|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: باخت چپ ها در ايتاليا، پيروزي سبزها در اتريش
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


باخت چپ ها در ايتاليا، پيروزي سبزها در اتريش
«نه» ايتاليا يي ها به اصلاح قانون اساسي، نخست وزير را وادار به استعفا كرد


گروه جهان/ هنوز چند ساعت از اعلام نتيجه انتخابات رياست جمهوري اتريش و شادکامي رهبران اتحاديه اروپا به خاطر شکست احزاب پوپوليست و راست افراطي اتريش در انتخابات نگذشته بود که ناکامي ماتئو رنتزي، نخست وزير ايتاليا در همه پرسي اصلاح قانون اساسي کشورش و متعاقباً استعفاي وي، فصل ديگري از بحران در اتحاديه اروپا را رقم زد و حوزه يورو را بار ديگر متشنج کرد و خطر قدرت گرفتن احزاب ملي گرا و راست افراطي در قاره سبز را جدي تر کرد؛ بحراني که با خروج انگليس از اتحاديه اروپا کليد خورد و حالادر ايتاليا خودنمايي مي کند.
    به گزارش روزنامه انگليسي گاردين، اگرچه شکست رنتزي در اين همه پرسي دور از انتظار نبود و بسياري از نظرسنجي ها اين اتفاق را پيش بيني کرده بودند اما کشورهاي اروپايي تا آخرين لحظات از فراخوان «آري» رنتزي قطع اميد نکرده بودند زيرا خوب مي دانستند راي منفي به اين همه پرسي مي تواند به بي ثباتي هاي سياسي و ايجاد آشفتگي هاي بيشتر در سيستم بانکي ايتاليا، سومين اقتصاد بزرگ حوزه يورو، منجر شود. گواه اين نگراني، سقوط ارزش يورو در برابر دلار امريکا همزمان با اعلام نتايج اوليه همه پرسي در ايتاليا بود که اين ميزان سقوط در 20 ماه گذشته سابقه نداشت. علاوه بر اين، کارشناسان اقتصادي پيش بيني کرده اند، پيروزي راست هاي افراطي ضداتحاديه اروپا و ضدمهاجرت در ايتاليا بازارهاي جهاني و اروپايي را تحت تاثير قرار دهد. بنا بر گزارش شبکه دولتي ايتاليا، نتايج اوليه همه پرسي حاکي از آن است که 42 تا 46 درصد شرکت کنندگان به اصلاح قانون اساسي راي داده بودند و 54 تا 58 درصد آنها مخالف اصلاحات بودند. ميزان مشارکت در اين همه پرسي نيز بالاو حدود 65 درصد بود.
    اکنون دو حزب «جنبش پنج ستاره» و «ليگ شمال» (لگا نورد) که توانسته اند با ائتلاف نانوشته مقطعي، نخست وزير ايتاليا را در همه پرسي شکست داده و وادار به استعفا کنند، در گام بعدي درصدد برگزاري انتخابات زودهنگام خواهند بود. «آلساندرو دي باتيستا»، از فعالان اصلي جنبش پنج ستاره در اين باره گفت، شکست همه پرسي يک پيروزي براي تمام مردم ايتاليا بود که حقوقشان مي خواست در اين همه پرسي قانون اساسي محدود شود. رهبر حزب ليگ شمال نيز پيروزي فراخوان «نه» در اين همه پرسي را نشاني از حمايت مردم از سياست هاي اين حزب که سياست هاي ضد مهاجرتي آن در چند سال گذشته بارها مورد مناقشه قرار گرفته، دانسته بود.
    علاوه بر اين، برخي از رهبران احزاب راستگرا در ديگر کشورهاي اروپايي از جمله فرانسه از نتيجه همه پرسي ايتاليا استقبال کردند و خانم مارين لوپن، رهبر حزب راستگراي «جبهه ملي فرانسه» که خود را براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري فرانسه 2017 کشورش آماده مي کند، در يک پيام توئيتري به حزب ليگ شمال ايتاليا تبريک گفت و نوشت: «مردم ايتاليا به اين ترتيب بر حمايت نکردن از دولت خود و اتحاديه اروپا تاکيد کردند. ما بايد به اين خواست مردم براي آزادي ملت ها توجه کنيم.» همچنين در حالي که فرانک والتر اشتاين، وزير خارجه آلمان نتيجه همه پرسي ايتاليا را «نگران کننده» توصيف کرد، فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري فرانسه استعفاي رنتزي را ستود و آن را اقدامي شجاعانه توصيف کرد.
    
    شکست راست هاي افراطي در اتريش
    برخلاف ايتاليا، مردم اتريش در انتخابات رياست جمهوري به نوبرت هوفر، نامزد حزب راستگراي افراطي آزادي «نه» گفتند و «الکساندر فان در بلن»، نامزد مورد حمايت حزب سبز در شمارش مقدماتي آرا با کسب 3/53 درصد آرا، پيروز انتخابات رياست جمهوري اين کشور اروپايي شد. به گزارش ايرنا به نقل از آپا (APA) خبرگزاري رسمي اتريش، «فان در بلن» که رنج 11 ماه رقابت انتخاباتي را به جان خريده بود، عصر يکشنبه (14 آذر) پس از پيروزي درصدد تلطيف فضاي سياسي کشور برآمد و گفت: به تمام احزاب از جمله «حزب آزادي» ملحق مي شوم. هدف من اين است که با گذشت زمان «همه مردم اتريش» بگويند نگاه کنيد «او رئيس جمهوري ما است.»
    اوا گلاويشنيک، رئيس حزب سبز نيز که حامي اصلي فان در بلن در طول مبارزات انتخاباتي بود، گفت: «براي نخستين بار يک سبزي رئيس جمهوري مي شود. اين يک روز تاريخي است. «اين نخستين بار پس از جنگ جهاني دوم است که رئيس جمهوري اتريش از بين احزاب اصلي انتخاب نمي شود.
    کريستين کرن، صدراعظم اتريش و رينهولد ميترلنر، معاون وي در مبارزات انتخاباتي هر دو از فان در بلن حمايت کرده بودند و پس از اعلام نتايج به وي تبريک گفتند. آنها همچنين به هوفر اداي احترام کردند.
    نوبرت هوفر نيز پس از شکست، از هوادارانش خواست، نتيجه انتخابات را بپذيرند و «فان در بلن» را به عنوان رئيس جمهور جديد به رسميت بشناسند. بازنده انتخابات اتريش همچنين گفت، در رقابت رياست جمهوري سال 2022 نامزد خواهد شد. با وجود اين بسياري از تحليلگران معتقدند، اين انتخابات مردم اتريش را به دو اردوگاه مساوي تقسيم کرد.
    مراسم سوگند رئيس جمهوري جديد اتريش در روز 26 ژانويه 2017 بدون تاخير برگزار خواهد شد.
    
    نخست وزير فرانسه نامزد انتخابات رياست جمهوري شد
    مانوئل والس، نخست وزير کنوني فرانسه عصر ديروز دوشنبه به وقت پاريس نامزدي خود را در انتخابات رياست جمهوري 2017 اين کشور اعلام کرد. به گزارش خبرگزاري رويترز، نامزدي والس از حزب سوسياليست چپگرا در شرايطي است که فرانسوا فيون 62 ساله و نخست وزير پيشين اين کشور توانسته در جريان رقابت هاي درون حزبي، نامزد حزب راست ميانه جمهوريخواه در انتخابات آتي شود. انتخابات درون حزبي چپگراهاي فرانسه در ژانويه 2017 برگزار و نامزد نهايي اين حزب معرفي مي شود. انتخابات رياست جمهوري فرانسه نيز در دو دور و در ماه هاي آوريل و مه 2017 برگزار مي شود.
    
    استعفاي ناگهاني نخست وزير نيوزيلند
    «جان کي»، نخست وزير نيوزيلند و رهبر «حزب ملي» ديروز دوشنبه در اقدامي غيرمنتظره و ناگهاني، استعفا کرد. او با اشاره به اينکه خانواده اش قرباني سياست شده اند، گفت: بسياري از لحظات زندگي با همسر و فرزندانم را به خاطر سياست از دست داده ام و اکنون زمان آن رسيده از سياست کناره گيري کنم. به گزارش خبرگزاري روسي اسپوتنيک، وي اين تصميم را سخت ترين تصميم عمرش دانست و گفت: «هرگز خود را يک سياستمدار ندانسته ام و هرگز نخواسته ام موفقيتم در سياست با مدت زمان حضورم در پارلمان، سنجيده شود.» حزب حاکم نيوزيلند (حزب ملي) 22 آذر نخست وزير جديد و رهبر حزب را معرفي مي کند.
    
    کشته شدن دو خبرنگار و رئيس شوراي شهر در فنلاند
    يک مرد مسلح 22 ساله رئيس شوراي شهر «ايماترا» (در 230 کيلومتري شرق هلسينکي، پايتخت فنلاند) و دو خبرنگار همراه او را به قتل رساند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، سخنگوي پليس شهر ايماترا با تاييد اين خبر گفت، به هر سه قرباني که زن بوده اند، چند گلوله از ناحيه سر و بدن اصابت کرده است. او تصريح کرد، نيروهاي امنيتي، قاتل را دستگير کرده اند اما انگيزه او هنوز مشخص نشده است. شکار مسلحانه، يکي از سنت هاي کشور فنلاند است و آمارهاي رسمي نشان مي دهد در اين کشورِ 5 ميليون و 400 هزارنفري، 650 هزار نفر مجوز حمل سلاح دارند.
    
    
    باخت چپ ها در ايتاليا، پيروزي سبزها در اتريش / «نه» ايتاليا يي ها به اصلاح قانون اساسي، نخست وزير را وادار به استعفا کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اكو فيتو شيمي گياهان دارويي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 25)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است