|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/10/22: چگونه از مرغ و تخم مرغ آنفلوآنزا نگيريم؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21929
يكشنبه بيست و هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21533 22/10/95 > صفحه 7 (دانش و پژوهش) > متن
 
      


چگونه از مرغ و تخم مرغ آنفلوآنزا نگيريم؟شيوع آنفلوآنزاي طيور آن هم در نوعي جديد طي هفته هاي گذشته منتشر شد و اين بيماري خطرناک مشترک بين انسان و پرندگان مي تواند مخاطراتي براي جمعيت انساني و ديگر واحدهاي مرغداري در کشور داشته باشد که رعايت نکات بهداشتي خطر ابتلابه آن را از بين مي برد يا به حداقل ممکن مي رساند.
    به گزارش ايسنا، آنفلوآنزاي مرغي که سال ها و شايد هم دهه هاست که به ايران نيز آمده و به عنوان يکي از خطرناک ترين بيماري هاي مشترک بين انسان و طيور به انسان هاي بي شماري نيز سرايت کرده و مي کند اما به غيراز راه هاي پيشگيرانه و مقابله هايي که مرغداران و دامپزشکان دولتي و بخش خصوصي به عنوان وظايف شان انجام مي دهند تا کشور از گسترش شيوع اين بيماري در امان بماند مردم نيز بايد راهکارها و راه هاي مقابله با اين بيماري و بهترين روش پيشگيري از آن را بدانند تا همچنان احتمال ابتلاي اين بيماري در جمعيت انساني کشور به حداقل ممکن برسد.
    گرچه به گفته رئيس سازمان دامپزشکي هيچ نگراني در زمينه کنترل و پيشگيري از اپيدمي شدن يا گسترش بيماري آنفلوآنزاي مرغي يا همان آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در شرايط کنوني وجود ندارد، چرا که عمليات قرنطينه کانون بيماري، معدوم سازي مرغ هاي بيمار و پايش و ارزيابي شعاع سه کيلومتري کانون بيماري براي گسترش شعاع مبارزه و مقابله با بيماري از سوي دامپزشکان اين سازمان با جديت در حال انجام است و مردم مي توانند به راحتي و بدون نگراني نسبت به خريد و مصرف مرغ و تخم مرغ روزانه خود اقدام کنند.
    اما مهم ترين نکته اي که مي توان به آن اشاره کرد، اين است که پس از خريد گوشت مرغ و تخم مرغ چگونه از مبتلابودن يا نبودن آن اطمينان حاصل کنيم و حتي اگر احتمال بيمار بودن آن را به صفر درصد نزديک مي دانستيم چه کاري مي توانيم انجام دهيم و چگونه آن را تهيه و مصرف کنيم که خطر يا ريسک انتقال اين بيماري به خودمان را نيز اينکه از بين ببريم يا به حداقل ممکن برسانيم؟
    رئيس سازمان دامپزشکي معتقد است که گرچه اين سازمان و ناظران آن به هيچ وجه اجازه ورود گوشت مرغ يا تخم مرغ را به بازار مصرف نمي دهد، اما مردم در چنين شرايطي مي توانند با استفاده از دستکش يا ابزاري ديگر بدون ارتباط مستقيم دست با مرغ يا تخم مرغ، آن را در فرآيند کامل پخت آماده مصرف کنند و به عنوان مثال اگر گوشت مرغ به گونه اي پخته شود که ديگر رنگ صورتي آن در هيچ نقطه اي از قطعه گوشت مورد نظر قابل رويت نباشد يا اينکه تخم مرغ خود را به صورت کامل بپزند به گونه اي که ديگر به اصطلاح عسلي نباشد و زرده آن نيز کاملابه حالت جامد درآمده باشد، ديگر نگراني بابت اين بيماري وجود ندارد و مي توانند با آسودگي خاطر پروتئين روزانه خود را مصرف کنند.
    البته به گفته اين مقام مسئول يکي از عوامل شيوع اين بيماري در بين جمعيت انساني که به ويژه در نقاط روستايي مشاهده مي شود، رعايت نکردن مسائل و نکات بهداشتي است. چرا که يکي از عوامل انتقال اين بيماري از يک مرغداري به واحد پرورشي ديگر جابجايي پرندگان از نقطه اي به نقطه ديگر و حتي جابه جايي فضولات حيواني آن ها توسط ماشين هاي حمل و نقل طيور است که البته اين سازمان بازرسي، نظارت و شست وشوي همه ماشين هاي حمل ونقل را در دستور کار قرار داده و در همه کشور اجرايي مي شود.
    اما بسياري از کودکان روستايي با بازي کردن با مرغ هاي بيمار و حتي تلف شده مي توانند به اين بيماري مبتلاشوند و خطر ابتلابه بيماري براي مردمي که مرغ يا تخم مرغ خود را از مراکز معتبر خريداري نمي کنند و سراغ دستفروشان محلي مي روند، نيز وجود دارد. دست نزدن به پرنده بيمار، شنا نکردن در آب ها و تالاب هايي که محل حضور پرندگان وحشي و مهاجر است، نگه داشتن پرنده در حصار و دور از محل زندگي، داشتن ماسک يا پوشاندن دهان و بيني به هنگام تميز کردن قفس پرندگان، اجازه ندادن به کودکان براي بازي با پرندگان بومي و زينتي به ويژه در فصل آنفلوآنزا، اجازه ندادن به افراد سالمند، کودکان و زنان باردار براي تميز کردن قفس پرندگان و... نيز مي تواند از ديگر مواردي باشد که رعايت کردن آن ها براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري آنفلوآنزاي جديد امسال ضروري است.
    همچنين در چنين ايامي که فصل سرد بوده و احتمال شيوع آنفلوآنزاست، نبايد به شکار پرندگان مهاجر يا آزاد پرواز رفت، از سوي ديگر بايد در مناطق آلوده رفتن به بازارهاي پرندگان را ممنوع کرد و براي تغذيه پرندگان از ريختن غذا و دانه کنار پنجره و مکان هايي که احتمال ورود آن ها به خانه وجود دارد، جلوگيري کرد.
    در واقع دامپزشکان و پزشکان معتقدند که در مناطق آلوده بايد از هرگونه تماس با پرندگان اجتناب شود و در صورت اجبار لازم است که از دستکش، ماسک، کلاه، چکمه و لباس کار استفاده شود، بنابراين مي توان به جرات گفت که شکار، خريداري و مصرف پرندگان مهاجر مي تواند سبب بيماري و انتقال آنفلوآنزاي پرندگان شود و از سوي ديگر حمل و نقل و خريد و فروش پرندگان در صورت آلودگي و وجود بيماري در آن ها مي تواند يکي از عوامل انتشار آن بين مردم و جمعيت انساني باشد.
    بنابراين بايد مردم به نکاتي مانند تماس مستقيم با پرندگان آلوده و بيمار يا مدفوع، ترشحات پرندگان و وسائل آن ها، کشتن و پر کندن طيور و ماکيان آلوده و بيمار، تنفس هواي آلوده و بيمار و شکار يا خريداري پرندگان شکاري توجه کنند، چرا که هر يک از اين عوامل به تنهايي مي تواند باعث انتقال آن به انسان شود.
    هرچند آنفلوآنزاي فوق حادي که گزارش شده در چهار واحد پرورش مرغ تخم گذار بوده و مرغ هاي گوشتي هنوز مبتلانشده اند و تخم مرغ هاي آلوده و مرغ هاي تخم گذار مادر بيمار نيز همگي معدوم شده اند و به گفته رئيس سازمان دامپزشکي منطقه آلوده در ملارد و مرز پايتخت با استان البرز در قرنطينه و نظارت و ارزيابي شديد قرار دارد، اما رعايت اين نکات براي مردم به عنوان مصرف کننده يا برخوردکننده با چنين مسائلي مي تواند ضريب ابتلاء به اين بيماري مشترک بين انسان و طيور را کاهش دهد.
    چگونه از مرغ و تخم مرغ آنفلوآنزا نگيريم؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21533 به تاريخ 22/10/95، صفحه 7 (دانش و پژوهش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 90 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در هنر و علوم انساني
متن مطالب شماره 9، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است