|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: پاسخ مردم به «مردم گرايي» آيت الله هاشمي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


پاسخ مردم به «مردم گرايي» آيت الله هاشميحضور گسترده مردم از گرايش هاي مختلف اجتماعي و سياسي در مراسم تشييع پيکر آيت الله هاشمي يک سوال را در ذهن پررنگ مي کرد و آن اينکه چه عاملي مردم را فارغ از حضورهاي تکليفي و سازماني به دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف کشانده بود؟ پلاکاردهايي در دست مردم که بر آنها جملاتي همچون «تنهايمان نگذاشتي، تنهايت نمي گذاريم»، «خداحافظ پدر» و «صداي مردم خاموش شد» نگاشته شده بود، نمونه اي از نگاه مردم بود که حضور کم سابقه مردم در بدرقه يک سياستمدار انقلابي را رقم زد.
    حضوري که با کمي اغماض، خاطره وداع ايران با پير جماران را به ياد مي آورد و اين نبود جز بازتاب نگاهي که آيت الله به تبعيت از استاد و مقتدايش، امام(ره)، نسبت به مردم داشت. نيم نگاهي به اظهارات اين يار ديرين نظام و انقلاب درباره نقش مردم در مشروعيت بخشيدن به نظام جمهوري اسلامي و محور بودن مردم در تعالي امور کشور نشان عمق اعتقاد او به اين معاني بود و اين واقعيت در شرايطي که صداي ديدگاه هاي نافي محوريت و نقش مردم بلند مي شدند بر پيوند قلبي مردم و هاشمي مي افزود.
    آيت الله هاشمي «همراهي و همدلي مردم و مسئولان را اصلي ترين دليل عبور کشور از مقاطع حساس و بحراني» مي دانست و معتقد بود «راه توسعه واقعي، ماندگار و قابل صدور، تکيه بر توان مردم است.»
    همچنين هنگامي که از او پرسيدند نگراني او براي کشور چيست، پاسخ داد: «نااميدي مردم نه براي نظام ما، بلکه براي هر حاکميتي باعث نگراني است؛ مخصوصاً نظام ما که با حضور مردم به پيروزي رسيد، تثبيت شد، ادامه يافت و آن جنگ باعظمت و خطرناک را پشت سر گذاشت و کشور را ساخت.»
    آيت الله در هنگامي که تهمت و تخريب برخي جريان هاي سياسي عليه رقبايشان کالاي نقد بازار بود، باز هم نخستين نگراني اش اثر اين جدال ها بر مردم بود و تاکيد داشت «تشديد بداخلاقي هاي سياسي مردم را نااميد مي کند.» او «مردم را صاحبان اصلي همه بخش هاي جامعه مي دانست» و از همين منظر دوشادوش رهبر معظم انقلاب از مدافعان و پيگيري کنندگان اجراي صحيح «سياست هاي کلي نظام در اصلاح اصل 44 قانون اساسي» و ايفاي نقش پررنگ تر مردم در اقتصاد کشور بود. مردم نيز در مقاطع مختلف و بويژه در هنگامه انتخابات با همراهي و آرا اين ارزشگذاري را پاسخ دادند.
    هر چند بود مقاطعي که تبليغات گسترده منتقدان و مخالفان هاشمي در آراي مردم تزلزل ايجاد کرد اما اين رابطه هيچ گاه از سوي آيت الله مورد خدشه قرار نگرفت و بي مهري هاي مقطعي سبب روگرداني او از اين نگاه که مردم «ولي نعمتان» جامعه اند، نشد. از همين رو بود که حتي در هنگامه هايي که قابل پيش بيني بود که تخريب ها و تهمت ها از يک سو و وعده ها و شعارها از سوي ديگر بر راي مردم تاثير خواهد گذاشت؛ او از قرار دادن خود در مظان راي مردم ابا نمي کرد و دل به خواست آنان مي سپرد. اکبر هاشمي رفسنجاني بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از سال 57 تا انتخابات پنجمين دوره خبرگان رهبري 12 بار خود را در معرض انتخاب و قضاوت مستقيم مردم قرار داد.
    او در سال 59 در حالي که نزديک به 54 درصد آراي حوزه انتخابيه تهران را کسب کرده بود، به رياست مجلس اول انتخاب شد. هاشمي 4 سال بعد در سال 63 و در انتخابات مجلس دوم با جهشي قابل توجه به مرز 82 درصد کل آراي شرکت کنندگان تهراني نزديک شد و با راي نمايندگان بار ديگر رياست مجلس را برعهده گرفت.
    روند صعودي آراي هاشمي که در سال 67 در سومين انتخابات مجلس، از مرز 82 درصد کل آراي ماخوذه تهران گذشته بود در انتخابات پنجمين دوره رياست جمهوري هاشمي رفسنجاني به کسب 94 درصد از آراي مردم منجر شد و او با بيشترين درصد آرا سکان هدايت قوه مجريه و مسئوليت سازندگي کشور را پس از سال هاي جنگ برعهده گرفت. هاشمي در انتخابات رياست جمهوري ششم باوجود تعدد رقبا و تقسيم آرا با 63 درصد راي مردم يکبار ديگر به رياست جمهوري برگزيده شد؛ اما وقتي به سبب هجمه هاي برخي چهره هاي اصلاح طلب تندرو و انتقادات متوجه برخي سياست او نتوانست در انتخابات مجلس ششم همراهي مردم را کسب کند و در جايگاه سي ام نمايندگان تهران قرار گرفت از حضور در مجلس انصراف داد. انصرافي که از سر قهر نبود.
    حضور هاشمي گرچه در انتخابات رياست جمهوري نهم سبب شد تا رقيب او با کشيده شدن انتخابات به دور دوم با رو آوردن به دو قطبي سازي و اتهام زني عليه او آراي سرگردان قشرهايي از مردم را به سمت خود بکشاند، اما واقعيت هاي رخ داده در دولت او خيلي زود مردم را به ميثاق گذشته شان بازگرداند. اينچنين بود که در انتخابات رياست جمهوري يازدهم اين مردم بودند که با پيام ها و اعلام حمايت هايشان خواستار نامزدي هاشمي رفسنجاني شدند و او که در جلسات خصوصي بارها گفته بود «بنا به دلايلي که مطلعم کانديدا نمي شوم»، تن به خواست مردم داد و بعدها در توضيح اين تصميم گفت: «وقتي با سيل درخواست هاي مردم، بزرگان، علما، روحانيون، نمايندگان و دانشجويان مواجه شدم؛ چطور مي توانستم اينقدر مستبد به راي خودم باشم که به آنها و بخصوص اين جوانان نه بگويم؟»
    تصميمي که گرچه با دست رد شوراي نگهبان مواجه شد؛ اما در هنگامه حمايت آيت الله از حسن روحاني با لبيک مردم و رايشان به چهره معتدل مورد حمايت او پاسخ داده شد. چه به باور رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام «يکي از ويژگي هاي زمان ما آگاهي مردم است» و «اين مردم هستند که تصميم مي گيرند.»
    هاشمي رفسنجاني که در انتخابات چهارم خبرگان رهبري و بعد از انتخابات رياست جمهوري نهم، نفر اول تهراني ها شد، در انتخابات پنجم خبرگان در اسفند 94 باز هم اقبال عمومي را برانگيخت و منتخب اول تهراني ها شد.
    
    پاسخ مردم به «مردم گرايي» آيت الله هاشمي
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه فلسفه دين (نامه حكمت)
متن مطالب شماره 2 (پياپي 30)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است