما به سوء مديريت در امور مالي وزارت آموزش و پرورش برمي گردد. اگر مديريت مالي در وزارتخانه سامان يابد كسر بودجه وزارتخانه برطرف مي شود. نظر خيلي از متخصصين در آموزش و پرورش است. مخبر كميسيون آموزش مجلس مي گويد براي تحول نياز به بودجه بيش از اين نداريم. ما بايد سمينارها را بررسي نموده و از صرف هزينه هاي كلان در همايش ها و سمينارهاي بي فايده جلوگيري نماييم. بسياري از همايش ها كه برگزار مي شود غير علمي است و اي كاش پول و هزينه اين همايش ها صرف معلمين نقاط محروم بشود. ما نيازمند يك ستاد مديريت مالي در وزارتخانه هستيمكه ازريخت و پاش ها جلوگيري به عمل آورد.
    بودجه آموزش و پرورش پنجاه درصد در دولت نهم افزايش پيدا كرده در حالي كه حقوق معلم پنجاه درصد افزايش پيدا نكرده است. پس اين بودجه كجا رفته است؟
    معلمين ما بن غيرنقدي خود را چند ماهي است دريافت نكرده و حق التدريس خود را خيلي وقت است كه نتوانسته اند دريافت كنند؟!
    تحول در آموزش و پرورش با چند مولفه مي تواند صورت بگيرد.
    -1 داشتن برنامه هاي كوتاه مدت و دراز مدت چون در اين خصوص در حوزه هاي مختلف رنج مي بريم؛
    -2 اطمينان به نيروي جوان
    -3 اطلاع رساني شفاف
    -4 وجود نظارت و مديريت مالي
    در خاتمه اگر ناگفته اي داريد مطرح بفرماييد.
    من افتخار مي كنم كه يك معلم هستم و اگر در هر سمت ديگري هم باشم اين سمت را زير مجموعه معلمي خود مي دانم. هميشه از خداوند متعال خواسته ام كه معلم بمانم چون معلم ماندن بسيار سخت است.
    معلم مظهر صداقت، پاكي و ايثار است كه البته در شغل هاي ديگر نيز اين چنين است ولي شايد درصد آن در معلمي بيشتر باشد.
    


 روزنامه رسالت، شماره 6397 به تاريخ 19/1/87، صفحه 5 (فرهنگي - آموزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 484 بارآثار ديگري از "گفتگو از احمد غلامحسيني"

  حجت الاسلام والمسلمين حسيني همداني كارشناس شبكه قرآن و امام جماعت مسجد صاحب الزمان (عج:)بايدكيان مسجد حفظ شود
گفتگو از احمد غلامحسيني -عكس از عليرضا شعبان پور، رسالت 12/12/87
مشاهده متن    
  سيداميرمحمد خرازاني مديرعامل خبرگزاري دانش آموزي ايران:پانا سي هزار خبرنگار دانش آموز دارد
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 11/11/86
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين محمد علي رحماني کانديداي مجلس بايد اقتصاددان، جهان آگاه، شجاع و خدوم باشد
گفتگو از احمد غلامحسيني ، رسالت 19/10/86
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين دکتر علم الهدي کارشناس مذهبي صدا و سيما: تبعيض ها و بهره مندي هاي ويژه اتحاد ملي را برهم مي زند
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 15/9/86
مشاهده متن    
  خدمت به مردم توصيه اوليايخداست/ ديدار با ستارگان زمين- 3
گفتگو از احمد غلامحسيني، رسالت 9/7/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب گياهي پيشرفته
شماره 3 (پياپي 15)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است