|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/10/22: كم درآمدها، درون شهرها صاحبخانه مي شوند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6405 22/10/95 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


كم درآمدها، درون شهرها صاحبخانه مي شوند
طرح مسكن اجتماعي كليد خورد


طرح مسکن اجتماعي با آغاز ساخت 750 واحد مسکوني در يزد به طور رسمي اجرايي شد
    گروه اقتصادي/ طرح مسکن اجتماعي با آغاز ساخت 750 واحد مسکوني در يزد به طور رسمي کليد خورد. اين طرح که يکي از نسخه هاي دولت يازدهم براي حل مشکل خانه دار شدن اقشار کم درآمد جامعه است، با برنامه ريزي کاملاً متفاوت از طرح جنجالي مسکن مهر پس از طي مراحل کارشناسي و مطالعاتي اکنون به مرحله اجرا رسيد.
    
     حاشيه نشيني ممنوع
    علاوه بر تامين مالي منحصربه فرد، طرح مسکن اجتماعي دولت يازدهم تفاوت هاي اساسي با مسکن مهر دارد. درحالي که مسکن مهر متقاضيان مسکن را به خارج از شهرها برد تا در اراضي عمومي خانه دار شوند، مسکن اجتماعي براي اقشار کم درآمد در دل بافت شهري خانه مي سازد. درواقع در مسکن مهر که سايت هاي آن کيلومترها از شهرها فاصله داشت درکنار هزينه هاي ساخت، تامين امکاناتي مانند آب، برق، گاز، مدرسه، درمانگاه و... نيزهزينه هاي مضاعفي به همراه دارد. اما در مسکن اجتماعي با تبديل بافت هاي فرسوده و ناکارآمد درون شهرها که از قبل شناسايي شده است، متقاضيان مسکن در مناطقي ساکن خواهند شد که داراي تمام امکانات ضروري براي سکونت است. بنابراين مي توان گفت که طرح مسکن اجتماعي با يک تير دو نشان همزمان را هدف گرفته است. درابتدا بافت هاي فرسوده شهري که تبعات بسياري به همراه دارد نوسازي خواهد شد و درهمين مناطق اقشار کم درآمدي که توانايي تامين هزينه هاي خريد را ندارند صاحبخانه مي شوند.
    
    مسکن اجتماعي مخصوص کم درآمدهاست
    دولت يازدهم از ابتداي فعاليت خود طرح هاي مختلفي براي تامين مسکن نيازمندان و همچنين تسهيل دسترسي ساير اقشار به مسکن تدوين و اجرايي کرده است. دريکي از اين گام ها با افزايش 4 برابري سقف تسهيلات خريد مسکن که در تهران تا 160 ميليون تومان افزايش يافت، زمينه خريد مسکن با وام براي کساني که توانايي پرداخت اقساط بانکي البته با کمترين نرخ سود موجود درکشوردارند فراهم شد. اما براي اقشاري که اين توانايي را ندارند و تنها با حمايت هاي ويژه قادر به اين کار هستند نيز طرح هاي ويژه اي تدوين شد که يکي از آنها طرح مسکن استيجاري و به شرط تمليک براي کم درآمدها بود که در قالب مسکن اجتماعي کليد خورده است. البته طرح اصلي مسکن اجتماعي نيز که از ابتداي دولت يازدهم دردستور کار قرار داشت با عقد قرارداد اجرايي در يزد کليد خورده است. جامعه هدف طرح مسکن اجتماعي، دهک هاي يک تا چهار جامعه بوده و دولت علاوه بر پرداخت يارانه، زمين ساخت واحدهاي مسکن اجتماعي را نيز از طريق وزارت راه و شهرسازي تامين مي کند. بدين ترتيب اين طرح ويژه تامين مسکن اقشار کم درآمد بويژه معلولان، مستمري بگيران، مددجويان تحت پوشش بهزيستي، کارگران و بازنشستگان است.طرح «مسکن اجتماعي» براي نخستين بار در 11 اسفند ماه 93 در جلسه شوراي عالي رفاه به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري مطرح و توسط وزيران راه و شهرسازي و تعاون، کار و رفاه اجتماعي مورد بررسي قرار گرفت.
    طرح موضوع مسکن اجتماعي در جلسه شوراي عالي رفاه را مي توان آغازي بر قرارگيري اين ايده در مسير تحقق قلمداد کرد. براساس گفته هاي معاون اول رئيس جمهوري اين طرح به دليل آنکه وابستگي اندکي به منابع دولتي دارد و بيشتر متکي به منابع نهادهاي حمايتي است، مي تواند آثار مثبتي به همراه داشته و طرح موفقي در حوزه مسکن باشد.اين طرح دولت يازدهم در حوزه تامين مسکن براي اقشار کم  درآمد، از مرحله ايده تا اجرا، فرآيند مطالعاتي زمان بري را طي کرده است تا به صحن مراجع تصميم گير دردولت برسد. طرح «مسکن اجتماعي» آذر ماه 1395 توسط کميسيون زيربنايي دولت متشکل از وزيران راه و شهرسازي، صنعت، معدن و تجارت، نيرو، جهاد کشاورزي و... تصويب شد.
    طرح مسکن اجتماعي با نگاه به بافت هاي فرسوده درون شهرها و تامين زمين مورد نياز ساماندهي بافت هاي فرسوده شهري در دستور کار قرار گرفته است که با ساخت مجتمع هاي مسکوني علاوه بر سکونت مالکان اين خانه هاي قديمي، بخشي از متقاضيان کم درآمد مسکن نيز در واحدهاي ساخته شده اسکان پيدا مي کنند.
    
     مسکن اجتماعي از يزد شروع شد
    درنخستين گام اجرايي شدن طرح مسکن اجتماعي، در روز 16 دي ماه جاري و همزمان با سفر وزير راه و شهرسازي به استان يزد، تفاهمنامه پنج جانبه اي در زمينه ساخت مسکن اجتماعي بين سازمان ملي زمين و مسکن کشور، شرکت عمران و بهسازي شهري ايران، استانداري يزد، اداره کل راه و شهرسازي استان يزد و انجمن خيرين مسکن ساز کشور دراين استان منعقد شد. طبق اين تفاهمنامه مقرر شده که ۷۵۰ واحد مسکوني در استان يزد و حدود ۲۵ هزار واحد مسکوني در کل کشور با اين روش ساخته شود.
    براساس اين تفاهمنامه، سازمان ملي زمين و مسکن متعهد شده که اراضي در اختيار را که در بافت هدف بازآفريني شهري (بافت ناکارآمد شهري) قرار دارد جهت ساخت مسکن اجتماعي از طريق اداره کل راه و شهرسازي استان يزد در اختيار انجمن خيرين مسکن ساز قرار دهد.همچنين سازمان ملي زمين و مسکن موافقت کرده که اراضي موسوم به «خلف باغ» به مساحت 7105 مترمربع که در اختيار سازمان ملي زمين و مسکن قرار دارد جهت ساخت مسکن اجتماعي در قالب مشارکت در اختيار انجمن خيرين مسکن ساز استان يزد قرار دهد. بر اساس اين تفاهمنامه، انجام اقدامات لازم در خصوص تملک اين اراضي برعهده سازمان ملي زمين و مسکن و شرکت عمران و بهسازي شهري ايران و اداره کل راه و شهرسازي استان يزد قرار گرفته است.
    شرکت عمران و بهسازي شهري ايران نيز متعهد شده که اقدام لازم در خصوص معرفي متقاضيان واجد شرايط اين واحدهاي مسکوني را جهت اعطاي تسهيلات ارزان قيمت و مناسب بانکي صورت دهد و در اجراي طرح ‎هاي خدماتي و زيرساختي در اين نواحي، با ساير دستگاه هاي خدمات رسان نيز مشارکت داشته باشد. انجمن خيرين مسکن ساز استان يزد نيز متعهد شد ظرف مدت 5 سال در اراضي مورد نظر نسبت به ساخت حداقل 750 واحد مسکوني اقدام و به واجدان شرايط واگذار کند. همچنين با حمايت خيرين مسکن ساز کشور زمينه لازم براي جلب مشارکت افراد خير به منظور تامين بخشي از هزينه هاي ساخت واحدهاي مسکوني جامعه هدف را فراهم آورد.
    
    
    کم درآمدها، درون شهرها صاحبخانه مي شوند / طرح مسکن اجتماعي کليد خورد
    


 روزنامه ايران، شماره 6405 به تاريخ 22/10/95، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات شبه قاره
متن مطالب شماره 4 (پياپي 33)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است