|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: كانال هاي خبري در شبكه هاي اجتماعي احراز هويت مي شوند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7091
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


كانال هاي خبري در شبكه هاي اجتماعي احراز هويت مي شوند


نويسنده: سوسن صادقي

محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در دومين همايش ملي خدمات عمومي الزامي ICT در مناطق روستايي و کمتر توسعه يافته از احراز هويت کانال هاي خبري و ( با رقم پيشنهادي بيش از 5 هزار کاربر) و اتصال تمام روستاهاي بالاي 15 خانوار به اينترنت تا پايان دولت يازدهم خبر داد.
    
    ساماندهي شبکه هاي اجتماعي
    واعظي در جمع خبرنگاران از مصوبه آخرين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي به رياست رئيس جمهوري خبر داد و گفت: در آخرين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي پيشنهادي مطرح شد مبني بر اينکه کساني که داراي کانال هاي مختلف در شبکه هاي اجتماعي با تعداد اعضاي قابل توجه هستند، بايد احراز هويت شوند.
    
    محمود واعظي افزود: اين موضوع
    به اين دليل است که فعاليت هاي خبري و اطلاع رساني در اين کانال ها بايد مورد استناد باشد تا مردم بتوانند به آنها اعتماد کنند؛ بر اين اساس مقرر شد اين فعالان شبکه هاي اجتماعي از يک مرجع مشخص مجوز فعاليت بگيرند.وزير ارتباطات در ادامه گفت: بر اين اساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مسئول شد تا ظرف مدت يک ماه کميته اي تشکيل داده و براي ساماندهي اين شبکه ها آيين نامه تدوين کند.واعظي با بيان اينکه ساماندهي انتشار محتوا در شبکه هاي اجتماعي تنها مربوط به کانال هاي تلگرام نمي شود، گفت: مقرر شده است در اين آيين نامه ساز و کاري براي ساماندهي تمامي محتواهاي منتشر شده در شبکه هاي اجتماعي که داراي تعداد قابل توجهي عضو هستند، تدوين شود.وي درباره الزام براي کانال هاي داراي بيش از 5 هزار عضو گفت: موضوعي که در شوراي عالي فضاي مجازي مورد بحث قرار گرفت، پيشنهاد ساماندهي کانال هاي با بيش از 5 هزار عضو بود، اما مصوبه اي براي اين تعداد ديده نشده است و قرار بر اين شد تا کميته اي که از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشکيل مي شود، در مورد اين رقم و جزئيات ديگري از طرح احراز هويت و ساماندهي شبکه هاي اجتماعي و کانال هاي تلگرام تصميم گيري کند.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره همکاري با موتور جست و جوي روسي ياندکس در ايران نيز گفت: هيات مخابراتي روسي که از دو روز گذشته به تهران آمده و ملاقات هايي نيز با ما داشته در خصوص همکاري با ايران در حوزه هاي مختلف ارتباطي مذاکره کرده است و موضوع همکاري با موتور جست و جوي ياندکس در ايران نيز يکي از موضوعات مورد بحث و مذاکره بود، اما هنوز تصميم روشن و قطعي در اين زمينه اتخاذ نشده است.
    وزير ارتباطات درباره اينکه گفته مي شود نامزدان رياست جمهوري آينده بايد از شبکه هاي اجتماعي داخلي استفاده کنند گفت: هنوز اين طرح در شوراي عالي فضاي مجازي مصوب نشده است ولي اگر مرکز کلي فضاي مجازي در اين زمينه تصميم گيري کرده و ابلاغ کند همه موظف به اجراي آن هستند.
    
    اينترنت در راه روستاهاي بالاي 15 خانوار
    در دومين همايش ملي خدمات عمومي الزامي ICT در مناطق روستايي و کمتر توسعه يافته از سند «نقشه راه توسعه خدمات الکترونيکي در مناطق روستايي و کمتر توسعه يافته» با حضور محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، محمود خسروي مجري طرح USO، ابوالفضل رضوي معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور، استانداران تهران، اردبيل، کردستان، آذربايجان غربي و شرقي و خراسان رضوي و... در پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات (مرکز تحقيقات مخابرات ايران) رونمايي شد.محمود واعظي در اين همايش از تصويب بودجه 350 ميليارد توماني براي بخش روستايي خبر داد و گفت: براي سال جاري نيز 300 ميليارد تومان بودجه در نظر گرفته بوديم که هزينه شده است.واعظي گفت: با دولت نيز توافق شده است که اگر مشکلي در ارائه بودجه سال آينده پيش آمد بودجه بخش روستايي را در اختيار وزارت ارتباطات قرار دهند تا طرح هاي روستايي اجرايي شود. واعظي با بيان اينکه اکنون در کشور تمام خانوار بالاي 20 خانوار به خط ارتباطي تلفن مجهز شده اند، گفت: طرح تجهيز تمام روستاهاي بالاي 20 خانوار از سال 59 برنامه ريزي شده بود که اکنون اين طرح در دولت تدبير و اميد به پايان رسيده است.واعظي افزود: با وجود مخالفت هاي زيادي که مبني بر بردن اينترنت به روستاها بود چرا که عده اي معتقد بودند که اينترنت در روستاها فساد مي آورد ولي دولت تدبير و اميد با هدف خدمات آموزشي، سلامت، کشاورزي، صنايع دستي، گردشگري و... اينترنت را به روستاها برده است و اکنون 25 هزار روستا به اينترنت متصل هستند و تا پايان اين دولت تمام روستاهاي بالاي 15 خانوار نيز به اينترنت متصل مي شوند.
    واعظي با بيان اينکه شبکه ملي اطلاعات بدون خدمت رساني به روستاها تکميل نمي شود گفت: اکنون چندين روستا در کشور از جمله روستايي در گرگان را به عنوان الگو در نظر گرفته ايم تا بتوانيم در روستاهايي که داراي اينترنت هستند مردم به شبکه ملي اطلاعات براي ارائه خدمت رساني دولت متصل شوند چرا که هدف دولت از اينترنت خدمت رساني به روستاها است و اين با کمک استانداران، فرمانداران و بخشداران و مطابق با فرهنگ آن منطقه ميسر خواهد شد.
    واعظي افزود: شايد عده اي معتقد هستند که سرمايه گذاري در روستاهاي کم جمعيت مقرون به صرفه نيست ولي رئيس جمهوري معتقد هستند که بايد در روستاها هزينه شود و به مردم خدمات ارائه شود تا از مهاجرت به شهرها جلوگيري شود.
    
    خدمات باند پهن در راه روستاها
    محمد خوانساري رئيس پژوهشگاه فناوري اطلاعات و ارتباطات نيز در اين همايش با اشاره به اقدام دولت در توسعه باندپهن در روستاها، گفت: نقشه راه و توسعه مناطق روستايي توسط 25 دستگاه تهيه شده که اين پژوهشگاه متولي آن است.خوانساري افزود: در دولت به صراحت در مورد خدمت رساني به روستاييان تاکيد شده و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، جايگاه آن را بر اساس نظامنامه USO (خدمات عمومي اجباري ارتباطات و فناوري اطلاعات ) در سه سال گذشته مورد توجه قرار داده است.
    رئيس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه خدمات توزيع شده در نظامنامه USO بايد در دستگاه ها ايجاد شده و يک هم افزايي دستگاهي نيز شکل بگيرد، گفت: نقشه راه و توسعه مناطق روستايي توسط 25 دستگاه تهيه شده که پژوهشگاه متولي آن است. در اين نقشه راه تهيه و ملاحظات کليدي در نظر گرفته شده و توجه جدي بر يکپارچگي مورد نظر قرار گرفته است و بر اساس اسناد بالادستي مديريت يکپارچه و رصد خدمات فراهم خواهد شد.
    خوانساري افزود: توجه به فضاي بازار در قالب بخش خصوصي جهت ارائه خدمت بهتر به روستاييان و زنجيره خدمات الکترونيکي و نيز تفسير محروميت با توجه به تعاريف جهاني و نگاه بومي و سواد رسانه اي در اين نقشه راه ديده شده است.وي با بيان اينکه کليات اين سند در چهار لايه معماري کسب و کار، فرايند، خدمات و فناوري تنظيم شده است، افزود: در حوزه فناوري، فناوري هاي نوين مثل FOT و 5G لحاظ شده است. ضمن اينکه در سال گذشته هدف جايگاه و نقشه خدمات بود و امسال اين سند هماهنگ بين دستگاهي را رونمايي مي کنيم.رئيس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به تعداد مقالات دريافت شده خاطرنشان کرد: در اين همايش در مجموع 47 مقاله دريافت شد که 26 مقاله آن پذيرفته شد. ضمن اينکه از مجموع 29 تجربه دريافت شده 8 تجربه توسط کميته علمي پذيرفته شد.خوانساري با بيان اينکه براي سال بعد ميزباني همايش به يکي از استان ها اختصاص پيدا مي کند، گفت: نياز است که هدفگذاري 5 سال آينده را درنظر بگيريم و بايد بتواند نسبت به پيشرفت کار و پيشرفت دستگاهي بررسي و نسبت به حذف يا اضافه آن اقدام شود.وي در پايان افزود: اين سند گام اوليه است و اميدواريم سيري را براي برنامه ششم جهت خدمت رساني بيشتر به محرومان و مناطق روستايي فراهم کند.
    
    
    کانال هاي خبري در شبکه هاي اجتماعي احراز هويت مي شوند
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "سوسن صادقي"

  رديابي حادثه ديدگان با دستبند هوشمند
سوسن صادقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  جولان دزدان در فضاي مجازي رو به افزايش است / در نخستين كارگاه مسئوليت پذيري سايبري ويژه كسب و كارهاي مجازي عنوان شد
سوسن صادقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  مردم نبايد هزينه هوشمندسازي را بپردازند / آذري جهرمي در نشست مشترك وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات بيان كرد
سوسن صادقي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  فعاليت هاتگرام و طلاگرام به ضرر پيام رسان هاي داخلي است / مديران پيام رسان هاي داخلي در گفت و گو با «ايران»
سوسن صادقي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: امروز جريان سازي از توئيتر شكل مي گيرد
سوسن صادقي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 104، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است