|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/3/2: تصميم گيري براساس منافع مردم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1958 2/3/88 > صفحه 10 (علم) > متن
 
      


تصميم گيري براساس منافع مردم
لزوم حذف مواد خطرناك از ظروف غذا

مترجم: عبدالله مصطفايي


    با توجه به پيشرفت علم و صنعت، انسان ها همواره به دنبال وسايل جديدي بوده اند كه رفاه و آسودگي بيشتري را در اختيار آنان قرار دهد و در اين بين مواد شيميايي پيشرفته باعث افزايش راحتي انسان ها شده است. مثالي از اين موارد ماده تفلون است كه داراي خواص حرارتي بسيار خوبي است ولي به دليل اعتراض هاي انجام شده در مورد مضرات آن، رشد فروش آن با مخاطره مواجه شده است. اين نشان دهنده افزايش قدرت نهادهاي مردمي و نيز آگاهي هاي اجتماعي است. (علاقه مندان مي توانند به مقاله «پرونده سازي عليه ظروف تفلون» روزنامه شرق مورخ 2/7/84 رجوع كنند.)
    يكي از جديدترين اين موارد موضوع تركيب بيس فنل A (BPA) در بطري هاي شيردهي به اطفال و كودكان است. اين تركيب در پلاستيك هاي پلي كربناتي وجود دارد و توليد اين پلاستيك ها به دليل خواص مناسب، از رشد قابل توجهي در صنايع پتروشيمي برخوردار است. اما طبق بررسي هاي انجام شده، اتصالات مولكول هاي BPA در پلاستيك پلي كربناتي با گرم شدن يا قرار گرفتن در معرض اسيدها و بازها، شكسته مي شود و مي تواند وارد غذا، شير يا نوشابه درون ظروف پلي كربناتي شده و نهايتاً وارد بدن انسان شود. بررسي ها نشان مي دهد اين تركيب پس از ورود به بدن مي تواند دستگاه غدد درون ريز و هورمون ها را با اختلال مواجه سازد. اين موضوع چنان حاد شد كه چندي قبل دولت كانادا در يك اقدام ضربتي تصميم گرفت به كارگيري پلاستيك هاي پلي كربناتي در بطري هاي شير نوزادان را ممنوع سازد. گفته شده است اين تركيب قادر است افراد را در معرض بيماري هاي قلبي و عروقي و ديابت و حتي بيماري هاي كبدي قرار دهد. از ديگر مشكلات اين تركيب مي توان به چاقي و بلوغ زودرس اشاره كرد.
    در ادامه اين مقاله مي توان ديد كه سازمان غذا و داروي امريكا (FDA) ابتدا چگونه در مقابل اعلام اين ممنوعيت مقاومت مي كرد ولي با انجام تحقيقات فراوان در دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي، مجبور به انجام عكس العمل و خواستار مطالعات جديد در اين زمينه شد و گروهي را مسوول نتيجه گيري در اين باره كرد. البته جالب آن است كه صنايع امريكا براي پاسخگويي به خريداران امريكايي اعلام كرده اند فروش اين مواد را در امريكا متوقف خواهند كرد ولي اين كار را براي ديگر كشورها انجام نخواهند داد و اين نشان دهنده اهميت وظيفه سازمان هاي استاندارد و ديگر متوليان در كشورهاي در حال توسعه است تا براساس منافع مردم خود، تصميم گيري هاي لازم را انجام دهند. (علاقه مندان مي توانند به مقالات «استفاده از آب بطري ممنوع» و «آلودگي در محيط هاي اداري بسته» در روزنامه اعتماد در تاريخ هاي 14/7/86 و 3/9/86 مراجعه كنند.)
    در يكي از تحقيقات مفصلي كه در دانشگاه سين سيناتي امريكا روي بطري هاي پلي كربناتي انجام شده است، مشخص شد رها شدن تركيب بيس فنل A ربطي به نو يا كهنه بودن بطري ندارد و مهم ترين پارامتر دخيل در اين فرآيند، دماي مايع داخل بطري است. به گزارش سانا در حالت عادي ميزان انتشار بيس فنل A در حدود8/0- 2/0 نانوگرم در ساعت است اما در تماس با آب جوش اين ميزان به 32-8 نانوگرم در ساعت مي رسد و اين موضوع نشان مي دهد اين تركيب براي بطري شير بچه ها و نيز ليوان هاي چاي يك بار مصرف چقدر خطرناك است.
    با توجه به موارد فوق الذكر از سازمان هاي متولي بهداشت و نيز سازمان هاي تدوين استاندارد در كشور انتظار مي رود نسبت به مواردي كه هرروزه در مورد خطرآفرين بودن مواد مطرح مي شود بيش از پيش حساس بوده و با تدوين استاندارد و اعمال نظارت بيشتر بر رعايت آنها باعث شوند در آينده هزينه اجتماع براي درمان بيماري هاي ناشي از اين موارد كاهش يابد. پيام اين اخبار براي مردم نيز آن است كه همواره در مقابل بهره گيري از مواد و تجهيزات جديد هوشيار بوده و در صورت اعلام خطرناكي آنها، بر استفاده از آنها اصرار بيهوده نورزند، چون به عنوان مثال ديده مي شود با اعلام وسيع اخبار در مورد نامناسب بودن ظروف يك بار مصرف براي حمل غذاهاي داغ، هنوز هم از اين ظروف در مقياس وسيع استفاده مي شود، هر چند توليد ظروف با پلاستيك هاي گياهي نيز در كشور ميسر است: يا هنوز ظروف تفلون داراي طرفداران بسيار است و لايه هاي تفلون آنها پس از خرابي تعمير و مرمت مي شود كه كاري بسيار خطرناك است.
    با توجه به فشارهاي فزاينده عمومي و قانوني كه سرآغاز آن در سانفرانسيسكو بود، شش كمپاني بزرگ موافقت خود را با فروش بطري شيردهي پلاستيكي نوزادان اعلام كردند چون اين پلاستيك سخت حاوي تركيب بيس فنل A (BPA) است كه يك تركيب شيميايي صنعتي مشكوك به خطرآفريني براي سلامت انسان است.
    شركت هاي Gerber، Evenflo co، Playtex Products Inc، Avent America Inc، Dr. Brown و Disney First years اعلام كرده اند از اين به بعد فروش ظروف نشكن پلي كربناته را كه براي شيردهي اطفال مناسب است در امريكا متوقف خواهند كرد. البته پلي كربنات ها كه از تركيب بيس فنلA ساخته مي شوند، كاربردهاي تجاري وسيع ديگري نيز دارند كه از جمله آن مي توان به پوشش داخلي ظروف غذا و نوشابه، رزين هاي اپوكسي و پلاستيك هاي پلي وينيل كلرايد (PVC) اشاره كرد.
    ريچارد بلومنتال دادستان كل ايالت كانكتيكات است. وي اخيراً تصميم اين شركت ها را اعلام كرده است. البته اين از آن جهت است كه او و دادستان هاي ايالت هاي دلاوير و نيوجرسي سال گذشته با نوشتن نامه يي به اين شركت ها اين درخواست را مطرح كرده بودند و باعث شدند فروش اين محصولات متوقف شود چون اين مواد باعث تقليد رفتار هورموني استروژن شده و مي تواند كاركرد نرمال ژن ها را با اختلال همراه كند. مسوولان بهداشت امريكا بر اين عقيده اند كه اين مواد براي اطفال و كودكان داراي بيشترين ريسك است چون بدن آنها در حال رشد سريع بوده و از طرف ديگر داراي سيستم حساسي هستند.
    ژنست سخنگوي شركت Avent است كه اخيراً توسط گروه فيليپس خريداري شده است. او مي گويد محصولات پلي كربناته آنها از مقررات دولت امريكا تبعيت مي كند و استانداردهاي اداره غذا و داروي اين كشور را پوشش مي دهد و در اين استانداردها تركيب بيس فنل A ممنوع نشده است. البته او متذكر مي شود با اين وجود گروه فيليپس تصميم خود را مبني بر توقف فروش شيشه هاي شيردهي پلي كربناته به فروشندگان امريكايي گرفته است چون اين شركت براي رابطه خود با مشتريانش ارزش زيادي قائل است و ديگر آنكه «در حال حاضر يك اغتشاش و نابساماني در زمينه استفاده از بيس فنل A در ظروف شيردهي اطفال وجود دارد.» نبايد از ياد برد كه اين شركت به فروش اين ظروف شير پلي كربناته در ديگر نقاط دنيا ادامه خواهد داد.
    به دليل فشار گروه هاي حامي حقوق مصرف كنندگان و موج ايجاد شده براي توليد محصولات فاقد مواد سمي، بعضي از شركت ها رو به سوي محصولات فاقد بيس فنل A آورده اند يعني همان بطري هاي شيردهي قديمي و از جنس شيشه را پيشنهاد مي كنند. سال گذشته شركت Nalgene كه مقام اول فروش ظروف قابل حمل آب آشاميدني را در اختيار داشته است، خط توليد ظروف پلي كربناته را متوقف ساخت. بلومنتال، پا را از اين فراتر گذاشته و خواستار وضع مقررات شديدتر براي محدودسازي مواد شيميايي در محصولات مورد نياز اطفال شده است. سال گذشته سناتور دموكرات ايالت كاليفرنيا به نام فينشتين در نوشتن قانوني دخيل بود كه «قانون ايمني كودكان در مقابل مواد شيميايي» لقب گرفت و استفاده از نرم كننده هاي مواد پلاستيكي مثل فتالات ها را در محصولات مرتبط با كودكان ممنوع ساخت. انتظار مي رود اين قانون در سال جاري تعميم يافته و به كنگره فرستاده شود تا استفاده از بيس فنل A در محصولات مورد مصرف كودكان را ممنوع كند.
    در سال 2006 سانفرانسيسكو اولين شهري بود كه استفاده از بيس فنل A در محصولات كودكان را ممنوع كرد ولي بعداً توليدكنندگان مواد شيميايي و سازندگان اسباب بازي و نيز فروشندگان محلي موضوع را به دادگاه كشاندند. در آن زمان اعلام شد براي قانون سخت است كه بدون وجود قوانين مشابه در ايالت هاي ديگر يا قوانين فدرال بتواند اين موضوع را ممنوع كند.
    سال گذشته نشريه كرونيكل تعدادي از محصولات مورد استفاده كودكان را براي آزمايش و شناسايي تركيب بيس فنل A به آزمايشگاه فرستاد و مشخص شد در جلد كتاب هاي ضد آب كودكان، جغجغه بچه، صورت عروسك ها، اسب هاي پلاستيكي و نيز بعضي از بطري هاي شيردهي كودكان اين تركيب وجود دارد.
    هفته گذشته فران پاولي سناتور دموكرات لس آنجلس طرح محدودسازي مواد شيميايي در محصولات مرتبط با كودكان را عرضه كرد كه شامل مواد شيميايي به كار رفته در پوشش ظروف مرتبط با كودكان نيز مي شود.
    پاولي مي گويد: «حذف بيس فنل A از ظروف شيردهي كودكان يك گام اوليه و بسيار مهم است. من اميدوارم توليدكنندگان اين دسته از بطري ها از قانون پيروي كرده و خطر اين مواد شيميايي براي كودكان در حال رشد را جدي بگيرند چون اطفال به صورت روزانه از اين ظروف استفاده كرده و اين تركيبات وارد غذا و نوشيدني هاي آنها مي شود.»
    البته صنعت مخالف آن است كه مقادير كم بيس فنل A نيز مي تواند براي انسان خطرآفرين باشد. اين از آن جهت است كه تحقيقات صنعتي نشان مي دهد اين ماده شيميايي هيچ گونه تاثيري بر حيوانات آزمايشگاهي و حتي انسان ها نداشته و اين در حالي است كه تحقيقات انجام شده توسط 150 مركز دولتي و دانشگاهي نشان دهنده آن است كه در معرض قرار گرفتن مقادير كم اين ماده مي تواند مشكلات رشد را موجب شود.
    تحقيقات اخير نشان مي دهد حتي مقادير كم بيس فنل A مي تواند باعث اضمحلال مغز حيوانات آزمايشگاهي شده و سيستم توليد مثل آنها را نابود كند و باعث ايجاد تغييراتي در غده پروستات شود و بيماري هاي قلبي، ديابت و چاقي را در پي داشته باشد.
    
    تصميم گيري براساس منافع مردم / لزوم حذف مواد خطرناك از ظروف غذا / مترجم: عبدالله مصطفايي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1958 به تاريخ 2/3/88، صفحه 10 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 354 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آب و فاضلاب
متن مطالب شماره 119، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است