|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/10/22: ويترين صنعتي تجارت ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4352
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3955 22/10/95 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


ويترين صنعتي تجارت ايران
گروه هاي تاثيرگذار در صادرات و واردات معرفي شدند


دنياي اقتصاد: انتشار آمار تجارت ايران در بخش صنعت از دو اتفاق در اين بخش حکايت دارد. براساس آمار اعلام شده در هشت ماه منتهي به آبان سال جاري به رغم رشد صادرات صنعتي، اما همچنان تراز بازرگاني بخش صنعت منفي است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوي معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران، در مدت زمان مورد بررسي محرک اصلي رشد حدود 10 درصدي ارزش صادرات صنعتي ناشي از صادرات دو گروه فعاليت صنعتي «ساخت کک، فرآورده هاي حاصل از تصفيه نفت و سوخت هاي هسته اي» (با سهم 8/ 6 درصد) و «ساخت فلزات اساسي» (با سهم 5/ 2 درصدي) بوده است.
    آمار اعلام شده حکايت از آن دارد که در هشت ماه منتهي به آبان امسال، صادرکنندگان صنعتي در مجموع موفق به صادرات حدود 50 ميليون تن محصولات صنعتي به ارزش تقريبي 3/ 20 ميليارد دلار شدند. روندي که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از رشد 5/ 38 درصدي به لحاظ وزني و رشد 10درصدي به لحاظ ارزشي حکايت دارد. رشد محقق شده در مدت زمان مورد بررسي در حالي است که حجم واردات محصول صنعتي در اين مدت برابر با 4/ 11 ميليون تن به ارزش 4/ 23 ميليارد دلار بوده است. گزارش منتشر شده حکايت از آن دارد که تراز بازرگاني بخش صنعت طي اين دوره منفي و برابر با 3 ميليارد دلار بوده است. بررسي تراز بازرگاني به تفکيک گروه فعاليت هاي صنعتي حکايت از آن دارد که از 22 فعاليت صنعتي، تراز بازرگاني 6 فعاليت شامل «فرآورده هاي نفتي» (ساخت کک، فرآورده هاي حاصل از تصفيه نفت و سوخت هاي هسته اي)، «ساخت مواد و محصولات شيميايي»، «ساخت فلزات اساسي»، «ساخت ساير محصولات کاني غيرفلزي»، «ساخت محصولات از لاستيک و پلاستيک» و «دباغي و پرداخت چرم؛ ساخت چمدان، کيف، زين و يراق و انواع پاپوش» مثبت و تراز بازرگاني مابقي فعاليت ها منفي بوده است.
     
    بالاترين و پايين ترين تراز تجاري
    اين گزارش حکايت از آن دارد که در بين 23 گروه فعاليت صنعتي مواد و محصولات شيميايي با سهم 3/ 31 درصدي، فرآورده هاي نفتي با سهم 6/ 30درصدي، فلزات اساسي با سهم 6/ 12 درصدي، محصولات غذايي و آشاميدني با سهم 7/ 8 درصدي، محصولات کاني غيرفلزي با سهم 5/ 4 درصدي و محصولات از لاستيک و پلاستيک با سهم 5/ 3 درصدي بيشترين سهم را در کل ارزش صادرات صنعتي به خود اختصاص داده اند و مجموع سهم فعاليت هاي فوق از کل ارزش صادرات صنعتي در بازه مورد بررسي حدود 2/ 91 درصد بوده است. از سوي ديگر براساس آمار منتشر شده بالاترين تراز مثبت بازرگاني در مدت زمان مورد بررسي برابر با 2/ 6 ميليارد دلار متعلق به «گروه فعاليت فرآورده هاي نفتي» و کمترين تراز مربوط به «فعاليت ساخت ماشين آلات و تجهيزات طبقه بندي نشده در جاي ديگر» و برابر با منفي 4 ميليارد دلار بوده است. همچنين گزارش منتشر شده حکايت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسي تراز بازرگاني «فعاليت ساخت وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيم تريلر» با صادرات 82 ميليون دلاري در مقابل 2900 ميليون دلار واردات، منفي 8/ 2 ميليارد دلار
    بوده است.
     
    ميانگين قيمت صادراتي ها
    اما ميانگين قيمت صادراتي محصولات صنعتي نيز در مدت زمان مورد بررسي برابر با 406 دلار در هر تن بوده است. به طوري که براساس آمار منتشر شده 6 فعاليت صنعتي «ابزار پزشکي، ابزار اپتيکي و ابزار دقيق، ساعت مچي و ... با ميانگين قيمت صادراتي 6/ 47 هزار دلار در هر تن»، «راديو، تلويزيون و وسايل ارتباطي با ميانگين قيمت صادراتي 2/ 12 هزار دلار در هر تن»، «پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست با ميانگين قيمت صادراتي 12 هزار دلار در هر تن»، «ماشين آلات و دستگاه هاي برقي طبقه بندي نشده درجاي ديگر با ميانگين قيمت 6/ 8 هزار دلار در هر تن»، «دباغي و پرداخت چرم؛ ساخت چمدان، کيف، زين، يراق و انواع پاپوش با ميانگين قيمت 2/ 5 هزار دلار در هر تن» و «وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيم تريلر با ميانگين قيمت 9/ 4 هزار دلار در هر تن» بيشترين ميانگين قيمت در ميان محصولات صادراتي در اين مدت را به خود اختصاص داده اند.اين آمار همچنين حکايت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسي در بين 6 فعاليت عمده صادراتي بالاترين ميانگين قيمت صادراتي به «گروه محصولات لاستيکي و پلاستيکي» با ميانگين قيمت 2 هزار و 737 دلار در هر تن اختصاص داشته است و کمترين ميانگين قيمت مربوط به «محصولات کاني غيرفلزي» با ميانگين قيمت صادراتي 77 دلار در هر تن بوده است. با توجه به اين آمار مي توان گفت سهم فعاليت هاي فوق در کل ارزش صادرات صنعتي حدود 1/ 2 درصد است که با اين شرايط مي توان گفت کالاهاي صادراتي که بالاترين قيمت را دارند سهم اندکي از صادرات را به خود اختصاص داده اند.
     
    ميانگين قيمت وارداتي ها
    اما بيشترين قيمت کالاهاي وارداتي در مدت زمان مذکور مربوط به «گروه ساخت ابزار اپتيکي و ابزار دقيق، ساعت مچي و انواع ديگر» با ميانگين قيمت 8/ 92 هزار دلار در هر تن و کمترين آن نيز مربوط به گروه «ساخت چوب و محصولات چوب و چوب پنبه به استثناي مبلمان،ساخت کالااز ني و مواد حصيري» با ميانگين قيمت 361 دلار در هر تن بوده است. براساس اين گزارش ميانگين قيمت کالاهاي صنعتي وارداتي نيز در اين مدت حدود 2 هزار و 55 دلار در هر تن بوده که تقريبا 5 برابر ميانگين قيمت کالاهاي صنعتي صادراتي محسوب مي شود. پايين بودن ميانگين قيمت کالاهاي صادراتي نسبت به کالاهاي وارداتي صنعتي را مي توان به تکنولوژي پايين تر توليدات کالاهاي صنعتي صادراتي و صادرات اقلام صنعتي با ارزش افزوده پايين نسبت داد.
    
    
ويترين صنعتي تجارت ايران / گروه هاي تاثيرگذار در صادرات و واردات معرفي شدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3955 به تاريخ 22/10/95، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم و فنون مديريت اطلاعات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 10)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است