|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: نگاهي به مشكلات زنان عشاير خوزستان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


نگاهي به مشكلات زنان عشاير خوزستان
اين قشر از جامعه نياز به حمايت همه جانبه مسئولان دارند


هوشنگ فرجي- زنان بختياري ساکن در مناطق کوهستاني شمال خوزستان که 48 درصد جمعيت عشايري استان را تشکيل مي دهند، نقش مهمي در به حرکت درآوردن چرخه اقتصاد منطقه برعهده دارند. آنان در انجام فعاليت هاي دامپروري و کشاورزي، دباغي، نخ ريسي، رنگرزي، قالي و گليم بافي و صنايع دستي نهايت دقت را دارند. زندگي مردان بختياري، وامدار فداکاري و سختکوشي زنان است. هر چه زنان فعال تر باشند؛ خانوار از رفاه بيشتري برخوردار است.
    
    «مسئولان حمايت هاي خود را از زنان عشاير دريغ نکنند
    «بي بي سودابه اسدي» از همين زنان است که 6 فرزند پسر و 2 دختر دارد. او که به دليل مشکلات و تنگناهاي اقتصادي مجبور شده زندگي عشايري را رها کند و در منطقه «شوکل حاجيوند» انديکا روستانشين شود، به همراه «ناهيد بادستان» دختر ديپلمه اش هنرمندانه زيباترين نقش ها را روي قالي، قاليچه، جاجيم و گبه مي زند. چوغاي او در تمام مناطق بختياري نشين معروف است.
    وي مي گويد: با بافتن قالي و چوغا و ديگر صنايع مورد نياز عشاير و عرضه آنها و همين طور دامداري در کنار همسرم توانسته ام 4 فرزندم را وارد دانشگاه کنم، اما متاسفانه به دليل نبود کار در انديکا هر کدام براي تامين معيشت خانواده به يک شهر رفته اند. متاسفانه به دليل کمرنگ شدن زندگي کوچ نشيني بافت تعدادي از محصولات سنتي مانند خورجين، شله، وريس، جاجيم و موج که از نيازهاي واقعي زندگي عشايري بود متوقف شده و در حال حاضر تنها به بافت چوغا و قالي اکتفا مي کنيم. همه زنان عشاير نقش مهمي در توليد مواد لبني و صنايع دستي کشور دارند و انتظار داريم مسئولان مربوطه حمايت هاي خود را در جهت رفاه و پرداخت وام هاي کم بهره براي توليدات بيشتر از ما زنان دريغ نکنند.
    
    متاسفانه برخي مسئولان فقط حرف مي زنند
    «سروناز عيديوندي» 45 ساله يکي ديگر از زنان بختياري که از کودکي ازطريق بافت و فروش قالي، قاليچه و چوغا نقش اصلي تامين مخارج خانواده را به عهده دارد، مي گويد: از 12 سالگي که به خانه شوهرم آمده ام در کنارش کار و تلاش مي کنم. شوهرم 80 ساله است و 8 فرزند داريم و در حال حاضر تنها نان آور خانواده هستم. محصولات سنتي زنان عشاير به دليل گران بودن مواد اوليه مشتري هاي خاص خود را دارد و شايد يک ماه طول بکشد تا بتوانيم يک چوغا را به فروش برسانيم و در حال حاضر ده ها قالي و قاليچه به دليل نبود مشتري روي دستم مانده است. عيديوندي در پاسخ به اين سوال که چرا از طريق نمايشگاه هاي عرضه صنايع دستي عشاير محصولات خود را عرضه نمي کند، مي افزايد: برخي مسئولان تعاوني هاي عشايري متاسفانه فقط حرف مي زنند گاهي چند تا خبرنگار با خود مي آورند و از کارهاي ما عکس و فيلم مي گيرند و با ما صحبت مي کنند و بعد هم مي روند و پشت سرشان را هم نگاه نمي کنند.
    
    حمايت از دستاوردهاي زنان عشايري
    «سياوش رستمي بابادي» رئيس شوراي يک سازمان مردم نهاد با نام «شوراي معيشت عشاير کوچ رو» که زيرنظر سازمان جهاني و مردم نهاد «سنستا» در حوزه محيط زيست و معيشت کشورهاي آفريقايي و آسيايي فعاليت مي کند، درخصوص فعاليت هاي اين سازمان در منطقه عشاير بختياري، مي گويد: بخشي از حمايت هاي اين سازمان علاوه برمحافظت از محيط زيست عشاير رسيدگي و حمايت از دستاوردهاي زنان عشايري است. براي اينکه صنايع دستي دربين زنان بختياري به فراموشي سپرده نشود مبالغي را به عنوان بلاعوض در اختيار برخي از دختران و زنان گذاشته ايم، اما در مورد عرضه اين صنايع وظيفه نهادهاي دولتي مرتبط با عشاير است که از طريق تعاوني هاي عشايري کالاهاي آنان را وارد بازار فروش کنند.
    
    حمايت از عشاير در قالب بيمه سلامت
    «عليرحم کريمي» مديرکل امورعشاير خوزستان هم در گفت و گو با «ايران» با اعلام اين مطلب که در جهت افزايش مهارت هاي سنتي زنان عشايراستان با قراردادي که با سازمان فني وحرفه اي منعقد شده مشاغل ديرينه و سنتي از جمله صنايع دستي و توليدات لبني به صورت علمي به زنان عشاير آموزش داده خواهد شد تا از اين طريق با افزايش درآمد بتوانند راحت تر کالاهاي خود را به بازار عرضه کنند، مي افزايد: در حال حاضر 98 درصد از جمعيت 23 هزار خانواري عشاير خوزستان تحت پوشش بيمه سلامت قرار گرفته اند که به هنگام بيماري، کهولت سن و از کارافتادگي از آنان حمايت خواهد شد و تاکنون نيز به 48 درصد ازسرپرستان خانوارهاي عشايري وام هاي ناچيزي براي کمک به معيشت خانواده هايشان پرداخت شده، اما بايد در اين حوزه بيشتر تلاش کنيم.
    
    فعاليت اقتصادي زنان عشايري در جامعه ديده نمي شود
    «پروانه سلحشوري» نماينده مردم تهران و عضو فراکسيون بانوان در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت و گو با «ايران» در خصوص نقش اقتصادي زنان روستايي و عشايري در جامعه، مي گويد: زنان روستايي و عشايري قشري زحمتکش، توليدگر و بي ادعا هستند. نقش زنان روستايي و عشايري در خانواده يک نقش کليدي و محوري است. نقش زنان عشايري در امور مختلف خانواده از نقش زنان روستايي سنگين تر و نقش زنان روستايي از نقش زنان شهري به مراتب سنگين تر است. اين بدان معناست که امکانات زنان عشايري از امکانات زنان روستايي به مراتب کمتر و نيز امکانات زنان روستايي از امکانات زنان شهري کمتر است.
    وي مي افزايد: بدون اغراق، قوام و دوام زندگي روستايي و بويژه زندگي عشايري مديون و مرهون زن است زيرا مشارکت اقتصادي زن از عوامل بنياني در حفظ جامعه روستايي و عشايري است. متاسفانه فعاليت اقتصادي زنان روستايي و عشايري در جامعه ما آن گونه که شايسته است، ديده نمي شود و انعکاس نمي يابد. نقش اقتصادي زنان در جوامع روستايي و عشايري ما از نظر کمي و کيفي کمتر از مردان نيست. زنان عشايري و روستايي با وجود محدوديت هاي فراوان، خود بايد تامين کننده نيازهاي معيشتي مختلف خانواده هاي خويش باشند.
    
    نگاهي به مشکلات زنان عشاير خوزستان / اين قشر از جامعه نياز به حمايت همه جانبه مسئولان دارند
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تصوير سلامت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است