|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: روز داغ دانشگاه ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


روز داغ دانشگاه ها
مبارزه با فساد و فرجام «برجام» از محور هاي اصلي نشست هاي دانشجويي در شهر هاي مختلف بود    نشست ها
     برنامه دانشگاه اميرکبير با موضوع «مبارزه با فساد اقتصادي» امروز بدون حضور ياشار سلطاني برگزار شد؛ ياشار سلطاني پيش از شروع اين برنامه در توييتر خود دليل حضور نداشتنش را نبود شرايط لازم براي حضور در مراسم دانشگاه اميرکبير خواند.
     دبير هيات نظارت بر انتخابات دانشگاه کاشان با برگزاري سخنراني فاطمه صادقي دختر صادق خلخالي و پژوهشگر زنان در اين دانشگاه مخالفت کرد.
     در حالي که بسيج دانشجويي دانشگاه صدا و سيما طي اطلاعيه اي اعلام کرده بود که مراسم روز دانشجو با سخنراني حسين شريعتمداري در اين دانشکده برگزار مي شود، از ورود برخي خبرنگاران جهت پوشش خبري اين برنامه ممانعت شد.
     لطف الله فروزنده سخنگوي جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي با محمد جواد حق شناس عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي در دانشگاه علم و صنعت درباره «پساترامپ» مناظره کردند.
     عليرضا زاکاني در نامه اي خطاب به رئيس جمهوري از لغو سه برنامه سخنراني اش در شهر مشهد انتقاد کرد.
     مناظره «زنده باد مخالف من» که قرار بود روز دوشنبه با موضوع «بررسي آزادي بيان در دولت يازدهم» و با حضور مهدي رحمانيان مدير مسئول روزنامه «شرق» و حميد رسايي مدير مسئول هفته نامه «9 دي» در دانشگاه بوعلي سيناي همدان برگزار شود، به دليل حضور نيافتن رحمانيان لغو شد.
     مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه صدا و سيما برگزار و از حسين شريعتمداري با عنوان عمار رهبري قدرداني شد. شريعتمداري، گفت: برجام به عنوان فاجعه در مدارس تدريس شود
     سيدحسين هاشمي استاندار تهران در نشست مشترک با روساي دانشگاه هاي استان تهران گفت: حفظ نشاط سياسي مورد نظر رهبر معظم انقلاب در ميان دانشجويان از جمله نيازهاي اساسي است که با مديريت صحيح و فضايي جدي قابل تحقق است.
     محسن رهامي عضو شوراي مرکزي انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها در دانشگاه کردستان: مشکل جريان اصلاح طلبي مديريت پس از موفقيت است.
     پروانه مافي نماينده مجلس در دانشگاه آزاد فني تهران غرب: قدرت هر کجا باشد بايد بر آن نظارت کرد و دانشجو يکي از ارکان نظارت است.
     احمد مازني نماينده مجلس در دانشگاه آزاد واحد تهران غرب: هرکسي با ابزار قدرت بخواهد حريم دانشگاه را بشکند، دانشجو تمام قد در مقابل او مي ايستد.
     جواد اطاعت فعال سياسي در دانشگاه تربيت مدرس:استعمار صد شرف به استبداد دارد.
     سيد حسين نقوي حسيني، سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در دانشگاه دولتي ياسوج: با هر فسادي بايد برخورد شود.
    ويژه برنامه هاي گراميداشت روز دانشجو امسال زودتر از موعد آغاز شد. روز گذشته بسياري از دانشگاه ها ميزبان چهره هاي سياسي و دانشگاهي بودند و امروز هم تعداد ديگري از دانشگاه ها مراسم خود را برگزار مي کنند.
    حسن روحاني، رئيس جمهوري صبح امروز به دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مي رود، جايي که به فاصله چند ساعت محسني اژه اي معاون اول قوه قضائيه هم ميهمان دانشجويان است. علي لاريجاني، رئيس مجلس اگر چه به دانشگاهي نمي رود اما امروز در بهارستان نشست خبري برگزار مي کند. علاوه بر مسئولان، چهره هاي سياسي با گرايش هاي مختلف فکري و سياسي هم در جمع دانشجويان حضور مي يابند. با اين حال امسال به نظر مي رسد در کنار موضوع برجام فساد و مبارزه با آن، از محورهاي برجسته ويژه برنامه هاي مراسم 16 آذر است.
    
    تاکيد محمود صادقي بر مبارزه جدي با فساد
    محمود صادقي نماينده مردم تهران در دانشگاه اميرکبير تهران تاکيد کرد: ما براي اجراي دغدغه هاي رهبري انقلاب کار مي کنيم. من عميقاً براي ايشان احترام قائلم. اين براي ريا نيست ديروز هم گفتم من تا آخرين قطره خونم براي مبارزه با فساد مي جنگم و از هيچ کس جز خدا نمي ترسم. اما مي دانم رهبري هم دغدغه جدي براي مبارزه با فساد دارند.
    به گزارش ايلنا، وي با بيان اينکه در زمان استبداد شاهنشاهي روساي دانشگاه ها از تحويل دانشجو خودداري مي کردند، گفت: امروز متاسفانه برخي روساي دانشگاه هاي ما با يک تلفن مرعوب مي شوند. صادقي يادآور شد: از سال ۵۷ تاکنون مگر بنا نبود اين جمهوري اسلامي فساد مربوط به آن حکومت ستمشاهي را بردارد؟ همه مي دانند من شاه دوست نيستم. من در خانه اي ضدشاه بزرگ شدم و پدر من از پيشگامان مبارزه عليه شاه است. امروزه در مطالعاتي که در خصوص راهبردهاي ضدفساد شده است دو سياست را از هم تفکيک مي کنند. سياست هايي که براي مبارزه با فساد نهادهاي خاص ايجاد مي کنند و سياست هاي ضدفساد ضمني. يعني چندان ستاد مبارزه با فساد سياسي تاسيس نمي کنيد که بعد از چند سال رئيس اين ستاد خود به جرم فساد به زندان بيفتد بلکه زمينه هاي فساد را در ساختار قدرت از بين مي برد. ساختار قدرت خود به خود از فساد جلوگيري مي کند. اين اصل تفکيک قوا است.
    صادقي تاکيد کرد: همين يک اصل اگر بدرستي اجرا شود، از فساد جلوگيري مي شود. قوا بايد مستقل باشند. به نماينده حق سوال و حق تحقيق و تفحص در همه امور داده شده است. اما برخي تفسيرهاي شوراي نگهبان محدوديت هايي دارد که به نظر من برخلاف نص قانون است.
    نماينده تهران گفت: من اصل ۵۳ قانون اساسي را مي خوانم که مي گويد کليه درآمد هاي دولت در خزانه کل بايد باشد. من مي گويم اينکه مي گوييد موازين شرعي و قانوني، اين چيست؟ صادقي همچنين با بيان اينکه الان ستادهايي براي مبارزه با فساد شکل گرفته که خودشان با هم مشکل دارند، گفت: الان آنقدر سازمان هاي عريض و طويل شکل گرفته اما هرچه مي دويم عمق اين فساد کمتر نمي شود.
    عمق اين فساد در نهادهاي نظارتي است. هرچه بگندد نمکش مي زنند، واي به روزي که سازمان بازرسي بگندد يا به فرض مثال آن ماموري که قرار است به بورسيه ها رسيدگي کند معلوم شود خودش بورسيه است.
     صادقي ادامه داد: من درخواست تفريغ بودجه ديوان محاسبات را کردم.اينها مي گويند ما هم آمار و ارقامي داريم اما يک ارقامي را به ما نمي دهند. ما هرکار مي کنيم مي گويند تشويش افکار عمومي است؛ من مي گويم تنوير افکار عمومي است مردم اگر بدانند در نهانخانه ها اسرار نهاني وجود ندارد خيالشان راحت مي شود.
    صادقي در واکنش به اين سوال که چرا راي مردم در نهادهاي غير انتخابي مهم نيست، گفت: مگر در نهادهايي که انتخابي است مهم است؟ الان نماينده مجلسي که از هفت خان رستم رد شده و نماينده شده يک سوال کرده اينجور دارند با او رفتار مي کنند. مشکل ما اين نيست که نهاد انتخابي هست يا نيست.مشکل اينجاست که همين نهادهايي که پيش بيني شده به طرقي دور زده شدند و عقيم شدند. وقتي يک نماينده اي که مي خواهد صحبت کند نگران اين است که چهار سال بعد تاييد مي شود يا نه، نمي تواند صحبت کند.
    
    رحمت الله حافظي: در موضوع املاک نجومي، متخلفان را رها کردند
    رحمت الله حافظي، عضو شوراي شهر تهران نيز در اين مراسم گفت: نبايد عده اي فرصت طلب تحت هر لوايي از جناح هاي چپ و راست به سيستم ها نفوذ و از نقاط ضعف نظارتي و منابع مردم سوء استفاده کنند. به گزارش ايلنا، وي افزود: جايي که آقايان احساس کنند به نفع آنهاست، از نقطه نظرات رهبري استفاده مي کنند و اگر به نفع آنها نباشد، کر و کور و ناشنوا مي شوند. مسئولان بايد بدانند که بر مردم نيستند؛ بلکه بايد با مردم و براي مردم باشند. حافظي ادامه داد: در موضوع املاک نجومي متخلفان رها شد و به کسي که اين انحراف را منعکس کرده پرداختند. درخصوص موضوع املاک نجومي، خطاي اول در شوراي دوم رخ داد که چگونگي واگذاري ها را تصويب کرده است.
    وي افزود: ما انتظار داشتيم به اصل تخلف پرداخته شود. برخي ها فکر مي کردند جريان سازمان يافته است و حتي فکر کردند از خارج کشور مديريت مي شود و در نهايت چوبش را ياشار سلطاني خورد تا در نهايت فهميدند که جرياني در کار نبوده است. انتظار مي رود متخلفان شناسايي و با آنان برخورد شود.
    
    
    روز داغ دانشگاه ها / مبارزه با فساد و فرجام «برجام» از محور هاي اصلي نشست هاي دانشجويي در شهر هاي مختلف بود
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نوين مرغداري
متن مطالب شماره 12، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است