|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: بدرقه تاريخ ساز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6602
يكشنبه دوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


بدرقه تاريخ ساز


نويسنده: احسان بداغي

پيام قدرداني خانواده آيت الله هاشمي: بدرقه بي نظير مردم مي تواند مبدا بازگشت جامعه به مسير اعتدال باشد
    خانواده آيت الله هاشمي رفسنجاني در پيامي با قدرداني از حضور باشکوه مردم ايران در مراسم تشييع و بدرقه آيت الله هاشمي رفسنجاني، اعلام کردند: امروز تنها وداع با هاشمي نبود؛ مردم با مظلوميت بهشتي، تفکر مطهري، آزادانديشي طالقاني و شجاعت و صلابت خميني کبير وداع کردند.
    به گزارش ايرنا، متن پيام خانواده آيت الله هاشمي رفسنجاني به اين شرح است:
    
    بسمه تعالي
    لحظه لحظه امروز در بدرقه شکوهمند و مردمي پدر در تاريخ اين سرزمين ثبت شد؛ وداع مردم با مردي که براي مردم زيست، براي مردم مجاهدت کرد و سرافرازي مردم را مي خواست و چه زيبا همين مردم سرافرازش کردند. تهران شاهد حضور بي نظير و خارج از شمار انسان هايي بود که به بدرقه بزرگمرد قرن ايران زمين آمده بودند. امروز تنها وداع با هاشمي نبود؛ مردم با مظلوميت بهشتي، تفکر مطهري، آزادانديشي طالقاني و شجاعت و صلابت خميني کبير وداع کردند.امروز تجلي وفاي به وعده الهي بود، وعده اي که خداوند به بندگان صالحش در صبر و پايمردي و مجاهدت داد و امروز به بهترين شکل، آن را براي هاشمي محقق کرد. چشمان ظاهر هاشمي اگرچه امروز بسته بود اما ميليون ها چشم تر ديدند چگونه خدا به صبر او در برابر تيرهاي زهرآگين تخريب و تهمت، جزايي نيکو داد و به اين مجاهد نستوه آبرو بخشيد.
    پدرمان فرزند قرآن بود و در آخرين فصل از عمر خود، از نصر الهي وعده مي داد و حضور مردم را منشا و مظهر اين پيروزي مي دانست. و سرانجام مردم آمدند و چه باشکوه آمدند؛ اذا جاء نصرالله والفتح و رايت الناس يدخلون في دين الله افواجا.عصاره عمر هاشمي، اعتدال و وحدت بود و رحلتش نمايشگاهي بي نظير از اثبات حقانيت اعتدال و ضرورت وحدت پديد آورد. همان گونه که در حياتش مردم مدار بود، رحلتش نيز مردم مدار شد. هاشمي مدافع مظلومين و دغدغه مند گشودن انسدادها در حيات جامعه بود، قوام نظام را در وحدتي حداکثري و بودن همه با هم مي دانست و امروز شاهد بوديم، همه با هم براي او آمدند. امروز احساس کرديم تنها ما در فراق پدر ننشسته ايم که ميليون ها نفر براي رحلت پدري بي بديل به سوگ نشسته اند. اما چگونه مي توانيم هاشمي را زنده ندانيم در حالي که امتداد تفکر او را در چشمان غمگين و خيل انبوه بي شمار مردماني مي بينيم که مانند هاشمي مي انديشند و مانند او دغدغه سرافرازي ايران با اعتدال و آرامش را دارند.
    اين سرزمين، هرچند بزرگمردي نستوه را از دست داد که جلوتر از زمان خود بود و همواره به آينده مي انديشيد اما در مقابل، صاحب نسلي شده است که پاي در راه ساختن ايراني بهتر نهاده اند.
    امروز ايران فرزندي بزرگ، مردم پدري آينده نگر و رهبر انقلاب دلسوزترين رفيق خويش را از دست داده است؛ اما همان گونه که لحظه لحظه حيات هاشمي راهگشاي کشور بود، وداع و بدرقه بي نظير مردم نيز مي تواند سرمايه اي بزرگ براي ايران و مبدا بازگشت جامعه به مسير اعتدال و وحدت باشد. در پايان زبان مان قاصر است از آنکه سپاس خود را از سيل الطاف مردم قدرشناس ايران، مسئولان نظام بويژه رهبر انقلاب، مراجع عظام تقليد، علما و نخبگان، رهبران ساير اديان و مذاهب و مردم و مسئولان کشورهايي که با همدردي و همراهي تحمل اين ضايعه بزرگ را براي ما آسان تر ساخته اند اعلام نماييم. پيکر خسته اين مجاهد نستوه در کنار مراد او خميني کبير به آرامشي ابدي رسيد اما عشق هاشمي به مردم، مرگ او را ناممکن ساخته است. هاشمي زنده است تا انقلاب زنده است، هاشمي زنده است تا ملت زنده اند و راه هاشمي پاينده خواهد ماند.
    
    «هرگز نميرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ ثبت است بر جريده عالم دوام ما»
    
    
    دومين «فقدان» بزرگ تاريخ جمهوري اسلامي، دومين تشييع جنازه بزرگ را هم در پي خود داشت. فرمانداري تهران آمار شرکت کنندگان در مراسم ديروز تشييع پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني را «حداقل دو و نيم ميليون نفر» اعلام کرده است. از آخرين باري که جمعيتي با اين وسعت در يک مراسم مشترک در تهران جمع مي شدند، 8-7 سالي مي گذرد.
    خيابان هاي منتهي به دانشگاه تهران از اولين ساعات بامداد ديروز براي اين مراسم ويژه، بسته شده بودند. محدوده مشخص شده منع ترافيکي با شعاع چند کيلومتري اطراف دانشگاه تهران فقط يک چيز را نشان مي داد؛ اينکه همه مي دانستند 21 دي 95 براي تهران روز متفاوتي است. روزي که آخرين حضور هاشمي رفسنجاني در دانشگاه تهران بود؛ البته با جسمي بي جان. او سال ها در همان جايي که مقام معظم رهبري بر پيکرش نماز خواند، تريبون دار نماز جمعه پايتخت بود. هر چند بين دو حضور آخر او از نماز جمعه 26 تير 88 تا تشييع جنازه 21 دي 95 فاصله اي هفت و نيم ساله قرار گرفت اما اين دو حضور آخر هاشمي رفسنجاني در دانشگاه تهران همواره به ياد ماندني ترين حضورهاي او خواهد ماند. با اين تفاوت که بعد از 26 تير خيلي ها «اميد» بازگشت او را داشتند اما ديروز همه مي دانستند که رفتن او را بازگشتي در پي نخواهد بود.
    هاشمي رفسنجاني و دانشگاه تهران
     7 سال بعد از نماز جمعه معروف
    شروع مراسم تشييع جنازه آيت الله هاشمي رفسنجاني از ساعت 30/8 دقيقه صبح اعلام شده بود. يک ساعت قبل از آن اما حجم جمعيت در حدي بود که عبور از تونل هاي ايستگاه متروي ميدان انقلاب براي ورود به خيابان عملاً دقايقي طولاني به طول مي انجاميد. بيرون از مترو گروه هاي مختلف پوسترهاي «مختلف» درگذشت اين سياستمدار قديمي را بين مردم توزيع مي کردند. تنوع طرح ها و شعارهاي درج شده روي آنها، بي آنکه نياز به ديدن آرم پوسترها باشد نشان مي داد که اين طراحي هاي متنوع محصول چه گرايش سياسي است. پوسترهايي از تصاوير آيت الله يا همراه با حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبري و يا رئيس جمهوري در اختيار جمعيت قرار مي گرفت. کمي جلوتر از ميدان انقلاب، مقابل در ورودي دانشگاه تهران اتوبوس حامل خانواده و بستگان هاشمي رفسنجاني چيزي حدود 40 دقيقه منتظر ورود به دانشگاه بود.
    در ميان سرنشينان فائزه هاشمي، فرزند آيت الله هاشمي تنها کسي بود که پرده پنجره خود را کنار زده و شيشه اتوبوس را باز کرده بود و مدام در حال صحبت با جمعيت بود. به شکل طبيعي اطراف اين اتوبوس هم تراکم جمعيت بيشتر بود و هم بازار گرفتن عکس و سلفي ها داغ. حد فاصل ميدان انقلاب تا بعد از چهارراه وليعصر (عج) به تعداد قابل توجهي ماشين هاي تجهيز شده با ابزارهاي صوتي حضور داشتند که با صداهاي بلند مطالبي را پخش مي کردند؛ از سخنان گلچين شده آيت الله هاشمي رفسنجاني تا انواع نوحه ها و مرثيه سرايي ها و شعارها. ساعت به حدود 30/8 دقيقه صبح نزديک مي شد و ترافيک شديد اتومبيل هاي مقامات و شخصيت ها براي ورود به دانشگاه تهران تنها اين موضوع را قطعي مي کرد که تشييع آيت الله هاشمي با تاخيري طولاني آغاز خواهد شد.
    ترافيکي که يک ترافيک فراجناحي بود، شايد چيزي شبيه خود هاشمي رفسنجاني. از اصولگرايان منتقد دولت در اين صف قرار داشتند تا اعتداليون و اصلاح طلبان. صف اول نزديکان، اطرافيان و همکاران او هم در تمام مدت کار سياسي و اجرايي اش نيز همين تنوع را داشت. تنوعي که نماز مقام معظم رهبري بر پيکر او تازه ترين فرصت تجربه آن بود. ديروز پشت سر رهبر معظم انقلاب در نمازي که بر پيکر آيت الله هاشمي خوانده شد، چهره ها و شخصيت هايي از تمام گرايش هاي سياسي ديده مي شد. همان طور که بعد از آن هم در اظهار نظرها و پيام هاي تسليت مختلف اين تنوع به چشم مي آمد.
    ساعت 8 و 30 دقيقه صبح تازه موج حجيم تر حرکت جمعيت به سمت دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف آن شروع شد. تا آنجا که مترو هم به دليل ازدحام جمعيت امکان توقف در ايستگاه ميدان انقلاب را نداشت و به همين دليل مردم بيشتر در ايستگاه هاي ميدان توحيد، چهارراه ولي عصر يا ميدان فردوسي قطار را ترک مي کردند. افزايش جمعيت، آغاز شعارها را بين مردم در پي داشت. هنوز نماز «ميت» آغاز نشده بود که صداي شعارهاي جمعيت از جلوي دانشگاه تهران شروع شد و بتدريج به اطراف سرايت کرد. شعارهايي که گاهي هماهنگ با شعارهاي پخش شده از بلندگوها نبود.
    بدين ترتيب دقايق تا ساعت 10 صبح، يعني زماني که نماز مقام معظم رهبري بر پيکر آيت الله هاشمي آغاز شد، گذشت و فضاي بيرون دانشگاه از سکوت به يک هيجان و التهاب «ميليوني» چهره عوض کرد. شروع نماز «ميت» اما قدري آرامش و سکوت را به فضا بازگرداند. چيزي حدود 15 دقيقه بعد از پايان نماز هم نوبت آن بود که جسم هاشمي رفسنجاني براي آخرين بار به ميان مردم بيايد. تراکم جمعيت اما آخرين بدرقه هاشمي رفسنجاني را آنقدر طولاني کرد که عملاً تدفين او در جوار آرامگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي به ساعات بعد از اذان ظهر کشيده شد.
    حضور هميشگي در ضريح بنيانگذار
    حرم حضرت امام(ره) اما از همان ساعت هاي آغاز نماز «ميت» بر پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني، ميزبان گروه ديگري از مردم بود؛ آنها که ترجيح داده بودند اين مراسم را نه در خيابان هاي مرکزي تهران بلکه در حرم بنيانگذار جمهوري اسلامي تجربه کنند. جنس جمعيت حاضر در حرم اما به شکل مشهودي با جنس جمعيت دانشگاه تهران و مسيرهاي منتهي به آن تفاوت داشت. در حرم حتي پوسترهايي که دست جمعيت ديده مي شد يکدستي و هماهنگي بيشتري را روايت مي کرد. تقريباً ساعت 11 صبح فضاي داخل حرم پر از جمعيت شد. ضلع شمالي آرامگاه امام (ره) براي حضور مقامات و ورود پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني آماده شده بود. رديفي از دژبان هاي نظامي در دو طرف اين مسير آنجا را تبديل به منظم ترين بخش حرم کرده بود. عمده جمعيت حاضر در حرم امام (ره) مشغول دو کار عمده بودند؛ يا عکاسي از اتفاقات پيرامون شان يا گرفتن اخبار تشييع جنازه مرکز شهر از طريق شبکه هاي اجتماعي. اولين کسي که از خانواده هاشمي رفسنجاني وارد محل تدفين شد، ياسر، فرزند کوچک تر آيت الله بود. او دقايقي بعد از ساعت 12 وارد حرم شد و از محل تدفين بازديد کرد. بعد از او هم با فاصله هاي 20 دقيقه اي نوبت دو برادر ديگرش بود؛ محسن و مهدي. مهدي البته بعد از دو برادر ديگر وارد حرم شد و طبيعي هم بود که بيشتر از آن دو مورد توجه حضار و عکاسان حاضر قرار بگيرد. با اين حال تا ساعت 12 و 45 دقيقه نظم ضلع شمالي آرامگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي حفظ شده بود. اما ورود محمد هاشمي، برادر آيت الله هاشمي رفسنجاني با هجوم مسئولان حاضر در اين قسمت به سمت او همراه بود که براي عرض «تسليت» تلاش مي کردند تا خود را به وي برسانند.
    از اينجا به بعد وضعيت اين قسمت هم مانند جاهاي ديگر شد و نظم را به کلي از دست داد. تا اينکه تقريباً ساعت 13 بود که قاب عکس بزرگ آيت الله هاشمي و در پي آن پيکرش که بر دست عده اي روان بود وارد شبستان حرم شد. جمعيت متراکم قبل از آن خيلي از ميله هاي نصب شده براي تعيين مسيرها و مشخص شدن جايگاه هاي مختلف را خم کرده و از بين برده بودند و با آمدن پيکر آيت الله هاشمي به داخل شبستان، اوضاع از اين نظر هم بدتر شد. تقريباً 10 دقيقه طول کشيد تا پيکر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام وارد ضريح شود. در داخل ضريح هم بجز خانواده آيت الله هاشمي شخصيت هايي نظير سردار وحيد، قدرت الله عليخاني، علي اکبر صالحي، عبدالعلي علي عسکري و آيت الله امامي کاشاني هم حضور داشتند. خروج اولين نفر از داخل ضريح بعد از تدفين آيت الله هاشمي يک ساعت بعد بود و تقريباً تا ساعت 15 کس ديگري از شخصيت ها و خانواده هاشمي در آنجا نماندند. اما بدرقه همسر آيت الله هاشمي با شعار «تسليت تسليت» حاضران پرشورترين بدرقه آن دقايق بود. ساعت 15 روز 21 دي 95 از وجه مادي زندگي آيت الله هاشمي رفسنجاني جز يک فضاي يک در دو متري در داخل ضريح بنيانگذار جمهوري اسلامي چيز ديگري باقي نمانده بود. اما ابعاد سياسي و اجتماعي زندگي او آنقدر اثر پر رنگي در ايران داشت که بعيد است تا سال ها بتوان حکم به اتمام آن داد.
    
    
    
    بدرقه تاريخ ساز
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "احسان بداغي"

  عبدالله ناصري در واكنش به مواضع اخير محمدرضا عارف: ائتلاف اصلاح طلبان و اعتداليون پابرجا مي ماند
احسان بداغي، ايران 2/7/96
مشاهده متن    
  تندروي بي حاصل به سبك ترامپ
احسان بداغي*، ايران 30/6/96
مشاهده متن    
  رحيمي عضو «فراكسيون اميد» در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد: جزييات نشست «آرژانتين» نمايندگان با بيطرف
احسان بداغي، ايران 5/6/96
مشاهده متن    
  اختيارات به استان ها تفويض مي شود، نه استانداران / گفت و گو با محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس
احسان بداغي، ايران 22/5/96
مشاهده متن    
  روايت نماينده اصولگراي مجلس از عكس سلفي با موگريني
احسان بداغي، ايران 16/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياست
متن مطالب شماره 23 (پياپي 43)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است