|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: مردم سنگ تمام گذاشتند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6647
دوشنبه بيست و نهم آبان ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


مردم سنگ تمام گذاشتند
گزارش ميداني خبرنگار «ايران» از مراسم تشييع پيكر آيت الله هاشمي رفسنجاني

نويسنده: فريبا خان احمدي

نيم نگاه
    
    شجاع نوري: آيت الله هاشمي يک کوه صبور بود. هم وزنه بود، هم مي شد به ايشان تکيه داد و هم مي شد زير سايه اش نشست.
    
    صدر عاملي: ويژگي هاي برجسته ايشان ميزان حضور موثر و با برکتي بود که هميشه در اذهان و افکار عمومي اميدواري و صبوري ايجاد مي کرد يعني درس صبوري و اميدواري و وفادار بودن به شرايط و آرمان ها که تا لحظه آخر زندگي اش هم بر اين باورها ايستادگي کرد.

    
    ساعت هشت و نيم صبح پله هاي برقي ايستگاه مترو ميدان انقلاب از کار افتاد. ازدحام جمعيتي که از واگن ها خارج مي شدند تا خود را به مراسم تشييع آيت الله برسانند باعث شد ماموران کنترل مترو بلندگوها را روشن کنند و از مردم بخواهند آرامش را حفظ و مراعات سالمندان را بکنند. خيابان هاي منتهي به ميدان انقلاب همه بسته بود. عزاداران مسير هاي منتهي به ميدان انقلاب را پياده طي مي کردند. خيابان اصلي و حتي کوچه هاي فرعي مملو از جمعيت بود. مردم مقابل دانشگاه تهران جمع شده بود و شعار مي دادند.چيزي که برايم جالب بود حضور مردمي بود که از هر قشر و طبقه اي براي عزاداري آمده بودند. اصلاح طلب و اصولگرا. همان طور که محسن هاشمي فرزند آيت الله خواسته بود، مراسم تشييع ايشان عامل وحدت ميان مردم شد.
    شعارهاي جمعيت حاضر رفته رفته بيشتر مي شود.پوسترهايي با شعارهاي «هاشمي زنده است چون نهضت زنده است»، «تنهايمان نگذاشتي، تنهايت نمي گذاريم»، «خداحافظ رفيق ديرين رهبري» و «خداحافظ سنگ زيرين آسيا» در دست هاي مردم است.
    ساعت 9 صبح است و هر لحظه به جمعيت شرکت کننده در مراسم در خيابان هاي فرعي منتهي به ميدان انقلاب افزوده مي شود. عليرضا شجاع نوري، حجت الله ايوبي و رسول صدرعاملي هم کنار دکه روزنامه فروشي در خيابان قدس ايستاده اند. نزديک تر مي روم و درباره انگيزه حضورشان در مراسم تشييع آيت الله هاشمي در ميدان انقلاب تهران مي پرسم.عليرضا شجاع نوري بازيگر سينما مي گويد: «آمدم به آقاي هاشمي بگم که ديدم، فهميدم و ممنونم. آيت الله هاشمي يک کوه صبور بود. هم وزنه بود، هم مي شد به ايشان تکيه داد و هم مي شد زير سايه اش نشست.»رسول صدرعاملي کارگردان سينما هم درباره ويژگي هاي برجسته آيت الله هاشمي رفسنجاني مي گويد: «خيلي چيزها مي توان گفت. ويژگي هاي برجسته ايشان ميزان حضور موثر و با برکتي بود که هميشه در اذهان و افکار عمومي اميدواري و صبوري ايجاد مي کرد يعني درس صبوري و اميدواري و وفادار بودن به شرايط و آرمان ها که تا لحظه آخر زندگي اش هم بر اين باورها ايستادگي کرد.» صدرعاملي درباره حضور پرشور مردم در اين مراسم هم مي گويد: «هر چه هست برکت است و اميدوارم پيام با «تم رفاقت» رهبري ، مورد توجه سايرين قرار گيرد و در واقع همه به دل شان بنشيند که چيزي که بيش از همه لازم است رفاقت گمشده است.»
     جوان 32 ساله اي که همراه برادرش به اتوبوس تکيه داده درباره استقبال مردم از مراسم تشييع اينگونه توضيح مي دهد: «آيت الله هاشمي مرد بزرگي بود، آيت الله مرد روزهاي سخت بود. دوران متفاوت داشتند، سال هاي 84 و 88 چرخش داشتند. مرد بزرگي بود که صداي ملت را فهميد و رويه اش را عوض کرد. خواست مردم را شنيد و با اصلاحات همراه شد . مردي با فراز و فرود زياد بود. بالارفت، پايين آمد ولي مردم حمايتش کردند. آمدن مردم امروز بيشتر نشانه قدرداني از اوست.»از دور زن و شوهر جواني با پلاکاردي که رويش نوشته «هاشمي زنده است» خودشان را به ميان جمعيت عزادار مي رسانند، از آنها درباره علت حضورشان مي پرسم. مرد جوان جواب مي دهد: «مي خواهيم بگوييم که راه آقاي هاشمي ادامه دارد.»
    مرد سن و سال داري که ماسک روي صورتش را بالاو پايين مي کند هم مي گويد: «به خاطر خدماتي است که آيت الله هاشمي چه قبل وچه بعد از انقلاب انجام دادند در تشييع جنازه او شرکت مي کنيم واقعاً زحمات زيادي براي انقلاب کشيدند.»
    در حال صحبت با يکي از عزاداران هستم. بعد از پايان صحبت هايم کنار مرد جواني مي روم و از او درباره انگيزه حضورش در مراسم تشييع جنازه آيت الله هاشمي مي پرسم. مي گويد: «بالاخره آقاي هاشمي کسي بود که در طول 38 سال سعي کرد اعتدالي را بين تندروها برقرار کند. آدم موثري در جمهوري اسلامي بوده است، سعي کرد اوضاع را کنترل کند. به هر حال در اين 10 سال گذشته مواضع آقاي هاشمي خيلي تغيير کرد.»
    پيرمردي که همراه نوه خردسالش روي جدول کنار خيابان نشسته بودند تا خستگي در کنند با دست هاي لرزانش جمعيت را نشان مي دهد و مي گويد: «اين جمعيت را ببينيد همه براي آقاي هاشمي آمده اند. آقاي هاشمي يکي از استوانه هاي اصلي انقلاب اسلامي بودند و خدمات خيلي زيادي به انقلاب کردند و يکي از بنيانگذاران نظام اسلامي در ايران بودند و از همه مهم تر يار امام و رهبر بودند و هميشه خدمتگزار اسلام و ايران. از ويژگي هاي خاص ايشان قدرت در مديريت قوي در همه امور بود چه آنهايي که مربوط به کار روحانيت اصلي شان بود و چه در کارهاي مربوط به جنگ و پيروزي انقلاب همه شان نقش بسزايي داشت. ما بايد در جهت حفظ اسلام و انقلاب هميشه به خدمتگزاران احترام بگذاريم و پيرو راهشان باشيم. ان شاءالله که خداوند رحمت شان کند.»
    زن جوان که دخترش را با کالسکه جابه جا مي کند بدون اينکه درخواست مصاحبه کنم نزديک تر مي آيد و مي گويد: من براي شخصيت ايشان احترام قائل بودم. با توجه به اينکه ايشان را از ياران امام مي دانستم. در واقع يک مدت طولاني هم زمان قبل و بعد از انقلاب در جريان کل حوادث بودند و واقعاً فکر مي کنم بخاطر احترامي که براي شان قائل بودم تصميم گرفتم در مراسم شان شرکت کنم.پيرمرد ديگري که خودش را حصارلويي معرفي مي کند، مي گويد: براي انجام وظيفه آمده ام. ما هميشه از آقاي هاشمي خوبي ديديم بالاخره براي خدا و انقلاب کار کردند، خدا اجرشان بدهد.زن ميانسالي که خودش را از زنان فعال پيروزي انقلاب معرفي مي کند، مي گويد: چند سالي که ما چشم باز کرديم آيت الله هاشمي را در صدر کار، سياست، اقتصاد و اجتماع ديديم. آقاي هاشمي بعد از رهبر انقلاب، مرد اول از نظر سياست و اقتصاد بود. زحمات زيادي براي کشور کشيد، پس شرکت در مراسم ايشان وظيفه ما بود. ستون بود، بزرگ تر بود. در خانواده يک بزرگ تر که فوت مي کند کل خانه دگرگون مي شود اين هم غم بزرگي براي ملت ايران بود.
    مرد جواني که خودش را دانشجوي رشته مهندسي برق معرفي مي کند درباره استقبال گسترده مردم از مراسم تشييع مي گويد: به ياد بزرگمردي آمدم که در تمام عرصه هاي زندگي اجتماعي، سياسي و فرهنگي ما ايفاي نقش کردند و طبيعتاً اداي ديني است که هر کسي اينجا بيايد و وظيفه و پاسداشتش را اعلام کند. براي مصاحبه نزد زن ميانسالي مي روم که با چشم گريان عزاداري مي کند. او يکي از همان زنان فعالي است که روزهاي انقلاب اسلامي را ديده و درک کرده است. مي گويد: من به عنوان يک فرد ايراني که از اول تشکيل نظام جمهوري اسلامي فعاليت داشتم آقاي هاشمي رفسنجاني را به عنوان يکي از ستون ها و موثرترين فرد در پيشبرد انقلاب اسلامي و دلسوزترين فرد براي ملت و پيشرفت مملکت و حفظ ارزش هاي واقعي مي شناسم. ايشان اسلام واقعي را در اين شرايط فعلي و با توجه به صحبت هاي امام که اسلام را بايد با توجه به زمان و مکان پياده کرد، نشان دادند. ايشان از شاگردان مخلص امام (ره) بودند که مي خواستند به معناي حقيقي از اسلامي که امام معرفي کردند دفاع کنند و شبانه روز براي آباداني تلاش کردند. من به عنوان کوچک ترين وظيفه در قبال اين همه تلاش و فعاليت ايشان در اين مراسم شرکت کردم و واقعاً به معناي حقيقي کلمه عزادار هستم يعني نمي توانم بيان کنم. شما جوان هستيد بنابراين شايد نسبت به ما که در متن انقلاب بوديم شناخت نداريد ولي با توجه به تجربه اي که در اين سال ها به دست آورديم، آقاي هاشمي رفسنجاني را به معناي حقيقي يکي از ستون هاي اصلي انقلاب مي دانيم و تمام دشمني هاي داخل و خارجي به خاطر اين بود که ايشان مي خواستند افکار و انديشه ها و اسلام امام را پياده کنند. نه اينکه اسلامي که يک عده با فهم خودشان به عنوان اسلامي که قابل پياده شدن در اين زمان نيست و مشکلاتي براي جامعه ايجاد مي کرد.
    هميشه دغدغه شان اين بود ولي متاسفانه در اين مسير زجر کشيدند که همه اين غصه ها و مظلوميت ها که حضرت امام نسبت به مظلوميت شهيد بهشتي گفتند درباره ايشان هم صدق مي کند. ايشان هم مظلوميت و صبرش به خاطر حفظ مملکت و ملت و اسلام حقيقي بود.هر آنچه داشت را در طبق اخلاص گذاشت و ما بايد سعي کنيم شناخت مان از افراد را بيشتر کنيم. خانمي هم در ميان اين ازدحام جمعيت چادرش را سفت گرفته و بلند بلند گريه مي کند: «آيت الله هميشه مواضعش روشن بود. در دوره هاي مختلف زندگي هميشه حرفش را مي زد اگر چه شايد خيلي وقت ها به نفعش هم نبود.» دوستش هم تاکيد مي کند: «اي کاش بود و به آرزوهايش درباره ايران مي رسيد. هميشه دلش مي خواست ايران را آباد و آزاد ببيند. »
    پسري جوان پوستر آيت الله را به دست گرفته و بلند بلند مي گويد: « اصلاً مگر مي شود ايران بدون هاشمي. مگر مي شود که نباشد و نبيند و برنامه اي براي ما نريزد. ما به اسم هاشمي به فکر هاشمي براي ايران اين روزها نياز داريم.» پيرمردي هم تاکيد مي کند: «اصلاً فکرش رو نمي کردم که براي آقاي هاشمي اتفاقي بيفته. خدا بيامرزدشون. خيلي تهمت زدن بهشون. اما آقاي هاشمي کلي براي ايران کار کرد خيلي بهشون مديون هستيم.» ساعت از 11 صبح گذشته و عزاداران براي رفتن به حرم مطهر امام آماده مي شوند تا با مردي که به اعتدالگرايي شهره بود، خداحافظي کنند.
    
    مردم سنگ تمام گذاشتند / گزارش ميداني خبرنگار «ايران» از مراسم تشييع پيکر آيت الله هاشمي رفسنجاني
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "فريبا خان احمدي"

  45: 21 خانمان برانداز / گفت و گوي «ايران» با مجروحان زلزله كرمانشاه در بيماستان امام (ره)
فريبا خان احمدي، ايران 24/8/96
مشاهده متن    
  ادامه حيات 97 بيمار در گرو تامين يك دارو / خانواده هاي بيماران «ام.پي.اس» در اعتراض به تاخير در عرضه دارو عنوان كردند
فريبا خان احمدي، ايران 21/8/96
مشاهده متن    
  مسموم؛ از عشق دختر تا شيفته موتور! / روايت گذران نيمه شبي در بخش هميشه شلوغ مسموميت هاي بيمارستان لقمان
فريبا خان احمدي، ايران 14/8/96
مشاهده متن    
  تشديد ممنوعيت «وازكتومي» و «توبكتومي» / نمايندگان مجلس با هدف پيشگيري از كاهش جمعيت تصويب كردند
فريبا خان احمدي، ايران 11/8/96
مشاهده متن    
  تحويل دارو فقط به شرط تجويز مراكز درماني دولتي / گزارش ميداني روزنامه ايران از حال و روز ناخوش داروخانه هاي خصوصي
فريبا خان احمدي، ايران 9/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللى تحقيقات اپيدميولوژي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است