|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/10/22: گراني لجام گسيخته و قيمت هاي آبگوشتي!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21910
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21533 22/10/95 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


گراني لجام گسيخته و قيمت هاي آبگوشتي!
نگاهي به چالش گراني ناگهاني قيمت گوشت قرمز در بازار و راهكارهاي پيش رو - بخش نخست


گروه گزارش- در علم تغذيه، هرمي وجود دارد که نشان مي دهد، روزانه از هر نوع ماده غذايي به چه ميزان بايد استفاده کرد.
     حذف کامل يکي از اين گروه ها از سبد غذايي، لطمه جبران ناپذيري به سلامت بدن وارد مي کند. يکي از با ارزش ترين مواد غذايي که متاسفانه به دليل گراني از سبد غذايي برخي خانواده ها کم کم کنار گذاشته شده، گوشت است.
    همه اقلام خوراکي پروتئيني کم و بيش و با هر سختي اي که بود در سفره هاي مردم حضور داشتند، از نان و برنج گرفته تا حبوبات و غيره اما جاي گوشت از جمله گوشت گوسفند و گاو و ماهي اين روزها در سفره خيلي ها خالي است.
    سفره هاي قشر آسيب پذير جامعه مدتهاست که دير به دير رنگ گوشت به خود مي بيند اما در عوض گوشه گوشه آن پر است از وعده و وعيدهايي که متاسفانه ارزش غذايي ندارند و هرچقدر آن را به خورد مردم مي دهند، برکت آن چيزي جز ضعف نيست!
    گراني گوشت قرمز از جمله چالش برانگيز ترين مسائل مطرح شده در چند هفته اخير بوده است که در صدر اخبار داخلي قرار گرفت و دولت را وادار کرد تا به هر قيمت ممکن با اين افزايش کاذب گوشت به مبارزه برخيزد.
     مسئولان عنوان مي کنند قيمت گوشت گوساله در بازار بايد هر کيلو حداکثر ۳۴ هزار تومان باشد، اما برخي بررسي ها نشان مي دهد اين کالادر هفته هاي اخير در بازار تا بيش از ۴5 هزار تومان و حتي بالاتر هم به فروش رسيد! و يا گفته مي شود گوشت گوسفند به مرز 65 هزار تومان رسيده است!
    از طرفي هم برخي اقدامات تسکيني دولت در پايين نگه داشتن قيمت گوشت کارساز نبوده و دلالان و واسطه ها برنده اصلي سود اين گراني کاذب هستند.
    در گزارش پيش رو به بررسي معضل گراني يکباره گوشت در بازار و راهکارها و اقدامات مسئولان مربوطه خواهيم پرداخت.
    
    نقش پروتئين در رژيم غذايي
    مصرف پروتئين ها به عنوان يکي از مواد مغذي ضروري، به بدن در انجام عملکردهاي مهم کمک مي کند. از جمله مي توان به ساخت و ترميم ماهيچه ها، استخوان ها و اندام ها، تنظيم هورمون ها و حفظ عملکردهاي دستگاه ايمني اشاره کرد و بايد توجه داشت سلول هاي عصبي و مغزي با حذف گوشت به مدت طولاني از بين مي روند.
    در علم تغذيه، هرمي غذايي وجود دارد که نشان مي دهد، روزانه از هر نوع ماده غذايي به چه ميزان بايد استفاده کرد. حذف کامل يکي از اين گروه ها از سبد غذايي، لطمه جبران ناپذيري به سلامت بدن وارد مي کند.
     يکي از با ارزش ترين مواد غذايي که متاسفانه به دليل گراني از سبد غذايي برخي خانواده ها کم کم کنار گذاشته مي شود، گوشت است.
    ابوالفتح نيكنام فعال صنعت غذا در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «ماموريت وزارت جهاد کشاورزي ارتقاي کيفيت غذايي مردم کشور است، بنابراين هرچقدر در انجام اين ماموريت کوشاتر باشد مردم سلامت تر خواهند بود و هرچقدر مردم سلامت تر باشند هزينه هاي درمان کاهش پيدا کرده و توانمنديشان براي انجام فعاليت هاي روزانه بالاتر مي رود که نويدي براي داشتن يک جامعه اي پويا خواهد بود.»
    وي ادامه مي دهد: «بي توجهي به سلامت غذايي از سوي مسئولين در بلندمدت تاثيرات منفي اي روي مردم خواهد گذاشت، بدن انسان قطعا به پروتئين نياز دارد و اين ماده غذايي در قدرت عضله ها و فکري انسان تاثير بسزايي دارد، به همين جهت اگر به دليل گراني گوشت عده اي از خانواده ها نتوانند پروتئين بخرند در فعاليت روزانه خود دچار چالش شده و در درازمدت تاثيرگذار خواهد بود.»
    اين فعال صنعت غذا در ادامه تصريح مي کند: «دولت مي بايست به هر شکلي شده مسئله قدرت غذاي مردم را ارتقا دهد تا قشر آسيب پذير جامعه هم بتواند از سلامت فکري و غذايي بهتري بهرمند شود.»
    
    يک تيتر گوشتي و خبري براي شکستن قيمت ها!
    چندي پيش يک تيتر گوشتي به سر خط خبرها آمد که نويد شکستن قيمت ها را مي داد اما در عمل اين تيتر هم کارساز نبود.
     چرا که طي ماه هاي گذشته قيمت گوشت قرمز با نوسان و افزايش بي رويه اي در بازار مصرف مواجه شده بود و هر لحظه قيمت ها تغيير مي کرد.
    معاون وزير جهاد کشاورزي از عرضه گوسفند و گوشت تازه و منجمد به قيمت کيلويي ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار مصرف براي شکستن قيمت ها خبر داد و البته چند روز بعد اعلام کردند که به عرضه گوشت کيلويي 35 هزار تومان در برخي ميادين تهران اقدام خواهند کرد که با مخالفت کشتارگاه ها روبرو شدند.
    در چند ماه گذشته قيمت گوشت قرمز گوسفندي از 28 هزار تا 31 هزار تومان به يکباره به 45 هزار تا 65 هزار تومان افزايش يافت و نگراني هايي را براي توليدکنندگان و مصرف کنندگان نهايي پديد آورد و به بي ثباتي قيمت اين فراورده در بازار پروتئين کشور دامن زد.
    طبق آمارهاي موجود، سرانه توليد گوشت قرمز داخلي براي هر نفر 10 کيلو و 500 گرم و سرانه مصرف آن 11 کيلو و 500 گرم در سال است، در حالي که سرانه مصرف جهاني گوشت قرمز به ازاي هر نفر بدون احتساب گوشت خوک 13 کيلوگرم است که نشان مي دهد ايراني ها گوشت قرمز کمتري نسبت به ديگر کشورها استفاده مي کنند.
    بنابراين سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور چندان بالانيست. بر پايه آمارها نياز مصرفي گوشت قرمز کشور نزديک به 900 هزار تن در سال است که بيش از 800 هزار تن آن از توليدات داخلي و کمتر از 10 درصد آن از طريق واردات تامين مي شود.
    
    معضلي به نام پايين بودن قدرت خريد مردم
    رکود در کشورمان بيشتر از سمت تقاضا است نه عرضه، چرا که قدرت خريد مردم کم شده است و اگر بخواهيم علت آن را جست و جو کنيم مي توان به مشکلات متعدد در زمينه اشتغال و کارآفريني اشاره کرد.
    عباس پاپي زاده بالنگان عضو کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «دامداران ما از قيمت گوشت گله مند هستند اما بايد توجه داشت که قدرت خريد قشر ضعيف جامعه هم پايين است چرا که رکود اقتصادي بر کشور حاکم شد، اشتغال آسيب ديد و همين امر باعث آسيب ديدن هر دو طرف ماجرا شد.»
    وي در ادامه تاکيد مي کند: «اگر فردي مي توانست در سال 15 کيلوگرم گوشت مصرف کند اکنون توان خريد پنج يا ده کيلوگرم گوشت را دارد، بنابراين به دامداران هم لطمه وارد مي شود، چرا که تقاضا ضعيف شده و قيمت ها طوري است که کفاف هزينه هاي دامپروري را نمي دهد، از سوي ديگر همين قيمت ها به خاطر کاهش شديد قدرت خريد مردم جوابگوي آنها نيست تا بتوانند به راحتي پروتئين مورد نياز خود را تامين کنند.»
    پاپي زاده در ادامه همين بحث تصريح مي کند: «به عنوان مثال وقتي کارگر ما از کار بيکار مي شود قطعا نمي تواند پروتئين مورد نياز خود و خانواده اش را تامين کند، به همين جهت بازار دامدار ما هم رونق اقتصادي نخواهد داشت و شاهد هستيم در اين چند سال اخير تعداد زيادي از دامداران يکي پس از ديگري ورشکست شدند و بايد به اين هشدار توجه کرد که حتي اگر قدرت خريد مردم بالابرود ديگر عرضه کاهش پيداکرده و منجر به افزايش قيمت اقلام پروتئيني در بازار خواهد شد.»
    اين عضو کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي همچنين تاکيد مي کند: «دولت بايد حتما فکري به حال معيشت و اشتغال کند تا قدرت خريد مردم بالارفته و به بازار ورود کنند تا با افزايش تقاضا توليد را رونق بخشند. امروز معضل اصلي اين موضوع را بايد در بيکاري جوانان جويا شد.»
    گراني لجام گسيخته و قيمت هاي آبگوشتي! / نگاهي به چالش گراني ناگهاني قيمت گوشت قرمز در بازار و راهکارهاي پيش رو - بخش نخست
    


 روزنامه كيهان، شماره 21533 به تاريخ 22/10/95، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اقتصاد پولي، مالي
متن مطالب شماره 14، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است