|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد91/12/15: حباب تركيد: ارز وسكه سقوط كرد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4096
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2633 15/12/91 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


حباب تركيد: ارز وسكه سقوط كرد
گزارش ميداني «اعتماد» از بازار ارز و طلا


گروه اقتصادي| باز هم كاهش قيمت ها. ديروز بازارهاي مختلف همه جوره تغيير قيمت داشتند و خانه تكاني خانه ها در اسفندماه، به خانه تكاني قيمت ها هم كشيده شد. دلار 3270 تومان و سكه يك ميليون و 300 هزار تومان شد.براساس گزارش خبرنگار «اعتماد» از بازار تهران، دلار كه تا چند روز قبل 3780 تا 3800 تومان قيمت داشت، ديروز، دوشنبه به 3270 تومان رسيد و احتمال كاهش قيمت بيشتر آن در بازار نيز وجود دارد. اين در حالي است كه دلار در روز يكشنبه 3450 و يك ميليون و 360 هزار تومان در بازار آزاد قيمت داشت. قيمت يورو نيز به 4300 تومان، پوند به 5300 تومان و درهم امارات به 940 تومان كاهش يافته است.همچنين در پي سقوط قيمت ارز در بازار، قيمت انواع سكه نيز با كاهش مواجه شد. هر قطعه سكه تمام طرح قديم يك ميليون و 250 هزارتومان، هر قطعه سكه تمام طرح جديد يك ميليون و 300 هزار تومان، نيم سكه 650 هزار تومان، ربع سكه 410 هزار تومان و سكه گرمي 290 هزار تومان خريد و فروش شد. البته هر گرم طلاي 18 عيار در بازار كه چند روز قبل تا 150 هزار تومان افزايش يافته بود، ديروز به حدود 126 هزار تومان رسيد.
    
    احمدي نژاد :نرخ هاي كاذب ارز را بشكنيد
    همزمان با كاهش قيمت ها در بازار محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ديروز در ديدار با مديران عامل بانك ها با تاكيد بر وجود ذخاير مناسب ارزي در كشور، از آنها خواست تا با اتخاذ تدابير لازم، نرخ هاي كاذب ارز را بشكنند. به اين ترتيب انتظار مي رود كاهش بيش از پيش قيمت ها را شاهد باشيم. احمدي نژاد با تاكيد بر اينكه بانك ها نقش موثري در كمك به دولت براي غلبه بر فشارهاي دشمن دارند، گفت: بانك ها نقش موثري در كمك به دولت براي عبور از شرايط فعلي و غلبه بر هجمه سنگين دشمن دارند. ايران كشور بزرگي با ظرفيت هاي بي نظير و بي پايان و مردمي بسيار خوب است كه بايد با كمك هم اين ظرفيت ها را فعال كرده و بر بدخواهي هاي دشمنان چيره شويم. رييس جمهور با اشاره به اينكه امروز تار و پود اقتصاد كشور با فعاليت بانك ها درهم تنيده است، اظهار داشت: بانك ها پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به ويژه در سال هاي اخير نقش محوري و تعيين كننده يي در رشد و پيشرفت كشور و كمك به دولت در اين مسير داشته اند.
    احمدي نژاد با تشريح شرايط كنوني كشور تصريح كرد: امروز دشمنان با رصد و شناخت شرايط كشور بر گلوگاه ها تمركز كرده و در اين عرصه با توجه به نقش موثر بانك ها به عنوان ستون فقرات اقتصاد كشور، فشار مضاعفي از سوي بدخواهان متوجه نظام بانكي كشور شده است. وي خاطرنشان كرد: اگرچه دشمن با بسيج همه امكانات و توانمندي هاي خود قصد داشت با تحريم هاي گسترده و پيچيده در ايران فروپاشي اقتصادي و بحران اجتماعي بيافريند، اما به لطف خدا و با تلاش هاي دولت و همكاري مردم فشار تحريم ها خنثي شده و اهداف دشمن تحقق نيافته است، اما اين همه خواسته ما نيست، بلكه دولت به دنبال آن است تا ضمن مهار تحريم ها، آهنگ پيشرفت كشور حفظ و بر سرعت آن افزوده شود. رييس جمهور با اشاره به پيش بيني احكامي در لايحه بودجه سال 92 براي تقويت سيستم بانكي كشور از جمله افزايش سرمايه و توان وام دهي بانك ها، ادامه داد: بانك ها مي توانند نقش مهم و موثري در حمايت از تكميل طرح هاي نيمه تمام داشته باشند كه اين مساله به رونق اقتصاد، ايجاد اشتغال، كمك به توليد و ايجاد نشاط در جامعه ياري خواهد رساند. احمدي نژاد با تاكيد بر لزوم استفاده از ظرفيت هاي بانك ها براي شكستن نرخ هاي كاذب ارز در بازار آزاد، گفت: امروز منابع ارزي كشور از هر زمان ديگري بالاتر بوده و در تاريخ كشور چنين حجمي از ذخاير ارزي بي نظير است و نظام بانكي كشور مي تواند نقش مثبت و موثري در به جريان انداختن اين ذخاير در راستاي رونق اقتصاد كشور ايفا كند.
    
    سقوط دوباره قيمت ها
    احمد وفادار، رييس اتحاديه صنف طلاو جواهر تهران در اين باره گفت: روند كاهشي قيمت سكه، طلاو ارز در كشور آغاز شده است و به زودي با سقوط قيمت ها در بازار روبه رو خواهيم بود. البته يكي از مهم ترين دلايل كاهش قيمت را مي توان پايين آمدن قيمت جهاني طلادانست.وي در پاسخ به اين سوال كه در گذشته نيز قيمت جهاني طلاكاهش داشته است، اما در ايران شاهد افزايش قيمت ها بوده ايم، توضيح داد: اين مساله درست است، اما علاوه بر كاهش قيمت هاي جهاني مي توان گفت كه دورنماي مثبت نشست 1+5 در آلماتي قزاقستان افق هاي روشني را پيش روي ايران قرار داده است، زيرا در اين نشست كشورهاي عضو پذيرفته اند كه ايران به حق و حقوق قانوني خود دست يابد و دور از انتظار نيست در آينده يي نزديك با كاهش تحريم ها مواجه شويم.وفادار با بيان اينكه پيش فروش سكه تاثيري در كاهش قيمت ها نداشته است، در پاسخ به اين سوال كه با توجه به نزديكي به ايام نوروز، احتمال افزايش قيمت سكه و طلاوجود دارد؟ تاكيد كرد: ميزان تقاضاي نوروزي ربطي به افزايش قيمت ها ندارد و اكنون كه در آستانه سال نو قرار داريم، شاهد روند كاهشي قيمت ها هستيم.وي ادامه داد: اتحاديه بايد وضعيت سكه را در بازار مديريت كند و يكي از وظايف مهم ما اين است كه اجازه ندهيم سكه هاي خارج از سيستم بانكي وارد بازار شود. در اصل اتحاديه نقشي در تعيين قيمت ارز و به ويژه دلار ندارد و اين كار بر عهده اتاق مبادلات ارزي و بانك مركزي است. به همين دليل بايد مسوولان تمهيداتي را براي بازار ارز در آستانه نوروز بينديشند.رييس اتحاديه صنف طلاو جواهر استان تهران درباره وضعيت بازار سكه، طلاو ارز بيان كرد: هيچ كدام از فعالان اقتصادي جهان نيز نمي توانند پيش بيني 10 روز آينده بازار را داشته باشند، بنابراين هيچ پيش بيني نمي توان داشت و اگر اين كار صورت گيرد، اشتباه و غيركارشناسي است.
    
    اولتيماتوم رييس جمهور كارساز شد
    در همين حال، اولتيماتوم روز يكشنبه رييس جمهور به خودروسازان در بازار خودرو كارساز شد و قيمت ها كاهش يافت. روز يكشنبه هفته جاري رييس جمهور به مسوولان شركت هاي خودروسازي اولتيماتوم داد و واكنش احمدي نژاد سبب كاهش قيمت محسوس انواع خودروي صفر و كاركرده در بازار شد.به گفته فعالان حوزه خودرو، اگر خودروسازان اولتيماتوم رييس دولت را جدي بگيرند، در آينده يي نه چندان دور به طور قطع شاهد فروش پرايد به قيمت 10 ميليون تومان و پژو پارس به قيمت 20 ميليون تومان خواهيم بود.در حال حاضر پرايد 111 مدلsx به قيمت 18 ميليون تومان و پرايد 111 مدلsl به قيمت 17 ميليون تومان به مشتريان عرضه مي شود. پرايد 131 مدلsx به قيمت 5/16 ميليون تومان، پرايد 131 مدلsl به قيمت 5/15 ميليون تومان، تندر 90 اكنون با قيمت 33 ميليون تومان در بازار معامله مي شود. همچنين پژو پارس سال با قيمت 32 ميليون تومان و پژو پارس دوگانه سوز نيز به قيمت 33 ميليون تومان خريد و فروش مي شود.در همين حال، پژو 405 نيز 25 ميليون تومان و دوگانه سوز همين مدل نيز 5/26 ميليون تومان قيمت دارد. پژو 206 تيپ 2 هم به قيمت 35 ميليون و پژو 206 مدل v8 نيز حدود 40 ميليون تومان خريد و فروش مي شود.
    حباب تركيد: ارز وسكه سقوط كرد / گزارش ميداني «اعتماد» از بازار ارز و طلا
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2633 به تاريخ 15/12/91، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 653 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه خواندني
متن مطالب شماره 100، ارديبهشت و خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است