|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/10/22: پرواز به وقت پنجشنبه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4112
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3717 22/10/95 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


حمل و نقل 
پرواز به وقت پنجشنبه
نخستين ايرباس ملكي نو بعد از ٤٠ سال در مهرآباد مي نشيند


گروه اقتصادي - بالاخره در ماه هاي پاياني دولت يازدهم يكي از دغدغه هاي اصلي دولت براي خريد هواپيماهاي نو براي نوسازي ناوگان هوايي كشور به ثمر نشست. چند روز پيش بود كه نخستين هواپيماي ايرباس٣٢١ بر اساس گواهينامه ثبت هواپيماهاي جديد، با شماره سريال ۷۴۱۸ به نام ايران اير به ثبت رسانده شد، تا اين هواپيما نخستين فروند از هواپيماهاي مسافرتي باشد كه پس از نزديك به چهار دهه، به طور مستقيم از شركت هاي هواپيماساز خريداري شده و آخر هفته در فرودگاه مهر آباد فرود مي آيد.
     به اين ترتيب و با نهايي شدن قرارداد خريد ۱۰۰ فروند هواپيماي ايرباس از سوي ايران اير و پيگيري مقدمات لازم براي ورود اين هواپيما، سازمان هواپيمايي به طور رسمي نخستين ايرباس ۳۲۱ را به نام اين شركت ثبت كرد و حالاچشم ها منتظر است تا فردا خلبان هاي ايراني كه پيش از اين پرورش، مديرعامل ايران اير وعده آن را داده بود نخستين هواپيماي خريداري شده را در فرودگاه مهر آباد يا امام خميني به زمين بنشانند.
     به نظر مي رسد كم كم وعده مسوولان هوايي كشور محقق مي شود و مي توان از اين پس به وعده هاي ديگر هم اميدوار تر نگاه كرد كه ساير قول هاي مسوولان هم به ثمر بنشيند. پيش از اين پرورش، مديرعامل ايران اير گفته بود كه نخستين فروند از هواپيماهاي خريداري شده تا پيش از نوروز ۱۳۹۶ به ايران مي رسد و حالادو ماه مانده به نوروز اگر چرخ هاي ايرباس باند فرودگاه ايران را لمس كند رسما اين وعده محقق مي شود. او خوش بين است كه در سال ۲۰۱۷ ميلادي حدود هشت فروند از هواپيماهاي خريداري شده از شركت ايرباس وارد ناوگان ايران شود.
     در كنار ايرباس، ايران اير چند هفته قبل قرارداد خريد هواپيما از شركت هواپيمايي بويينگ را نيز به امضا رساند كه در راستاي آن نخستين فروند از اين هواپيماها از ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۷ تحويل ايران خواهد شد.
     همان ماه هاي ابتداي حضور دولت يازدهم بود كه در جريان برگزاري همايش داووس و حضور روحاني در داووس موضوع خريد هواپيماهاي جديد براي ناوگان هوايي مورد گفت وگوي طرف هاي اروپايي قرار گرفت و كم كم موضوع نياز ايران به ناوگاني جديد رسما بر سر زبان ها افتاد.
     بعد از آن بود كه در جلسات مختلف تيم كارشناسي وزارت راه و شهرسازي و راس آن قائم مقام وزير، بحث هاي مرتبط با خريد هواپيما را دنبال كردند كار به جايي رسيد كه حتي دو همايش بين المللي نيز در اين خصوص برگزار شد تا مذاكرات جدي تر و درخواست ها رسمي تر شود.
     در نهايت بهمن ماه سال گذشته كه رييس جمهور در جريان سفر خود به فرانسه مرحله نخست قرارداد خود با فروشندگان هواپيما را امضا كرد كه نتيجه اجرايش ، آغاز انقلابي در صنعت هواپيمايي ايران بود: انقلابي كه پس از چند ماه انتظار سرانجام با چراغ سبز خزانه داري امريكا كليد خورد.
    
    ورود ايرباس بعد از ٤٠ سال
     پس از نزديك به ٤ دهه كه با پيگيري هاي امريكا فروش هواپيماهاي مسافرتي نو به ايران ممنوع شده بود حتي در جريان تحريم هاي چندگانه امكان تعمير يا دريافت قطعات نيز براي ناوگان ايران وجود نداشت حالاو به دنبال اجرايي شدن توافق هسته اي شرايط به طور قابل توجهي تغيير كرده و ايران اير مي تواند پس از سال هاي طولاني از هواپيماهاي نو استفاده كند.
     به اين ترتيب وزارت راه و شهرسازي كه نخستين مذاكرات خود را با شركت هواپيمايي ايرباس از چند هفته پيش از نهايي شدن برجام آغاز كرده بود و به فاصله چند روز پس از اجرايي شدن توافق هسته اي نيز كار خود را به شكلي رسمي ادامه داد، سرانجام در پيش قراردادي كه بهمن ماه سال گذشته به امضا رسيد رسما قرارداد خريد ١١٨ فروند ايرباس جديد را به جريان انداخت. اين قرارداد موجب شد تا تمايل طرف ديگر ماجرا يعني بويينگ نيز به ورود به بازار ايران بيشتر شود.
     بر اساس قرارداد منعقد شده در مسير اجراي اين قرارداد، ايرباس بايد ٨٥ درصد از منابع اعتباري مربوط به اين هواپيماها را تامين كند. ايران در ابتدا تنها ١٥ درصد از منابع مالي مربوط به اين قرارداد: ١٠ ميليارد دلار را به طرف فرانسوي تحويل خواهد داد. پيچيدگي بحث فاينانس و البته مشكلاتي كه بر سر راه نظام بانكداري ايران وجود داشت، باعث شد نهايي كردن اين پيش قرارداد براي چند ماه به طول بينجامد. البته در اين راستا يك موضوع نيز اهميت بسيار زيادي داشت و آن ضرورت صدور مجوز لازم از سوي وزارت خزانه داري امريكا / اوفك بود.
     امريكايي ها بر اساس طرحي نانوشته اعلام كردند: هر هواپيمايي كه ساخت امريكا است يا حداقل ١٠ درصد از تجهيزات آن را شركت هاي امريكايي تامين مي كنند بايد براي فروش به ايران مجوز رسمي اين سازمان را داشته باشند: مجوزي كه صدور آن چند ماه به طول انجاميد تا سرانجام با اعلام رسمي مسوولان ايرباس نهايي شود.
    
    ١٧فروند هواپيماي فرانسوي در راه ايران
     طبق اعلام اين شركت فرانسوي، ايرباس مي تواند ١٧ فروند از هواپيماهاي خود را با مجوز ارايه شده از سوي اوفك به شكل فوري به ايران تحويل دهد. به اين ترتيب احتمالاشرايط براي فروش هواپيماهاي بعدي نيز فراهم خواهد شد. حتي در گمانه زني برخي رسانه هاي خارجي آمده كه با دريافت اين مجوز هواپيماهاي بويينگ خريداري شده از سوي ايران نيز مي توانند به زودي وارد ناوگان كشور شوند.
     حالادر شرايطي در نخستين روز از فصل سوم سال ٩٥ قرارداد ورود هواپيماهاي جديد به ايران نهايي شده كه پيش از اين وزير راه و شهرسازي رسما اعلام كرده بود با وجود تمام كارشكني ها، ايران نخستين هواپيماهاي خود را در فصل پاييز دريافت خواهد كرد. وعده اي كه خيلي زود محقق شد تا پس از آن امكان پيگيري ديگر ابعاد در توسعه صنعت هوانوردي فراهم شود.
     ايران اعلام كرده براي ١٠ سال آينده نياز به ٥٠٠ فروند هواپيماي مسافرتي خواهد داشت كه تاكنون پيش قرارداد خريد ١١٨ فروند از ايرباس و حدود ١٢٠ فروند از بويينگ به امضا رسيده است. در صورت نهايي شدن اين قرارداد خيلي زود نيمي از راه مدنظر كشور در اين حوزه طي خواهد شد.
     به گفته فرهاد پرورش، مديرعامل شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي (هما)، هما تصميم دارد كه از اين ايرباس در شبكه داخلي استفاده كند. با وجود اينكه اين هواپيما بيشتر براي شبكه بين المللي مناسب است اما فعلادر شبكه داخلي از آن استفاده مي شود. طبق قرارداد، هواپيمايي كه روز پنجشنبه تحويل تهران داده مي شود هواپيماي ۳۲۱ ايرباس و با ظرفيت ۱۹۵ نفر است. هنوز مشخص نيست كه مراسم تحويل نخستين ايرباس در كدام يك از دو فرودگاه مهرآباد و امام باشد.
    
     اخذ موافقت اصولي براي ٧ ايرلاين جديد
     از سويي علي عابدزاده، رييس سازمان هواپيمايي كشوري از برنامه هاي جامع براي افزايش توان عملياتي فرودگاه هاي كشور خبرداده و با اعلام اينكه افزايش مقاصد پروازي دستور كار آينده سازمان هواپيمايي كشور است، گفته است: ۷ ايرلاين جديد موافقت اصولي اخذ كرده اند. با توجه به پيشرفت مذاكرات خريد هواپيما تا مرحله عقد قرارداد، اميدوار هستيم كه طرف خارجي پاي امضاهاي خود بماند و با پايبندي به قول هايش، ايران بتواند از خريدهاي هوايي خود استفاده كند.
     وي با اشاره به تجهيز صنعت هوايي ايران به حدود ۲۰۰ فروند هواپيماي جديد در پي قرارداد با ايرباس، بويينگ وATR، گفت: افزايش مقاصد پروازي در دستوركار آينده سازمان است و باوجود اينكه فعلاافزايش مقاصد جديدي نداشته ايم اما قرار است براي آن برنامه ريزي شود.
    حمل و نقل: پرواز به وقت پنجشنبه / نخستين ايرباس ملكي نو بعد از ٤٠ سال در مهرآباد مي نشيند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3717 به تاريخ 22/10/95، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نماد گلستان
متن مطالب شماره 42، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است