|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: پايدارسازي دكترين هاشمي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4149
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
پايدارسازي دكترين هاشمي


نويسنده: دكتر محمد طبيبيان *


    لحظه اي كه خبر نابهنگام و بدون مقدمه را شنيدم بي اختيار اين جمله به زبانم جاري شد: «نظام الملك رفت». او كسي بود كه با حسن نيت و درايت تمام نيرو هاي بعضا واگرا را در جهت حفظ منافع عمومي و با دقت در رعايت جانب جريانات مختلف هدايت گربود با شيوه ميانه روي و يافتن راه حل عقلايي مشكلات و در نظر داشتن هدف غايي پيشرفت و اقتدار كشور. او شيفته اعتلاي مردم ايران و كشور ايران بود و در اين مورد با شوق و ذوق سخن مي گفت و از موانع مختلفي كه در اين راه مي ديد، عميقا متاثر مي شد.
    اولين خاطره حرفه اي كه از ايشان دارم مربوط به سال ١٣٦٠ است كه در زمان تدوين بودجه سالانه در شرايطي كه جنگ تحميلي در جريان بود و شرايط اقتصادي به شدت بحراني و منابع دولت نا چيز با رئيس وقت سازمان و گروهي از مديران در جلسه اي با ايشان در محل مجلس شوراي اسلامي شركت كرديم تا با توجه به واقعيت ها، ايشان در جريان قرار گيرد و ايشان هم از نظر و ديدگاه خود و مجلس، سازمان را مطلع كند ودر مسير تنظيم و تصويب بودجه همكاري و همراهي نمايندگاني كه در آن زمان وضعيت خاصي ايجاد مي كردند، را جلب كند. به ياد دارم كه ايشان گفت شرايط انقلاب شرايط احساسي و هيجاني خاصي است، اما بايد متوجه باشيم كه با هيجان و شعار نمي توان ادامه داد و كشور را اداره كرد. بايد راه هاي منطقي و عقلايي حل مشكلاتمان را بيابيم و پيگيري كنيم و در اين زمينه بار سنگيني بر دوش كارشناسان است و بايد توجه كنيم كه اين كار ساده و بدون درد سري نخواهد بود. در آن روز من سي و پنج سال جوان تر بودم و مثل اكثر افراد حاضر جوان و بي تجربه. براي مثال وقتي كه من به سازمان برنامه منحل شده كه جناب آقاي دكتر محمد تقي بانكي با هدايت شهيد رجايي مشغول باز سازي آن بود، رفتم در هفته هاي اول يك مطالعه انجام دادم و براي خود يك فهرست از مشكلات اقتصاد كلان جمع بندي كردم. به اين منظور كه در حيطه اقتصاد كلان چند مساله كانوني و كليدي موجود است كه بايد حل شود و پس از حل آن، آن گاه من هم مي توانم به دنبال زندگي خودم بروم (براي مثال يكي از مسائل آن فهرست يكسان سازي نرخ ارز بود، كه هنوز پس از سي و پنج سال با دست اندازهايي كه ناشي از تمهيدهاي منافع خاص است روبه رو است). اين سخن ايشان كه راه حل هاي كارشناسي يعني مبتني بر شيوه هاي عقلايي بسيار مسير مشكلي را در پيش خواهد داشت براي من بسيار بيدار كننده بود. طي سال ها كارشناساني كه در دولت هاي مختلف براي يافتن راه حل مشكلات اقتصادي كشور تلاش كرده اند در تجربه خود اين مطلب را تا مغز استخوان درك كرده اند. اين درسي بود براي ضرورت پايداري كارشناسي بر منطق علمي در ارتباط با مشكلات اقتصادي كشور و ضرورت عدول نکردن از آن در مقابل مشكلاتي كه در اين مسير وجود دارد.
    برنامه بازسازي كشور پس از جنگ، در زماني كه بخش هاي بزرگي از كشور، بيش از پنج استان، جنگ زده تلقي مي شد و اقتصاد به حداقل كار كرد خود تنزل كرده بود و منبع در آمد عمده دولت كه از صادرات نفت بود به حداقل رسيده بود و قيمت نفت در حد ١٥ دلار يا كمتر قرار داشت و توان توليد و صادرات بسيار آسيب ديده بود و برخي قدرت ها آمادگي تهاجم نظامي عليه كشور را وارد مرحله عملياتي كرده بودند، ايشان برنامه باز سازي وسيعي را به اجرا در آورد. به جرات مي توان گفت هنوز پايه هاي قوت اقتصاد همان هايي است كه او بنا نهاد. ايشان ديد باز و وسعت نظر داشت. اگر همت ايشان براي ورود تلفن همراه و اينترنت به كشور نبود با زمزمه هاي ترديد و مخالفتي كه در آن زمان شروع شد بعيد بود ديگري بتواند از اين سد عبور كند.
    در مورد خدمات ايشان طبعا سخن به درازا مي كشد و تاريخ قضاوت منصفانه خواهد كرد و اين بزرگمرد را در زمره بزرگمردان ديگر تاريخ ايران زمين قرار خواهد داد. همان قدر سخن مختصر كنم كه ايشان پرچمدار پيشرفت و اعتلاي كشور و اصلاحات همه جانبه بود. اكنون پرچمدار فرو افتاده است و به نظر مي رسد شانه هاي قدرتمند منفردي براي بر گرفتن اين درفش وزين موجود نباشد. چاره اين كه بايد دكترين ايشان در ذهن و جان بسياري از افراد پايدار بماند. دكتريني كه مبتني بر مماشات، برخورد صبورانه، ميانه روي و به حساب آوردن تنوع ديدگاه ها و منافع گروه هاي سياسي و اجتماعي مختلف و پيگيري راه حل عقلايي و اين اعتقاد كه صندوق راي، حَكَم و قاضي نهايي در حل تعارض هاي سياسي و اجتماعي بايد باشد و همه اين شيوه ها و منش ها در جهت يك هدف غايي قرار گيرد يعني بهروزي و تعالي مردم ايران و قرار گرفتن شايسته كشور در جايگاه جهاني و بين ملت ها و كشور ها. سخن كوتاه با اين چند بيت شعر از پروين دولت آبادي:
    
    آورد او به خلوت خاصان چراغ را
    لب بستگان درد از او گفت وگو کنيد
    بالانشين مصطبه عشق و حال بود
    حالي چنان که رفت، بر او آرزو کنيد
    آن جان ناز پرور و غم خسته را مگر
    در رود رود شور و نوا جست وجو کنيد
    داوود رفت و طرفه مزامير او بماند
    با ناي دل حکايت هجران او کنيد
    
    *اقتصاددانسرمقاله: پايدارسازي دکترين هاشمي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بارآثار ديگري از "دكتر محمد طبيبيان "

  دو اسب ارابه فلاكت
دكتر محمد طبيبيان*، دنياي اقتصاد 27/2/96
مشاهده متن    
  باز شدن نطع ابليس؛ ترامپ و آينده جهان / رئيس جمهور جديد آمريكا به كدام يك از اسلافش شبيه است
دكتر محمد طبيبيان*، دنياي اقتصاد 25/8/95
مشاهده متن    
  ابعاد مختلف پرداخت هاي نجومي
دكتر محمد طبيبيان*، دنياي اقتصاد 12/4/95
مشاهده متن    
  يك اقتصاددان برجسته تحليل مي كند: چشم انداز 6 روند در سال 95
دكتر محمد طبيبيان *، دنياي اقتصاد 14/1/95
مشاهده متن    
  تعيين نرخ ارز در بودجه سالانه
دكتر محمد طبيبيان، دنياي اقتصاد 2/12/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آسانسور، پله برقي و بالابر
متن مطالب شماره 39، مرداد 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است