|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: بنزين گران نمي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7115
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


بنزين گران نمي شود
رئيس سازمان برنامه و بودجه در تشريح ويژگي هاي لايحه بودجه 96 :


گروه اقتصادي / لايحه بودجه 1396 در روز 14 آذر ماه به مجلس رفت، لايحه اي که با وجود شاکله مشابه با سال هاي قبل از جهاتي متفاوت شده است و به صورت واقع بينانه قصد دارد مهم ترين معضلات کشور را حل کند. بدين ترتيب بودجه پيشنهادي دولت براي سال آينده را مي توان بسته اي براي مبارزه با فقر، بيکاري، آلودگي و تبعيض دانست.
    همانگونه که روز گذشته محمد باقر نوبخت معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه در تشريح ويژگي هاي لايحه دولت گفت، دولت در لايحه خود اعتبارات ويژه اي براي اشتغالزايي و کاهش بيکاري، کاهش آلودگي هواي شهرها، فاضلاب و آب و همچنين رفع تبعيض پرداخت ها به بازنشستگان و شاغلان اختصاص داده است.
    درمهم ترين سند مالي کشور 10هزار ميليارد تومان براي اولويت هاي چهارگانه محيط زيست، آب، فاضلاب و حمل و نقل ريلي درنظرگرفته شده است. علاوه براين هزار ميليارد تومان براي اشتغالزايي جوانان و هزارميليارد تومان ديگر براي رفع تبعيض پرداختي ها به بازنشستگان و شاغلان پيش بيني شده است.
    اين درحالي است که در سال آينده نه تنها يارانه نقدي همانند سال جاري پرداخت خواهد شد بلکه براساس تاکيدات سخنگوي دولت،دولت هيچ قصدي براي افزايش قيمت حامل هاي انرژي ندارد و به طور مشخص قيمت بنزين گران نخواهد شد.
    درمجموع برآيند برنامه ريزي هاي مالي دولت در سال آينده رشد اقتصادي 7/7 درصدي، رشد سرمايه گذاري 3/12 درصدي، نرخ تورم 6/7درصدي و رشد نقدينگي ۱۹ درصدي را به ارمغان خواهد آورد.
    رئيس سازمان برنامه و بودجه در تشريح آثار کلان بودجه سال ۹۶ با اشاره به جزئيات لايحه بودجه سال ۹۶ کل کشور از در نظر گرفتن دلار ۳۳۰۰ توماني و نفت ۵۰ دلاري در هر بشکه خبر داد و گفت: سياست دولت نرخ شناور مديريت شده براي ارز است.
    محمدباقر نوبخت افزود: رقم بودجه کل کشور براي سال آينده 1085 هزارميليارد تومان تعيين شده که اين رقم با رشد 9/10درصدي نسبت به بودجه سال جاري در نظر گرفته شده است.
    وي گفت: از کل رقم بودجه 371 هزار ميليارد تومان به بخش عمومي و 757 هزار ميليارد تومان به شرکت ها، اختصاص يافت. رشد کل بودجه 9/10 درصد، رشد بودجه عمومي 6/10 درصد و رشد بودجه شرکت ها و موسسات 8/10 درصد لحاظ شده است که با توجه به نرخ تورم بودجه سال 96 نه انقباضي است و نه انبساطي.
    وي تصريح کرد: در سال 96، 111 هزار ميليارد تومان از محل فروش نفت تامين مي شود که قسمت عمده اي از رقم واگذاري هاي دارايي هاي سرمايه اي را شامل مي شود.
    
     رفاه اجتماعي در اولويت هاي بودجه
    نوبخت درباره اعتبارات هزينه اي در سال 96، گفت: 72 هزار ميليارد تومان براي رفاه اجتماعي، 47 هزار ميليارد تومان در بخش آموزش و تحقيقات، 17 هزار ميليارد تومان به حوزه دفاع و امنيت و 11 هزار ميليارد تومان به بخش سلامت اختصاص يافته است. وي افزود: بودجه رفاه اجتماعي نسبت به سال 92، 93 درصد، بودجه بخش آموزش و تحقيقات 116 درصد و بخش دفاع و امنيت رشد 128 درصدي را تجربه مي کند. بنابراين ما به دنبال توسعه اقتصادي نيستيم بلکه به دنبال توسعه انساني هستيم و بزودي الگوهاي دولت در حوزه توسعه را رونمايي مي کنيم که صرفاً اقتصادي نيست بلکه توسعه فرهنگي، اجتماعي و مسائل دفاعي و امنيتي را در بر مي گيرد.
    رئيس سازمان برنامه و بودجه، در خصوص ويژگي هاي کلي لايحه بودجه سال 96، گفت: اين لايحه بودجه در چارچوب برنامه ششم و سياست هاي اقتصاد مقاومتي، سياست هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب در خصوص برنامه ششم آماده شده است.
    
    10 هزارميليارد تومان براي اولويت هاي چهارگانه
    معاون رئيس جمهوري در ادامه از اختصاص 10 هزار ميليارد تومان به حوزه هاي آب، محيط زيست، فاضلاب و حمل و نقل خبر داد و گفت: اين اعتبار جداي از اعتبارات معمولي است که براي اين بخش ها اختصاص مي يابد.
     برنامه ويژه براي مقابله با آلودگي هوا
    رئيس سازمان برنامه و بودجه همچنين گفت: براي رفع آلودگي هوا از سال گذشته اقدام شده که براين اساس خروج خودروهاي فرسوده در دستور کار قرار گرفت که از سال گذشته تاکنون ٣٤ هزار تاکسي فرسوده از ناوگان خارج شده و متقاضيان، خودرو جديد گرفته اند. وي ادامه داد: همچنين کار خروج از رده 10 هزار وانت فرسوده را نيز شروع خواهيم کرد.
    نوبخت گفت: بخشي از آلودگي هوا هم مربوط به ريزگردها است که پول کافي براي احياي تالاب ها ديده ايم. البته بايد سوخت هيبريدي را وارد کرده و موتورسيکلت ها را نيز برقي کنيم.
    
     هزار ميليارد تومان براي اشتغال جوانان
    نوبخت گفت: اشتغال براي دولت يک اولويت بوده و به همين دليل هم يکهزار ميليارد تومان براي اين مهم اختصاص يافته است که صرفاً به يارانه تسهيلات ارزان قيمت به شغل هاي دانش بنيان و جوانان تحصيلکرده اختصاص خواهد يافت که در کنار آن 5/1 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي نيز برداشت خواهيم کرد.
    
     اعتبار هزار ميليارد توماني تطبيق حقوق بازنشستگان
    اين مقام مسئول گفت: قصد داريم نه تنها افزايش حقوق بازنشستگان و شاغلان را داشته باشيم بلکه عدالت را نيز برقرار سازيم البته براي تامين اعتبار تطبيق حقوق بازنشستگان لشکري و کشوري با شاغلان يکهزار ميليارد تومان در نظر گرفته شده است. وي افزود: در سال 96، 14 هزار ميليارد تومان براي تامين بار مالي افزايش حقوق شاغلان و بازنشستگان لحاظ شده است.
    
     يارانه نقدي تغيير نمي کند
    نوبخت درباره هزينه هاي مربوط به يارانه ها در بودجه 96 گفت: ماهيانه 3 هزار و 400 ميليون تومان به 76 ميليون نفر تحت عنوان يارانه نقدي پرداخت مي شود. وي افزود: در تبصره 14 لايحه بودجه 48 هزار ميليارد تومان به عنوان منابع طرح هدفمندي يارانه ها در نظر گرفته شده و دولت هيچ گونه برنامه اي براي افزايش قيمت حامل هاي انرژي ندارد و به اين ترتيب سال آينده قيمت بنزين افزايش نخواهد يافت.
    نوبخت با اشاره به اينکه قانون تکليف کرده است که يارانه غير نيازمندان را قطع کنيم، گفت: در يک مرحله، يارانه حدود ۳ تا ۴ ميليون نفر حذف شد اما يارانه تعدادي از آنان را دوباره برقرار کرديم.
    
    تمام حقوق ها شفاف مي شود
    نوبخت در خصوص مبارزه با فساد اداري گفت: ايجاد شفافيت، فرصت براي تخلف به وجود نمي آورد. در لايحه بودجه 96 به صراحت آمده است که هيچ دستگاهي نمي تواند حسابي غير از حسابي که در خزانه داري کل وجود دارد براي خود داشته باشد. همچنين يک سامانه تعريف شده که همه دريافتي هاي يک فرد به عنوان کارمند دولت در آن ثبت مي شود. بر اين اساس همه دريافتي مقامات و وزيران بايد زير 10 ميليون تومان باشد و از طريق همين سامانه دريافتي هاي افراد با حقوق بالااعلام مي شود.
    معاون رئيس جمهوري ادامه داد: 93 هزار و 470 پرونده در خصوص حقوق هاي نجومي بررسي شده و تنها 397 پرونده مربوط به دريافت حقوق بيش از 20 ميليون تومان بوده که بالاترين نرخ نيز 60 ميليون تومان بوده است.
    
     ارز با قيمت 3300 تومان يکسان سازي مي شود
    رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تحولات اخير بازار ارز گفت: ارز مبادله اي امروز در بانک مرکزي به قيمت 3200 تومان و در سال آينده 3300 تومان عرضه مي شود. دولت به هيچ عنوان از افزايش نرخ ارز استقبال نمي کند و بايد نرخ يکسان آتي در همين حدود قيمت براي دلار تنظيم شود. نوبخت افزود: سال گذشته نيز نرخ دلار به 3700 تومان رسيده بود به همين جهت نرخي که امروز در بازار وجود دارد بي ثبات بوده و قطعاً کاهش مي يابد.
    
     پاسخ بودجه اي نوبخت به تحريم هاي احتمالي
    نوبخت در اين نشست همچنين در خصوص احتمال تمديد تحريم ها و لحاظ کردن آن در لايحه بودجه سال ۹۶ کل کشور گفت: اگر تهديدي مقابل امنيت ملي و اقتصاد کشور قرار گيرد دولت بودجه اضطراري خواهد داد و البته به نظر مي رسد ترامپ بايد بودجه سايه تدوين کند.
    
    
    بنزين گران نمي شود / رئيس سازمان برنامه و بودجه در تشريح ويژگي هاي لايحه بودجه 96 :
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله الكترونيك پزشكي شيراز
شماره 8 (پياپي 109)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است