|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: سركوب و زندان، ابزار برخورد سعودي ها با مخالفان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
      


سركوب و زندان، ابزار برخورد سعودي ها با مخالفان


نويسنده: رابرت فيسك
مترجم: وصال روحاني

تخلف هاي سياسي- اجتماعي عربستان سعودي طي سال هاي اخير روندي خيره کننده داشته اما به نظر مي رسد روند سرکوب و به زندان انداختن هر کس که چيزي عليه سعودي ها مي گويد، نمي تواند در اين کشور تا ابد ادامه داشته باشد و بايد در يک جا قطع شود. حتي بيان يک اظهار نظر ساده انتقادي از سران سعودي براي تعيين حبس هايي طولاني براي افراد بيان کننده آن کفايت کرده است. يکي از اين افراد دکتر عبدالله الحميد است که در سال 1992 نهادي براي حفظ اصول اوليه حقوق بشر در رياض راه اندازي کرد ولي از آن تاريخ به بعد دائماً بين زندان و خانه اش در رفت و آمد بوده است. بيان اينکه پادشاهان عربستان حق دخالت در امور سياسي اين کشور را ندارند و بايد صرفاً سلطنت کند، براي پيگرد شديد قضايي وي کفايت کرد. ابتدا 13 جرم و اتهام را در دادگاه عالي جنايي شهر رياض براي او رديف کردند و سپس در مارس 2013 وي را به 5 سال حبس به اضافه شش سال حبس تعليقي برجاي مانده از تخلف قبلي اش محکوم کردند. جرم اصلي او ادامه فعاليت هاي سياسي اش عليه خاندان سلطنتي و زير پا گذاشتن قولش در زمينه قطع اين روند بود. جرم جديد او فرستادن نامه اي به پادشاه عربستان است که در آن عوارض حکومت ديکتاتوري وي را به او گوشزد و وي را از خطرات و عقوبت هاي اين کار بر حذر داشته است.
    
    رشد در دامان بيگانگان
    آيا سعودي ها به عقوبت هم اعتقاد دارند؟ براي کشور و فرهنگي که در دامان سياست پيشگان چند جبهه اي و چند هويتي بريتانيا رشد کرده، عقوبت هر چيزي است الاآنچه آنها سزاوار خويش مي دانند. ارادت ظاهري بريتانيايي ها به سعودي ها نيز طي اين سال ها حالتي زننده داشته است.
    سال پيش وقتي برادر 80 ساله ناتني ملک سلمان که شاه عبدالله نام داشت درگذشت، ديويد کامرون نخست وزير وقت بريتانيا دستور داد به قصد اداي احترام به سعودي ها پرچم هاي انگليس براي 24 ساعت به حالت نيمه افراشته در آيد اما در لندن قاطبه مردم و اغلب سياستمداران از خود مي پرسيدند بايد عزادار چه چيزي و چه کسي باشند؟ عربستان از يک سو خود را منادي آزادي و مجري احکام اسلام معرفي مي کند و از جانب ديگر در جمع 19 حمله کننده به امريکا در روز 11 سپتامبر 2001 که ويراني هاي مخوفي را برجاي نهادند 15 نماينده دارد. تضادها و ظلم ها در رياض بيداد مي کند و همسو با فرستادن پول و کمک هاي بي پايان به سازمان تروريستي داعش، تعدادي از مخالفان شيعي شاه سلمان در زندان هاي سعودي اعدام شده اند بدون اينکه هيچ روند محاکمه معقولي شامل حال شان شده باشد.
    
    دور از نظارت سازمان هاي منصف
    آدم هايي مانند الحميد و ساير اعضاي کميته دفاع از حقوق اوليه بشر در عربستان و نظاير آنها در تمامي اين سال ها هرگز از نعمت رسيدگي سازمان هاي منصف و ذي صلاح به ماجراي مناقشات شان با دولت عربستان برخوردار نشده اند و به همين خاطر بذل توجه ولو گذرا به فرجام تلخ برخي اعضاي ديگر اين نهاد و سازمان هاي مشابه الزامي و مفيد خواهد بود.
    
    متهم به انواع کج روي ها
    محمد صالح الباجادي که مدتي پيش يک فراخوان فرهنگي جديد در رياض به راه انداخت و خواستار برخورد آزادانه آرا و افکار فرهنگي در سطح عربستان شد، بلافاصله در دام فرآيندي افتاد که فقط مقام هاي سعودي مي توانند آن را چرخه رسيدگي قضايي به جرايم سياسي در اين کشور بنامند. الباجادي در اين ارتباط بارها بازداشت شد و به بهانه تحريک مردم به قيام عليه دولت عربستان به حبس هاي طويل و کوتاه فرستاده شد. اين مرد 38 ساله از سوي دولت رياض به انواع کج روي ها متهم شده است که مي توان به اين موارد اشاره کرد: لطمه زدن به حيثيت سياسي عربستان، زيرسوال بردن سيستم قضايي اين کشور و بدنام کردن سعودي ها در محافل جهاني. حتي سه سال پيش وقتي الباجادي از حبس رهايي يافت، بلافاصله و از نو حبس شد و به چهار سال ماندن اضافي در پشت ميله هاي زندان محکوم گشت و قرار است بزودي با تعليقي شدن يک سال آخر حبس اش از زندان رهايي يابد و لابد منتظر شروع حبس بعدي اش بماند!
    
    سرنوشت مدافع حقوق زنان
    نمونه ديگر صالح العشوان است که 30 سال سن دارد و مبارزات سياسي اش را بر تلاش براي رهايي زنان در بند در عربستان متمرکز کرد اما در سال 2013 بازداشت شد و تلخ تر اينکه اين دستگيري «موقت» تا سال 2016 ادامه يافت، بدون اينکه حکم مشخص و سرراستي شامل حالش شود و در نهايت چند ماه پيش به 5 سال حبس و 5 سال ممنوعيت مسافرت در سطح عربستان محکوم شد و اين احکام را همان دادگاهي صادر کرد که الباجادي را نقره داغ کرده بود.
    
    رهايي احتمالي از حبس در 106 سالگي!
    نفر بعدي شيخ سليمان الرشودي است که با وجود حقوقدان و قاضي بودن و پاي گذاردن به هشتادمين سال زندگي اش به 15 سال حبس محکوم شده و 10 سال آن را هم گذرانده است. او در لحظه آزادي به يک دوره ممنوعيت سفر 15 ساله گام خواهد گذاشت و جرايمي که سبب شده او به اين روز بيفتد از ديدگاه دولت عربستان و مقام هاي سعودي مطرح کردن تقاضاي اصلاحات بي پايه، پشت کردن به پادشاه، به راه انداختن نهادهاي غير قانوني زير زميني و خرج کردن در راه تروريسم و تقويت بسط آن بوده است. وقتي ممنوعيت هاي اجتماعي، محدوديت سفرها و حبس هاي مذکور براي الرشودي پايان يابد وي 106 سال سن خواهد داشت. البته مشروط به اينکه زنده مانده باشد!
    
    فرجام بنيانگذار سازمان ACPRA
    دکتر محمد القعطاني در قياس با الرشودي سني ندارد (او البته 51 ساله است) و در حال گذراندن سال هفتم از حبس 10 ساله خود است و خطاي او نيز تحريک مردم به قيام و عمده کردن نارضايتي هاي داخل کشور عنوان شده است. به ادعاي دولت رياض او مشتي اطلاعات غلط را به خارج از کشور فرستاده و باعث ايجاد ظن منفي و ديد نقادانه غربي ها نسبت به دولت سعودي شده است. او بنيانگذار گروه سياسي و اصلاح طلب «ACPRA» است و دکتراي اقتصادش را از دانشگاه مرکزي ايالت ايندياناي امريکا گرفته و مدتي هم درس اقتصاد سياسي در عربستان به دانش پژوهان مي داد.
    
    گناه آميزتر از همه!
    و سرانجام خود عبدالله الحميد که در درجه اول يک نويسنده و فلسفه پرداز 65 ساله است. او در ژوئن 2012 به اتهام به راه انداختن تظاهرات اعتراضي در رياض و به هم ريختن جامعه بازداشت و 5 سال حبس برايش بريده شد و چون پيشتر به يک حبس 6 ساله تعليق شده بود آن حبس را هم فعال ساخته و به حبس جديد او افزودند. البته از منظر سعودي ها، گناه بارتر از همه اينها نگارش و فرستادن همان نامه هشدار به پادشاه عربستان است که طي آن او از شاه سعودي ها خواسته دست از حرکات ضدانساني خود بردارد. در بخشي از نامه الحميد خطاب به شاه آمده است: شما ادعاي پيشرو بودن در تمامي زمينه ها را داريد اما چگونه است که هر کس حرفي را در ضديت با روال سياسي حاکم در رياض مي زند، مثل من در سياه چال هاي دولتي مي افتد؟
    
    دو سه خاندان کم عقل
    حقيقت امر اين است که سياستگذاران ارشد سعودي که همگي از دو سه فاميل خاص مي آيند، با وجود برخي اختلافات داخلي بر سر موضوع کوبيدن مخالفان دولت، متحد و در اين زمينه ها بسيار قاطع و کم تحمل هستند. يکي از ارشدهاي سعودي در اين زمينه وزير دفاع کشور به نام شاهزاده محمد است که پسر سلمان و محصول سومين ازدواج وي و هماني است که حملات اسفبار و نافرجام يک سال و اندي اخير به يمن را سازماندهي و به مرحله اجرا درآورده است. از ديدگاه او و همتاهايش هرکس عليه نظام حاکم بر رياض حرف بزند، دست به ائتلاف با نيروهاي خارجي زده است و بايد حذف و محو شود.
    
    سرزمين زندانيان غيررسمي
    سازمان هايي خارجي مانند «الکاراما»ي سوئيس کوشيده اند دست سعودي ها را رو کنند و از زبان سران اين نهاد، عربستان «سرزمين زندانيان غيررسمي» ناميده شده است. با اين حال در طليعه سال 2017 به نظر مي رسد بيش از آنکه دولت سعودي در پي تصحيح رفتارهايش باشد نيروهاي غربي در حال ناديده گرفتن تخلف هاي ضد انساني اين دولت باشند، زيرا منافع شان اين امر را ايجاب مي کند.
    
    آيا ترامپ مانع مي شود؟
    به قدرت رسيدن ترامپ در امريکا که برخلاف دموکرات ها با سعودي ها خوب نيست شايد در معادلات فوق تغييراتي را ايجاد کند اما کاخ سفيد سرشار از سياستمداراني است که از پول سعودي ها نمک گير شده اند و بدون شک ترامپ را به انجام کاري جز آنچه در ذهن دارد، تشويق خواهند کرد و معلوم نيست مقاومت سرکرده نامحبوب حزب جمهوريخواه امريکا و رئيس جمهوري جديد اين کشور تا چه ميزان برابر آنها مقاومت خواهد کرد.
    
    
    
    سرکوب و زندان، ابزار برخورد سعودي ها با مخالفان
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از "رابرت فيسك"

  وحشت مقامات سعودي
رابرت فيسك *، دنياي اقتصاد 4/3/96
مشاهده متن    
  عربستان در تيررس
رابرت فيسك، شرق 12/7/95
مشاهده متن    
  كودكان قاتل، قاتلان كودك
رابرت فيسك، جام جم 8/6/95
مشاهده متن    
  ارتش تركيه در سوريه؛سركوب داعش يا حمله به كُردها؟
رابرت فيسك، ايران 6/6/95
مشاهده متن    
  صدام مصر
رابرت فيسك *، دنياي اقتصاد 30/4/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است