|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: قوت و ضعف لايحه دخل و خرج كشور در سال 96
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7111
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


قوت و ضعف لايحه دخل و خرج كشور در سال 96
كارشناسان و فعالان اقتصادي در گفت وگو با «ايران» بررسي كردند


گروه اقتصادي / نگاه کارشناسان و فعالان اقتصادي به بودجه 96 چيست؟ بودجه اي که به عقيده اکثر کارشناسان انبساطي ديده شده و براي عبور از شرايط کنوني اقتصاد کشور و دستيابي به رونق اقتصادي متناسب با واقعيات اقتصاد و جامعه بسته شده است. از ديد کارشناسان تکيه بودجه به درآمدهاي مالياتي، واقعي ديدن نرخ ارز و قيمت دلار، افزايش بودجه عمراني، توجه ويژه به اشتغال و... مشخصه ها و علائم خوبي از تدوين بودجه 96 محسوب مي شوند. «ايران» در گفت و گو با کارشناسان تحليل آنها را پيرامون ابعاد گوناگون بودجه و رويکردهاي کلي آن جويا شده است.
    
    بودجه نويسي در شرايط فعلي بهتر از اين نمي شود
    کامران ندري – اقتصاددان / در شرايط فعلي اقتصاد بهتر از اين نمي شد که بودجه را تدوين و عملياتي کرد. رويکرد کاهش اتکاي بودجه به منابع و درآمدهاي نفتي رويکرد مثبتي است که در ادامه سنوات قبل از سوي دولت پيگيري شده است. با اين حال بايد توجه داشت که تحقق درآمدهاي پيش بيني شده مالياتي با توجه به فضاي کلي اقتصاد کشور کمي سخت است. مگر اينکه تحقق درآمد ياد شده به اصلاح نظام مالياتي و پياده شدن طرح جامع مالياتي موکول شود که هم اکنون در دست انجام بوده و قرار است تا پايان سال محقق شود. با اين حال کليت بودجه که نسبت يه سنوات قبل انبساطي تر ديده شده است برمبناي ايجاد تحرک بيشتر جهت خروج از فضاي رکود توليد است. مجموع درآمدهاي مالياتي و نفت دو سوم درآمدهاي بودجه اي را تشکيل مي دهند و يک سوم مابقي نيز به تحقق ساير درآمدها موکول شده است؛ درآمدهايي که به نظر مي رسد بيشتر با اتکا به انتشار اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است. بودجه عمراني ديده شده براي سال 96 هم رويکرد مناسبي از سوي دولت محسوب مي شود. بويژه اينکه اين بودجه نسبت به سال هاي قبل حالت افزايشي به خود گرفته و البته در اين روند مهم اين است که تخصيص مناسب و کافي و متناسب با بودجه تصويبي هم ارائه شود. مساله ديگر در اين لايحه بودجه افزايش نرخ رسمي ارز است که سيگنالي از سوي دولت به فعالان اقتصادي مبني بر افزايش کلي نرخ ارز است.
    
    نرخ هاي منطقي لايحه دولت
    حميدرضا برادران شرکا، اقتصاددان/ وي که در دهه 80 رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي وقت را نيز برعهده داشت معتقد است ارقامي که در لايحه پيشنهادي دولت براي بودجه 96 ارائه شده منطقي است. به گفته وي اتفاقاتي که اخيراً در اقتصاد جهاني و بخصوص بازار نفت رخ داده نفت 50 دلاري را توجيه پذير مي کند.
    علاوه براين دلار 3300 توماني که در لايحه دولت پيشنهاد شده نيز حداقل قيمتي است که مي توانست محاسبه شود. هم اکنون نرخي که در بازار رسمي و آزاد وجود دارد نشان مي دهد که قيمت دلار در بودجه منطقي است و البته دولت بايد سياست يکسان سازي نرخ ارز را نيز دنبال کند.
    اين اقتصاددان در ادامه اظهارکرد: مهمتر از نرخي که براي دلار تعيين مي شود نداشتن نوسان شديد در بازار است. بنابراين مي توان گفت که دلار 3300 توماني در بودجه تاثير منفي بر نرخ تورم نخواهد داشت و تنها در صورتي که نوسان قيمتي کنترل نشود باعث ارسال سيگنال هاي منفي به بازار شده و روي قيمت تمام کالاها تاثير خواهد گذاشت.
    
    تاثير نرخ دلار بودجه بر اقتصاد
    محمدقلي يوسفي، عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي/ وي طور ديگري به لايحه بودجه دولت نگاه مي کند. به اعتقاد اين اقتصاددان هرساله دولت ها براي جبران کسري بودجه خود نرخ دلار را در بودجه افزايش مي دهند و چاره اي هم ندارند.
    وي در پاسخ به اين سوال که آيا تعيين دلار 3300 توماني در لايحه بودجه سال آينده به تورم دامن مي زند؟ اظهارکرد: دلار و ارز تنها يکي از عوامل تاثيرگذار در نرخ تورم است و برهمين اساس تاثير زيادي نخواهد داشت.
    وي ادامه داد: اما مهمتر از تورم آثاري است که نرخ ارز در ساير بخش هاي اقتصادي دارد. براي مثال اين نرخ مي تواند تاثير مستقيمي بر سرمايه گذاري داشته باشد يا تجارت خارجي کشور را دستخوش تغيير کند.
    اين استاد دانشگاه توضيح داد: بالارفتن نرخ ارز به طور معمول به افزايش صادرات و جذاب تر شدن آن منجر مي شود که البته افزايش صادرات نيز به عوامل ديگري مانند بازار رقابتي، کيفيت و استاندارد کالاها و بهره وري بستگي دارد. بنابراين نبايد انتظار داشت که افزايش نرخ ارز به خودي خود باعث افزايش صادرات غيرنفتي شود.
    
    بودجه اي براي توسعه اشتغال
    مسعود گل شيرازي، عضو اتاق بازرگاني ايران/ وي درباره بودجه سال آينده و نقاط قوت و ضعف آن گفت: به صورت کلي اگر به بودجه بخواهيم نگاه کنيم دولت يازدهم بودجه مناسبي براي سال 96 بسته است، بودجه اي که اگر خوب اجرا شود مي تواند به توسعه اشتغال، رشد اقتصادي و کاهش نرخ تورم کمک کند.اما هر گونه سهل انگاري و خلل در بودجه مسير اقتصادي کشور را با چالش مواجه مي کند.وي اظهار داشت : قرار شده 71 درصد بودجه از طريق ماليات تامين شود اما گرفتن ماليات بايد با ضوابط خاصي باشد.يعني دولت دوباره براي گرفتن ماليات به واحدهاي صنعتي و مجموعه هايي که مشخص است فشار نياورد و سعي کند شفافيت مالياتي را عملياتي کند.
    وي گفت:افزايش ماليات واحدهاي صنعتي باعث ضربه خوردن به حوزه صنعت، از بين رفتن اشتغال و رشد ورود کالاهاي قاچاق به کشور مي شود. گل شيرازي خاطرنشان کرد:رويکرد کلي بر تامين هزينه ها از طريق ماليات کار درستي است و در تمام کشورها اين امر مورد توجه قرار مي گيرد اما همواره تاکيد ما بر عدالت مالياتي است نه اينکه بر ديگران اجحافي صورت گيرد.اين عضو اتاق بازرگاني تاکيد کرد:مزيت ديگر بودجه سال آينده افزايش بودجه عمراني است.اگر بودجه اين بخش تحقق پيدا کند خيلي از گره هاي اقتصادي رفع مي شود و قطعاً شاهد رونق اقتصادي خواهيم بود. متاسفانه در سال هاي گذشته به دليل کاهش درآمد هاي نفتي بودجه بخش عمراني کشور محقق نشد.
    
    قوت و ضعف لايحه دخل و خرج کشور در سال 96 / کارشناسان و فعالان اقتصادي در گفت وگو با «ايران» بررسي کردند
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Auditory and Vestibular Research
شماره 3 (پياپي 2803)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است