|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/10/22: ٧ ساعت غمگين ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4092
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3717 22/10/95 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


ساعت شمار 
٧ ساعت غمگين ايرانصبحگاه بيست و يكم دي ماه
    عقربه ها قبل از آنكه ساعت هشت و سي دقيقه را نشان دهند، هواداران آيت الله را راهي خيابان ها مي كنند. محدوديت هاي ترافيكي كه از ساعت ۷ صبح به اجرا در مي آيد و ميدان وليعصر و فاطمي و مسير فاطمي به انقلاب و نيز تمامي مسيرهاي منتهي به دانشگاه تهران به دليل حضور جمعيت مسدود شده و تردد اتومبيل ها ممنوع شده و نيروي انتظامي از ورود ماشين ها جلوگيري مي كند.
    
    ساعت ٨ صبح
    آمبولانس حامل پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني حسينيه جماران را به مقصد دانشگاه تهران ترك مي كند. عكسي كه مهدي هاشمي بالاي پيكر آيت الله داخل آمبولانس نشسته است دست به دست در كانال هاي خبري مي چرخد. جمعيت به سوي دانشگاه تهران در حركت است و درهاي بسته دانشگاه به روي مردم عادي، ازدحام زيادي را در خيابان آزادي ايجاد كرده است.
    
    ساعت ٨ و ١٨ دقيقه
    اندك اندك بر جمعيت حاضران ميدان انقلاب و خيابان هاي منتهي به آن افزوده مي شود و يك به يك، مقامات و مسوولان كشوري و لشكري از بين جمعيت به سمت درهاي ورودي دانشگاه تهران هدايت مي شوند. آمبولانس حامل آيت الله براي اقامه نماز ميت وارد مصلاي دانشگاه مي شود.
    
    ساعت ٨ و بيست و دو دقيقه
    محسن هاشمي (فرزند آيت الله هاشمي) كه همراه پيكر پدر وارد دانشگاه شده بود، مقابل دانشگاه تهران حاضر شد تا رسم قدرداني از حضور مردم را به جاي آورد. او در مقابل جمعيت حاضر روبه روي دانشگاه تهران گفت: نمي دانم چگونه از حضور پرشور مردم تشكر كنم.
    
    ساعت ٨ و چهل دقيقه
    فائزه هاشمي، دختر آيت الله، سوار بر اتوبوس وارد دانشگاه تهران مي شود. مردم با ديدن فائزه هاشمي انگشت ها را به نشانه پيروزي هاشمي بالامي برند و فائزه نيز با تكرار همين نشانه از داخل اتوبوس با مردم همراهي مي كند.
    
    ساعت ٨ و پنجاه و پنج دقيقه
    مهدي و ياسر هاشمي در حاشيه مراسم تشييع پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني در ميان جمعيت حضور يافتند و مردم به ابزار همدردي با آنها پرداختند.
    
    ساعت ٩ و پنج دقيقه
    با آغاز مراسم و در شرايطي كه جمعيت خود را براي اقامه نماز بر پيكر آيت الله هاشمي آغاز مي كند: پس از قرائت آياتي از قرآن: پيام تسليت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آيت الله هاشمي در فضاي دانشگاه تهران از سوي مجري مراسم خوانده شد.
    
    ٩ و بيست دقيقه
    دقايقي پيش از اقامه نماز است. لحظه لحظه بر جمعيت حاضران اضافه مي شود. تعداد جمعيت به حدي است كه چندين داربست مقابل دانشگاه بر اثر ازدحام شكسته مي شود. در اين لحظه ديگر تمامي راه هاي ورود به دانشگاه (ميدان وليعصر و چهارراه وليعصر) بسته مي شود و پليس همچنان در تلاش بود راه عبور و مرور را براي جمعيت باز كند.
    
    ساعت ٩ و سي دقيقه
    با افزايش جمعيت حاضر در خيابان ها خطوط تلفن هاي همراه در محدوده انقلاب دچار اختلال شده و ارسال اخبار خبرنگاران با مشكل مواجه مي شود. مسير در جنوب دانشگاه نيز كاملامسدود شده و نيروي انتظامي مردم را از خيابان وصال به در شمالي دانشگاه هدايت مي كند.
    
    ساعت ٩ و سي و پنج دقيقه
    خودروي حامل همسر آيت الله هاشمي رفسنجاني از ميان جمعيت حاضر در خيابان انقلاب، به دانشگاه تهران مي رود.
    
    ساعت ٩ و پنجاه دقيقه
    پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني از آمبولانس خارج و در محل اقامه نماز قرار مي گيرد. با ورود پيكر ايشان جمعيت به احترام ايشان سكوت كرده و يكي از مداحان به سوگواري براي جمعيت پرداخت.
    
    ساعت ٩ و پنجاه و دو دقيقه
    خودروي حامل حسن روحاني رييس جمهوري وارد دانشگاه تهران مي شود.
    
    ساعت ١٠ و دو دقيقه
    رهبر معظم انقلاب اسلامي وارد دانشگاه تهران شده و بر بالين يار ديرين انقلاب حاضر مي شوند.
    
    ساعت ١٠ و پنج دقيقه
    رهبر معظم انقلاب در حالي كه براي اقامه نماز آماده مي شدند: خطاب به جمعيت فرمودند: همه بايد نماز بخوانند. حسن روحاني، آملي لاريجاني، علي لاريجاني، سيدمحمود علوي، محسن هاشمي، امامي كاشاني، احمد جنتي و محمدي گلپايگاني از جمله مسوولاني هستند كه در صف بعدي به امامت مقام معطم رهبري: اقامه نماز را آغاز كردند. در ميانه سكوت نماز تنها اين جملات به گوش مي رسد: الهي عفوك عفوك عفوك/ عفوك عفوك عفوك/ عفوك عفوك عفوك...
    
    ساعت ١٠ و ده دقيقه
    اقامه نماز پايان مي گيرد. رهبري انقلاب و روساي سه قوه با آيت الله هاشمي وداع مي كند. مراسم تشييع پيكر آيت الله هاشمي آغاز مي شود. پيكر اين مبارز سياسي به سمت مرقد امام حركت داده شد. در اين هنگام ازدحام جمعيت به حدي رسيد كه چند نفر بر اثر فشار جمعيت از هوش رفته و فورا به حاشيه خيابان ها منتقل شدند. عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز امام جمعه ما صاحب عزاست امروز/ اين همه لشكر آمده به عشق اكبر آمده/حسين حسين شعار ماست، شهادت افتخار ماست/ عزا عزاست امروز روز عزاست امروز خامنه اي رهبر صاحب عزاست امروز، از جمله شعارهايي بود كه از سوي مردم در طول مراسم تشييع سر داده مي شد.
    
    ساعت ١٠ و پنجاه دقيقه
    اين بار جمعيتي به ميزان خيابان هاي تهران در حرم امام گرد آمده اند. جمعيتي بي شمار كه هر لحظه بر تعدادشان افزوده مي شود، منتظر پايان مراسم تشييع در خيابان هاي تهران و انتقال پيكر براي تدفين و خاكسپاري در ضريح امام هستند.
    
    ساعت ١٠ و پنجاه و پنج دقيقه
    به دليل ازدحام جمعيت در مراسم تشييع، خودروي حامل پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني با كندي فراوان حركت مي كرد.
    
    ساعت ١١
    مراسم پيش از تشييع پيكر آيت الله هاشمي با قرائت زيارت آل ياسين از سوي كميل هاشمي بهرماني، نوه برادر آيت الله آغاز شد.
    
    ساعت ١١ و بيست دقيقه
    سيد حسن خميني زودتر از همه مسوولان براي استقبال از پيكر آيت الله، وارد حرم امام خميني مي شود.
    
    ساعت ١٢ و چهل دقيقه
    اعضاي خانواده آيت الله هاشمي به حرم مطهر وارد مي شوند.
    
    ساعت ١٣
    با بازشدن درهاي ورودي صحن، پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني وارد صحن شده و بر دستان مسوولان و مقامات و با مارش نظامي تشييع مي شود.
    
    ساعت ١٣ و پنج دقيقه
    پيكر آيت الله هاشمي براي تدفين و خاكسپاري به داخل ضريح منتقل مي شود. خانواده هاشمي نيز با حضور در ضريح با آيت الله براي هميشه خداحافظي مي كنند.
    
    ساعت ١٣ و سي دقيقه
    پيكر آيت الله هاشمي به خاك سپرده مي شود.
    ساعت شمار: ٧ ساعت غمگين ايران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3717 به تاريخ 22/10/95، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حكمت و فلسفه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 52)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است