|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: ماموريت حساس در مدار 10 درجه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7107
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 10 (سياسي) > متن
 
      


ماموريت حساس در مدار 10 درجه
گفت و گو با امير حبيب الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش درباره طرح توسعه «مكران»

نويسنده: خسرو مبشر

گفت وگو با فرمانده نيروي دريايي ارتش در روزي ميسر شد که امير حبيب الله سياري سخت درگير ويژه برنامه هاي 7 آذر ،روز نيروي دريايي، بود. مشغوليت هاي متعدد اين مقام عالي نظامي هم از تلفن هاي متعددي که حين مصاحبه پاسخگوي آنها بود مشهود بود، هم وقت کمتر از انتظار ما براي گفت وگو. اين شد که بخشي از سوالات ما ماند براي موعدي ديگر. تمايل فرمانده براي پاسخ، گوياي نکته اي قابل تامل بود، شايد انتقادي تلويحي و نه مستقيم به اينکه چرا رسانه ها خدمات و انجام وظايف ارتش را آن گونه که بايسته و شايسته است، به مخاطبان خود انتقال نمي دهند. مشروح اين گفت وگو را در ادامه مي خوانيد.
    
    شايد خيلي از مردم ندانند مهم ترين ماموريت ها و وظايف نيروي دريايي ارتش چيست؛ براي ورود به بحث در اين باره توضيح دهيد.
    ماموريت نيروي دريايي حفاظت از مرزهاي آبي، جزاير، منابع و منافع جمهوري اسلامي است. دقت کنيد که در اين ماموريت ها حفظ منابع و منافع هم قيد شده است. حالامنظور از منابع چيست؟ ساحل و مرزهاي آبي که معلوم است، مرزهاي آبي ما از ساحل به ميزان 12مايل است که به آن آب هاي سرزميني گفته مي شود. از آب هاي سرزميني تا 12 مايل دورتر را مي گوييم آب هاي منطقه نظارت. بنابراين مي شود مرزهاي آبي، آب هاي سرزميني، آب هاي منطقه نظارت و بعدش هم مي شود آب هاي انحصاري. حفاظت از مرزهاي آبي برعهده نيروي دريايي است. حفظ منابع هم جزو اين وظايف است. منابع هم شامل منابع زيردريا، کف دريا، نفت، منابع غذايي و شيلات و... مي شود. علاوه بر اين منافعي هم داريم و اين منافع تا خليج عدن گسترده است. کشتي هاي ما الان در آب ها رفت و آمد دارند و اگر امنيت نباشد، کشتي ما را مي برند. اين هم جزو منافعي است که برقراري آن ماموريت نيروي دريايي ارتش است.
    
    همان طور که شما اشاره کرديد، شايد خيلي از مردم از اين ماموريت ها اطلاع نداشته باشند. در طول دوران دفاع مقدس همه اين ماموريت ها با اقتدار کامل انجام شده است. يعني مرزهاي آبي مان، جزايرمان، سکوهاي نفتي، صادرات نفت مان و صادرات کالارا حفظ کرديم و الان هم همين وضعيت ادامه دارد. براي نيروي دريايي صلح و جنگ براي انجام ماموريت تفاوتي ندارد، هميشه در دريا حضور دارد.
    ما در دوره دفاع مقدس درگير جنگ بوديم و اين ماموريت ها بيشتر درخصوص وظايف محسوس تر مشهود بود. الان به نظر مي رسد با فراغ بال بيشتري اين امکان براي انجام ماموريت ها فراهم شده است. ماموريت هايي که بيشتر آن بخش منابع و منافع ملي را دربر مي گيرد.
    بعد از جنگ بحث تعميرات و نگهداري و بهينه سازي و آماده کردن يگان ها را انجام مي داديم تا اينکه تدبيري از سوي رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد مبني بر توسعه ماموريت نيروي دريايي به خاطر حفظ مرزهاي آبي مان، منابع و منافع مان. به عنوان نيروي دريايي «راهبردي» ماموريت پيدا کرديم که منطقه مسئوليت مان را از شرق تنگه هرمز ببريم تا مدار 10 درجه.
    مدار 10 درجه را روي نقشه پيدا کنيد مي شود زير سومالي. (مختصات منطقه را از روي مانيتور نشان مي دهد) اين منطقه 3/1 برابر مساحت جمهوري اسلامي ايران است. اهميت منطقه دريايي است که ما را موظف مي کند در اين منطقه گشت بزنيم.
    اينجا مهم ترين منطقه دنياست چرا؟ به چند جهت: اول اينکه مرز ما سواحل مکران است و به قول حضرت آقا، از سواحل مکران مي توانيم به چهار گوشه جهان وصل شويم. ثانياً، سواحل مکران مشرف است به درياي عمان و ما در اين پهنه آبي هم منابع داريم که در حال شناسايي و کشف است. غير از منابع زير کف، بحث شيلات و منابع غذايي را نيز داريم. تا قبل از اينکه اينجا مستقر شويم، کشورهاي ديگر اين منابع را مي بردند بويژه کشورهاي جنوب شرق آسيا ولي حالاما نمي گذاريم چون جزو منطقه ماست و ما خودمان حضور داريم و از منابع کشور دفاع مي کنيم. ثالثاً، ما در آينده مي توانيم در اين منطقه بندر ايجاد کنيم، منابع نو و انرژي نو مثل انرژي هاي حاصل از امواج جزر و مد هم براي ما مهم است. بنابراين امنيت اين منطقه تا خليج عدن براي ما مهم است. حالاچرا خليج عدن اهميت دارد و به تعبيري بيراه نيست که گفته شود مهم ترين نقطه دنياست، چون يک سوم تجارت جهان در اين نقطه انجام مي شود. اينجا بزرگ ترين بازار جهان است و صادرات و واردات در اين منطقه عمدتاً از راه درياست. کشورهايي که به دريا راه دارند، 90 درصد صادرات و واردات شان از راه درياست چون ارزان است. کشورهاي آسياي جنوب شرق بخواهند صادرات داشته باشند، بايد از همين منطقه بيايند به خليج عدن، درياي سرخ، کانال سوئز، درياي مديترانه و دسترسي به همه کشورهاي اروپايي، بعد تنگه جبل الطارق، اقيانوس اطلس و امريکا. عکس اين قضيه هم هست. بخشي از صادرات و واردات ما از طريق درياي خزر است و مابقي از همين منطقه است. از همين منطقه کالاهاي ما به شرق و غرب از امريکا گرفته تا آفريقا و جنوب شرق آسيا مي رود و مي آيد. بنابراين بايد اينجا را محکم نگه داريم. امروز اگر ما در اين منطقه نباشيم، بايد از کشورهاي خارجي بخواهيم که کشتي هاي ما را اسکورت کنند که اين دون شان نظام ماست.
    کشورهاي منطقه هم به نظر نمي رسد خيلي براي برقراري امنيت در اين منطقه توانمند باشند.
    هندي ها اين توانايي را دارند که امنيت خودشان را تامين کنند اما کشورهاي سمت غرب منطقه بيشتر نيازمند قدرت هاي مکمل هستند. بنابر اين توسعه منطقه مکران از اين جهات براي ما مهم است.
    
    در حوزه تجهيزات چه وضعيتي داريم و بعد از دفاع مقدس چه پيشرفت هايي کسب کرده ايم؟
    قبل از اين در بحث تامين نيروي انساني وابسته به کشورهاي خارجي بوديم مثلاً نيروهاي ما در پاکستان، هندوستان، ايتاليا، آلمان، فرانسه، امريکا و انگليس آموزش و دوره مي ديدند اما امروز همه در دانشگاه نوشهر تربيت مي شوند. آن هم با آموزش هايي که خودمان مي خواهيم و البته با استاندارد جهاني. رعايت استانداردهاي بين المللي براي ما مهم است و از اين رو نيروهاي ما الان در آب هاي بين المللي حضور دارند. درباره تجهيزات؛ اصلاً ما در باورمان نمي گنجيد که بتوانيم در اقيانوس ها دريانوردي کنيم. اما الان آن نيروي دريايي اي که هميشه در خليج فارس دريانوردي مي کرد، در اقصي نقاط جهان حضور مي يابد. تجهيزات همه بهينه و نو شده است. به اقتضاي گسترده شدن حوزه ماموريت، بايد تجهيزات هم استاندار دهاي جهاني را داشته باشد. آب هاي اقيانوس و دريانوردي در آنجا با آب هاي ساحلي بسيار متفاوت است. از بندر که بيرون مي آيي و وارد اقيانوس مي شوي، 6 هزار متر زير پايت خالي است. تلاطم امواج چند متري است. تعمير و نگهداري را نيز در حال حاضر خودمان انجام مي دهيم. برنامه ساخت و ساز ناوشکن ها هم ادامه دارد. يعني بايد همه نيازهايمان را برآورده کنيم. ما واقعاً اين توانايي را در کشور داريم که هر چه شناور مي خواهيم چه سطحي چه زيرسطحي، بسازيم. از من سوال کردند برنامه شما براي خريد فلان چيز چيست؟ گفتم ما اصلاً خريد نداريم. ما مي دانيم که در کشورمان با تکيه بر علم مان، جوانان مان و دانش مان مي توانيم بسازيم. اين را به شما قول مي دهم.
    در کل اينکه نيروي دريايي ارتش ماموريت هاي مصوب خود را انجام مي دهد، مضاف بر اينکه در درياي آزاد هم حضور پررنگي داريم. حضرت آقا مي فرمايند نيروي دريايي هم نظامي است، هم علمي است، هم بين المللي است و هم سياسي و هم در آبادسازي کشور تاثير دارد. نظامي چرا؟ براي اينکه جزو نيروهاي مسلح و جزو ارتش جمهوري اسلامي هستيم و کار دفاعي انجام مي دهيم. علمي چرا؟ چون بالاترين سطح فناوري را در ناوشکن هايمان و زيردريايي هايمان داريم. وقتي در همه جاي دنيا بخواهي دريانوردي کني، بايد از علم بالايي برخوردار باشي. بين المللي چرا؟ چون ما به محض اينکه از آب هاي سرزميني خارج شويم، عرصه ما عرصه بين المللي است. در خليج عدن 40کشور دنيا دارند گشت مي زنند. يعني ما بين 40 کشور جهان با اقتدار پرچم مان در اهتزاز است. سياسي چرا؟ به خاطر اينکه ارتباطاتي که ما با کشورهاي ديگر داريم، دقيقاً آن جمله اي که آقا فرمودند را اجرا مي کنيم. آقا فرمودند نيروي دريايي مي تواند مثل وزارت امور خارجه در ديپلماسي کشور اثرگذار باشد. ما هر بندري که مي رويم، با ارتباطاتي که داريم و با جلساتي که مي گذاريم و ديد و بازديدي که مي کنيم، به تحکيم روابط سياسي هم کمک مي کنيم و پيام صلح و دوستي با کشورهاي منطقه را با خود مي بريم و از ايران هراسي جلوگيري مي کنيم.
    در آبادسازي ملي چرا نقش داريم؟ براي اينکه ما پيشرو آباداني سواحل مکران هستيم، الان داريم دو منطقه بزرگ و سه پايگاه بزرگ در سواحل مکران مي سازيم که خود اين باعث آباداني است.
    
    احساس مي شود بجز اين منافع اقتصادي و اهميتي که شما بيان کرديد، حضور در عرصه بين المللي خودش به لحاظ رواني هم يک اعتماد به نفس ملي است هم براي شما که جزو نيروهاي مسلح هستيد و هم براي مردم. اين مولفه هم در ذهن شما هست؟
    به نکته درست و مهمي اشاره کرديد. مثالي مي زنم. شما يک ورزشکار را مي فرستيد المپيک. کل مردم مي نشينند دعا مي کنند که آن ورزشکار اول شود و پرچم کشورمان براي چند ثانيه برود بالا. اما ما به عنوان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي هشت سال است که بين کشورهاي جهان پرچم مان را پايين نياورده ايم. اين غرور ملي دارد يا ندارد؟ شما توانمندي کشورتان را چطور مي توانيد نشان دهيد؟ دوست نداريد که شما را به عنوان مردمي عقب افتاده و تحت استعمار و استثمار حساب کنند. دوست داريد انسان سرافراز باشيد. سرافرازي را چطور مي توانيم نشان دهيم؟ مي خواهي بگويي علمم پيشرفته است، باهوشم، باکلاسم، اين را چطور نشان مي دهيد بين کشورهاي دنيا؟ آيا مي تواني همايش بگذاري و 40 تا کشور را جمع کني و اين را نشان بدهي؟ نه. راهش چيست؟ يه ناوشکن بساز، بفرست به خليج عدن. 40 کشور جهان آنجا دارند شما را مي بينند و مي گويند اينها باهوشند، باعلم هستند، توانمند هستند. چون خودشان هم مي دانند ساخت ناوشکن چقدر سخت است. تنها جايي که اقتدار کشور را مي توان نشان داد، در محيط هاي بين المللي است. محيط هاي بين المللي بهتر از دريا؟ اين خودش يک بحث و موضوع مهمي است.
    
     توسعه سواحل مکران از طرح هاي قابل توجه دولت است که به نظر مي رسد نيروي دريايي ارتش هم در تحقق آن همکاري وسيعي را آغاز کرده است. درباره اين طرح توضيح دهيد که چه اهميتي به لحاظ اقتصادي براي کشور دارد؟
    منطقه سواحل مکران به خواست استعمار محروم نگه داشته شده است. رهبر معظم انقلاب تاکيد فراوان دارند که ما آنجا را بايد آباد کنيم. يکي از علل هم اين است که آباداني آن منطقه در کل کشور اثر دارد. چون ما هر وقت بتوانيم سواحل مکران را آباد کنيم و اقتدار دريايي داشته باشيم، با توسعه اي که در منطقه به وجود مي آيد و بازار کاري که آنجا ايجاد مي شود، برخي مشکلات کشور را مي توان حل کرد. مثلاً اگر صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، مناطق آزاد، شيلات، بهداشت و درمان، استفاده از دريا و گردشگري رشد کند، خواهيد ديد چه اتفاقات خوشايندي در آنجا مي افتد.
    تدبير آباداني البته کار دولت است اما نيروي دريايي هم مشارکت جدي دارد. نيروي دريايي مشرف به سواحل مکران است و توسعه آنجا نيز بخشي از ماموريت ماست. امنيت و توسعه رابطه تنگاتنگي با هم دارند و زماني که ما اقتدار خود را در درياها نشان مي دهيم و امنيت را برقرار مي کنيم، مي توانيم در توسعه منطقه هم نقش آفرين باشيم. نيروي دريايي ارتش در حال ساخت و ساز دو منطقه و سه پايگاه در سواحل مکران است. کار را هم شروع کرديم، پيشرفت خوبي هم داشتيم، بالاي 20 هزار نفر با خانواده هايشان آنجا مستقر هستند. حضور ما دلگرمي است براي ديگران که راحت تر بتوانند بيايند و آنجا سرمايه گذاري کنند.
    
    طرح هايي که شما داريد، نظامي است يا طرح هاي توسعه اي و...
    طرح هاي نيروي دريايي همه نظامي است اما...
    
    نظامي يعني چه؟ يعني آنجا بندرها را تجهيز مي کنيد؟
    نيروي دريايي هر جا مي خواهد مستقر شود، اول بايد بندر داشته باشد. وقتي مي گوييم منطقه يعني همين. منطقه يعني اينکه من بايد در ساحل موج شکن بسازم، اسکله و بندر بسازم مثل بندرعباس تا بتواند شناور من آنجا مستقر شود. پشت اين اسکله و موج شکن، تاسيسات بندري مي خواهد، تعميرگاه مي خواهد، کارخانجات مي خواهد، بعد اماکن اداري مي خواهد، اسکان پرسنل مي خواهد، خانه سازماني مي خواهد، بهداشت، درمان، مخابرات و شهرک مسکوني مي خواهد. هر منطقه يک شهرک 20 تا 30 هزار نفري بايد داشته باشد. زيرساخت ها را دولت عهده دار است مانند جاده، آب، برق، بهداشت و... اما حضور نيروي دريايي در آنجا رونق و امنيت ايجاد مي کند.
    
    مي توانيم شاهد اين باشيم که در چند سال آينده يک مرکز ثقل مثلاً اقتصادي، سياسي، گردشگري و... داشته باشيم؟
    بله، دولت پاي کار است و دارد کارهايش را انجام مي دهد تا به نتيجه برسد اما شما مطمئن باشيد هر جا ما مستقر شويم، خودش آباداني مي آورد. مي گويند دو عامل آباداني مي آورد: آب و سرباز. آب هر جا باشد، مردم مي روند اطرافش کشت و زرع مي کنند و سرباز هم هر جا برود، پادگان درست مي کند. بعد ارتباط دارد با بيرون، رفت و آ مد و ببينيد چقدر کار ايجاد مي شود. پادگان هر جا باشد، آباداني به وجود مي آيد.
    
    ماموريت حساس در مدار 10 درجه / گفت و گو با امير حبيب الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش درباره طرح توسعه «مکران»
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 10 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "خسرو مبشر"

  محاكمه معاون احمدي نژاد به اتهام مسائل مالي برگزار شد
خسرو مبشر، ايران 26/7/96
مشاهده متن    
  قاضي مقيسه: بابك زنجاني گفت پول دارم اما يك ريال هم نمي دهم / آخرين جلسه رسيدگي به اتهامات شركاي ميلياردر نفتي برگزار شد
خسرو مبشر، ايران 25/7/96
مشاهده متن    
  وضعيت محدوديت هاي رئيس دولت اصلاحات / سخنگوي قوه قضائيه اعلام كرد
خسرو مبشر، ايران 17/7/96
مشاهده متن    
  توضيح كدخدايي درباره توقف فعاليت عضو زرتشتي شوراي شهر يزد / فقهاي شوراي نگهبان درباره يك مصوبه اعلام نظر كرده اند نه شخص
خسرو مبشر، ايران 2/7/96
مشاهده متن    
  صدور حكم قصاص براي متهم رديف اول پرونده «بنيتا» / صدور كيفر خواست براي پزشك پرونده كيارستمي / خاوري مهر يا آبان غيابي محاكمه مي شود
خسرو مبشر، ايران 27/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ره آورد نور
متن مطالب شماره 66 (پياپي 83)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است