|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/10/22: نماز بر پيكر آيت الله
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3174
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2774 22/10/95 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


نماز بر پيكر آيت الله
توسط مقام معظم رهبري اقامه شد


حضرت آيت الله خامنه اي، مقام معظم رهبري، صبح ديروز (سه شنبه) در مراسم تشييع و وداع با رفيق ديرين و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامي و همکار نزديک سال هاي متمادي در عهد جمهوري اسلامي در دانشگاه تهران حضور يافتند. به گزارش «پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري» در اين مراسم که با حضور انبوه و پرشور مردم قدرشناس، مومن، انقلابي و وفادار، روساي قواي سه گانه و مسئولان لشکري و کشوري، در فضايي آکنده از حزن و اندوه برگزار شد، حضرت آيت الله خامنه اي بر پيکر آن هم رزم و مبارز قديمي نماز اقامه کردند و براي آن مرحوم، غفران، عفو و رحمت الهي را مسئلت کردند. به همين مناسبت مجلس يادبودي از سوي مقام معظم رهبري، امروز چهارشنبه ۲۲ دي ۱۳۹۵از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ در حسينيه امام خميني (ره) برگزار مي شود.
    
     مسئولاني که به مراسم آمدند
     روز گذشته آيين وداع با پيکر مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با حضور جمع کثيري از مردم، فعالان سياسي و مسئولان کشوري و لشکري مقابل دانشگاه تهران برگزار شد. در اين مراسم بيت مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني، «حسن روحاني» رئيس جمهوري، آيت الله «صادق آملي لاريجاني» و «علي لاريجاني»، روساي قواي قضائيه و مقننه، «ابراهيم جعفري» وزير خارجه عراق، «عمار حکيم» رئيس مجلس اعلاي عراق، سرلشکر «قاسم سليماني» فرمانده نيروي قدس سپاه، سردار «محمدعلي جعفري» فرمانده کل سپاه، سردار «محمد باقري» رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، سردار «رحيم صفوي» فرمانده کل اسبق سپاه، امير «حبيب الله سياري» فرمانده نيروي دريايي ارتش، «محمد نهاونديان» رئيس دفتر رئيس جمهوري، سردار «حسين دهقان» وزير دفاع، «سيدمحمود علوي» وزير اطلاعات، «سيدحسن قاضي زاده هاشمي» وزير بهداشت، «بيژن زنگنه» وزير نفت، آيت الله «حائري شيرازي»، «عبدالرضا رحماني فضلي» وزير کشور، «سورنا ستاري» معاون رئيس جمهوري، «حسين هاشمي» استاندار تهران، «احمد جنتي» رئيس مجلس خبرگان رهبري، «محمد امامي کاشاني»، «محمدرضا تابش»، «عبدالله جاسبي»، «احمد توکلي»، «محمدرضا نعمت زاده» و «عباس آخوندي» وزراي صنعت و راه، حجت الاسلام «ناطق نوري»، «سيدمحمود دعايي» مديرمسئول روزنامه اطلاعات، حجت الاسلام «موحدي کرماني»، «موسوي لاري»، «کمال خرازي»، «طهماسب مظاهري»، «محمدرضا باهنر»، حجت الاسلام «مجيد انصاري» معاون حقوقي رئيس جمهوري، «صالحي اميري» وزير ارشاد، «باقر قاليباف» شهردار تهران، «محسن رضايي»، «جعفري دولت آبادي» دادستان تهران و جمع زيادي از نمايندگان مجلس و مسئولان لشکري و کشوري از ساعات اوليه مراسم تشييع پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني در دانشگاه تهران حاضر شدند. پيکر آيت الله پس از برگزاري مراسم تشييع براي انجام مراسم تدفين به حرم امام خميني(ره) منتقل شد.
    
     شرکت بيش از ٥/٢ ميليون نفر در مراسم
     حسينعلي اميري معاون پارلماني رئيس جمهوري در حاشيه اين مراسم، رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني را ضايعه بسيار بزرگي براي جمهوري اسلامي توصيف کرد و گفت: ايشان عالمي آگاه، خردورز و سياست مدار بسيار بزرگي بود.به گزارش «ايلنا» او با اشاره به برخي هجمه ها که در سال هاي اخير عليه آيت الله هاشمي بود، افزود: «در برابر نامهرباني ها صبوري و مقاومت پيشه کرد. حفظ اسلام و نظام جمهوري اسلامي ايران، آرمان هاي حضرت امام و انسجام ملي و اتحاد ملي هميشه از اولويت هاي ايشان بود. با صبوري، بزرگواري، درايت و خردورزي از کنار اين نامهرباني ها عبور مي کردند».اميري افزود: «در مراسم تشييع ايشان افراد با ذوق هاي مختلف و نگاه هاي متفاوت و حتي اقليت هاي مذهبي هم بودند و اين حضور تجليل باشکوهي از خدمات او بود». او ادامه داد: «برآوردي که استاندار تهران به من دادند اين بود که بيش از دوميليون و ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف در مراسم تشييع حضور داشتند. بنابراين وفات ايشان هم تبديل به يک مانور اتحاد ملي شد».
    
     سليماني: هاشمي همان طوري که از اول بود تا آخر بود
     به گزارش «صداوسيما» سرلشکر «قاسم سليماني» در حاشيه مراسم تشييع آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: «اولابايد به آقا تسليت گفت که بزرگ ترين مصيبت به ايشان وارد شد. خدا به ايشان صبر و طول عمر بدهد و ايشان را براي ما حفظ کند و ذخيره کند براي چيزهايي که از دست داده ايم». فرمانده نيروي قدس سپاه که فرداي فوت آيت الله هاشمي براي اداي احترام به جماران رفته بود، درباره مرحوم هاشمي ادامه داد: «آقاي هاشمي همان طوري که از اول بود تا آخر بود و همان حالتي که از اول داشت تا آخر داشت، منتها آقاي هاشمي برخي وقت ها تاکتيک هايي داشت همان طور که در دوره هاي گوناگون داشت، وگرنه آقاي هاشمي هم استکبارستيز بود، هم صهيونيسم ستيز».
    
     لطف الله ميثمي: مردم با وحدت خط هاشمي را ادامه دهند
     لطف الله ميثمي، از فعالان سياسي حاضر در مراسم نيز با اشاره به حضور پرشور مردم در مراسم وداع با رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد: «مردم با وحدت که خط هميشگي هاشمي رفسنجاني بود خط او را ادامه دهند». به گزارش «ايرنا» او علت حضور گسترده مردم را در اين مراسم، مواضع وي در دوران مبارزات و پس از پيروزي انقلاب اسلامي دانست و گفت: «مردم بايد حول قانون اساسي مسير او را ادامه دهند». اين فعال سياسي به خاطره اي از دوران مبارزات قبل از انقلاب اسلامي اشاره کرد و گفت: «من دو دوره در دهه ٥٠ با آيت الله هاشمي رفسنجاني در زندان بودم». او با بيان اينکه وي در زندان وقتي در سلول بود فرياد مي زد «من هاشمي رفسنجاني هستم، سلول شماره پنج، مي خواهم وضو بگيرم»، گفت: «او با اين کار هم مي خواست بقيه بفهمند او دستگير شده است و هم اينکه سعي مي کرد به بقيه مبارزان روحيه دهد».
    
     مولوي عبدالحميد: هاشمي در وحدت شيعه و سني موثر بود
     مولوي عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان، هم در حاشيه مراسم در جمع خبرنگاران گفت: «آيت الله هاشمي رفسنجاني يک شخصيت استثنايي بود و براي مردم ايران زحمت زيادي کشيد و فقدان ايشان قابل جبران نيست و ضايعه بزرگي به شمار مي رود؛ مگر اينکه خدا جبران کند». به گزارش فارس او با بيان اينکه آيت الله هاشمي رفسنجاني در تمام عرصه ها تاثيرگذار و صاحب نظر بود، افزود: «آيت الله هاشمي در وحدت شيعه و سني بسيار موثر بود و ديد بلندي داشت و علما و انديشمندان اهل سنت با وي ملاقات داشتند و او هم دفاع مي کرد».
    
     مطهري: ناطق نوري مي تواند نقش اعتدالي هاشمي را داشته باشد
     همچنين به گزارش انتخاب، علي مطهري درباره درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به عنوان پدر معنوي گروه هاي اعتدالي کشور و جاي خالي ايشان در آستانه انتخابات رياست جمهوري سال ٩٦، گفت: «تمام گروه ها و افراد معتدل جامعه بايد تلاش کنند مردم نبود ايشان را کمتر احساس کنند. البته اين را هم بايد يادآور شوم که جاي خالي ايشان به سختي پر خواهد شد».نايب رئيس مجلس ادامه داد: «اگر بخواهيم شخصيت معتدلي را معرفي کنيم که بتواند نقش آيت الله هاشمي را براي گروه هاي اعتدالي و اصلاح طلب ايفا کند، آقاي علي اکبر ناطق نوري است. ايشان تا حد زيادي مي تواند نقش آيت الله هاشمي را براي گروه هاي اعتدالي ايفا کند».آيت الله موسوي بجنوردي هم در حاشيه مراسم تدفين مرحوم هاشمي در گفت وگو با ايلنا، با اشاره به هجمه ها و تخريب هاي تندرو ها به آيت الله هاشمي در سال هاي اخير، گفت: «صبر ايشان در برابر اين ناملايمات براي حفظ نظام جمهوري اسلامي بود؛ چراکه او همواره عاشق کشور و انقلاب بود».
    
     عارف: آيت الله هاشمي تجارب خود را به مردم و جوانان منتقل کرد
     رئيس فراکسيون اميد مجلس هم در حاشيه مراسم تشييع پيکر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: «آقاي هاشمي رفسنجاني فردي انقلابي و مبارز بود که تجارب خود را به مردم و جوانان و نيز مديران منتقل کرد». به گزارش ايسنا محمدرضا عارف افزود: «صبر، مقاومت و دورانديشي از وجهه هاي بارز مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني بود».
    نماز بر پيكر آيت الله / توسط مقام معظم رهبري اقامه شد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2774 به تاريخ 22/10/95، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه باران
متن مطالب شماره 274، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است