|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/10/22: سيماي بي صدا
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2970
يكشنبه دوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2774 22/10/95 > صفحه 7 (سياست) > متن
 
      


سيماي بي صدا
رسانه ملي تشييع آيت الله را چگونه پوشش داد

نويسنده: زينب اسماعيلي

کودکان ٨ تا١٠ ساله اين روزها از تلويزيون تصوير مردي را مکرر و مکرر مي بينند که تابه حال نديده بودند. تلويزيون که از سال ٨٨ تابه حال اندک اخباري از برنامه ها و مراسم هايي را که آيت الله هاشمي در آن حضور داشت پوشش مي داد، از عصر يکشنبه آنچنان به تکرار از آيت الله تصوير پخش مي کند که مايه تعجب همگان شده است، اما هاشمي اي که اين روزها از تلويزيون پخش مي شود هم چهره اي گزينشي است که تنها به بخشي از چهره پرمصلحت و سياست او مي پردازد. پخش تصاوير و فيلم هاي گزينش شده هاشمي از صداوسيما از عصر يکشنبه آغاز شد و در پخش مراسم تشييع اوج گرفت.
    از عصر يکشنبه که خبر فوت آيت الله هاشمي منتشر شد، صداوسيما دو، سه ساعتي وقت لازم داشت تا موضع خود را درباره اين اتفاق مشخص کند. ازهمين رو خجلت دير اعلام کردن خبر درگذشت را به جان خريد و انتشار خبر تلاش براي احياي آيت الله را آن قدر طولاني کرد تا بالاخره تصميم گرفته شد و اينکه مي خواهند از هاشمي چه تصويري ارائه کنند، مشخص شد. از شب يکشنبه روبان مشکي بر گوشه کادر تلويزيون نشست و تمام مجريان برنامه ها رخت عزا بر تن مقابل دوربين حاضر شدند. انتشار تصاوير و فيلم ها و سخنان آيت الله از حوادثي دور آغاز شد؛ بعد از ترور شهيد مطهري، بعد از انفجار ساختمان حزب جمهوري، در بازديد از مناطق عملياتي دفاع مقدس و مصاحبه هاي مختلف با صداوسيما و... . تلويزيون که سال هاست در سانسور و حذف برخي چهره ها از تاريخ انقلاب يا نماياندن آنها به شکلي که تمايل دارد، متبحر شده، در قاب مراسم تشييع آيت الله آزمون اصلي خود را پس مي داد.
     دوربين داخل محيط دانشگاه که پر از جمعيت بود، در حال رصد چهره هاي سياسي و نامداري بود که براي حضور در مراسم به محوطه نماز جمعه آمده بودند. فرزندان هاشمي و خانواده او به ويژه برادرش که روزگار جنگ رياست صداوسيما را برعهده داشت، بيش از ديگران در قاب دوربين قرار مي گرفتند. در استوديو شبکه يک، دو نفر از مجري هاي باسابقه تلويزيون نشسته و در حال قرائت متن هايي در مدح و ثناي درگذشته بودند و گاهي تصاويري از محوطه خيابان انقلاب و جمعيت زيادي که در حال تردد هستند، نشان داده مي شد. در رديف هاي نشسته و منتظر داخل محوطه دانشگاه هم گويي همه چيز آرام است. ياسر و محسن هاشمي کنار هم نشسته اند و ياسر هرازگاهي گريه مي کند. در قاب تلويزيون از مهدي هاشمي خبري نيست؛ پسري که در حال گذراندن دوره زندانش است و بعد از انتشار خبر مرگ آيت الله به خانه بازگشت. در بخش خانم ها هم تصاوير آن قدر دور است که خيلي نمي توان کسي را بازشناخت مگر فاطمه هاشمي که کمتر چهره اي سياسي از او نشان داده شده. از فائزه هاشمي و مادرش در بخش بانوان تصويري پخش نمي شود مثل مهدي هاشمي در بخش مردان.اما با آوردن پيکر و استقرارش در محل خواندن نماز، پسران و برادران و برخي ديگر براي خواندن فاتحه مي آيند، مهدي اين بار در کادر قرار مي گيرد و بعد از خواندن فاتحه در کنار برادرانش در رديف اول جا مي گيرد. سخنران بعد از آوردن تابوت، از سخنراني هاي آقاي هاشمي در جايگاه نماز جمعه ياد مي کند، بي آنکه از چندين سال خوانده نشدن خطبه جمعه ازسوي او سخن بگويد.
     قاب تلويزيون خيلي در اين تصوير ثابت نمي ماند و به تصاوير ديگر مي پردازد تا مقام معظم رهبري براي قرائت نماز از پشت پرده آبي جايگاه نماز جمعه خارج مي شوند و راه براي ايشان باز مي شود. روساي سه قوه که همراه رهبري از جايگاه خارج شده اند، در صف اول نماز قرار مي گيرند. به طور خودکار پسران پيش تر در رديف اول نشسته، عقب تر رانده مي شوند، اما يک بار ديگر يکي از سه برادر، کاسته مي شود. باز هم مهدي از قاب تلويزيون حذف مي شود، گويي شيخ اکبر سه پسر نداشت.
     بعد از پايان نماز، قاب تلويزيون باز مي شود، تابوت از محل خارج مي شود و مردم در حال برخاستن و خارج شدن از محل دانشگاه نشان داده مي شوند. بيرون محيط دانشگاه همچنان مردم بسياري در حال تردد هستند و حتي گويي هدفي ندارند. تابوت روي خودرويي نصب مي شود و در بين جمعيت با سرعتي بسياربسيار آرام شروع به حرکت مي کند؛ اگرچه از بين جمعيت حرکت کردن خيلي سخت است. صداي شعارهاي مردم مبني بر همراهي آيت الله هاشمي با امام و رهبري بالاست، ولي گاهي صداي محيط کاسته مي شود. تصاوير منتشرشده در شبکه هاي اجتماعي نشان مي دهد که در آن فضا شعارهايي سر داده مي شود، صداي مارش عزاست که روي تصوير اوج مي گيرد. آن قدر اين کار ادامه پيدا کرد که در شبکه هاي اجتماعي مردم به طنز درخواست کردند که دولت بودجه ويژه به صداوسيما اختصاص دهد تا ميکروفن هايي براي ضبط صدا در اين گونه مراسم ها خريداري کند. اغلب فيلم برداران و خبرنگاران تلويزيون خود در نقش اولين دروازه بان هاي خبر، تصاوير شعارهاي مردم را ضبط نمي کنند، همان طور که تصاويري كه در دست بسياري از تشييع كنندگان قرار دارد. نقاط زيادي از شهر، مردم عليه صداوسيما شعار مي دهند، اما اين تصاوير در قاب تلويزيون قرار نمي گيرد و ترجيح داده مي شود مردمي در حال تردد نشان داده شوند که نهايتا به رسم همه تشييع جنازه ها، بلندبلند «لااله الاالله» مي گويند.
     صداوسيما روز تشييع آيت الله هاشمي يک بار ديگر نشان داد در نشان دادن تصاوير و پخش چهره اي گزينشي از ماجراها متبحر است.
    سيماي بي صدا / رسانه ملي تشييع آيت الله را چگونه پوشش داد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2774 به تاريخ 22/10/95، صفحه 7 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 117 بار
    آثار ديگري از "زينب اسماعيلي"

  دستاورد سفر يك روزه ظريف به سوچي: برجام قابل مذاكره مجدد نيست
زينب اسماعيلي، شرق 23/6/96
مشاهده متن    
  حساب و كتاب ميراث احمدي نژاد در آمريكاي لاتين / در گفت و گو با مصطفي اعلايي، سفير ايران در ونزوئلا بررسي شد
زينب اسماعيلي، شرق 21/6/96
مشاهده متن    
  نگاهي به زندگي و ديدگاه هاي نماينده ترامپ در سازمان ملل / مامور مخصوص حاكم بزرگ
زينب اسماعيلي، شرق 15/6/96
مشاهده متن    
  روايت آخرين گفت و گو با دكتر يزدي
زينب اسماعيلي، شرق 8/6/96
مشاهده متن    
  حسين اميرعبداللهيان، معاون امور بين الملل مجلس در گفت و گو با «شرق»: نمي توانيم بگوييم امام موسي شهيد شده است
زينب اسماعيلي، شرق 8/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرآمد
متن مطالب شماره 39 (پياپي 44)، شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است