|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/9/16: مردي كه تازه در 80 سالگي داماد شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6375 16/9/95 > صفحه 14 (زندگي) > متن
 
      


مردي كه تازه در 80 سالگي داماد شد
راز طول عمر سالخورده ترين مرد ايران

نويسنده: سهيلانوري

هفته پيش، در واپسين روزهاي سرشماري نفوس و مسکن، سرشماران در استان کردستان به مردي برخوردند که با 135 سال سن، بي ترديد مي توان او را سالخورده ترين ايراني شناسنامه دار حال حاضر به حساب آورد. احمد صوفي، متولد روستاي «قشلاق» از توابع دهستان «مرخز» در بخش مرکزي استان کردستان است که در حوالي ميدان آهنگران شهرستان سقز سکونت دارد. او در دوران قجر، روزهاي پر التهاب انقلاب مشروطه، جنگ قاضي محمد و بسياري از رويدادهاي تاريخي اين سرزمين زيسته است. خودش عقيده دارد که راز عمر طولاني اش ريشه در خيرخواهي همنوعان و اميد به زندگي داشته است.
    او که بنا بر شناسنامه اش متولد نهم اسفندماه سال 1260 است، در جمع خانواده اي 130 نفره که هيچ کدام شان نيز از خون او نيستند، زندگي مي کند. او در ميان خانواده اميني بسيار محبوب است و هم اکنون در منزل فرزند خوانده اش زندگي مي کند.
    محمد اميني پسر خوانده 70 ساله حاج احمد صوفي با لهجه بسيار غليظ کردي به سلامت جسمي حاج احمد اشاره مي کند و مي گويد: من و 5 خواهر و برادرم، کوچک بوديم که پدرمان از دنيا رفت و تامين مخارج زندگي بر عهده مادرمان قرار گرفت تا اينکه حاج احمد که آن موقع حوالي 80 سال داشت، به خواستگاري مادرمان آمد و از آنجا که در ميان ساکنان روستاي «بله جر» نام نيکي داشت و مورد اعتماد همه بود، با اين ازدواج مخالفتي نشد. بعد از اين ازدواج بچه ها پدري مهربان پيدا کرده بودند که با وجودش، مشکلات زندگي کمرنگ و کمرنگ تر مي شد.
    محمد روايت مي کند: بزرگترين برادرم عبدالله اميني است که 80 سال دارد و کوچکترين برادرم حسن اميني بود که در سن 55 سالگي از دنيا رفت. من دومين فرزند خانواده ام که 65 سال از حاج احمد کوچکترم. از روزي که حاجي به عنوان پدر وارد خانه مان شد، تا به امروز به ياد ندارم مريض شده باشد. اين سال هاي اخير آن هم به خاطر کهولت سن، از قدرت شنوايي اش کم شده و در اين يکي دو سال اخير در يادآوري برخي خاطرات گذشته دچار مشکل شده است؛ با اين حال هنوز هم خاطراتش از دوران جواني و ميانسالي را با جزئيات تعريف مي کند.
    او که تغذيه حاج احمد را سالم و ساده مي داند، ادامه مي دهد: با وجود اينکه نزديک به يک و نيم قرن از زندگي اش مي گذرد، خوب غذا مي خورد و با هر وعده غذايي اش يک نان کامل ميل مي کند. بيشتر عمر شب ها شام سبک (و بيشتر نان و ماست) خورده و به قدري سالم است که تا ماه رمضان دو سال گذشته تمام روزه هايش را گرفته بود. همچنين بسيار کم اتفاق افتاده که به پزشک مراجعه کند. تنها يک مرتبه آن هم براي رفع مشکل آب مرواريد، تحت عمل جراحي جزئي قرار گرفته است. در حالي که من به عنوان فرزند خوانده او بيشتر از يک سال است که در طول هفته چندين مرتبه دياليز مي شوم و به اندازه اي که او حوصله بازي با کودکان و نوه ها را دارد نمي توانم برايشان وقت بگذارم؛ به همين دليل هر کسي که براي نخستين بار با او برخورد مي کند باورش نمي شود که او 135 سال دارد.
    
    راز نوع دوستي
    محمد اميني که شوخ طبعي اش گل کرده بود با مزاح «سال هاي طولاني زندگي مجردي» و غصه نخوردن براي فرزندان را از دلايل اصلي طول عمر حاج احمد مي داند: از شوخي که بگذريم تقدير خداوند در اين بوده است که حاج احمد تا سن 80 سالگي مجرد باشد و امروز با گذشت 135 سال از سنش، فرزندي از خود ندارد، اما بدون شک اين جزئي از تقدير خانواده ما بوده است که از برکت وجودش بهره مند باشيم. نخستين همسر حاجي مادرم بود که 6 فرزند از شوهر قبلي اش داشت و در سن جواني بيوه شده بود. حاج احمد که 40 سال از مادرم بزرگتر بود و تا به آن روز ازدواج نکرده بود او را به عقد خود درآورد و سرپرستي فرزندانش را برعهده گرفت. ذره اي تعارف نمي کنم اما به خاطر روح مثبتي که دارد تا به امروز بهترين خاطرات را در ذهن همه اعضاي خانواده ثبت کرده و نوه ها و نتيجه ها همه عاشق او هستند. او همواره براي حل کردن مشکلات فرزندان و نوه هايش به آب و آتش مي زد و آن زمان که در روستاها قانون ارباب و رعيتي حاکم بود، به غائله ها پايان مي داد، با اينکه خودش خانواده و فرزندي نداشت براي رفع نياز اهالي منطقه در روزهاي سرد زمستان به ماهيگيري مي رفت و کمک خرج نيازمندان منطقه مي شد. همچنين به عنوان ريش سفيد منطقه «بله جر» زندگي اش را وقف حل مشکلات مردم منطقه کرده است و در اين منطقه محبوبيت زيادي دارد.
    
    همراه مهربان
    او ادامه مي دهد: سال ها قبل که مادرم در قيد حيات بود در طبقه بالاي خانه ام واحدي ساختم تا به همراه حاج احمد در آنجا زندگي راحتي داشته باشند، اکنون 15 سال است مادرم به رحمت خدا رفته اما هنوز هم حاضر نيستم لحظه اي از حاج احمد دور باشم. يکي از خصوصيات خوب حاج احمد اين است که از گذشته هاي دور تا به امروز هيچ وقت اهل گله و شکايت نبوده؛ مثلاً حتي اگر ساعت ها از وقت غذا خوردنش بگذرد حتي يک مرتبه هم گله نمي کند. صبور است و آرام و همين صبر و آرامش موجب عمر طولاني اش بوده است.رفتارش با من و خواهر و برادرهايم و مادرم بسيار پسنديده بود، همواره در خصوص پدرم که از دنيا رفته بود تعصب خاصي داشت و بعد از درگذشت مادرم رفتن سر مزارش و قرائت فاتحه و قرآن را فراموش نمي کند به همين خاطر مانند چشمانم از او که نور زندگي ام است مراقبت مي کنم و به هيچ عنوان حاضر نيستم زندگي ام بي نور شود.
    
    ردپاي زندگي
    حاج احمد صوفي که به عنوان مسن ترين فرد طايفه، منطقه و البته مرد ايران، در طول عمرش دو مرتبه به حج مشرف شده است. به پاکيزگي و مرتب بودن اهميت زيادي مي دهد، هر روز ساعت 5 صبح از خواب بيدار مي شود، نمازش را مي خواند، صورتش را اصلاح مي کند و شال کردي به کمرش مي بندد. همين شال کردي را در سلامت بدن دست کم نگيريد. بگذريم.از گفته هاي اطرافيان اين مرد سالخورده پيداست که حاجي سنگ صبور و يار و ياور اطرافيان بوده و همواره در حل مشکلات به آنها مشاوره داده است. در اکثر اعياد و مراسم بواسطه حضور او، افراد زيادي ميهمان خانه خانواده اميني مي شوند. در ميهماني ها و دورهمي ها، تعداد اعضاي اين خانواده به بيشتر از 130 نفر مي رسد در صورتي که هيچ کدام از اين تعداد همخون حاج احمد صوفي نيستند؛ اين در حالي است که امير اميني نوه او با اشاره به اينکه 5 عمو و 34 عمو زاده دارد، مي گويد: همه ما به حاج احمد علاقه خاصي داريم و با او احساس صميميت مي کنيم در حالي که بسياري از افراد باورشان نمي شود هيچ کدام از ما فرزندان و نوادگان تني او نيستيم. او مرد بي آزار و خير خواهي است و بدون شک وقتي در اين سن و سال تا اين حد مهربان و دوست داشتني است در دوران جواني همين خصوصيات رفتاري اش بسيار پرنگ تر بوده است.بابا حاجي به قدري با حوصله است که دو فرزند من «اوين» و «اسرا» بيشتر از هر کسي در کنار او آرام و قرار دارند، حتي کمتر از سه سال قبل که به دنيا آمده بودند مواقعي پيش مي آمد که من و همسرم در آرامش به کارهاي خارج از منزل رسيدگي مي کرديم و حاجي بابا مراقب شان بود و شير خشک شان را به آنها مي داد.امير که 110 سال از مسن ترين مرد ايران کوچکتر است، افزود: بيشتر از يک قرن با او اختلاف سني دارم و شنيدن خاطراتش مرا به دوراني مي برد که تجربه اش نکرده ام و شنيدن شان برايم هيجان انگيز است. مثلاً سال ها قبل که حافظه بهتري داشت، گوش سپردن به خاطرات بابا حاجي از دوره نوجواني اش در عهد ناصري که يک چوپان بوده و تا دوره احمد شاه به همين شغل مشغول بوده است، زمان حکومت رضا شاه و جنگ هاي مربوط به دوره قاضي محمد و قحطي و خشکسالي هايي که تجربه کرده است برايم جذابيت داشت و خوشحال بودم که چنين آدمي در خانواده مان زندگي مي کند. بي شک خيرخواهي حاجي است که موجب شده به اين سن برسد.
    مردي که تازه در 80 سالگي داماد شد / راز طول عمر سالخورده ترين مرد ايران
    


 روزنامه ايران، شماره 6375 به تاريخ 16/9/95، صفحه 14 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    آثار ديگري از "سهيلانوري"

  عيدانه اي كه برلب كودكان يتيم گل لبخند كاشت / بانوي مشهدي درهاي فروشگاه خود را در آستانه سال نو باز كرد
سهيلانوري، ايران 20/1/96
مشاهده متن    
  پروانه اي كه پس از 30 سال از پيله درآمد / «پروانه» از اين كه «پويا» صدايش كنند و توقع رفتاري مردانه از او داشته باشند، بيزاربود!
سهيلانوري، ايران 16/1/96
مشاهده متن    
  جاي خالي سياوش / دختر هنرمند در پاسداشت آتش به جان هاي پلاسكو دست به قلم شد
سهيلانوري، ايران 25/12/95
مشاهده متن    
  جنس خارجي بخريم، بابا بيكار مي شود / 13 دانش آموز كلاس چهارمي در آستانه نوروز كمپين حمايت از توليد ملي به راه انداخته اند
سهيلانوري، ايران 21/12/95
مشاهده متن    
  اگر برمي گشتم، دوباره همين راه را مي آمدم / مسعود خوانساري، كارآفرين برتر و بازرگان موفق از زندگي خود مي گويد
سهيلانوري، ايران 18/12/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سواد سلامت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است