|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: شيب صعودي اما ملايم بودجه فرهنگ و هنر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7109
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


شيب صعودي اما ملايم بودجه فرهنگ و هنر
گزارش «ايران» از سبد فرهنگ و هنر در بودجه سال 1396


در لايحه 95 ، بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي 952 ميليارد و 900 ميليون تومان در نظر گرفته شده که اين رقم در سال 1395 مبلغ 810 ميليارد تومان بوده است
    
    «ايران»: ماه هاي آخر سال که فرا مي رسد چشم بسياري از اهالي فرهنگ و هنر به دستان رئيس جمهوري و اعضاي هيات دولت است تا ببينند اين حوزه مهم در لايحه بودجه سال آينده چه سهمي دارد. موضوعي که همواره دغدغه اي مهم براي وزيران فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين افراد مرتبط با اين حوزه و البته معمولاً همراه با نقدهايي جدي هم بوده است. فرهنگ و هنر از جمله حوزه هاي پراهميتي است که انتظارات فراواني نسبت به آن وجود دارد اما نسبت ميان اين انتظارات و امکاناتي که به آن تخصيص داده مي شود، غالباً نسبت چندان منطقي اي نبوده است. صبح روز يکشنبه 14 آذرماه لايحه بودجه سال 1396 کل کشور از سوي حسن روحاني رئيس جمهوري به مجلس تقديم شد. هر چند سهم حوزه فرهنگ و هنر در بودجه 96 حدود 140 ميليارد تومان افزايش پيدا کرده، اما هنوز فاصله زيادي تا نقطه ايده آل دارد.
    در اين لايحه، برآورد بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي 952 ميليارد و 900 ميليون تومان در نظر گرفته شده که با احتساب هزينه هاي مربوط به تملک دارايي هاي سرمايه اي و مالي به مجموع رقم حدود هزار و 180 ميليارد و 130 ميليون تومان رسيده است. اين رقم در سال 1395 مبلغ 810 ميليارد تومان بوده است.
    
    حوزه نشر و ترويج کتابخواني 109 ميليارد تومان
    از اين ميزان بودجه پيشنهادي رقم 214 ميليارد تومان به بخش حمايت از نشر و کتاب و مطبوعات تعلق گرفته است که بدون احتساب سهم مطبوعات، اين مبلغ در بخش برنامه هاي مربوط به حمايت از نشر و ترويج کتابخواني 109 ميليارد تومان در نظر گرفته شده و 105 ميليارد تومان مابقي سهم مطبوعات است. بنابراين به نظر مي رسد امسال در بودجه پيشنهادي هم طبق روال سال هاي قبل بودجه پيشنهادي در اين حوزه با افزايش حدود 10 درصدي مواجه شده است.
    
    سينما 193 ميليارد تومان
    در بودجه کلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سال 96، شاهد افزايش حدود 10 ميليارد توماني بودجه تئاتر و افزايش بيش از 45 ميليارد توماني بودجه سينما هستيم.
    در اين بين برآورد بودجه دولت براي سازمان سينمايي که سال گذشته حدود 152 ميليارد تومان مصوب شده بود، به رقم 193 ميليارد تومان رسيده است. بودجه اين سازمان براي سال آينده که فعاليت هاي مختلفي را در برمي گيرد، با جمع رقم مربوط به دارايي هاي مالي و سرمايه اي به 201 ميليارد و 390 ميليون تومان مي رسد.
    در اين لايحه، حمايت و گسترش سينماي ملي، حمايت از برگزاري جشنواره فيلم فجر و جشنواره هاي فيلم داخلي، کمک به خريد حقوق فيلم (ايراني و خارجي) براي غني سازي آرشيو فيلمخانه ملي ايران (سه ميليارد و 500 ميليون تومان) و کمک به موسسات، مراکز، انجمن ها، کانون ها و تشکل هاي صنفي و موزه سينما (25 ميليارد تومان) از جمله برنامه هاي مشخص شده براي صرف بودجه است.
    
    تئاتر 64 ميليارد و 500 ميليون تومان
    همچنين در لايحه بودجه ارائه شده به مجلس شوراي اسلامي، سهم مربوط به تئاتر هم با عنوان برنامه «حمايت و گسترش هنرهاي نمايشي» مشخص شده است؛ به اين ترتيب رقم 64 ميليارد و 500 ميليون تومان براي تئاتر درنظر گرفته شده که نسبت به بودجه 55 ميليارد و 600 ميليون توماني تئاتر در سال گذشته، حدود 10 ميليارد تومان افزايش وجود دارد.
    در اين برنامه حمايت از برگزاري جشنواره ها و همايش هاي مربوط به حوزه نمايش، حمايت از توليد، نمونه سازي و اجراي برنامه هاي تئاتر، نمايش هاي صحنه اي، سنتي و آييني و توزيع و عرضه در شبکه نمايش خانگي و نيز سياستگذاري، برنامه ريزي و نظارت بر فعاليت هاي نمايشي به همراه صدور مجوز اجراي انواع آثار نمايشي از جمله اقداماتي است که در ذيل فعاليت هاي تئاتري برشمرده شده است.
    
    موسيقي و تجسمي در مجموع، بودجه ۷۵ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان
    در لايحه بودجه تنظيم شده توسط دولت براي «برنامه حمايت و صيانت از موسيقي ملي» بودجه ۴۳ ميليارد و ۸۰۰ ميليون توماني در نظر گرفته شده است. اين رديف بودجه به اين زيرمجموعه ها تقسيم مي شود: ايجاد آرشيو ملي موسيقي ايران (۳۰ اثر)، بررسي و صدور مجوز پروانه تاسيس و فعاليت مراکز موسيقي و موسسات مرتبط (۷۰ مرکز)، حمايت از برگزاري جشنواره هاي موسيقي (۲۰ جشنواره)، حمايت از توليد، ساخت و اجراي برنامه هاي موسيقي صحنه اي (۶۵ برنامه)، حمايت از حفظ و اشاعه موسيقي نواحي و آييني ايران (۵۰ اثر)، سياستگذاري، برنامه ريزي و نظارت بر فعاليت هاي حوزه موسيقي (۱۰۰ مورد)، صدور مجوز انتشار آثار موسيقي (۱۰هزار مجوز)، کمک به بنياد فرهنگي هنري رودکي (۱۲۰ عنوان اجرا)، کمک به شرکت در جشنواره هاي موسيقي در داخل و خارج از کشور (۶۰ رويداد)، کمک به موسسات، مراکز، انجمن ها، کانون ها و تشکل هاي صنفي موسيقي (۶۵ تشکل - موسسه)، حمايت از ارکسترهاي ملي و سمفونيک (۵۰ مورد) و کمک به موزه موسيقي (۱۰۰ عنوان فعاليت).
    بيشتر بودجه ها در اين بخش به ترتيب به اين عناوين اختصاص داده شده اند: حمايت از توليد، ساخت و اجراي برنامه هاي موسيقي صحنه اي (۱۶ ميليارد تومان)، حمايت از ارکسترهاي ملي و سمفونيک (۱۲ ميليارد تومان)، حمايت از برگزاري جشنواره هاي موسيقي (۴ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان) و کمک به بنياد فرهنگي هنري رودکي (۴ ميليارد تومان).
    براساس اين گزارش، براي «برنامه حمايت و گسترش هنرهاي تجسمي» نيز در لايحه بودجه ۳۱ ميليارد و ۷۰۰ ميليون تومان در نظر گرفته شده است. اين رديف بودجه نيز به اين زيرمجموعه ها تقسيم مي شود: حمايت از آموزش، ترويج و حفظ ارزش ها و آثار بومي و قومي ايران اسلامي (۲۵ دوره)، حمايت از موسسات، انجمن ها، مراکز و تشکل هاي صنفي هنرهاي تجسمي (۳۰ موسسه - تشکل)، سياستگذاري، برنامه ريزي و نظارت بر فعاليت هاي تجسمي (۵۰۰ مورد)، صدور مجوز برگزاري جشنواره ها، نمايشگاه ها، دوره ها و کارگاه هاي آموزشي هنرهاي تجسمي (۱۰ مجوز)، صدور مجوز تاسيس نگارخانه (۵ نگارخانه)، صدور مجوز نصب مجسمه و يادمان و علائم و نشانه ها (۳۰ مجوز)، صدور مجوز ورود و خروج آثار هنرهاي تجسمي (۱۰ اثر)، کمک به برگزاري نمايشگاه هاي خارج از کشور و شرکت در جشنواره ها، مجامع، همايش ها و همايش هاي بين المللي (۲۰ رويداد)، کمک به تقويت آرشيوهاي هنر بومي (۶۰ آرشيو)، کمک و حمايت از برگزاري نمايشگاه ها و همايش هاي هنرهاي تجسمي داخل کشور (۵۰ رويداد) و فعاليت هاي موزه هنرهاي معاصر (۱۰ رويداد).
    همچنين بيشتر بودجه ها در اين بخش به ترتيب به اين عناوين اختصاص داده شده اند: کمک و حمايت از برگزاري نمايشگاه ها و همايش هاي هنرهاي تجسمي داخل کشور (۱۱ ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان) و کمک به برگزاري نمايشگاه هاي خارج از کشور و شرکت در جشنواره ها، مجامع، همايش ها و همايش هاي بين المللي (۱۰ ميليارد تومان). بقيه عناوين کمتر از ۴ ميليارد تومان بودجه مي گيرند.
    
    
    شيب صعودي اما ملايم بودجه فرهنگ و هنر / گزارش «ايران» از سبد فرهنگ و هنر در بودجه سال 1396
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و توسعه جنگل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است