|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 95/10/22: هزينه استفاده جريان رقيب از حربه ردصلاحيت، سنگين است
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2967
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2774 22/10/95 > صفحه 10 (سياست) > متن
 
      


هزينه استفاده جريان رقيب از حربه ردصلاحيت، سنگين است
محمد هاشمي رفسنجاني در گفت وگو با «شرق»

نويسنده: حامد طبيبي

فضاي سياسي از سوي يک جريان خاص، به سمت تندشدن مي رود. اين در حالي است که اصلاح طلبان و دولت در چند سال اخير تلاش کرده اند اجازه ندهند شرايط کشور و رقابت هاي سياسي به سمتي برود که جريان يادشده مي خواهد. با وجود اينکه هنوز چهار سال از دوران محمود احمدي نژاد و شرايطي که بر فرهنگ، سياست، اقتصاد، ديپلماسي و جامعه حاکم بود، نمي گذرد، جريان خاص اميدوار است بتواند آن روزها را از حافظه مردم پاک کرده و روحاني را رئيس جمهوري يک دوره اي ايران لقب بدهد. آنان بعضا به انتخابات ششم رياست جمهوري اشاره مي کنند که آراي آيت الله هاشمي رفسنجاني نسبت به انتخابات رياست جمهوري پنجم در سال ٦٨، کاهش يافت و اميدوارند اگر نمي توانند روحاني را شکست دهند، دست کم آراي او را کاهش دهند. «شرق» اين استراتژي را با محمد هاشمي رفسنجاني در ميان گذاشته است. رئيس سازمان صداوسيما در دهه ٦٠، از جمله فعالان سياسي است که به ميانه روي در مواضع مشهور است. برادر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام که تا چند سال پيش، دبير سياسي حزب کارگزاران سازندگي بود، در گفت وگو با «شرق»، به احتمالات پيش روي اصلاح طلبان و اعتداليون تا انتخابات رياست جمهوري مي پردازد.
    
    معمول اين است که روساي جمهوري در ايران دودوره اي هستند. به نظر شما چرا حجم شايعات و حواشي درباره نامزدي رئيس جمهوري در انتخابات رياست جمهوري سال آينده، تا اين حد افزايش يافته است؟
     فکر مي کنم طرح اين نوع مباحث، بيشتر يک عمليات رواني است. جريان مقابل آقاي روحاني به دليل دسترسي هايي که دارند، از وضعيت جامعه و نظرسنجي ها اطلاع دارند. براي آنان روشن است که ايشان در انتخابات آينده راي مي آورد و آنها در اين انتخابات نمي توانند موفق شوند. به اين دليل کار رواني مي کنند که هم روي جامعه اثر بگذارند و هم آقاي رئيس جمهوري و حاميان دکتر روحاني را دلسرد کنند.
    
    چه دليلي براي پيش بيني پيروزي دکتر روحاني در انتخابات آينده داريد؟
     فهم سياسي مردم بالاست و اين را بارها در سال هاي اخير ثابت کرده اند. آنان عملکرد دولت را در سه سال و نيم گذشته با توجه به تنگناها و مسائلي که داشته تا حدي مي دانند. به همين دليل طرف مقابل تلاش مي کند پيش از انتخابات، کار را تمام کند؛ چون در جريان انتخابات، شانسي ندارد. کساني که در جريان رقيب مطرح هستند و بعضا از آنان در رسانه ها نام برده مي شود يا خودشان اظهارنظرهايي دارند، همتاي آقاي روحاني نيستند و در برابر ايشان راي درخور توجهي ندارند. مشکل اساسي رقيب اين است که همه چهره هايي که دست کم رايي در جامعه دارند، در گذشته هم خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده و مي دانند ميزان راي آوري آنها چقدر است.
    
    موضوع ردصلاحيت از جمله موضوعاتي است که زياد درباره آن شنيده مي شود. با توجه به اينکه پيش از اين هم، غافلگيري هايي در جريان بررسي صلاحيت ها در انتخابات مجلس و رياست جمهوري رخ داده است، چقدر احتمال مي دهيد اين زمزمه ها به واقعيت منجر شود؟
     اين آخرين تهديد و آخرين حربه اي است که مي توان از آن استفاده کرد. براي ردصلاحيت يک چهره ملي، دلايل کافي و مقبول نياز است. از نظر شخصيتي و عملکردي دليلي براي ردصلاحيت رئيس جمهوري وجود ندارد. آقاي روحاني همه صلاحيت هاي لازم را دارند. کارنامه ايشان از پيش از انقلاب و دوران مبارزه، در ادوار مجلس، دبيري شوراي عالي امنيت ملي، عضويت در مجمع تشخيص و مجلس خبرگان رهبري و... به اندازه اي سنگين است که نمي توان از ردصلاحيت ايشان سخن گفت. دکتر روحاني صلاحيت اخلاقي، تخصصي، رفتاري، شرعي و... را دارد؛ اما به هرحال موضوع ردصلاحيت، ابزاري است که پيش از اين هم استفاده شده است. متاسفانه يک جريان سياسي در کشور به جاي آنکه بر ظرفيت هاي دروني خود و فهميدن نياز جامعه و دلايل اقبال نداشتن به آنان کار و برنامه ريزي کند، دل به ردصلاحيت رقباي راي آور خود بسته است. اين حربه اي است که در اختيار آنان قرار دارد؛ همان طور که با آقاي هاشمي که از جايگاه بسيار بالايي در نظام برخوردار هستند، چنين رفتاري کردند. آقاي هاشمي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و منصوب مقام معظم رهبري است. ايشان به نوعي شناسنامه نظام به شمار مي روند و هر مسئوليتي که داشته اند به نحو احسن انجام داده و ياور امام و رهبري بوده است؛ اما به شکل عجيبي مسئله سِنّي را براي ردصلاحيت ايشان در انتخابات رياست جمهوري گذشته عنوان کردند و اين نوع مسائل در انتخابات ديگري هم اتفاق افتاده است؛ به هرحال يک چهره سياسي و يک تشکل و جناح فراگير، بايد هر احتمالي را در نظر بگيرد و در اين باره هم ممکن است رقيب از آخرين ابزار استفاده کند. من شنيده ام براي اين کار در جبهه اصلاح طلبان و اعتداليون، پيش بيني ها و تدابيري انديشيده شده است؛ مثلااينکه اشخاص واجد شرايط و شاخصي همراه با آقاي روحاني ثبت نام کنند که اگر حوادثي خارج از شرايط معمول اتفاق بيفتد، طرف مقابل نتواند به مقصود نهايي که به دست گرفتن قوه مجريه است، برسد. مي دانيم اصلاح طلبان و اعتداليون از سال ٩٢ ائتلافي را شکل داده و تقويت مي کنند که ضريب نفوذ اجتماعي درخور توجهي در جامعه دارد و امکان راي آوري نامزدهاي اين جريان به مراتب بيش از رقباست. مي توان نتيجه گرفت که اين جريان در انتخابات موفق خواهد شد. رقيب هم اين را مي داند؛ اما مشکلي وجود دارد. ما در دوره مبارزه و فرهنگ آن روزها، بارها مي گفتيم که نبايد مانند مارکسيست ها، هدف، وسيله را توجيه کند و به شدت از اين مسئله اجتناب مي کرديم. حالااگر بعد از گذشت نزديک به چهار دهه از پيروزي انقلاب اسلامي، برخي افراد و جريان ها بخواهند به چنين ابزارهايي متوسل شوند؛ يعني حاضرند براي هدف، به هر وسيله اي دست بزنند و مشخص است که اين ايده به کدام مکتب فکري تعلق دارد. البته من احتمال نمي دهم موضوعي مانند ردصلاحيت اساسا مطرح شود؛ چون اينها براي نظام هزينه هاي سنگيني دارد. ردصلاحيت فردي در اندازه آقاي روحاني کمتر به ذهن مي رسد.
    
     يکي از موضوعاتي که احتمال آن داده مي شود اين است که اصولگرايان با چند کانديدا با هدف حمله هم زمان به دکتر روحاني، وارد عرصه انتخابات شوند، آن را به مرحله دوم بکشانند و در مرحله دوم با يک نفر، مقابل ايشان قرار بگيرند. هدف آنان حمله هاي تند در مناظره هاي انتخاباتي است. به نظر شما با چه روشي بايد با اين مسئله مواجه شد؟
     مگر در انتخابات سال ٩٢ توانستند با ايده چند کانديدا به نتيجه برسند؟ آن روزها آنها همگي به سياست هاي نيروهاي اصلاح طلب و معتدل حمله کردند. اتفاقا مشکل آنان، نرسيدن به اجماع است وگرنه دوست دارند به يک کانديدا برسند. من به لحاظ شخصي اصل اين حرکت را مناسب نمي دانم. مناظره ها ممکن است براي افراد راي درست کند اما وقتي از حريم ها عبور مي کنند و به تخريب و شکستن حرمت افراد و کرامت انساني مي پردازند و گزارشات غيرواقعي مي دهند، اصل بهره آن را دشمن مي برد و عليه نظام جمهوري اسلامي از آن استفاده مي کنند. مناظره اگر براي تخطئه و تخريب باشد، از نظر من حکم شرعي ندارد چون در شرع هم به پرهيز از تهمت و افترا و دروغ تاکيد شده و اينها از گناهان کبيره است. مناظره به اين سبک را به اين دليل شخصا مردود مي دانم چراکه بيش از آنکه به ضرر جرياني خاص باشد، به ضرر نظام و مردم است. کمااينکه در مناظره سال ٨٨ احمدي نژاد وقتي آن اتهامات بي اساس را به مقامات نظام زد، بلافاصله بني صدر در پاريس از آن استقبال کرد و گفت ما سال ها گفتيم اينها هستند اما الان خودشان دارند مي گويند. معمولااز رفتارهاي افراد تندرو، منافقان، سلطنت طلبان، رسانه هاي خارجي و اسرائيل بيشترين بهره را مي برند. اتهاماتي که به ارکان نظام زده مي شود، از نظر رواني روي مردم تاثير مي گذارد و اعتماد مردم کم و زمينه پذيرش دشمن فراهم مي شود. وقتي اين نوع رفتارهاي تخريبي درون کشور انجام مي شود، آثار اوليه آن روي اذهان عمومي است. مي گويند اينها همان حرف هاي منافقان است پس بقيه حرف هاي آنان هم درست است. من شخصا چنين اتفاقي را توصيه نمي کنم. اگر چنين استراتژي يا سياستي در جريان خاصي وجود دارد، حتما بايد آن را متوقف کنند.
    
    اما طرف مقابل بارها ثابت کرده براي اين دغدغه هاي شما، ارزشي قائل نيست.
     اگر قرار است اين بار هم در رقابت هاي انتخاباتي دست به رفتارهاي مشابه سال ٨٨ بزنند، بزرگان کشور بايد مانع شوند. مبناي حکومت ما اسلام است و پيامبر ما براي مکارم اخلاق مبعوث شده و براي قدرت نيامده است. نبايد اخلاق به پاي مقام، قرباني شود. اين بزرگ ترين خطاست. اگر راديو، تلويزيون و امکانات در اختيار کساني باشد که اخلاق را براي رسيدن به قدرت يا مخالفت براي جناح مقابل خود قرباني مي کنند، از انقلاب چيزي نمي ماند. اصل اين استراتژي را غلط مي دانم. ما نبايد به اين راه برويم همان طور که سال ٨٨ هم دو نامزد محترم، حاضر نشدند مانند احمدي نژاد عمل کنند. مناظره بايد جنبه کارشناسي داشته باشد. از اتهام، تخريب، دروغ و بزرگ نمايي در آن پرهيز شود. يادمان نرود انقلاب اسلامي براي اخلاق صورت گرفت. اسلام اين حرف ها را مي زند و مکتب اهل بيت مبتني بر اخلاق است. قرار بود فضائل اخلاقي را رشد دهيم نه اينکه رذائل اخلاقي را دامن بزنيم.
    
    آيا اين راهبرد که آنان به دنبال تکرار ماجراي آيت الله هاشمي هستند تا آراي او در دور دوم رياست جمهوري کمتر باشد، صحت دارد؟ اساسا مي توان بين اين دو مقطع تاريخي، مشابهتي برقرار کرد؟
     البته کاهش آرا عملادر انجام وظايف رئيس جمهور تاثيري ندارد. بايد از طرف مقابل پرسيد. معمولادر سنجش ارزش کارهايي که انجام مي دهيم، آنچه مي دهيم و آنچه مي گيريم مهم است. حالابه چه قيمتي قرار است برخي جريانات سياسي در انتخابات موفق شوند؟ فرض کنيم آراي رئيس جمهور ريزش کند؛ اين به چه قيمتي بايد تمام شود؟ درعين حال من معتقدم نمي توان بين اين دو مقطع تاريخي مشابهتي برقرار کرد. اولااينکه در آن مقطع آقاي هاشمي خودشان تمايل داشتند افراد ديگري هم وارد عرصه انتخابات شوند چون ايشان بعد از امام، رئيس جمهور شده بودند و دومين شخصيت کشور به شمار مي رفتند و نمي خواستند احساس شود رقابتي در کار نيست. درعين حال امروز مردم با توجه به امکانات رسانه اي و اطلاع رساني، مثل سال ٧٢ عمل نمي کنند. در آن مقطع اخبار محدود به راديو، تلويزيون و چند روزنامه بود. الان مردم از روش هاي مختلف کسب اطلاع مي کنند. اطلاعات را از جاهاي مختلف مي گيرند؛ از يک جا نمي گيرند که حرف هاي گروه مخالف دولت را بپذيرند. مسائل گوناگوني از سوي تندروها مطرح مي شود اما آنان کارنامه اجرائي دارند و مردم آن روزهاي تلخ را فراموش نکرده اند که کشور را به چه سمت و سويي مي بردند. امروز دنيا با توجه به گسترش اطلاعات و ارتباطات، به يک دهکده تبديل شده است و نمي توان حقايق را از مردم پنهان کرد. جوانان ما به راحتي از اخبار دنيا به زبان اصلي مطلع مي شوند و وضعيت اقتصادي و فرهنگي و سياسي کشورهاي ديگر دنيا را مي بينند و درباره آن مي خوانند. ضمن اينکه تاثير رفتارهاي تخريبي رقيب را مثل ٧٢ نمي دانم اما باز هم اين سوال را مطرح مي کنم. فراموش نکنيم قرار است الگوي نظام اسلامي را به دنيا نشان دهيم. اگر الگو اين است، جامعه جهاني چطور از ما مي پذيرد؟ هدف امام، انقلاب اسلامي و اسلام، موضوعات ديگري بوده است نه کسب قدرت. در اسلام هدف وسيله را توجيه نمي کند. ما مارکسيست و لائيک نيستيم. در جامعه ما خدا وجود دارد و بر اساس اعمال خود نزد خداوند مسئوليم. هر حرفي بزنيم، مسئوليت داريم.
    
    با توجه به فضاي موجود که به شدت به سمت تندشدن در حال حرکت است، بهترين راه براي دولت و حاميان آن براي آرام نگه داشتن فضا و تداوم فعاليت هاي توسعه اي تا روز انتخابات چيست؟
     در فرهنگ اسلامي بر اصلي تعيين کننده به نام توکل، معتقديم. هرکس خالصانه به خداوند توکل کند، حتما راه به او نشان داده مي شود. من در اين نوع موارد به اين جمله «استعينوا بالصبر و الصلاه» توصيه مي کنم. هم نماز که رابطه با خداست و هم صبر، گره گشا هستند. اگر طرف مقابل حرفي زد، فورا از کوره درنرويم و نخواهيم شبيه او عمل کنيم. بايد با مسئوليت اسلامي از بعضي خطاها گذشت و به خاطر خدا هم گذشت. به خاطر هدفي که داريم نبايد منفعل شد يا مرعوب.
    گذشته از توکل و ثبات قدم، وظيفه دولت و حاميان آن در زمينه اطلاع رساني درباره کارهاي صورت گرفته چيست؟
     در زمينه اطلاع رساني به مردم، دولت حتما بايد اطلاعات بيشتري درباره عملکرد خود به جامعه ارائه کند. عملکرد و کارهاي مثبت بايد به مردم رسانده شوند. الان اطلاعات زياد گفته مي شود، اما دولت بايد برنامه اي منسجم براي گفت وگو با اقشار مختلف مردم از شهرها و روستاها داشته باشد. ستاد دولت، استانداران، فرمانداران، بخشداران و تيم رسانه اي دولت، عملکرد منسجمي ندارند. بر اساس تجربه اي که دارم، مي بينم صداوسيما به چه شکلي تلاش مي کند دستاوردهاي دولت به مردم منتقل نشود يا مسائل فرعي، جاي مسائل اصلي را بگيرد. دولت مي تواند با انسجام اطلاع رساني در همه سطوح، مردم را از برنامه هاي خود مطلع کند و به دشواري هايي هم که کارها تا امروز داشته اشاره کند. البته بيان دشواري ها به اين شکل نيست که طرف مقابل تخريب شود، اما مي توان حقايق را گفت. اگر مردم احساس کنند محرم دانسته مي شوند اين مسئله مي تواند در خنثي کردن بسياري از حربه هاي تخريبي رقيب، موثر باشد.
    
    آيت الله هاشمي از جمله بزرگان کشور هستند که بسيار جدي و تمام قد در ماه هاي اخير به دفاع از رئيس جمهور و دولت پرداخته اند. به نظر شما چه عاملي باعث شده ايشان اين ميزان نسبت به بازگشت يک جريان خاص حساس باشند؟
     آقاي هاشمي شخصيت اثرگذاري در جامعه است و سخنان و ايده هاي ايشان در بين نسل هاي مختلف شنيده مي شود. جالب است جواناني که بعضا دوران رياست جمهوري و مسئوليت هاي اجرائي ايشان را درک نکرده اند، بيشتر به ايشان علاقه نشان مي دهند که البته بخشي هم به روحيات آقاي هاشمي که با جوانان بسيار مانوس هستند برمي گردد. به همين دليل هجمه اي که به آقاي هاشمي مي شود کمتر از دولت و دکتر روحاني نيست. شخصيت هاي بزرگ در تاريخ و جامعه شناسي سياسي هميشه مخالف زياد داشته اند و آقاي هاشمي هم اينها را تحمل کرده است. به نظرم ايشان استراتژي اي براي خودشان دارند و آن دفاع از نظام جمهوري اسلامي است، نه از شخص رئيس جمهور، نه يک دولت خاص. ايشان با معيار منفعت مردم و نظام، عملکرد دولت ها را بررسي مي کنند، نکات مثبت را مطرح مي کنند و اين به معني دفاع از شخص نيست. ايشان با بلندنظري اي که دارند مي بينند برخي افراد در داخل همسو با دشمنان خارجي، با رنگ هاي مختلف و شيوه هاي مختلف و نقاب هاي ارزشي، چگونه مي خواهند ايران را به ورطه هاي خطرناک بکشانند. در برابر اين همه هجمه، يک صداي حمايتي بايد از جايي بيرون بيايد و به نظر مي رسد ايشان تصميم گرفته اند اين صدا باشند.
    
    و اينکه مردم و افکار عمومي، براساس چه معيارهايي در انتخابات آينده عمل خواهند کرد؟
     ترکيب جمعيتي و ضريب نفوذ جريان هاي سياسي در ايران کاملامشخص است. در اين بيش از ٣٠ انتخاباتي که در کشور انجام شده، جناح اصولگرا با هر نامي حدود ٢٠ درصد آراي مردم را داشته است. جناح اصلاح طلب و ميانه رو ها نيز بيش از ٦٠ درصد آرا را در اختيار دارند و جمع آراي دو جريان ميانه و اصلاحات در سال ٩٢ و ائتلاف اصلاح طلبان و اعتداليون بود که آراي ٦٠ درصدي کسب کردند. الان هم اين ائتلاف وجود دارد. بر مبناي اين ائتلاف، همين نسبت آرا با کمي تلورانس، در انتخابات سال ٩٦ هم وجود خواهد داشت. البته جذب آراي خاکستري يا همان ٢٠ درصد باقي مانده هم بسيار مهم و حياتي است و به نظر مي رسد مي توان آنها را نيز جذب کرد.
    هزينه استفاده جريان رقيب از حربه ردصلاحيت، سنگين است / محمد هاشمي رفسنجاني در گفت وگو با «شرق»
    


 روزنامه شرق ، شماره 2774 به تاريخ 22/10/95، صفحه 10 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    آثار ديگري از "حامد طبيبي"

  مجمع بدون «هاشمي» / اعضاي دوره جديد نهاد تشخيص مصلحت نظام، به ساختمان مرمر مي روند
حامد طبيبي، شرق 29/5/96
مشاهده متن    
  محمدرضا خاتمي در گفت و گو با «شرق»: روحاني، دولت آشتي ملي تشكيل دهد
حامد طبيبي، شرق 20/4/96
مشاهده متن    
  هدف سنگ پراكني ها ترساندن روحاني است / نشست «شرق» با حضور صادق زيباكلام و احمد شيرزاد
حامد طبيبي، شرق 13/4/96
مشاهده متن    
  ٢٠ سال بعد از «دوم خرداد»
حامد طبيبي، شرق 2/3/96
مشاهده متن    
  ٢٠ سال بعد از دوم خرداد
حامد طبيبي، شرق 2/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي جغرافياي طبيعي
متن مطالب شماره 100، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است