|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: حمايت چين و اروپا ا ز اجراي برجام
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7111
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


حمايت چين و اروپا ا ز اجراي برجاموين، پکن و تهران سه پايتختي بودند که روز گذشته در راستاي رصد آخرين تحولات ناشي از تاثير تمديد تحريم هاي «ايسا» بر اجراي برجام کانون توجه رسانه ها قرار گرفتند. در حاليکه وزير خارجه چين به عنوان نماينده يکي از طرف هاي اصلي برجام تاکيد داشت اجراي برجام مسئوليت همه کشورهاي ذيربط است، و نبايد به دليل مشکلات داخلي کشورها مختل شود؛ سفير دانمارک در ايران نيز از حمايت اتحاديه اروپايي از برجام خبر داد. به اين ترتيب با توجه به موضع گيري هايي که طي روزهاي اخير از سوي مقامات ديپلماتيک روسيه ، آلمان ، انگليس و برخي ديگر از کشورهاي اروپايي در حمايت از برجام اعلام شده، به نظر مي رسد که ايالات متحده آمريکا در پيشبرد موضع ضد برجام خود، تنها مانده و شايد قرار گرفتن در همين موضع انزوا است که سبب شد وزير انرژي امريکا در وين وعده دهد که اوباما از اختيارات قانوني خود براي پايبند ماندن به برجام استفاده خواهد کرد.
    در ايران نيز چنانکه از اظهارات دو روز اخير رئيس جمهوري، رئيس مجلس و سخنگوي دستگاه ديپلماسي برمي آيد، واکنش جمهوري اسلامي ايران به نقض برجام از سوي امريکا به تشکيل جلسه کميته نظارت بر اجراي برجام و تصميم گيري از سوي آن منوط شده است. کميته اي که روساي قواي تقنيني و اجرايي و دبير شوراي عالي امنيت ملي از جمله اعضاي اصلي آن هستند و از همين رو به نظر مي رسد راي آن برآيند واحدي از ديدگاه هاي مختلف حاضر در کشور است.
    
     اعتراض شديد ايران به طرف امريکايي
    برگزاري اجلاس کنفرانس بين المللي امنيت هسته اي در وين فرصتي شد تا علي اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در ديدار با «ارنست مونيز» وزير انرژي امريکا با اشاره به پايبندي کامل جمهوري اسلامي ايران به تمامي تعهدات برجامي خويش که به تاييد آژانس نيز رسيده، شديدترين اعتراض و ابراز نگراني جدي ايران را نسبت به تمديد قانون «ايسا» اعلام کند و با تاکيد بر حق جمهوري اسلامي براي هرگونه واکنش مقتضي، خواستار پايبندي امريکا به تعهدات برجامي خود خصوصاً جلوگيري از اجرايي شدن اين قانون شود. اعتراضي که مونيز در واکنش به آن با تاکيد بر اينکه اعتراض ايران را به رئيس جمهوري امريکا منتقل خواهد کرد، گفت: «دولت ايالات متحده به برجام پايبند خواهد بود و رئيس جمهوري اين کشور با استفاده از اختيارات خود کماکان جلوي اجراي تمام بخش هايي از اين قانون را که مطابق با برجام نبايد اجرا شوند، خواهد گرفت.»
    
    صالحي: درصورت نقض برجام واکنش ايران قاطع خواهد بود
    صالحي در سخنراني خود در افتتاحيه کنفرانس امنيت هسته اي در وين ضمن اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران تاکنون به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده است و شروع کننده نقض تعهدات نخواهد بود اظهار کرد: «متاسفانه اخيراً شاهد برخي رفتارها و اقدامات نامعقول در امريکا هستيم. در صورت نقض برجام از سوي ساير طرف ها واکنش ايران قاطع و شديد خواهد بود.»
    
    چين: همه طرف ها به تعهدات برجامي خود پايبند باشند
    در آن سوي زمين اما سفر دوره اي وزير امور خارجه ايران به پکن و ديدارش با همتاي چيني مهملي شد تا چين به عنوان يکي از اعضاي 1+5 و طرف هاي اصلي برجام بر حمايت خود از اين توافق در برابر تصميمات داخلي کشورها تاکيد کند. «وانگ يي» در نشست مشترک با ظريف، گفت که «اجراي برجام مسئوليت همه کشورهاي ذيربط است و همه بايد به تعهداتي که در اين باره و در برجام داده اند، پايبند باشند.» وي با بيان اينکه براساس گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي برجام بخوبي در حال اجراست و بخصوص ايران فراتر از انتظارها به تعهداتش عمل کرده است، گفت: «برجام يک توافق بين المللي است که شوراي امنيت با صدور قطعنامه اي آن را تصويب کرده است و بايد به طور کامل و جامع اجرا شود و اين مسئوليت همه کشورهاي ذيربط است و نبايد به دلايل داخلي و مشکلات داخلي کشورها اجراي برجام مختل شود.» وزير امور خارجه ايران نيز در اين نشست خبري با بيان اينکه در مذاکره با همتاي چيني خود بيشتر در مورد نحوه اجراي برجام بخصوص نحوه پايان دادن به مراحل مقدماتي بازسازي آب سنگين اراک گفت وگو کرده است، تاکيد کرد: «اجازه نخواهيم داد که هيچ طرفي به صورت يک طرفه از اين توافق عدول کند و البته ما انتخاب هاي خود را هم داريم.»
    
     ايران: اروپا اجازه تخريب برجام را ندهد
    در تهران نيز اين جلسه سخنگوي وزارت امور خارجه بود که به عنوان يکي از تريبون هاي رسمي اعلام واکنش ايران به تمديد تحريم هاي امريکا عليه ايران مورد توجه قرار داشت. واکنشي که بر اساس تاکيد بهرام قاسمي تنها پس از برگزاري کميته نظارت بر اجراي برجام به عنوان مرجع قانوني تصميم گيري در اين باره اعلام خواهد شد و تا حدود زيادي به روند آتي تحولات بستگي خواهد داشت.
    با اين وجود قاسمي در اين نشست با تاکيد بر اينکه «برجام پشتوانه بين المللي خيلي قوي دارد و نقض آن به سادگي اتفاق نمي افتد»، گفت: «ما پيشقدم براي نقض برجام نخواهيم شد. اما اگر ديگران بخواهند در هر لحظه و شرايطي نقض برجام کنند، ما دست مان باز است و همان طور که با تدبير و دقت از ابتدا وارد مذاکره شديم، با همان ميزان حساسيت و دقت پيش بيني هاي لازم براي هرگونه خلف وعده در نظر گرفته شده است و براي همه شرايط و به اندازه هر اقدامي واکنشي را در نظر گرفته ايم.» به گزارش «ايران»، وي با بيان اينکه انتظار داريم سه کشور اروپايي و روسيه و چين در برجام در کنار ايران بايستند و نقش تاريخي خود را ايفا کنند، افزود: «هر خسارتي که به خاطر مصوبات کنگره و سنا به برجام و ايران وارد شود، مسئولش امريکاست و آنها بايد پاسخگو باشند. در هر حال ما هيچ اقدام منفي را بي پاسخ نمي گذاريم.» سخنگوي وزارت خارجه همچنين در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اينکه ايران درخواست تشکيل کميسيون مشترک برجام را با توجه به مصوبه اخير مجلس سناي امريکا نداشته است؟ گفت: «ما منتظر نتيجه جلسه کميته نظارت بر برجام در شوراي عالي امنيت ملي هستيم که قرار است در هفته جاري برگزار شود و يکي از راهکارهايي که به ذهن مي رسد طرح موضوع و اعتراض ايران به کميسيون حل اختلاف در چارچوب برجام است.»
    
     اتحاديه اروپا از برجام حمايت مي کند
    روز گذشته «دني آنان» سفير دانمارک در تهران در گفت و گو با ايلنا، با بيان اينکه «براي اتحاديه اروپا و اعضاي آن توافق هسته اي و تعهد به مفاد آن قطعا مهم است»، گفت: «برجام به صورت قطعنامه در شوراي امنيت سازمان ملل تصويب شده و تمام کشورهايي که عضو اين سازمان هستند ملزم به اجرا و تبعيت از آن هستند».
    وي بر همين اساس تاکيد کرد: «اتحاديه اروپا و کشورهاي عضو تا زماني که برجام از سوي ايران به طور کامل اجرا شود از آن حمايت خواهند کرد.»
    
    امريکا بايد به اجراي برجام پايبند باشد
    «نورمن لامونت» فرستاده ويژه دولت انگليس در امور تجاري ايران نيز در گفت و گو با ايرنا، ضمن حساسيت برانگيز خواندن تمديد قانون تحريم هاي ايران از سوي سنا، گفت: توافق هسته اي با ايران حاصل تلاش و ديپلماسي صبر از سوي دو طرف است و دولت امريکا بايد به اجراي برجام پايبند باشد. وي که مدعي بود قانون تمديد شده به صورت خودکار «ناقض برجام نيست»، گفت: موضع انگليس دست کم براي دو سال آينده (که عضو اتحاديه اروپا است) در قبال برجام مطابق با موضع ساير کشورهاي اروپايي خواهد بود که آنها خواهان کاهش تحريم ها هستند.
    
    
    
    حمايت چين و اروپا ا ز اجراي برجام
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق نور
متن مطالب شماره 27-28، بهار تا زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است