|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/11/20: نگاهي به زيان هاي بهداشتي ظروف غذاي پلاستيكي : پسرها تفنگ شان را زمين مي گذارند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2173 20/11/88 > صفحه 7 (علم) > متن
 
      


نگاهي به زيان هاي بهداشتي ظروف غذاي پلاستيكي : پسرها تفنگ شان را زمين مي گذارند


نويسنده: عبدالله مصطفايي
برگرفته از: www.washingtonpost.com


    چندي قبل مطلبي تحت عنوان «تاثير مواد شيميايي موجود در كالاهاي پلاستيكي بر رفتار پسربچه ها» در يكي از خبرگزاري ها انتشار يافت. در اين مطلب به نقل از محققان امريكايي گفته شده بود مواد شيميايي موجود در پلاستيك بر مغز پسرها تاثير گذاشته و رفتار آنها را اصطلاحاً «زنانه» مي كند چون جنين هايي كه از طريق رحم مادر در معرض ميزان بيشتري از اين گونه مواد قرار مي گيرند، تمايل كمي به بازي با اسباب بازي هاي خشن مانند ماشين، قطار، تفنگ و جنگيدن از خود بروز مي دهند. اين تحقيق علت را به فتالات ها نسبت مي دهد كه ويژگي هايي همانند هورمون استروژن زنان دارند و نهايتاً گفته شده است اين مواد باعث اختلالات هورموني خواهد شد. البته اتحاديه اروپا چند سالي است كه به كارگيري اين مواد در اسباب بازي ها را ممنوع كرده است ولي هنوز از آنها در لوازم خانگي و ظروف بسته بندي استفاده مي شود. اين گروه تحقيقاتي از طريق آزمايش ادرار مادران در اواسط دوره بارداري، ميزان اين ماده را اندازه گيري كرده اند. در مقاله «تصميم گيري براساس منافع مردم» در روزنامه «اعتماد» مورخ 2/3/1388 گفته شد كه تركيبات BPA موجود در پلاستيك هاي پلي كربناتي سازنده بطري هاي شير نوزادان علت بيماري قلبي، ديابت و اختلالات هورموني تشخيص داده شده است و همان گونه كه گفته شد، شركت هاي بزرگ امريكا متعهد شده اند در اين بطري ها و بطري هاي آب از اين مواد استفاده نكنند. حال تحقيقات ديگري روي كارگران مشغول به كار در كارگاه هاي پلاستيك سازي انجام شده است. پيشنهاد مي شود محققان كشورمان پژوهش هاي ديگري را در صنايع پتروشيمي مرتبط با اين مواد انجام دهند تا ابعاد اين مشكل در افراد حاضر در چرخه توليد تا مصرف مشخص تر شود. به نظر مي رسد در اين عرصه نيز هر كس بايد وظيفه خود را به انجام برساند يعني رسانه ها با ارائه آگاهي هاي لازم، سازمان هاي قانونگذار با وضع مقررات مناسب، صنايع با ارائه جايگزين هاي مطلوب و مردم نيز با عدم خريد ظروف غذاي پلاستيكي (به خصوص براي غذا و نوشيدني داغ) به برقراري نوعي «برنامه همخوان با سلامتي» كمك كنند هر چند مانند همه جاي دنيا، لابي هاي (گروه هاي حامي) صنايع پلاستيك با اين برنامه ها مخالفت خواهند كرد. قابل ذكر است در خبر ديگري بيان شده بود سالانه 4/6 ميليون تن زباله در سواحل اقيانوس هاي جهان رها مي شود كه منبع توليد 80 درصد از اين زباله ها در خشكي و بقيه مربوط به فعاليت هاي دريايي است. جالب آن است كه نيمي از اين زباله ها را پلاستيك تشكيل مي دهد. به تازگي قطعه هاي پلاستيكي حتي درون شكم ماهي هاي موجود در درياها و اقيانوس ها نيز مشاهده شده است كه خبر تاسف آوري است و بايد منتظر وخيم تر شدن اين وضعيت طي ساليان آينده بود. گويا در اعماق اقيانوس ها نيز راه گريزي از دست پلاستيك ها وجود ندارد كه اين مي تواند به نوعي نشان دهنده عمق اين فاجعه زيست محيطي باشد. علاقه مندان به اين گونه مباحث مي توانند به مقاله «سونامي ديگري در راه است» در روزنامه «اعتماد» مورخ 7/10/87 نيز مراجعه كنند.
    
    نتايج تحقيقي كه در تاريخ 11 نوامبر 2009 انتشار يافت، بيان مي دارد كه قرار گرفتن انسان در مقابل مواد شيميايي موجود در پلاستيك ها باعث بروز مشكلات جنسي در مردان مي شود. اين تحقيق كه از حمايت مالي دولت فدرال برخوردار بوده و نتايج آن در ژورنال «توليد مثل انساني» چاپ شده است، اولين آزمايش درباره تركيب بيس فنل A يا همان BPA است كه در ارتباط با سيستم توليد مثل مردان انجام مي شود، چون تحقيق هاي قبلي روي موش ها انجام گرفته اند. اين تحقيق به دليل منازعات موجود در زمينه ايمني تركيب BPA توسط سازمان هاي دولتي سفارش داده شده است. قابل ذكر است كه اين تركيب در هزاران ماده پلاستيكي مصرفي، از مطب دندانپزشكان گرفته تا لايه دروني قوطي غذاهاي كنسرو شده موجود است و آنقدر در همه جا كاربرد يافته است كه طبق آزمايش هاي انجام شده، بيس فنل A در ادرار 93 درصد از امريكاييان وجود دارد.
    
    در اين پژوهش، محققان روي 634 كارگر شاغل در چهار كارخانه در چين متمركز شدند چون آنها در معرض مقادير زيادي از اين ماده قرار داشته اند. آنها طي پنج سال آزمايش هاي لازم را روي اين كارگران انجام دادند تا مشكلات جنسي آنها با ديگر كارگراني كه در معرض ماده BPA قرار ندارند، مقايسه شود. «لي» يكي از محققان موسسه تحقيقاتي بنياد كايزر (قيصر) است كه تحقيق را با حمايت مالي «موسسه ملي ايمني و بهداشت شغلي» انجام داده است. به عقيده او مرداني كه در معرض BPA قرار داشته اند، هفت برابر ديگر كارگران داراي مشكل نعوظ غيرمعمول و چهار برابر ديگر كارگران داراي مشكل زودانزالي بوده اند.
    
    بيس فنل A كه گاهي بيس فنول A نيز گفته مي شود در دهه 1930 به عنوان يك استروژن مصنوعي عرضه شد تا باعث تعادل هورموني در بدن انسان شود.
    
    اين مشكلات آنقدر سريع در كارگران بروز مي كند كه حتماً نبايد كارگران داراي سابقه زيادي در صنايع پلاستيك سازي باشند چون طبق نتايج اين تحقيق كارگران فقط پس از چند ماه كار در اين كارگاه ها دچار مشكل زود انزالي خواهند شد. «لي» متذكر مي شود ميزان بيس فنل كه اين كارگران در معرض آن قرار دارند بيش از 20 برابر ميزان متوسطي است كه يك مرد امريكايي در معرض آن قرار دارد. دستيابي به اين نتايج باعث شده محققان به مشكلات ناشي از مقادير كم اين ماده نيز مشكوك شوند و حال آنان مي خواهند مشكلات جنسي حاصل از مقادير كم را نيز بررسي كنند. «لي» مي گويد: «ما هم اكنون در مورد مقادير كمتر نيز نگران هستيم.» در ضمن «لي» معتقد است نتايج اين تحقيق شايان توجه است چون پيش از اين، توليدكنندگان اين ماده شيميايي و ديگر مدافعان آن، استدلال مي كردند كه نتايج به دست آمده فقط مربوط به مشكلات سلامتي حيوانات آزمايشگاهي بوده است. «لي» مي گويد: «آنها تمامي نتايج قبلي را زير سوال مي بردند و مي گفتند نتايج حاصل از تحقيق روي انسان ها را به ما نشان دهيد. حال ما اين نتايج را در اختيار داريم و آنها نمي توانند به نتايج اين تحقيق نيز شك كنند.»
    
    از آنجايي كه ماده بيس فنل A جذب شونده ترين ماده ظروف غذا و نوشابه است، مدافعان سلامتي انسان ها از اداره غذا و داروي امريكا (FDA) مي خواهند مقرراتي براي اين ماده وضع كنند. اين اداره قبلاً گفته بود در مورد ايمني اين ماده اطمينان دارد ولي تحقيقات فزاينده طي 10 سال گذشته نشان داد اين ماده باعث ايجاد ناباروري، كاهش يا افزايش وزن، تغييرات رفتاري، بلوغ زودرس، سرطان و ديابت در حيوانات آزمايشگاهي شده است.
    
    «استيون» عضو شوراي شيمي امريكا و نماينده صنايع شيميايي است. او معتقد است اين تحقيق جديد چيز زيادي براي گفتن به مصرف كنندگان ندارد.
    
    او گفته است: «هر چند اين تحقيق ارائه دهنده اطلاعات جالبي است ولي ارتباط ناچيزي با عموم مصرف كنندگاني دارد كه در معرض مقادير بسيار ناچيزي از اين ماده قرار دارند.»
    
    البته نگراني در مورد اين ماده شيميايي باعث ايجاد فشار بر بازار مصرف شده است. در همين ارتباط توليدكنندگان محصولات پلاستيكي متعهد شده اند بطري شيردهي نوزادان و بطري هاي آب فاقد ماده BPA باشد. در همين حال دعاوي متعددي در سراسر امريكا براي ممنوع سازي كاربرد بيس فنل A در محصولات مرتبط با كودكان و موارد مشابهي نيز براي درج در مقررات ايالتي وجود دارد. (علاقه مندان مي توانند به مقاله «لزوم حذف مواد خطرناك از ظروف غذا» در روزنامه «اعتماد» مورخ 2/3/88 نيز رجوع كنند) سال گذشته هيات مشاوران علمي سازمان غذا و داروي امريكا (FDA) از بي توجهي اين سازمان به نتايج بيش از 100 تحقيق دانشگاهي و دولتي در زمينه ارتباط بيس فنل A با مشكلات سلامتي انتقاد كرد. كابينه اوباما متعهد شده است به اين موضوع «نگاه جديدي» داشته باشد و انتظار مي رود نتايج تحقيقات و بررسي هاي سازمان غذا و داروي امريكا تا پايان ماه نوامبر اعلام شود. اين در حالي است كه دولت فدرال ماه گذشته مبلغ 30 ميليون دلار را براي دو سال آينده به محققان سراسر اين كشور اختصاص داده است تا تحقيقات پيشرفته يي را در زمينه ماده BPA انجام داده و در مورد ايمني اين ماده تحقيق كنند.
    نگاهي به زيان هاي بهداشتي ظروف غذاي پلاستيكي : پسرها تفنگ شان را زمين مي گذارند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2173 به تاريخ 20/11/88، صفحه 7 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 735 بار
    آثار ديگري از "عبدالله مصطفايي"

  مردم بايد درك كنند كه آب كم است / دغدغه هاي محيط زيستي و خيرخواهانه نامداران و جنبه هايي از تلاش آنها براي نجات محيط زيست
عبدالله مصطفايي، شرق 28/2/96
مشاهده متن    
  تقابل شهر، صنعت و كشاورزي با منابع طبيعي / افزايش بيماري هاي لاعلاج در جهان در پي كاهش كيفيت آب
عبدالله مصطفايي، شرق 30/2/95
مشاهده متن    
  جلبك ها و مقوله اي به نام انرژي / نسل جديد سوخت هاي زيستي در راهند
عبدالله مصطفايي*، شرق 19/4/93
مشاهده متن    
  ابرهاي خودساخته بر فراز زمين / بررسي بزرگ ترين پروژه زميني مهندسي براي كاهش گرمايش جهاني
عبدالله مصطفايي، شرق 5/2/91
مشاهده متن    
  پالايشگاه جلبك هاي شيرين / پژوهش هاي جديد براي توليد و تجاري سازي سوخت هاي زيستي
عبدالله مصطفايي، شرق 11/11/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روزنامك
متن مطالب شماره 58، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است