|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/10/22: توسعه ميادين مشترك نفتي در يك قدمي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4004
چهارشنبه بيست و هفتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3717 22/10/95 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


گاز 
توسعه ميادين مشترك نفتي در يك قدمي
صادرات گاز ايران به عراق در انتظار ال. سي است

نويسنده: عرفانه تاجيكي

وزارت نفت، هر چند با تاخير، اما با گامي رو به جلو در راستاي توسعه ميادين مشترك به عقد تفاهمنامه نيمه عملياتي با عراق پرداخت. به اين ترتيب پيش بيني مي شود با اجرايي شدن اين تفاهمنامه كه محور اصلي آن توسعه ميدان نفتي به صورت مشترك است، ميزان توليد نفت ايران افزايش يابد. هر چند كه زمان زيادي از عقد چنين تفاهمنامه چندجانبه اي نمي گذرد، اما با توجه به حذف تسهيلات ٨/٤ ميليارد دلاري مربوط به طرح هاي توسعه اي ميادين مشترك نفتي و گازي از محل صندوق توسعه ملي در سال ٩٥ بايد ديد تامين مالي اين پروژه چطور انجام مي شود. اميرحسين زماني نيا، معاون وزير نفت در امور بين الملل با بيان اينكه در سفر به عراق نمايندگان شركت ملي نفت ايران، شركت ملي گاز ايران، شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران و رييس دفتر نمايندگي وزارت نفت حضور داشتند، درباره جزييات اين تفاهمنامه‎ها مي گويد: تفاهمنامه نخست دو كشور درباره همكاري در توسعه ميدان هاي مشترك پرويز (نفت خانه جنوبي) و ديگري خرمشهر (سندباد يا سيبه) است. اين در حالي است كه تفاهمنامه دوم را در بقيه بخش هاي صنعت نفت از جمله نفت خام، ساخت تجهيزات، صادرات گاز، نوسازي پالايشگاه هاي عراق از سوي بخش خصوصي ايران و آموزش عنوان كرد و درباره جزييات صادرات گاز به بغداد اعلام كرد كه ايران هم اكنون آماده صادرات گاز به بغداد و اين كشور نيز آماده دريافت گاز است.
     به گفته اين مقام مسوول، خط لوله صادرات گاز ايران به بغداد هم اكنون از گاز پر است اما اعتبار اسنادي (ال سي) اين طرح هنوز باز نشده و به محض حل مسائل مالي، گاز ايران به بغداد مي رود.
     لازم به يادآوري است كه اين ال. سي ويژه خط لوله صادرات گاز به عراق است. درباره اعتبار اسنادي (Letter of Credit) بايد گفت كه اين اسناد اعتباري تعهدي از سوي بانك است كه به خريدار و فروشنده داده و تعهد مي شود كه ميزان پرداختي خريدار به فروشنده به موقع و با مبلغ صحيح به دست فروشنده خواهد رسيد. معاون وزير نفت با بيان اينكه ال سي صادرات گاز ايران به عراق نيز به زودي و همزمان با سفر هيات عراقي به تهران و در بانك مورد نظر ايران، گشايش مي يابد، افزود: يونس صالح، معاون وزيرنفت عراق گفت كه در دولت اين كشور براي پيش پرداخت اوليه اين طرح مبلغ مورد نظر تخصيص داده شده است.
     او محور ديگر تفاهمنامه دوم با عراق را خط لوله نفت خام و فرآورده بصره - آبادان - بصره عنوان كرد. وي همچنين از انتخاب نماينده عراق در كميته مشترك دو كشور خبر داد و گفت: سيد محمد موسوي به‎عنوان نماينده ايران در اين كميسيون مشترك و جبار قاسم، مدير توسعه ميدان ها و مخازن عراق به عنوان نماينده اين كشور تعيين شدند.
    
     ٢٠ دكل براي حفاري
     در همين حال محمدرضا تاكايدي، قائم مقام مديرعامل شركت ملي حفاري ايران در پاسخ به سوال «اعتماد» مبني بر اينكه براي توسعه اين ميدان مشترك نفتي به حفر چند حلقه چاه به وسيله چند دكل حفاري نيازمنديم، مي گويد: ارزيابي چنين نيازي بستگي به شرايط مخزن دارد. با توجه به اينكه چنين تفاهمنامه مشترك توسعه اي بين ايران و عراق در مراحل اوليه به سر مي برد هنوز اطلاعات دقيقي در اين زمينه در دسترس نيست، البته مسوولان ذي ربط در حال بررسي و پيگيري هستند كه در صورت ابلاغ به شركت ملي حفاري مي توانيم عمليات حفاري را آغاز كنيم.
     او در همين زمينه توضيح داد: از آنجايي كه ميدان نفتي مشترك پرويز و خرمشهر در شرايطي مشابه به ميادين غرب كارون هستند مي توان گفت كه شرايط حفاري مشابهي دارند. اين در حالي است كه در حال حاضر ١١ دكل حفاري به مالكيت شركت ملي حفاري و چند دكل ديگر تحت مالكيت شركت مپنا و تدبير و... كه در مجموع رقمي معادل ١٨ تا ٢٠ دكل را به خود اختصاص مي دهد در ميادين غرب كارون در حال انجام عمليات حفاري هستند. با وجود تشابه شرايط زمين شناسي ارزيابي مي شود كه نياز ميادين مشترك پرويز و خرمشهر به دكل حفاري معادل ميادين غرب كارون باشد كه البته در حال حاضر نمي توان ارزيابي دقيقي در اين زمينه ارايه داد.
     به گفته تاكايدي با وجود حذف تسهيلات ٨/٤ ميليارد دلاري توسعه ميادين مشترك از صندوق توسعه ملي، تامين مالي پروژه ميادين غرب كارون به سرپرستي شركت مهندسي توسعه نفت (متن) هيچ مشكلي ندارد و بودجه مورد نياز چنين پروژه اي از پيش تعيين و در اختيار پيمانكاران قرار گرفته است.
     با توجه به نياز كشور عراق به گاز طبيعي براي مصارف نيروگاهي، طرح موضوع و مذاكرات قراردادي صادرات گاز ايران به كشور عراق از نيمه دوم سال ۱۳۸۹ آغاز و در اين راستا قرارداد فروش گاز به بغداد در تيرماه سال ۱۳۹۲ در بغداد امضا شد. بر اساس توافق هاي انجام شده مقرر است گاز طبيعي صادراتي از طريق خط لوله ششم سراسري گاز و حدود ۲۲۸ كيلومتر خط لوله ۴۸ اينچ كوهدشت – نفت شهر به استان هاي دياله و بغداد كشور عراق ارسال و از اين طريق گاز مصرفي نيروگاه هاي المنصوريه، االقدس و الصدر تامين شود. مدت قرارداد صادرات گاز ايران به بغداد ۶ ساله با حداكثر حجم صادراتي ۳۵ ميليون مترمكعب در روز است.
    گاز: توسعه ميادين مشترك نفتي در يك قدمي / صادرات گاز ايران به عراق در انتظار ال. سي است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3717 به تاريخ 22/10/95، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "عرفانه تاجيكي"

  بگذاريد بخش خصوصي نفس بكشد
عرفانه تاجيكي، اعتماد 18/11/95
مشاهده متن    
  قرارداد كرسنت زنده مي شود / اعلام آمادگي ايران براي تحويل گاز به امارات
عرفانه تاجيكي، اعتماد 17/11/95
مشاهده متن    
  عسلويه الگوي مكران مي شود؟ / پتروشيمي يا صنايع دريايي
عرفانه تاجيكي، اعتماد 6/11/95
مشاهده متن    
  بازنده حقيقي كيست؟ / بازخواني مناقشه ١٠ ساله گازي ايران-تركمنستان
عرفانه تاجيكي، اعتماد 19/10/95
مشاهده متن    
  توقف زيان ١٦ ميليارد دلاري / زنگنه در نبرد قيمت خوراك پتروشيمي پيروز شد
عرفانه تاجيكي، اعتماد 12/10/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت سالمندي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 6)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است