|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان92/9/7: قبله گاه مسلمين جولانگاه صهيونيسم
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22166
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20651 7/9/92 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


قبله گاه مسلمين جولانگاه صهيونيسم


نويسنده: امير خداداد همداني

نظام سلطنتي عربستان به برکت حرمين شريفين و حضور سالانه نزديک به 10ميليون گردشگر که بيش از نيمي از آنها به قصد حج به اين کشور سفر مي کنند، سود اقتصادي فراواني را به دست مي آورد. در اين بين شاهزاده هاي سعودي در خصوص تجهيز و توسعه دو شهر مهم مکه و مدينه تبليغاتي وسيع انجام داده اند، اما با دقت در طراحي و شيوه توسعه شهري، سوالات جدي و مناقشه برانگيزي درباره آينده هويت شهري اين دو مکان مقدس و همچنين دست اندرکاران توسعه آنها مطرح مي شود که نمي توان از کنار آن به سادگي گذشت.
    در دوران «ملک فهد» شاه سابق عربستان طرحي که با هدف توسعه فضاي عبادي مکه و نه توسعه شهري اجرا شد، محصول انديشه «محمدکمال اسماعيل» بارزترين معمار تاريخ مصر و اجراي شرکت پيمانکاري «بن لادن» بود که کارکنان اين شرکت را زائران ايراني در سفر خود به حرمين شريفين با لباس هاي متحدالشکل مي ديدند. اما اين بار نقشه توسعه در اختيار شرکت انگليسي فاستر و همکاران قرار گرفته و «لرد فاستر» و خانم «زها حديد» به همراه چند تن ديگر از مهندسان و معماران، طرح هاي مختلفي را براي پروژه هاي ساختمان سازي در شهر مکه ارائه داده اند.
    «نورمن فاستر»، معمار مشهور انگليسي که در شوراي راهبردي جايزه معماري بنياد ضداسلامي آقاخان فعاليت گسترده اي دارد در سال 1999 ميلادي بيست و يکمين جايزه صهيونيستي پريتزکر (نوبل معماري) را گرفته و بعدها لقب لرد را از آن خود کرد.طرح فاستر براي توسعه شهر مکه هر چند در راستاي رفاه زائران بيت الله الحرام است، ولي باطني پليد دارد که از جمله آن مي توان به حذف جمره از نماد شيطان و تبديل آن به يک ديوار بدون هويت و ساخت برج با نمادهاي معماري « ابليسکي» در حريم پيراموني بيت الله الحرام اشاره کرد. اقدامي که از بزرگترين اهداف فراماسون ها در تقابل با دين و مقدسات مسلمانان است و هر روز پررنگ تر مي شود اما نکته اي که در خصوص اين معمار مشهور، در رسانه هاي ايراني کمتر مورد توجه قرار گرفته، حضور «موژان مجيدي» يک معمار ايراني است که به عنوان دستيار ويژه به وي کمک مي کند.اين معمار مشهور که در ساخت فرودگاه هزاره لندن از شيوه مهار رانش گنبد در گنبد سلطانيه زنجان بهره گرفته بود، با ساخت بناي ساختارشکنانه ابراج البيت در نزديکي کعبه، شائبه فراماسونر بودن خود را تقويت کرد.
    در اين بين برخي از معماران مسلمان همچون «سامي عنقاوي» معمار سعودي که مرکز تحقيقات حج را با هدف محافظت از تاريخ و معماري مکه و مدينه تاسيس کرده است، درباره اين طرح ها و مشارکت نکردن معماران اسلامي در آن ها اظهار نگراني کرده اند. همچنين بسياري از مسلمانان در زمينه نوسازي هايي که در مکه در جريان است نگرانند که با ايجاد شهري مدرن، زادگاه پيامبر اسلام(ص) به طور کامل بافت معنوي خود را از دست دهد.
    به نظر مي رسد حاکمان عربستان سعودي چندان نگران حفاظت از بناهاي تاريخي اين مکان هاي مقدس نيستند، چرا که از نظر آنها، اسلام تکريم چنين بناهايي را برابر با بت پرستي مي داند. افزايش و تکثير بافت هاي جهاني، آپارتمان هاي مسکوني سر به فلک کشيده و هتل هاي پنج ستاره، اين نگراني را برانگيخته است که حاکمان عربستان سعودي بيشتر در صدد کسب درآمد براي نظام سلطنتي خود هستند.
    
    پروژه قطار مکه- مدينه
    عربستاني ها براي اين که پروژه خط قطار مکه- مدينه را به سرانجام رسانده و فاصله حدود پنج ساعته بين دو شهر مکه و مدينه را به يک و نيم ساعت کاهش دهند، دست به دامن 14هزار کارگر چيني شده اند تا اين پروژه به سرانجام برسد. البته نبايد محاسن اين کار را که با طراحي آن تسهيلات وسيعي براي سالخوردگان و معلولان ايجاد مي شود و با استفاده از اين قطار مي توان طي شش ساعت 500هزار مسافر را جابه جا کرد، منکر شد، اما کاش از نوآوري هاي مهندسان و پيمانکاران مسلمان نيز در اين پروژه استفاده مي شد، چرا که مسلمانان براي حرمين شريفين قداست قائلند و علاوه بر آن، در ميان مسلمانان اشتغال ايجاد مي شد.در زمينه هاي بهداشتي و خدمات پزشکي به حجاج نيز همکاري ميان آمريکا و عربستان ملموس است؛ «اسميت» سفير وقت آمريکا در عربستان در اين باره مي گويد: تاريخ همکاري ميان آمريکا و حکومت عربستان به چند دهه پيش برمي گردد که اين همکاري در زمينه هاي مختلف است. به گفته اسميت، آمريکا به همکاري دوجانبه ميان دو کشور در زمينه هاي تجارت، آموزش، فناوري و بهداشت افتخار مي کند.
    
    برقراري امنيت زائران بيت الله الحرام
    به هر حال، رخنه جريان هاي ماسوني، صهيونيستي وغربي در ساخت و سازهاي مکه و مدينه گسترده است؛ منابع آگاه از رياض فاش کردند که عربستان سعودي با شرکت صهيونيستي- انگليسي S4G (جي فور اس) که يد طولايي در شکنجه، نقض حقوق بشر و جاسوسي دارد، توافق محرمانه اي را به منظور برقراري امنيت دو شهر مکه مکرمه و مدينه منوره، آن هم طي موسم حج به امضا رسانده است.شرکت «جي فور اس» يک شرکت امنيتي و بين المللي مشهور وابسته به سرمايه داران صهيونيستي و انگليسي است و در واقع آن را بايد يکي از بازوان اطلاعاتي و جاسوسي رژيم اسرائيل دانست. اين شرکت خدمات دهي خود را به دولت عربستان از سال 2010 بعد از آن که شرکت ويژه اي در اين کشور تحت عنوان (المجال- جي فور اس) تاسيس کرد، آغاز نمود و شهر ساحلي جده را که در 80 کيلومتري مکه مکرمه قرار دارد، به عنوان مقر خود برگزيد. جالب اين که شرکت «جي فور اس» در شهرهاي الخبر، رياض، مکه، طائف، ابها، جيزان، تبوک، مدينه، قسيم، حائل، جبيل و چند شهر ديگر عربستان نمايندگي دارد.
    شرکت امنيتي «جي فور اس» که تسهيلات لازم و شرايط نقل و انتقال بيش از سه ميليون حاجي را فراهم مي کند، يکي از بزرگترين شرکت هاي امنيتي است که وظيفه حفاظت از شخصيت ها و اماکن موردنظر طرف هاي قرارداد را برعهده دارد. اين شرکت با حدود 657 هزار کارمند در بيش از 125 کشور فعاليت مي کند. اين شرکت به خاطر حمايت همه جانبه خود از اقدامات ددمنشانه صهيونيست ها، تاکنون پرونده اي سياه در بين مسلمانان براي خود ساخته است، به طور مثال تجهيزات امنيتي و اتاق هاي کنترل در زندان «کتسعيوت» که 2200 زنداني سياسي فلسطيني در آنجا محبوس هستند و زندان «مجيدو» با بيش از 1200 زنداني و نيز زندان «دامون» با بيش از 500 زنداني سياسي فلسطيني به وسيله اين شرکت فراهم مي شود.عربستان به عنوان ميزبان حجاج بيت الله الحرام با اين اقدام در حقيقت مديريت مهم ترين اماکن مذهبي بيش از يک و نيم ميليارد مسلمان را به صهيونيست هايي سپرده است که سابقه ددمنشي آنها در برخورد با مسلمانان بر همگان هويداست و در واقع اين اقدام ناديده گرفتن رنج ها و مرارت هاي بيش از نيم قرن ملت مظلوم فلسطين و توهين به اعتقادات اسلامي يک و نيم ميليارد انسان محسوب مي شود. امروزه آرمان هاي فلسطينيان با مقاومت رزمندگان حماس، جهاد اسلامي، حزب الله لبنان و ديگر مبارزين وفادار به انديشه رهايي قدس در افکار عمومي سراسر دنيا جا باز کرده و از آن طرف اقدامات رژيم اسرائيل با محکوميت جهاني مواجه شده است، اما مقامات رياض با چنين اقداماتي به شکل مرموزانه در پي نفوذ دادن صهيونيست هاي جاني به بزرگ ترين اجتماع مسلمين برآمده اند. اين موضوع از پروژه پنهان آل سعود مبني بر مشروعيت بخشيدن به صهيونيست ها در بين مسلمين خبر مي دهد.آل سعود سال هاست که با شرکت هاي مختلف صهيونيستي قرارداد اقتصادي داشته و به ويژه همکاري هاي عربستان با شرکت هاي محصولات غذايي صهيونيسم، سعودي ها را به عامل نفوذ اقتصادي رژيم اسرائيل در جهان اسلام تبديل کرده است.
    به نظر مي رسد مسلمانان جهان به ويژه در ايام مناسک حج با درخواست يکپارچه خود از نظام سلطنتي عربستان، بتوانند اين متصديان حفاظت از دو شهر مهم جهان اسلام را مجاب کنند که در طرح هاي توسعه و عمران از طراحان و نيروهاي کشورهاي اسلامي استفاده کند؛ اگر اين درخواست ها از طريق مجامع بين المللي جهان اسلام همچون سازمان همکاري هاي اسلامي به صورت رسمي ارائه شود تاثير بيشتري داشته و به هدف نيز نزديک تر است.جوانان غيور جهان اسلام با توانمندي هاي گوناگون مي توانند موجب توسعه قبله گاه مسلمين با رعايت موازين فرهنگي باشند. عربستان نيز با صرف هزينه هاي کمتري مي تواند اين اماکن مقدس را براي ايام حج و رفاه زائران توسعه دهد.
    قبله گاه مسلمين جولانگاه صهيونيسم
    


 روزنامه كيهان، شماره 20651 به تاريخ 7/9/92، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 103 بار
    آثار ديگري از "امير خداداد همداني"

  نگاه قطر و انتقال آرام قدرت
امير خداداد همداني، كيهان 30/3/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش و نگارش كتب دانشگاهي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 42)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است