|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق95/6/18: طرح هاي هيدروپاور تهديدها را به فرصت تبديل مي كنند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2677 18/6/95 > صفحه 10 (علم) > متن
 
      


طرح هاي هيدروپاور تهديدها را به فرصت تبديل مي كنند
اهميت و ضرورت توسعه نيروگاه هاي برقابي در مركز شهرها

نويسنده: عبداله مصطفايي *

در توسعه شهرها، بحث رشد تصفيه خانه هاي آب و فاضلاب بسيار مهم بوده و اين درحالي است که انرژي مصرفي آنها نيز قابل توجه است. همه از قبل مي دانيم در صورت وجود جريان آب و اختلاف ارتفاع کافي امکان توليد برق وجود دارد، ولي آنچه شايد همه نمي دانيم، آن است که چنين پتانسيل هايي به جز در سدهاي بزرگ، در نزديکي و حتي در داخل شهرها نيز وجود دارد. قدرت آب ترکيبي از هد و جريان است. هر دو بايد براي توليد برق حاضر باشند تا امکان توليد برق (هيدروپاور) وجود داشته باشد.
    
    آب يا فاضلاب، خطوط انتقال يا توزيع؟
     جواب اين است که روي خطوط انتقال آب با مشکلات کمتري مي توان از اين پتانسيل استفاده کرد و به علاوه در بسياري از کشورها به دليل وجود اختلاف ارتفاع در شهرها و حجم آب کافي براي توليد برق به جاي فشارشکن هاي مستقر در روي خطوط توزيع آب، توربين قرار داده شده است. يکي از روش هاي جديد توليد برق در تصفيه خانه هاي فاضلاب، استفاده از جريان آب در ورودي و خروجي اين تاسيسات است که کشورهاي ديگر نيز به آن به عنوان يک انرژي پاک مي نگرند.
    
    کشورهاي توسعه يافته يا در حال توسعه؟
     در خروجي يکي از تصفيه خانه هاي فاضلاب شهر سيدني در استراليا يک نيروگاه برقابي با ظرفيت ٤،٥ مگاوات نصب شده است که برق خود را به عنوان برق سبز به شبکه برق مي فروشد و براي اين کار مشوق هاي مالي دريافت مي کند. از نمونه هاي ديگر اين گونه طرح ها مي توان به مولد کوچک به ظرفيت ٢٢٥ کيلووات در يکي از تصفيه خانه هاي فاضلاب شهر لس آنجلس آمريکا و نيز يک مولد برقابي در شهر وين اتريش با ظرفيت ٣٨٤ کيلووات در داخل يکي از تصفيه خانه هاي فاضلاب اين شهر اشاره کرد. البته اين موضوع فقط مختص کشورهاي پيشرفته نبوده و از اين روش براي توليد برق در تصفيه خانه فاضلاب کشورهاي هند و اردن نيز استفاده شده است. جالب آن است زماني که شرکت فرانسوي «دگرمونت» تصميم به ساخت تصفيه خانه فاضلاب السمرا در شهر امان پايتخت کشور اردن گرفت، متوجه شد به دليل ثبات نداشتن در شبکه برق اين کشور، امکان قطع برق وجود دارد و ازاين رو تصميم بر آن شد برق مورد نياز را از انرژي هاي تجديدپذير تامين کند که يکي از آنها استفاده از جريان فاضلاب در ورودي و نيز جريان پساب تصفيه شده خروجي تصفيه خانه بود که از اين طريق برق مناسبي را تامين کرد. به تازگي کشور هند نيز يک نيروگاه برقابي را در منطقه چيلاواقع در دهلي شرقي راه اندازي کرده كه توربين آن با کمک جريان پساب خروجي از تصفيه خانه فاضلاب به گردش درمي آيد. اداره Delhi Jal Board اعلام کرده است که اين نيروگاه اولين نيروگاه در دهلي نو است. اين در حالي است که اين تصفيه خانه روزانه ٩ ميليون گالن فاضلاب را تصفيه کرده (ارتفاع موجود در ناحيه پساب خروجي بالغ بر پنج متر است) و گفته شده سالانه ٢٠ هزار کيلووات ساعت برق توليد مي کند. اداره فوق اظهار کرده سوزاندن سوخت هاي فسيلي براي توليد برق منجر به توليد کربن دي اکسيد خواهد شد و پديده گلخانه اي و گرمايش جهاني را در پي دارد. ازاين رو فناوري ذکر شده را «فناوري بدون آلودگي و مجاني» ناميده است. ازاين رو سعي دارد امکان سنجي به کارگيري اين فناوري را در ديگر تصفيه خانه هاي خود انجام دهد.
    
    در بيرون شهرها يا در درون شهرها؟
     گستردگي شهرها و نياز همه آنها به آب باعث گستردگي خطوط انتقال آب به شهرها شده است و موقعيت جغرافيايي و پستي و بلندي هاي مسير انتقال اين آب باعث مي شود گاهي فشار آب در درون خطوط انتقال به حدي زياد شود که نياز به استفاده از شيرهاي فشارشکن يا مخازن متعادل ساز فشار باشد و در اينجاست که پيشنهاد مي شود از اين فشارهاي اضافي براي توليد انرژي استفاده شود. تا چندي پيش بيشترين توجه به خطوط انتقال آب به شهرها که حجم زيادي از آب را جابه جا مي کرد، معطوف بود، ولي در بسياري از شهرها که حجم آب توزيع شده در سطح شهر زياد بوده يا اينکه شهر داراي اختلاف ارتفاع قابل توجهي است، نيز به خطوط توزيع آب درون شهرها نيز توجه شده است چون عموما در اين خطوط توزيع نيز از شيرهاي فشارشکن استفاده مي شود و مي توان براي کاهش فشار در اين مسيرها از توربين هاي مولد برق هم استفاده کرد. مثلاگفته شده است گروه مطالعات فني مولدها و توليد پراکنده شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ به منظور بررسي امکان افزايش تعاملات موثر با شرکت تامين و تصفيه آب و فاضلاب تهران، نشست هايي در محل ستاد راهبردي اين شرکت برگزار کرده است. ضمن بررسي هاي انجام شده، صحبت از وجود ٦٧٠ فشارشکن در شبکه آب درون شهر تهران شده است که از توانايي توليد هزار مگاوات برق پاک برخوردارند. درباره مهم ترين مزاياي اين طرح به ساده بودن و مقرون به صرفه بودن آن، قابل استفاده بودن در همه خطوط انتقال آب داراي پستي و بلندي، استفاده از نيروهاي مزاحم داخل لوله انتقال آب و تبديل آنها به انرژي مفيد و قابل استفاده و درنهايت استفاده از انرژي تجديدپذير براي توليد برق اشاره مي شود. همان طور که ذکر شد، اين پتانسيل به خطوط داخل شهر تهران مربوط بود و در خطوط انتقال آب از کرج نيز اين توانايي وجود دارد و در يکي از پروژه ها قرار شده است دو نيروگاه برقابي با ظرفيت هر نيروگاه ٤،٧ مگاوات در ناحيه شمال غربي تهران ساخته شود. در اين پروژه دبي کل آب پنج مترمکعب بر ثانيه ذکر شده است. البته در سمينار مديريت انرژي و روش هاي کاهش اوج بار در سامانه هاي استحصال و پمپاژ آب در شهريورماه ١٣٩٤ بيان شد که حدود دو درصد از برق کشور در بخش آب و فاضلاب مصرف مي شود. يکي ديگر از موارد بيان شده در اين سمينار آن بود که روزانه بيش از سه ميليون مترمکعب آب در کلان شهر تهران توزيع مي شود و مي توان از جريان اين مقدار آب، برق توليد کرد. ضمنا در يکي از مقالات ارائه شده در دومين کنفرانس ملي انرژي و توسعه پايدار، از امکان توليد سه هزار مگاوات انرژي برقابي در خطوط آب رساني کشور صحبت شده است.
    
    ولي حالاچرا؟
     اساسا علت هاي عديده اي براي توسعه اين گونه طرح هاي هيدروپاور بيان مي شود که مي توان به توليد برق سبز و تجديدپذير، عدم مصرف سوخت و کاهش آلاينده ها اشاره کرد. به طور کلي نيروگاه هاي آبي از منابع بازگشت پذير (آب) استفاده مي کنند که مي توان از اين منابع به صورت چندمنظوره نيز استفاده کرد. علاوه بر اين، به کارگيري اين نيروگاه ها، هيچ گونه آلودگي اي را دربر نخواهد داشت که اين مسئله از لحاظ زيست محيطي داراي اهميت فراواني است. علاوه براين، اين نيروگاه ها داراي عمر طولاني و راندمان نسبتا بالايي (تا حدود ٩٠ درصد) هستند. تجهيزات نيروگاه هاي آبي به آساني و خيلي سريع مي توانند براي تنظيم تغييرات بار در شبکه سراسري به کار روند. به همين دليل است که از اين نيروگاه ها بيشتر براي شرايط پيک بار بهره مي گيرند. اين قابليت، سهولت بهره برداري و کيفيت برق شبکه (ولتاژ و فرکانس ثابت) را تضمين مي کند. در نتيجه همين مزاياي عمر طولاني، راندمان نسبي بالاتر، آلوده نشدن محيط زيست، پايين بودن هزينه هاي نگهداري و بهره برداري، استفاده چندمنظوره از منابع آبي آنها، تجديدپذيربودن منابع مصرفي آنها، توان پاسخ گويي بالابه نوسانات تقاضاي برق و همچنين داشتن تکنولوژي قابل اطمينان با اثرات مثبت و منفي شناخته شده، باعث گسترش روزافزون اين فناوري در داخل شهرها نيز خواهد شد. ولي آنچه در کشور ما به عنوان موتور محرکه اصلي اين پروژه ها به شمار مي رود، آن است که دولت در سا ل هاي گذشته حاضر شده بود برق از منابع تجديدپذير را با قيمت هاي خوبي خريداري کند که اين موضوع مورد توجه بسياري از سازمان هاي دولتي و خصوصي قرار گرفت و اين در حالي است که قيمت هاي تعيين شده براي سال ١٣٩٥ با مخالفت هايي روبه رو شده است. گويا قيمت براي خريداري هر کيلووات ساعت برق نيروگاه هيدرو با ظرفيت کمتر از ١٠ مگاوات در سال ١٣٩٤، ٣٧٠ تومان اعلام شده بود، ولي در سال ١٣٩٥ براي نيروگاه هاي هيدرو با ظرفيت کمتر از ١٠ مگاوات نصب شده روي رودخانه و تاسيسات جانبي سدها، معادل ٢١٠ تومان و براي نيروگاه هاي نصب شده بر روي خطوط انتقال آب، ١٥٠ تومان ذکر شده است.
    
    فروش برق مهم است يا چيزهاي ديگر؟
     همان طور که گفته شد، درباره مزاياي اين گونه طرح ها مي توان به توليد برق سبز (بدون آلودگي)، ايجاد درآمد جديد، ايجاد شغل، پدافند غيرعامل در شهرها، وجود منابع توليد انرژي براي مواقع اضطرار و بحران اشاره کرد. در اين باره بعضي از افراد فقط بر موضوع فروش برق به شبکه و درآمد حاصل از آن تاکيد دارند و معتقدند با کاهش قيمت خريد تضميني برق اين پروژه ها بايد طرح هاي مشابه مسکوت گذاشته شده تا بعدا شرايط تغيير کند. در همين زمينه کارشناساني هستند که معتقدند در اجراي اين پروژه هاي کوچک بايد شرايط خاص هر شهر و منطقه را مدنظر داشت و از آن منظر به موضوع نگريست. يعني زماني که يک شهر در مناطق مرزي قرار دارد بايد موضوعاتي از قبيل دوري از مرکز و احتمال بروز شرايط ناخواسته را به پارامترهاي دخيل در تصميم گيري افزود. اگر شهر در زمره مناطق محروم است، پس ايجاد چند شغل کوچک نيز به اقتصاد آحاد آن شهر کمک کرده و افراد را به زندگي اميدوارتر مي کند و مضافا اينکه ايجاد حتي يک شغل هم از سياست هاي موکد آقاي «روحاني»، رئيس جمهور، است. يکي از موارد ديگري که مسئولان شهري و استاني بايد به آن توجه کنند، اين است شايد بتوان اين گونه نيروگاه هاي هيدروپاور کوچک را در مناطقي ساخت که باعث ايجاد يا رونق بيشتر مراکز گردشگري شود. مثلاشايد يک درياچه در اطراف مسير خطوط انتقال وجود داشته باشد که با برق رساني به آن محل بتوان امکان استفاده از آن را افزايش داد يا يک پارک جنگلي يا آبشار را به مردم معرفي کرد که با اين کار، اقتصادهاي روستايي را تقويت کرد. شايد بتوان مسير خروج فاضلاب هاي تصفيه شده را به گونه اي طراحي کرد که علاوه بر توليد برق، اين پساب به صنايع محتاج به آب رسانده شود. در ادامه اگر پروژه در شهرهاي بزرگ مستقر است، پس بهتر است به بزرگي مشکلات اين گونه شهرها هنگام بروز سوانح توجه کرد و پدافند غيرعامل را نيز به اين پارامترها افزود و اينکه اگر در شهري مثل تهران امکان توليد برق مناسبي وجود داشته باشد، شايد بتوان هنگام آلودگي هوا در فصول سرد بعضي از نيروگاه هاي متوسط مستقر در شهر را براي مدتي خاموش کرده و از حجم آلودگي هاي واردشده به شهر کاست. به نظر مي رسد در چنين طرح هايي بايد سود حاصل از هزينه هاي اجتماعي آلاينده هاي منتشرشده از نيروگاه هاي معادل اين پروژه ها و نيز هزينه توليد هر شغل نيز مدنظر قرار گيرد. يعني اگر در شهر تهران حدود ٧٠٠ شير فشارشکن قرار دارد مثلاشايد بتوان ٣٠٠ نفر را در نيروگاه هاي هيدروپاور مربوط به بخش خصوصي يا دولتي آنها به کار گمارد. پس مي توان هزينه ايجاد يک شغل جديد را به منافع اين طرح ها افزود. در بسياري از مشکلات کلان شهري مثل تهران يکي از دلايل، وجود شيب زياد در شهر عنوان مي شود، ولي در اين طرح ها وجود اين اختلاف ارتفاع در مناطق مختلف شهر به عنوان مزيت تلقي مي شود و اصطلاحا اين طرح هاي هيدروپاور تهديدها را به فرصت تبديل کرده اند که بايد با به کارگيري بهترين فناوري ها حداکثر بهره برداري را کرد.
    
    در ايران چه پروژه هايي وجود دارد؟
     همان طور که بيان شد، به دليل اهميت موضوع آب رساني به مناطق مختلف کشور، تلاش هاي فراواني دراين باره انجام شده است و خطوط انتقال آب زيادي در کشور وجود دارد که با انجام مطالعات ابتدايي مي توان درباره امکان پذيري توليد برق از اين خطوط اظهارنظر کرد. در حال حاضر گفته شده است در خط انتقال آب به زاهدان حدود ٤٠٠کيلووات برق توليد مي شود. در خط انتقال آب از سد دوستي به شهر مشهد نيز از سيستم هيدروپاور استفاده شده و حدود ٥٠٠ کيلووات برق توليد شده است. در مدارک مختلف از مطالعه يا اجراي اين طرح در خط انتقال آب به اراک، اروميه، سمنان، مشکين شهر، اردبيل و خط انتقال آب از سد ١٥خرداد به قم صحبت شده است. به علاوه گاهي گفته مي شود که در بعضي از اين موارد در چند نقطه مي توان انرژي الکتريکي توليد کرد. قابل ذکر است تاکنون تحقيق هاي زيادي درباره موضوع نيروگاه هاي کوچک روي رودخانه هاي ايران انجام شده که اين موضوع متفاوت از موضوع بحث اين مقاله است. در مقاله اي که در سال ١٣٨٨ در سومين همايش ملي آب و فاضلاب (با رويکرد اصلاح الگوي مصرف) ارائه شد، به پتانسيل خطوط انتقال آب شهرهاي بجنورد و بيرجند هم اشاره شده است که بررسي مجدد اين گزينه ها خالي از فايده نخواهد بود. موضوع توليد انرژي از خطوط توزيع آب نيز از مواردي است که در بسياري از شهرهاي کشورمان و به ويژه در شهرهاي بزرگ يا شهرهاي داراي اختلاف ارتفاع زياد در مناطق مختلف شهر امکان پذير است. دراين باره نيز تلاش هايي براي اجراي پروژه در ايستگاه هاي فشارشکن سطح شهر تهران انجام شده است که دراين بين مي توان به ايستگاه هاي فشارشکن خاوران و باروت کوبي اشاره کرد. اما يکي از موارد جالب در اين باره بررسي پتانسيل هاي کشور از جريان فاضلاب است که امکان توليد انرژي از جريان فاضلاب تصفيه شده يا تصفيه نشده در ساير نقاط جهان به اثبات و اجرا رسيده و مي تواند مورد مداقه بيشتر مسئولان کشورمان قرار گيرد. در همين زمينه در خبرها آمده بود در تهران طرح اجراي تاسيسات اسکروژنواتور با توان توليد ٢٧٠ کيلووات ساعت در يکي از اتصال هاي خط اصلي به تونل فاضلاب رو شرق براي اجرا انتخاب شده است.
    
    مطالعه موردي جديد
     يکي از موارد مطالعه شده، پساب خروجي از تصفيه خانه فاضلاب شهرک قدس (غرب) در تهران است که دبي کنوني و جغرافياي محل از پتانسيل مناسبي براي توليد برق برخوردار است. در حال حاضر شرايط به گونه اي است که اين پساب وارد يک مسيل در پايين دست تصفيه خانه مي شود. طبق نقشه هاي مطالعه شده، اين مسيل از مجاور نيروگاه شهيد فيروزي (آلستوم) عبور کرده و پس از گذر از منطقه اي به نام سازمان آب، در ادامه وارد کانال هاي غرب تهران مي شود. براساس بررسي هاي اوليه، به منظور بيشترين استفاده از شيب شمال به جنوب تهران (اختلاف ارتفاع بيش از صدمتري) مکاني واقع در اين مسيل با فاصله سه هزار و ٥٠٠ متر و در مجاورت نيروگاه مذکور به دليل نزديکي به خطوط انتقال، محل مناسبي براي نصب توربين هاي آبي توليد برق است که قابليت توليد بيش از ٨٥٠ کيلووات برق از منابع تجديدپذير را خواهد داشت و ضمنا مجددا اين آب وارد کانال شده و به مسير خود ادامه مي دهد و مشکلي براي رواناب هاي تهران نيز پديد نمي آورد. يکي از مزاياي جانبي اين طرح آن است که مي توان با انجام تمهيداتي، قسمتي از اين فاضلاب تصفيه شده را به مصارف داخلي اين نيروگاه نيز رساند. به علاوه يکي ديگر از مزاياي اين طرح بحث پدافند غيرعامل هنگام بروز بحران ها براي شهر تهران است. البته شايد در طرح خط انتقال پساب تصفيه خانه تبريز به درياچه اروميه نيز چنين پتانسيلي وجود داشته باشد که بايد بررسي کرد.
    
    پيشنهاداتي براي خودمان
     مطالب گفته شده همه بيانگر آن است که به هر آب جاري در خطوط انتقال و لوله ها و کانال هاي آب يا فاضلاب، مي توان به عنوان منبعي براي توليد برق نگريست و ازاين رو بهتر است ادارات مربوط به هر استان اقدام به يافتن پتانسيل هاي موجود در مناطق مختلف خود کنند و فناوري مورد نياز و هزينه ها و منافع هر يک از اين موارد را ارزيابي کرده و اين موضوع را با سرمايه گذاران مختلف مطرح کنند. محاسبه اين پتانسيل ها کار بسيار سختي نخواهد بود و با استفاده از اطلاعات موجود در محل از قبيل دبي آب و اختلاف ارتفاع يا فشار موجود در خطوط انتقال آب مي توان دست به برآورد توان توليدي زد. دراين بين سازمان هاي مربوطه قادر خواهند بود به لحاظ ارزش گذاري، پروژه هاي حساس تر براي هر منطقه از کشور را با استفاده از بودجه هاي حاکميتي به اجرا درآورند. حسن نيروگاه هاي کوچک در مناطق دور آن است که شايد بتوان روي يک خط انتقال نيروگاه برقابي نصب کرد تا روستاهاي دورافتاده مجاور بهره مند شده يا يک منطقه مرزي يا پاسگاه برق دار شده و از آسيب پذيري کشور کاسته شود. يا مثلابرق در اختيار عشاير کوچ رو قرار گيرد يا يک ناحيه بکر گردشگري برق دار شود تا گردشگران بيشتري جذب کرده و براي روستاهاي مجاور ارزش افزوده ايجاد کند. اگر به پروژه هاي راه اندازي شده در بسياري از کشورهاي اروپايي مثل سوئيس و فرانسه سر بزنيم، خواهيم ديد اساسا بسياري از اين پروژه ها با اين گونه دلايل تکميل شده اند. گفتني است شايد در بعضي از مناطق در ابتداي امر يک اختلاف ارتفاع مناسب وجود نداشته باشد، ولي چند صد متر آن طرف تر يک محل خاص با اختلاف ارتفاع کافي موجود است که با يک لوله کشي ساده مي توان آب را انتقال داده و برق توليد کرد و بهره جست.
    * کارشناس پژوهش پژوهشگاه نيرو طرح هاي هيدروپاور تهديدها را به فرصت تبديل مي کنند / اهميت و ضرورت توسعه نيروگاه هاي برقابي در مرکز شهرها
    


 روزنامه شرق، شماره 2677 به تاريخ 18/6/95، صفحه 10 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 102 بار
    آثار ديگري از "عبداله مصطفايي "

  حفظ محيط زيست با كمك حيوانات / آيا شركت هاي تامين آب و نفت از فناوري نااميد شده اند؟
عبداله مصطفايي، شرق 20/2/97
مشاهده متن    
  محور گسترش علوم و فنون / تربيت نيروي انساني
عبداله مصطفايي، شرق 27/1/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت فرهنگ سازماني
متن مطالب شماره 50، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است