|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: خزان در باد خزان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 15 (تاريخ) > متن
 
      


در مسير تاريخ 
خزان در باد خزان


نويسنده: حسن مجيدي

2 آذر ماه سال 1305 ه.ش نخستين قرباني تصادف رانندگي در ايران
    شبانگاه سه شنبه اول آذرماه سال 1305 غلامحسين درويش (1305-1251) استاد موسيقي و نوازنده چيره دست تار و سه تار که با درشکه اجاره اي در حال مراجعت از محفل موسيقي به منزل خود بود در خيابان اميريه تهران با اتومبيلي که شوفر آن حالت عادي نداشت تصادف مي کند. شدت برخورد به حدي بود که شکم اسب درشکه دريده، درويش خان از درشکه پرت شده و از ناحيه سربشدت مضروب مي شود. شوفر، اتومبيل را گذاشته و از محل تصادف متواري مي شود.ماموران نظميه پس از توقيف اتومبيل، بلافاصله خان موسيقي ايران را به مريضخانه نظميه منتقل کرده و اطبا مشغول درمان مي شوند اما معالجات موثر نشده و در ساعات اوليه بامداد چهارشنبه دوم آذرماه، باد خزان(1) وزان و در 54 سالگي چهره گل در گورستان ظهيرالدوله نهان مي شود.
    
    پي نوشت:
    1- تصنيف : باد خزان- آهنگ: درويش خان- شعر: ملک الشعراي بهار
    
    
    10 آذر ماه سال 1312 ه.ش افتتاح جاده چالوس : مقرر فرمايند به اسم راه مخصوص ناميده شود
    روز جمعه 10 آذر سال 1312 جاده کرج به چالوس به طول 168 کيلومتر که کار ساخت آن از ارديبهشت سال 1310 آغاز شده بود، مورد بهره برداري قرار گرفت.روزنامه کوشش در گزارشي از مراسم افتتاح اين جاده مي نويسد: به طوري که مقرر بود از طرف وزارت طرق ترتيبات لازمه براي افتتاح راه مخصوص و پل چالوس در ميدان چالوس که در ابتداي راه جديد و نزديک پل واقع است داده شد.
    سه ساعت بعداز ظهر روز جمعه دهم آذر ماه موکب مبارک ملوکانه با ملتزمان رکاب به چادر مخصوص که در ميدان مزبور افراشته شده بود، نزول اجلال فرموده، آقاي وزير طرق و شوارع، مهندسان و متصديان امور ساختماني راه مخصوص و پل چالوس را که حاضر بودند معرفي کرده و پس از آنکه نقشه مربوط به راه و پل از عرض گذشت، راپرت عمليات ساختماني راجع به اين دو طرح را به عرض رسانيدند: «توجهات اعليحضرت همايوني ضمن ساير اصلاحات مملکتي به ترقي و تسهيل وسايل ارتباطي يکي از مباني مهم ترقيات اين عصر را تامين کرده و براثر همين توجهات، عمليات ساختماني طرق بر شالوده متناسبي در حال توسعه و پيشرفت است. البته کليه راه هايي که تاکنون در اطراف و اکناف مملکت ايجاد گرديده هر يک به جاي خود لازم و داراي منافع محلي و عمومي بوده اما از حيث مزايا و کيفيت درجات مختلفه دارند.
    راهي که امروز افتتاح مي يابد از حيث موقعيت و وضعيت محلي و طبيعي در رديف اول قرار مي گيرد و به همين جهت است که مورد علاقه شاهنشاه واقع شده و بناي پل چالوس را که در راس اين راه است از جديد ترين و مستحکم ترين ساختمان مقرر فرمودند.مسافت اين راه از کرج تا چالوس 168 کيلومتر و کوتاه ترين خطي است که پايتخت را به درياي خزر متصل مي کند.
    مسير آن از ابتدا تا انتها کوهستاني و داراي ارتفاعات و اوضاع طبيعي مختلف و مناظر جالب توجه است و به همين نسبت مستلزم عمليات ساختماني مهم و دقيق بوده و متصديان و کارکنان برحسب وظيفه کمال دقت را در انجام خدمات محوله داشته اند.ارتفاع جاده در کرج 1400 متر و در گچسر (کيلومتر 66) 2251 متر در کندوان (کيلو متر 82) 3008 متر، در دونا (کيلومتر 95) 2468 متر، در مکا رود (کيلومتر 126) 760 متر و بالاخره در چالوس 75 متر است. عرض معمولي اين راه 8 متر و در بعضي قسمت هاي آن به 10 الي 12 متر نيز مي رسد. شيب راه در حداکثر صدي شش و شعاع آن برطبق نقشه در حداقل از 15 الي 25 متر قرار داده شده و به اين جهت با وجود وضعيت سخت کوهستاني براي سير وسايل نقليه سهولت کافي دارد.
    ساختمان اين راه از ارديبهشت ماه سال 1310 شروع شده است که مقدار عمليات آن به طور خلاصه به عرض مي رسد.
    1- کوه بري خاکي و سنگي مخلوط 1.650.000 متر مکعب
    2- کوه بري سنگي خالص 2.360.000 متر مکعب
    3- خاکريزي و تسطيح جاده 4.100.000 متر مکعب
    4- طول پل ها و لوله هاي سنگي و بتوني 2048 متر
    5- حجم پل ها و ديوارهاي حافظ 52 هزار متر مکعب
    6- مساحت ابنيه و بناهاي راهباني و محل عمله جات 1520 متر مربع
    چون حسب الامر مبارک اين راه بايد از هر حيث آراسته و کامل باشد، در آتيه نيز کارهايي که براي رفع پاره اي نواقص و تکميل آن لازم باشد، مرتباً جريان خواهد داشت.
    اينک استدعا دارم افتتاح راه را با پل چالوس امر و اجازت فرمايند و نظر به اهميت و مختصاتي که جاده دارا است، در صورت اقتضاي اراده، سنيه مقرر فرمايند به اسم راه مخصوص ناميده شود.پل چالوس که امروز افتتاح مي شود در بهمن ماه سال 1311 شروع و در آذر 1312 به اتمام رسيده، قسمت آهني آن که عبارت از يک دهنه 70 متري است به وسيله شرکت «اشکدا» و 4 چشمه بتوني طرفين آن به وسيله اداره طرق مازندران ساخته شده و نظارت ساختماني قسمت اشکدا نيز برعهده اداره مزبور محول بوده است. مجموع پل 140 متر و وضعيت ساختماني آن به شرحي است که معروض مي گردد: طول قسمت فلزي 70 متر، ارتفاع آن 8 متر، عرض آن 50/6 متر، ارتفاع پايه ها 6 متر، عمق پي 50/4 متر، چهار چشمه بتوني 9 متري، 36 متر و وزن قسمت فلزي 295 تن. به طوري که از عرض لحاظ مبارک مي گذرد، ساختمان اين پل در کمال استحکام و دقت و مطابق با آخرين اصول فني به عمل آمده و مهندسين در انجام و اجراي عمليات ساختماني دقت، مراقبت و اهتمام کامل داشته و بخوبي از عهده برآمده اند.درخاتمه اعليحضرت همايوني بعد از صدور اوامر ملوکانه جهت نگهداري و مراقبت راه مخصوص و اينکه هميشه براي عبور و مرور آماده باشد، جاده چالوس افتتاح و آمد و شد در آن آغاز گرديد.»
     در مسیر تاریخ: خزان در باد خزان
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 15 (تاريخ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "حسن مجيدي"

  در مسير تاريخ
حسن مجيدي *، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  بهره برداري از لوله كشي آب تهران / 20 مرداد 1332
حسن مجيدي*، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  انتشار اطلاعات به روايت عباس مسعودي / نوزدهم تير 1305، تولد ماندگارترين روزنامه ايران
حسن مجيدي*، ايران 19/4/97
مشاهده متن    
  رندانه حذر كنيد ياران ز پليس! / اول تير سال 1292 خورشيدي، تاسيس نيروي پليس در ايران
حسن مجيدي*، ايران 5/4/97
مشاهده متن    
  در مسير تاريخ
حسن مجيدي*، ايران 1/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 3 (پياپي 71)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است