|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: استقبال ۵۰ شركت بين المللي از مناقصه هاي نفتي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7109
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


استقبال ۵۰ شركت بين المللي از مناقصه هاي نفتي
مديرعامل شركت ملي نفت در گفت و گو با «ايران» خبر داد

نويسنده: عطيه لباف

کاردر: 2 مناقصه نفتي تا پايان سال برگزار مي شود
    
     اگرچه امريکا خيال لغو تحريم هاي ضد ايراني را در سر ندارد اما روند جذب سرمايه خارجي به صنعت نفت ايران از اروپا و آسيا با سرعت قابل قبولي در حال پيشرفت است. مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در اين باره از استقبال گرم شرکت هاي خارجي خبر مي دهد و مي گويد: تا پايان سال دو مناقصه نفتي براي جذب سرمايه گذار خارجي برگزار خواهد شد. علي کاردر به «ايران» گفت: بيش از ۵۰ شرکت خارجي از کشورهاي مختلف دنيا بجز شرکت هاي امريکايي مدارک خود را براي شرکت در مناقصه هاي نفتي ارسال کرده اند.
    چندي پيش شرکت ملي نفت ايران در سطح بين المللي از علاقه مندان به حضور در صنعت نفت ايران خواست که تمام اسناد و اطلاعات مورد نياز براي شرکت در مناقصه را در سايت اين شرکت ثبت يا به آدرس شرکت ارسال کنند. اين آگهي درخواست ارائه مدارک از شرکت ها حدود دو ماه گذشته منتشر و اخيراً مهلت شرکت هاي خارجي براي ارسال مدارک دو هفته تمديد شد.
    کاردر اظهار کرد: اين مهلت تا پايان هفته جاري به پايان مي رسد و سايت بسته خواهد شد. تقريباً در اين مدت تمام شرکت هاي برتر نفتي جهان مدارک مورد نياز را ارسال کرده اند اما احتمال دارد که تا پايان هفته شمار شرکت هاي متقاضي به 60 نيز برسد.
    بي شک استقبال بي نظير شرکت هاي نفتي دنيا براي حضور در صنعت نفت ايران دستاورد برجام و اصلاح مدل قراردادهاي نفتي کشور است.
    معاون وزير نفت با اشاره به اينکه در اين مدت همزمان با ثبت نام اين شرکت ها مراحل بررسي و ارزيابي مدارک و صلاحيت آنها نيز انجام شده، اذعان کرد: در تاريخ 15 الي 25 دسامبر اعلام مي کنيم که شرکت هاي مورد نظر، خود را براي مناقصه آماده کنند.
    
    آزادگان جنوبي به مناقصه مي رود
    ميدان نفتي آزادگان جنوبي نخستين ميداني است که به مناقصه گذاشته مي شود. مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اين مطلب اظهار کرد: تمام شرکت هاي معتبر نفتي جهان آمده اند تا در صنعت نفت ايران حضور يابند. اکثر اين غول هاي نفتي علاقه مند به حضور در آزادگان جنوبي هستند اما مطابق با سازو کار تعريف شده، تمام اين شرکت ها براي نخستين مناقصه نفتي دعوت نخواهند شد. ممکن است از 10 شرکت خواسته شود که به مناقصه بيايند. وي درباره درخواست ستاد اجرايي فرمان امام(ره) براي حضور در اين ميدان گفت: آزادگان جنوبي جزو ميادين بزرگ نفتي است. در ميادين بزرگ نياز به سرمايه و تکنولوژي روز داريم و به همين خاطر اولويت با شرکت هاي بين المللي است. اما در تمام قراردادهاي جديد منافع ملي به طور کامل لحاظ خواهد شد. کاردر ادامه داد: ممکن است ستاد اجرايي فرمان امام(ره) شريک شرکت خارجي در اين ميدان شود اما فعلاً قابل پيش بيني نيست. وي در مورد واگذاري طرح توسعه به شرکت ايراني اظهار کرد: برنامه داريم که بزودي يکي ديگر از طرح ها را به يک شرکت نفتي ايراني بسپاريم اما اين شرکت هنوز متن موافقتنامه (MOU) براي مطالعه ميدان را تهيه نکرده است.
    
    در صنعت نفت شوخي نداريم
    اطمينان از پيمانکار طرح چه از نظر مالي و چه از نظر فني و تسلط بر تکنولوژي هاي روز موضوعي است که صنعت نفت دنبال مي کند. چراکه در سال هاي اخير نبود توان فني و مالي، هزينه هاي سنگيني را به صنعت نفت وارد کرده است. کاردر با اشاره به اهميت وجود توان فني و مالي در پيمانکار طرح اظهار کرد: ما در حفر چاه استاد شده ايم اما اکنون به دنبال حفر چاه نيستيم. بلکه مي خواهيم قبل از مرگ ميادين نفتي و گازي، ضريب بازيافت مخازن را افزايش دهيم. اين موضوع شوخي نيست و در صنعت نفت نمي توانيم ريسک کنيم. وي تاکيد کرد که توسعه ميادين بزرگ با محوريت شرکت هاي خارجي انجام خواهد شد و ميادين بزرگ نياز به سرمايه و تکنولوژي دارند شرکت هاي داخلي اگر حتي بتوانند تکنولوژي را از شريک خارجي خود بگيرند اما پول ندارند. به گفته کاردر اکنون هدف اصلي انتقال سرمايه و تکنولوژي به کشور است. زماني که تکنولوژي وارد کشور شود، کارها به شرکت هاي داخلي واگذار خواهد شد.
    
    نخستين قرارداد اواخر امسال
    معاون وزير نفت با اشاره به زمان بر بودن ايجاد قراردادهاي نفتي اظهار کرد: بعد از برگزاري مناقصه 3 الي 4 ماه زمان نياز داريم تا به قرارداد برسيم. در اين مدت بررسي توان مالي و فني پيمانکار و مطالعه مخزن انجام خواهد شد. وي ادامه داد: لذا فکر مي کنم تا پايان سال بيشتر از 2 طرح به مناقصه گذاشته نشود. نخستين قرارداد که مربوط به آزادگان جنوبي است نيز پايان امسال يا اوايل سال آينده امضا خواهد شد.
    
    در اوپک برنده شديم
    اخيراً اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت خام (اوپک) تصميم گرفتند که يک ميليون و 200 هزار بشکه در روز از سقف توليد سازمان بکاهند و براي تحقق اين هدف تمام اعضا بجز ايران، ليبي و نيجريه مجبور به کاهش توليد شدند. اما در اين ميان به ايران اجازه داده شد که توليد خود را افزايش دهد.
    کاردر اين موضوع را موفقيت ايران در اوپک برشمرد و در مورد صادرات نفت خام ايران گفت: صادرات 2 ميليون و 440 هزار بشکه اي نفت خام در ماه اکتبر يک رکورد بود که به ما امکان احياي بازار از دست رفته را داد.
    گفتني است احتمال دارد با توجه به توافق اوپک و احتمال افزايش بيشتر قيمت نفت در ماه هاي آينده خريداران نفت خام ايران در برنامه هايشان تجديد نظر کنند و خريد ماه دسامبر را افزايش دهند. لذا ممکن است که حجم صادرات نفت خام کشور بيشتر نيز شود. اما به طور معمول پالايشگاه ها در ماه دسامبر و در زمان تعطيلاتشان تک محموله هاي کمتري را براي ذخيره در انبارهايشان مي خرند.
    
    فرزاد «ب» در انتظار هندي ها
    کاردر با بيان اينکه براي توسعه ميدان فرزاد «ب» با هندي ها در مذاکره هستيم و زمان بندي را به آنها اعلام کرده ايم، گفت: هندي ها شريک راهبردي ما هستند و از نظر فني توانايي کار در حوزه بالادستي و تکنولوژي هاي مورد نياز طرح را در اختيار دارند اما هنوز مباحث مالي حل و فصل نشده و مذاکرات در اين زمينه ادامه دارد.
    
    
    
    استقبال ۵۰ شرکت بين المللي از مناقصه هاي نفتي / مديرعامل شرکت ملي نفت در گفت و گو با «ايران» خبر داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  جزئيات طرح تشويق و تنبيه مشتركان آب و برق / معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزير نيرو در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
عطيه لباف، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  هدفگذاري توليد 14 ميليون تن گندم / مجري طرح گندم در گفت و گو با «ايران» براي سال زراعي 98-97 اعلام كرد
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  ذخيره سازي نفت خام كشورهاي آسيايي سرعت گرفت / در آستانه اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  گريد انرژي قرباني گراني لوازم خانگي / «ايران» رابطه قيمت و ميزان مصرف برق را بررسي مي كند
عطيه لباف، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رقابت غول ها بر سر بازار نفت ايران / «ايران» در گفت و گو با عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين المللي انرژي بررسي كرد
عطيه لباف، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است